Baśka

Świetna kontynuacja. Wszystkie wątki zostają zamknięte! Cudownie mi się je czytało tą dylogię

Książka stanowi drugą część cyklu „Nawłociowe wzgórze” Małgorzaty Manelskiej, w której autorka opisuje dalsze losy Stefanii oraz jej córki Basi.
Najpierw zostajemy przeniesieni do 1953 r. Od śmierci Leopolda Kociuby minęło już osiem lat, a sprawca zabójstwa oficera bezpieki nie został wykryty. Stefania jest teraz szczęśliwą żoną Wszebora. Oprócz Basi wychowują wspólnie Michała, będącego synem Leopolda oraz Zosię, owoc ich miłości. Stefania jest nauczycielką w szkole, natomiast Wszebór nie może wrócić na medycynę mimo iż zanim wybuchła wojna był już na trzecim roku studiów. Razem z młodymi mieszka mama Stefanii – Marianna.
Mijają kolejne lata i mamy rok 1963. Basia kończy nauki w liceum pedagogicznym i czeka na skierowanie do pracy. Od ciotki Kazi dowiaduje się o swoim pochodzeniu i rozczarowana ucieka z domu. Wprowadza się do niezamieszkałego domu babci w Baranowie. Przez przypadek znajduje dolary, ukryte w domu przez jej dziadka. Niestety okazuje się, że jest podglądana i wkrótce ktoś kradnie znalezione przez nią pieniądze. Baśka postanawia odzyskać skarb, w czym pomaga jej miejscowy chłopak Antoni Mróz.
Od zielarki Baśka dowiaduje się także o klątwie dziewiątki rzuconej na jej rodzinę. Klątwa ta ma zatoczyć koło. Co to oznacza, i jak potoczą się losy bohaterów?

Czytając miałam wrażenie, jakbym przeniosła się do tamtych lat. Autorka umiejętnie wplątała losy bohaterów w ówczesne czasy. Wszystko jest bardzo wyważone i bynajmniej nie jest to podręcznik do historii. Bohaterowie są ciekawi i bardzo dobrze przedstawieni. Jednych można polubić do innych można czuć antypatię. Mamy dwie siostry: starszą Kazię i młodszą Stefanię, jednak dziewczyny różnią się jak ogień i woda. Bardzo podobał mi się wątek Michałka, syna Kociuby. Chłopak był opóźniony w rozwoju, jednak otoczony był przez wszystkich olbrzymią miłością. Z kolei Basia była bardzo impulsywna. Mam wrażenie, że jej decyzje były podejmowane szybko i dopiero później nachodziła refleksja. Jednak mimo młodego wieku musiała bardzo szybko dorosnąć, lecz podziwiałam ją za tego ducha walki i za tą zadziorność.
Książkę na pewno na dłużej pozostanie w mojej pamięci i oceniam ją na pełne 8 pkt.

Drugi tom cyklu nawłociowe wzgórze to kontynuacja losów znanych bohaterów z tomu pierwszego. Tutaj prym wiedzie Baśka. To młoda dziewczyna, która wkracza w dorosłość, zaczyna buntować się rodzicom, podejmuje własne decyzje oraz ponosi konsekwencje tych wyborów. Szybko wkracza w dorosłość. Kilka niedopowiedzeń sprawia, że jej życie jest usłane cierpieniem i łzami. Tajemnice zostają rozwiązane, choć autorka tak manewruje wydarzeniami, że nie sposób domyślić się kto był sprawcą danego zdarzenia. Zakończenie jest zwieńczeniam całej historii, ale daje nadzieję na kontynuację. Książka porusza tematykę powojenną, gdzie ludzie powoli wracają do normalności, odczuwają mniejsze ubóstwo czy brak pożywienia. Książka jest dopracowana i napisana lekkim językiem oraz wciągająca od pierwszych stron. Polecam

Drugi tom z serii "Nawłociowe wzgórze". Czyta się równie dobrze, jak tom 1. Poznajemy tajemnicę śmierci z 1 tomu, ale pojawiają się też nowe wątki. Wciąga, zachwyca prawdziwość bohaterów (nie ma wymyślonych, idealnych postaci). Kazia nadal jest Kazią, chociaż pod koniec chyba nieco zmienia się jej postawa. Trzeci tom mógłby mieć tytuł "Zosia". Tej dziewczyny zdecydowanie za mało było w tym tomie, a zapewne po rodzicach miałaby wiele do powiedzenia i zrobienia.

