Allegro - kampania grudzień kat. kryminał

Kiedy ciebie nie ma

Tłumaczenie: Danuta Śmierzchalska
Wydawnictwo: Edipresse
Then She Was Gone
córka, zaginięcie, tajemnice
aleqsia

Miała piętnaście lat i była ukochaną córką swojej matki. Miała przed sobą całe życie. I nagle, w mgnieniu oka, Ellie zniknęła. Po dziesięciu latach Laurel wciąż nie straciła nadziei, że znajdzie Ellie. I wtedy spotyka czarującego, charyzmatycznego nieznajomego, który robi na niej piorunujące wrażenie. Jednak naprawdę zapiera jej dech, kiedy poznaje jego dziewięcioletnią córkę. Bo jego córka jest obrazem Ellie. Wszystkie pytania bez odpowiedzi, które nie dawały Laurel spokoju, teraz odżywają. Co naprawdę stało się z Ellie? I kto nadal ma coś do ukrycia?

źródło opisu: Edipresse

źródło okładki: Edipresse

Oficjalna recenzja
Klaudyna książek: 148

W kręgu tajemnic

Laurel ma rodzinę idealną. Kochającego męża, dwie dorastające córki, w tym Ellie, jej oczko w głowie. Ellie ma piętnaście lat i jest przykładem nastolatki idealnej. Jest piękna, spotyka się z przystojnym chłopakiem, ma świetne oceny i w każdej dziedzinie życia lepsza od starszej siostry, jest mądra, inteligentna i tak dalej. Dla matki jest najważniejszą osobą na świecie, tą lepszą córką. Pewnego dnia, tuż przed egzaminami, do których się żmudnie przygotowywała, Ellie znika. Wychodzi z domu do biblioteki i wszelki ślad po niej ginie. Nikt jej nie widział, nikt nic nie wie, miejski monitoring nie zarejestrował niczego podejrzanego.

Dziesięć lat później Laurel nadal nie może pogodzić się ze stratą ukochanej córki. Jej rodzina się rozpada, nic nie jest już takie jak kiedyś. Pewną ulgę w tym trudnym życiu przynosi jej jednak spotkanie czarującego mężczyzny, Floyda. Para zakochuje się w sobie i spędza razem coraz więcej czasu. Kobieta doznaje szoku, gdy pewnego dnia poznaje dziewięcioletnią córkę partnera. Poppy to kropla w kroplę jej zaginiona Ellie. Bohaterka staje wobec tajemnic skrywanych przez jej najbliższych. Czy ktoś wie coś o zaginięciu jej córki? Ktoś coś ukrywa?

Lisa Jewell jest autorką głównie literatury kobiecej, „Kiedy ciebie nie ma” to thriller, który też zaliczyłabym do tej kategorii. Mamy tu całkiem udaną fabułę, która ciekawie się rozwija i rozgałęzia. Temat książki jest trudny i zmusza czytelnika do głębszych przemyśleń. Potrafi poruszyć do głębi i wywołać zwątpienie w najbliższe nam środowisko. Mimo to czyta się ją lekko i przyjemnie. Jest sprawnie napisana, a rozdziały są bardzo krótkie. Książkę trudno odłożyć, cały czas towarzyszy nam bowiem myśl znana wszystkim czytelnikom: „jeszcze tylko jeden rozdział”. Przy niewielkim wysiłku można połknąć ją w jeden wieczór.

Bohaterowie są w porządku. Tak po prostu. Nie da się ich ani szczególnie lubić, ani nie lubić, niezależnie od tego, czy mowa o protagonistach, czy antagonistach. Choć w głównej bohaterce raziła mnie nieumiejętność kojarzenia niektórych faktów, to jej los, jak również losy innych postaci, nie był mi całkiem obojętny. Lisa Jewell pokazuje nam wiele różnych emocji, od panicznego strachu, przez matczyną rozpacz, po całkowite rozchwianie umysłu.

