Skradzione małżeństwo

Tłumaczenie: Michał Juszkiewicz
Seria: Kobiety to czytają!
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Stolen Marriage

Jeden błąd, jedna pamiętna noc i życie Tess DeMello zmienia się na zawsze. Rok 1944. Młoda Tess DeMello niespodziewanie zrywa zaręczyny z ukochanym mężczyzną i wyprowadza się z Baltimore do Hickory, małego miasteczka na południu Stanów Zjednoczonych, aby tam poślubić człowieka, którego widziała tylko jeden raz w życiu. Nowe otoczenie – teściowa, młoda szwagierka, przyjaciele domu, a także...

Jeden błąd, jedna pamiętna noc i życie Tess DeMello zmienia się na zawsze.

Rok 1944. Młoda Tess DeMello niespodziewanie zrywa zaręczyny z ukochanym mężczyzną i wyprowadza się z Baltimore do Hickory, małego miasteczka na południu Stanów Zjednoczonych, aby tam poślubić człowieka, którego widziała tylko jeden raz w życiu. Nowe otoczenie – teściowa, młoda szwagierka, przyjaciele domu, a także mieszkańcy Hickory – nie odnosi się przyjaźnie do obcej, która pojawiła się całkiem nieoczekiwanie i sprzątnęła jedną z najlepszych partii w mieście, bogatego właściciela fabryki mebli. Henry Kraft jest człowiekiem skrytym i melancholijnym, a po cichym i skromnym cywilnym ślubie małżeńskie życie młodej pary w zasadzie nie istnieje. Tess szybko zaczyna rozumieć, że wpadła w pułapkę bez wyjścia, tym bardziej że odchodząc, spaliła za sobą wszystkie mosty, a jej matka niedawno zmarła. W gęstniejącej atmosferze niechęci i sekretów życie wkrótce staje się nie do zniesienia.

Kiedy w regionie wybucha epidemia polio, mieszkańcy Hickory zbiorowym wysiłkiem w ciągu zaledwie pięćdziesięciu czterech godzin uruchamiają w swoim mieście specjalistyczny szpital. Tess, dyplomowana pielęgniarka, wbrew woli męża zgłasza się do pracy i wśród pacjentów, przeważnie dzieci, na nowo odnajduje sens życia. Tymczasem postępowanie Henry’ego z dnia na dzień budzi w niej coraz więcej podejrzeń. Czy zdoła wyjaśnić tajemnice swojego małżeństwa i wyprowadzić swoje życie na prostą?

źródło opisu: Opis wydawcy

źródło okładki: https://www.proszynski.pl/Skradzione_malzenstwo-p-35427-1-16-.html

Aneta Wiola | 2018-09-27
Przeczytana: 27 września 2018

„(…) Bo jestem tylko człowiekiem. Omylnym jak każdy. Cały problem w tym, że moje błędy miały straszliwe konsekwencje.”

Baltimore, Maryland – rok 1943
Tess DeMello jest młodą i wrażliwą kobietą. Planuje przyszłość u boku swojego przyjaciela z dzieciństwa i wielkiej miłości Vincenta. Wkrótce ma się odbyć ślub, jednak mężczyzna wyrusza, by jako młody lekarz skutecznie walczyć z epidemią zakaźnej choroby. Tess tęskni, snuje absurdalne przypuszczenia, jednak je tłamsi; bezgranicznie wierzy w narzeczonego. Wszystko się zmienia, gdy wraz ze swoją przyjaciółką wyrusza w jednodniową podróż do Waszyngtonu.

Hickory, Karolina Północna – rok 1944
Życie Tess zmieniło się diametralnie. Od tego czasu, gdy opuściła rodzinny dom nie może znaleźć sobie miejsca. Oziębły, choć życzliwy mąż, oraz jego wrogo nastawiona rodzina nie pomagają zaaklimatyzować się jej w tym obcym miejscu. Pomimo bogactwa Tess czuje się nieszczęśliwa. Nikt jej nie akceptuje, zaś piętrzące się tajemnice w krótkotrwałym...