,,Baśka " ale to nie ta ze słynnego hitu zespołu Wilki. Dzięki BOOK TOUR które zorganizowały dziewczyny z bloga Czytam dla przyjemności miałam możliwość przeczytać druga tom Nawłociowych wzgórz których autorką jest Małgorzata Manelska.

W tej części Nawłociowego Wzgórza poznajemy dalsze losy Marianny, jej córek Stefanii i Kazi, oraz tytułowej Baśki, córki Stefanii oraz losy ich rodzin i znajomych.
Wraz z bohaterami cofamy się najpierw do 1953 roku, by potem znaleźć się w 1963 roku a tam ciągle czuć powiew historii z powodu wspomnień, morderstwa, tajemnic ...

Małgorzata Manelska wspaniale oddała w książce klimat tamtych czasów . Autorka żongluje w niej gatunkami, łącząc elementy powieści obyczajowej, powieści historycznej, a nawet kryminału zwiększającego napięcie w miarę rozwoju fabuły. Wprawnie miesza w głowie czytelnika, przez co odpowiedź na pytanie kto zabił Leopolda jest bardzo trudne. Od końca wojny upłynęło już trochę czasu, ale nowa władza nadal uprzykrza życie zwykłym ludziom. Ubecy za wszelką cenę chcą poznać sprawcę śmierci ich kompana Leopolda Kociuby , którego Marianna znala w dawnych czasach jako Joachima Szmulsona i niepokoją rodzinę Basi.
Wszystko przedstawione jest bardzo sugestywnie, akcja pochłania czytelnika i ciągnie go w wir wydarzeń. Szczerze polecam ją wszystkim poszukującym literatury dotykającej trudnych tematów, wątków związanych z poszukiwaniem własnych korzeni, próbami odnalezienia spokoju i własnego miejsca na ziemi, a przede wszystkim o sile kobiet i rodziny.

Udany powrót do Lesin Wielkich. Autorka bardzo umiejętnie prowadzi fabułę. Rozdział po rozdziale, małymi krokami odkrywamy rodzinne tajemnice. Ujął mnie sposób w jaki autorka poprowadziła wątek tajemniczej śmierci pierwszego męża Stefanii. Dowiadujemy się, że każdy z bohaterów miał coś do ukrycia. Jeśli po przeczytaniu pierwszego tomu zastanawiacie się nad tym kto ostatecznie jest zamieszany w śmierć Leopolda Kociuby oraz o co chodzi z klątwą dziewiątki niezwłocznie sięgnijcie po tą pozycję.
Książka przeczytana w ramach Book tour u dziewczyn z Czytam dla przyjemności oraz dzięki życzliwości autorki.

Książkę przeczytałam w ramach bookturu zorganizowanego przez dziewczyny z blogu Czytam dla przyjemności.
"Baśka " to drugi tom powieści historycznej "Stefanii". Jest to bardzo emocjonalna historia. Spotykamy się ponownie z rodziną mieszkającą na Nawłociowym Wzgórzu. Wstęp nawiązuje do roku 1953 i tutaj poznajemy dzieci Stefanii oraz jej rodzinę, po czy akcja przenosi nas w czasie o 10 lat do roku 1963. Tutaj juz mamy do czybienia z konkretnym przekazem historii dotycząej Polski.
Baśka jest córką Stefanii poczętą w wyniku gwałtu. Jest to osba z charakterem. Dzięki niej rozwiąże się wiele zagdek dotyczących rodziny, a tych zagadek jest bardzo dużo. 18 letnia Basia przez przypadek , a właściwie dzięki ciotce poznaje tajemnicę swojego pochodzenia i po kłótni z rodzicami ucieka z domu. Po ucieczce przeżyje kilka burzliwych przygód, będzie w niebezpieczeństwie, ale pozna też młodego mężczyznę któremu odda serce.
Jak potoczą się losy Basi? co młoda dziewczyna przeżyje?czy rodzina będzie dla niej najważniejsza?
Historia ta jest naprawdę pełna emocji i pełna historii, momentami wręcz przerażającej. Czyta się ją bardzo dobrze.
Polecam.