W historii tej zabrakło mi jednak miejsca na domysły, spekulacje i własne interpretacje. W „Kiedy ciebie nie ma” autorka doprowadza każdy wątek do końca, podając wszystko na tacy oraz tłumacząc każdą myśl i każdą sytuację. Nie zostawia miejsca dla wyobraźni. Co więcej, wiele rzeczy nie pozostaje długo zagadką dla czytelnika, można się ich łatwo domyślić.

Nie mogę jednak powiedzieć, że bawiłam się przy tej książce źle, o nie! Bawiłam się całkiem dobrze, szczególnie w drugiej połowie, kiedy wszystko stawało się coraz bardziej zagmatwane. Chciałam znać szczegóły, chciałam upewnić się w moich przypuszczeniach co do przebiegu historii. Przyznaję, że nie wszystkie moje domysły się potwierdziły, był więc element zaskoczenia.

Polecam tę książkę wszystkim, którzy głodni są trudnych tematów w lekkiej, wciągającej formie.

Klaudyna Ślenzak

kryminalnakuchnia | 2018-11-01

Jeśli nie czytaliście jeszcze książki „Kiedy ciebie nie ma”, autorstwa Lisy Jewell, to czas najwyższy nadrobić zaległości. Ta niewyróżniająca się z pozoru powieść, ma w sobie tak ogromy ładunek emocji, że aż włosy stają dęba, a oczy wychodzą z orbit. Dzięki kapitalnej narracji, krótkim rozdziałom i podziale na części, utwór czyta się w mgnieniu oka, a szkoda.

„Kiedy ciebie nie ma”, jest z pozoru banalną historyjką, opowiadającą o zniknięciu nastoletniej dziewczyny. Organy ścigania nie są w stanie dojść do prawdy, dlatego zaginięcie Ellie traktują w kategoriach ucieczki zbuntowanej małolaty. Jednak matka nie daje za wygraną i robi wszystko by dowiedzieć się co takiego przytrafiło się jej córce. Lata poszukiwań i fałszywych tropów pozostawiają po sobie tylko zgliszcza. Życie Laury utknęło w martwym punkcie. Jej małżeństwo bezpowrotnie legło w gruzach, a stosunki dwójką pozostałych dzieci, są napięte niczym struny gitary elektrycznej. Po dziesięciu latach od zaginięcia jej...

katala | 2018-12-05
Przeczytana: 04 grudnia 2018

Trzymająca w zainteresowaniu powieść na jeden wieczór. Opowieść o zadziwiających zbiegach okoliczności, ludziach, którzy przez lata żyli obok siebie, w sumie nie wiedząc o własnym istnieniu. O tym jak jedna rzecz jest w stanie zniszczyć spójność rodziny. O tym, jakimi drogami ludzie poszukują swojej drogi po tragedii. I o tym, jak potrafią w tych drogach błądzić, ale i jak udaje im się znaleźć swoje nowe miejsce w świecie. Nowe, choć każdy z nich będzie żył do końca życia z piętnem tragedii jaka dotknęła ich jako całość i każdego z osobna.
Nie, nie przesadzam. To wszystko można wyczytać tutaj. Wystarczy tylko dobrze spojrzeć. Spojrzeć nie jak na kryminał, nie jak na książkę o zaginionej dziewczynie, ale książkę o tym, co to zaginięcie spowodowało, do czego zmusiło ono ludzi jej bliskich, i tych, którzy jej nigdy nie wiedzieli, ale żyją z konsekwencjami jej zaginięcia.
Czy zbieg okoliczności zasugerowany przez autorkę ma rację bytu? To zależy. Jeśli bezkrytycznie podejdziemy do...

Izabela Pycio | 2018-10-19
Przeczytana: 16 października 2018

"Jakie straszne historie mają ludzie, którzy ją otaczają? I jak wiele ich przeoczyła przez te wszystkie lata, kiedy była pochłonięta własną?"