Joanna | 2019-02-19
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 19 lutego 2019

Diane Chamberlain znana jest z analitycznego podejścia bohaterów swoich powieści do zawiłych problemów rodzinnych, samodzielnego podejmowania decyzji i dokonywania trudnych wyborów. Pisarka jest w tym świetna w całym dorobku literackim, zarówno w powieściach współczesnych jak i z tłem historycznym.
"Skradzione małżeństwo" to powieść, której akcja rozgrywa się w latach 40. w Stanach Zjednoczonych, początkowo w Baltimore, potem na amerykańskim Południu, w Karolinie Północnej, miejscu najsilniej naznaczonym piętnem rasizmu.
Tess DeMello czytelnik poznaje jako młodą atrakcyjną Włoszkę mieszkającą w dzielnicy Mała Italia w Baltimore w trakcie przygotowań do ślubu z człowiekiem, którego znała od dzieciństwa. Jeden wieczór i splot nieoczekiwanych następstw przekreśla plany życiowe Tess. W sytuacji, w jakiej się znalazła, Tess zmuszona jest szukać pomocy z dala od rodziny, w Karolinie Północnej.
Pisarka świetnie odmalowała portret kobiety lat 40. ubiegłego wieku, jako całkowicie...

Teresa | 2018-10-26

Uwielbiam powieści Diane Chamberlain i ciągle wyczekuje jej kolejnych.Autorka zawsze porusza w nich trudne i kontrowersyjne tematy które stawiają pytania nad którymi trzeba się głęboko zastanowić i na nie sobie odpowiedzieć.Historia przedstawiona w powieści jest wspaniała i niezwykle wciągająca która została dopracowana pod każdym względem ,doskonale przedstawieni zostali bohaterowie wciągająca historia, tajemnice z przeszłości,sekrety rodzinne, uprzedzenia to wszystko składa się na tą intrygującą i zaskakującą opowieść.Czyta się z zapartym tchem z niedowierzaniem i wzruszeniem.Polecam.

Ania | 2018-10-19
Przeczytana: 19 października 2018

Książka wywarła na mnie duże wrażenie,zawiera mnóstwo emocji i wiele wrażeń. Autorka po raz kolejny udowodniła swoje mistrzostwo.Na każdą jej powieść czekać z niecierpliwością.Czytałam ją od samego początku z dużym zainteresowaniem w oczekiwaniu na to co wydarzy się w dalszej części.
Główna bohaterka Tess miała narzeczonego,zawodowe plany lecz jeden wyjazd z przyjaciółką na weekend zmienił wszystko diametralnie.Kobieta została zmuszona zostawić ukochanego i rodzinną miejscowość by wyjść za mąż za mężczyznę którego tak naprawdę nie zna.Decyduje się na małżeństwo z rozsądku i zaistniałej sytuacji lecz bez miłości do mężczyzny.Stara się ułożyć sobie z mężem szczęśliwie życie lecz jego matka i siostra bardzo wrogo są nastawione do Tess,nie akceptują wyboru swojego syna i brata.Na domiar złego Tess spotyka tragedia związana z ogromną stratą,z którą tak naprawdę musi zmagać się sama nie mogąc liczyć na niczyje wsparcie i pomoc.
Akcja powieści toczy się w czasie drugiej wojny światowej...

lila | 2019-03-08
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 08 marca 2019

Dobra, podobnie jak większość powieści Chamberlain. Jak zwykle porusza sprawy kolorowych. Tym razem wyjątkowo skupiła się na problemie rasizmu w latach 50. Książka klimatem nawiązuje do obecnie święcącego triumfy filmu "Green book" i do 'modnych' swego czasu "Służących".
Drugim motywem przewodnim jest epidemia polio ( zmora kazdego lata), przed wynalezieniem szczepionki.

Norka_93 | 2019-04-20
Przeczytana: 18 kwietnia 2019

Bardzo ciekawa i wciągająca lektura.
Główną bohaterką jest Tess, planująca ślub z ukochanym od czasów nastoletnich Vincentem i będąca na ostatnim roku pielęgniarstwa.
Jeden weekendowy wyjazd z przyjaciółką zmienia wszystkie jej plany. Dziewczyna zrywa zaręczyny i wychodzi za mąż za Henrego. Zaczyna życie z dala od rodziny i przyjaciół w małżeństwie bez miłości. Henry na początku wydaje się bezduszny, potem poznajemy przyczynę jego zachowania.
Książka porusza temat dawnych społecznych konwenansów i prawa, które zabraniały ludziom kochać tych, których chcieli. Ukazuje problemy, jakie napotykali czarnoskórzy ludzie oraz mieszane związki. Książka ukazuje też siłę prawdziwej miłości i poświęcenia, jakie ludzie potrafią dla niej znieść.
Problematyka powieści dotyczy też epidemii polio, czyli paraliżu dziecięcego. Wprost nie mogłam uwierzyć, że opisane w książce wybudowanie szpitala dla chorych na polio w ciągu 54 godzin przez mieszkańców Hickory jest faktem.
Polecam tę powieść.