W dniu kiedy przyleciała do mnie "Baśka", kończyłam czytać jej poprzedniczkę, czyli "Stefanię" autorstwa Małgorzaty Manelskiej. Idealne zrządzenie losu, a dodatkową przyjemnościową był fakt, że książka ta przybyła do mnie w ramach BOOK TOUR. Bardzo lubię ten rodzaj czytania powieści, ponieważ mam wrażenie, że robimy to razem w grupie.

"Baśka" to jest drugi tom z serii: "Nawłociowe wzgórza" i jak podpowiada nam notka od wydawcy w Polsce Ludowej powoli kończy się okres stalinizmu. Dla obywateli otwiera się nowa epoka, w której czuć lekki powiew wolności. Można by rzec, że odwilż.

W życiu Stefanii nareszcie zagościł spokój. Razem z Wszeborem i trójką ich dzieci tworzą na pozór szczęśliwą rodzinę. Zdawałoby się, że wszyscy wokół zapomnieli o okrutnej zbrodni popełnionej na Leopoldzie Kociubie vel Joachimie Szmulsonie, funkcjonariuszu Urzędu Bezpieczeństwa. Po ośmiu latach od zdarzenia jednak ubecja aresztuje matkę Stefanii pod zarzutem zamordowania zięcia.

Osiemnastoletnia Basia, córka Stefanii, jest świeżo upieczoną nauczycielką. Przez przypadek poznaje rodową tajemnicę. Dziewczyna w złości wyjeżdża do Baranowa, rodzinnej wsi babci Marianny. Tuż przed wyjazdem spotyka starą zielarkę Waltraud, która mówi, że znowu nadchodzi klątwa rodzinna…

Powieść wciągnęła mnie w swój wyjątkowy klimat, dokładnie tak samo, a może nawet jeszcze bardziej, jak jej poprzedniczka. Przeczytałam tę powieść dosłownie jednym tchem i zachwyciły mnie jej wszystkie walory. Część historyczna wciągnęła mnie tak samo bardzo jak ta obyczajowa i romantyczna. Autorka wyważyła wszystko ze smakiem i wyczuciem. Niczego mi tutaj nie zabrakło, a nawet dostałam więcej niż oczekiwałam.

To było moje drugie literackie spotkanie z twórczością Pani Małgorzaty Manelskie, ale już za pierwszym razem wiedziałam, że nie ostatnie.

Przyznaję, że powieść nie jest łatwa i momentami opowiada o bardzo ciężkich przeżyciach tytułowej bohaterki. Styl autorki jednak sprawił, że pochłaniałam dosłownie stronę za stroną z tej książki. Bardzo szybko zadomowiłam się w życiu bohaterów i miałam wrażenie, ze rozstaję się z bliskimi osobami, kiedy zamykałam książkę. Dokładnie tam samo jak w pierwszym tomie.

"Nawłociowe wzgórza" to przepiękna saga rodzinna oparta na niełatwych chwilach naszej polskiej historii. Ta seria to cały wachlarzem emocji, czyli to co ja lubię najbardziej. Są tutaj momenty kiedy się uśmiecham, ale są również takie, kiedy boję się o moich już ulubionych bohaterów lub wzruszam się do prawdziwych łez.

Polecam Wam nie tylko "Baśkę" ale również jej poprzedniczkę "Stefanię" czyli całą serię "Nawłociowe wzgórza" Pani Małgorzaty Manelskiej. Z ogromną przyjemnością zasiądę do innych powieści tej autorki

Polecam bardzo gorąco i obiecuję cały wachlarz emocji.

Pozdrawiam
Zaczytana Joana

"Baśka" to jest drugi tom z serii:...

Drugi tom cyklu Nawłociowe wzgórze, przeczytany. Dla mnie ta część była lepsza, może dlatego,że wydarzenia opisywane w tej części nie były już przygnębiające,ale i tak było dużo emocji, dużo się działo i wszystko zostało na sam koniec poukładane i wyjaśnione. Polecam całość do przeczytania, mnie cała ta historia bardzo się podobała.

Tom pierwszy bardziej mi się podobał. Nie mniej jednak, czytało się bardzo dobrze.

• Przeczytane 2024
  • Przeczytane 2023