Książka na jeden wieczór czytelniczy, szybciutko się ją pochłania, przyjemnie trzyma w napięciu, niepewności i wyczekiwaniu. Jednak oparta na tak mało prawdopodobnym pomyśle na fabułę, że trzeba odrzucać sprzeciw wobec zadziwiających zbiegów okoliczności i drobnych nielogiczności, aby móc cieszyć się przygodą czytelniczą. Sporo ciekawych efektów, ale mało w tym wszystkim głębi. Lekka i nieskomplikowana rozrywka, choć trzeba przyznać, że barwnie odmalowana. Narracja przyciąga uwagę odbiorcy i wciąga w zgrabnie wytworzony klimat. Powieść z dreszczykiem umili kilka godzin, lecz z czasem zatrą się o niej wspomnienia w gąszczu innych. A jednak nie można odmówić jej frapującego pazura.

Piętnastoletnia Ellie znika niespodziewanie na drodze do biblioteki. Mimo usilnych starań policji, rodziny, przyjaciół i znajomych nikt nie trafia na trop...

mclena | 2018-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2018

"Na tym świecie jedynie opowieści są prawdziwe. Wszystko inne jest snem."

Moje pierwsze spotkanie z Lisą Jewell i muszę przyznać, że pisze dość ujmująco i ciekawie, choć także przewidywalnie. Przez większość czasu byłam w stanie domyślić się co tak naprawdę się wydarzyło, więc kiedy te wszystkie fakty wskakiwały na swoje miejsce nie byłam ani odrobinę zaskoczona i to też odbierało przyjemność jaką dają thrillery. Jedynym aspektem, który popychał mnie by czytać dalej było pytanie "Dlaczego?". Czy jestem usatysfakcjonowana odpowiedzią? Chyba tak, aczkolwiek spodziewałam się czegoś co mną wstrząśnie choć odrobinę, lecz cóż... nie udało się. Mimo to nadal gdzieś w środku udało się zatlić sympatii i czytając epilog było mi niesamowicie smutno, a to dowód na to, że czasem książka, najbardziej niepozorna może na nas wywrzeć swoje piętno. Dobra książka i może kiedyś jeszcze sięgnę po coś spod ręki Jewell ale jednak bez ekscytacji.

fianiebieska | 2018-10-24
Na półkach: Thriller, 2018, Przeczytane
Przeczytana: 24 października 2018

Najnowsza książka Lisy Jewell jest zupełnie inna od poprzednich tytułów tej autorki. I nie wiem czy wyszło to na dobre jej twórczości. Pisarka przyzwyczaiła nas do powieści obyczajowej, z nieco przewrotnym humorem i jakąś tajemnicą w tle. "Kiedy ciebie nie ma" to raczej thriller psychologiczny, który nie zawodzi warstwą językową, bo książkę czyta się błyskawicznie i z dużym zainteresowaniem, ale cała historia sprawia wrażenie dość nieprawdopodobnej i nie do końca przemyślanej.

Matylda Saresta | 2018-10-14

Gdyby to nie była aż tak nieprawdopodobna historia, ocena byłaby wyższa.
Autorka broni się świetną narracją i klimatem - czytałam parę jej książek i zawsze były to przyjemne chwile, choć ta nie należy do mojej czołówki.
Jednakże czyta się szybko, płynnie, z zaciekawieniem.
Polecam - thriller bez twistów, ochów i achów, ale na poziomie.

Gąska | 2018-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2018

Córka Laurel pewnego dnia wyszła z domu i już nigdy nie wróciła. Od czasu tego zdarzenia minęło dziesięć lat, a bohaterka w dalszym ciągu nie może pogodzić się z utratą dziecka. Nie wierzy w spekulacje, jakoby Ellie miałaby uciec. Przez te wszystkie lata pełne goryczy, smutku i żalu rodzina Laurel się rozpada. Pewnego dnia spotyka ona mężczyznę, który robi na niej piorunujące wrażenie. Gdy poznaje jego dziesięcioletnią córkę, dopada ją szok, gdyż wygląda ona jak kopia Ellie. Czy bohaterka uzyska odpowiedzi na swoje pytania? Jaka mroczna tajemnica skrywa się za tą historią?