rudarecenzuje | 2018-09-17
Przeczytana: 17 września 2018

Młoda Tess od lat jest zakochana w swoim narzeczonym Vincencie. Jeden błąd przekreśla jednak w jej oczach idealną przyszłość, skłaniając dziewczynę do podjęcia decyzji, które zmienią jej życie na zawsze. Czeka ją przeprowadzka na południe i poślubienie wpływowego właściciela fabryki mebli. Czy Tess ma szansę odnaleźć szczęście w niewielkim Hickory?

Diane Chamberlain zdobyła moje serce powieścią „W słusznej sprawie”. Dzięki tej książce spotkałyśmy się po raz pierwszy. Szybko zrozumiałam, że chcę, by tych spotkań było więcej. Równie szybko Chamberlain dołączyła do grona moich ulubionych autorów. Nie dziwi więc, że nie mogłam przejść obojętnie obok najnowszego tytułu klubu „Kobiety to czytają”.

Autorka wydaje się, jak nikt inny, posiadać wielką umiejętność łączenie ze sobą trudnych tematów. Jej powieści opierają się na kwestiach budzących emocje i wywołujących refleksje, takich, które nie pozwalają tak po prostu odłożyć lektury na półkę i przejść nad nią do porządku dziennego. Nie...

mirabelka01 | 2019-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2019

Jedna z lepszych książek Diane Cahmberlain, osadzona, tak jak lubię w realiach połowy XX wieku. Intryga, tajemnica, miłość i ból, czyli wszystko to, co sprawia, że książki tej autorki czyta się fenomenalnie.

Agnieszka Rzońca | 2019-03-07
Przeczytana: 06 marca 2019

Autorka swoją powieścią ponownie skradła mi serce. Ja to mam jednak szczęście, że pewnego dnia, ładne kilka lat temu poznałam twórczość Diane Chamberlain. Czytanie tak skrzętnie utkanych przez autorkę historii to wielka przyjemność. Tym razem akcja toczy się w latach II Wojny Światowej. Główna bohaterka - młodziutka Tess - kocha i jest kochana. Wkrótce ma wyjść za mąż za lekarza, Vincenta. Nadchodzi jednak dzień, w którym nic już nie jest takie samo a wspólna przyszłość dwojga zakochanych staje pod wielkim znakiem zapytania. Krótka podróż i nieplanowana przygoda jest końcem dotychczasowego i zarazem początkiem zupełnie innego życia. Odtąd codzienność Tess to smutek, cierpienie i niepewność.
Już kilkakrotnie w swoich opiniach książek Chamberlain zachwalałam jej kunszt pisarski. Nie sposób o nim nie wspomnieć i tym razem. Autorka posiada zasługującą na ogromną pochwałę zdolność analizowania trudnych tematów. Każdorazowo fabuła jest dopracowana, temat starannie przygotowany. Historie...

zupa_czyta | 2018-10-15
Na półkach: Recenzenckie, Przeczytane
Przeczytana: 15 października 2018

Uwaga, poniższa opinia zawiera pieśni pochwalne, achy i ochy oraz zachwyt w czystej postaci. Jak ktoś wrażliwy, niech nie czyta ;)

Już prawie wszyscy wiedzą, że uwielbiam Diane Chamberlain. Autorka ma talent do pisania w sposób niezwykle lekki o tematach ciężkich, trudnych i czasami kontrowersyjnych. W "Skradzionym małżeństwie" kwestii tego typu nie brakuje: segregacja rasowa, małżeństwa zawierane z rozsądku, ból i rozpacz po stracie najbliższych, a nawet epidemia polio. Tematyka bardzo szeroka, jednak absolutnie nic tutaj nie przytłacza, wszystko ma swoje miejsce i kolejne wątki łączą się ze sobą w tak doskonały sposób, że nie ma się do czego przyczepić!
Moje zalecenia: umośćcie się wygodnie pod kocykiem, przygotujcie wielki kubas herbaty i dajcie się przenieść do innej rzeczywistości - do Ameryki lat 40. XX wieku - do ludzi, których z miejsca potraktujecie jak przyjaciół i za którymi zatęsknicie po przeczytaniu ostatniej strony powieści.

Do tej pory moją absolutnie ulubioną...