Wow! W końcu dostałam thriller z prawdziwego zdarzenia, który miał wszystko, co mi potrzebne do szczęścia w tego typu powieściach. Był mroczny klimat, tajemnica do rozwiązania, ciekawa fabuła, dobrze nakreśleni bohaterowie, zaskakujące zakończenie oraz akcja rozwijająca się w odpowiednim tempie. Całkowicie dałam zawładnąć się tej książce i przeczytałam ją w zawrotnym tempie.

Nie ma nic gorszego dla matki niż...

| 2018-10-27
Przeczytana: 27 października 2018

Kiedy Ciebie nie ma jest dobra na chandrę jesienną, jest to książka która ani nie nudzi ale też nie jest wybitną książką... taka w sam raz.
Książka hmmm.... na pewno był dobry pomysł na książkę ale jego wykonanie już nie jest aż tak dobre. Zbyt duża ilość faktów oczywistych ( mało ukryta prawda), i tak wszystko ładnie, pięknie bez żadnych trudności płynie w tej książce.. zniknięcie Ellie, postać Poppy.
Książka która na pewno nie nudzi, jest ciekawą i swobodną książką, ale to nie jest wybitne arcydzieło.

Truskaweczka | 2018-10-19
Na półkach: Recenzenckie, Przeczytane

Ta książka zaciekawiła mnie swoją fabułą już w zapowiedziach. Z pozoru banalny opis skrywał w sobie coś mroczniejszego i bardziej złożonego niż wydawało się na pierwszy rzut oka i byłam pewna, że ta historia okaże się genialna. Nie pomyliłam się.

Kiedy Ellie nie wraca do domu, jej kochająca matka zawiadamia policję. Nie jest w stanie uwierzyć, że jej dziecko, które zawsze wydawało się cieszyć z otaczającego go świata mogłoby uciec, tak jak sugeruje to policja. Chociaż mija wiele lat Lauren nie może dojść do siebie, co widocznie odbiło się na jej rodzinie. I kiedy już myśli, że być może uda jej się zaznać odrobiny szczęścia, los ponownie rzuca jej pod nogi ogromną kłodę. Trzeba być niezmiernie silnym, żeby podnieść się po czymś takim. Muszę przyznać, że już na początku książki wiedziałam jak mniej więcej potoczy się ta historia i niestety się nie pomyliłam. Nie oznacza to jednak, że problem zniknięcia Ellie stał się mniej ciekawy. Z każdym kolejnym rozdziałem, kiedy potwierdzały...

zupa_czyta | 2018-10-31
Na półkach: Recenzenckie, Przeczytane
Przeczytana: 31 października 2018

Wiesz, że masz do czynienia z niezwykłą książką, gdy nie chcesz, żeby się kończyła.

Powyższe zdanie idealnie opisuje moje wrażenia z lektury "Kiedy ciebie nie ma".
To jedna z tych historii, które siedzą w głowie jeszcze kilka dni po odłożeniu książki na półkę. Smutna i przejmująca, z - wydawałoby się - happy endem, ale jednak nie do końca takim happy. Lisa Jewell początkowo chciała zakończyć tę powieść w zupełnie inny sposób, przeczytałam to alternatywne zakończenie i OGROMNIE się cieszę, że autorka znalazła inny pomysł na tę historię! Dzięki temu możemy delektować się prawdziwą perełką, a nie przewracać oczami nad paździerzem. "Kiedy Ciebie nie ma" to historia o zniknięciu młodej dziewczyny, którą - po upływie 10 lat - ciągle opłakuje matka. Jej życie staje na głowie, gdy spotyka mężczyznę, którego córeczka do złudzenia przypomina zaginioną Ellie. Nie jest to "kolejna historia o porwaniu dziecka", nie znajdziecie w niej standardowych/stereotypowych rozwiązań. Jest to lekki...