Czas próby

Cykl: Wyspy szczęśliwe (tom 2)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
literatura polska
Ag2S

Każdy ma swój czas próby. Pytanie tylko, jak z niego wyjdziemy… Mocniejsi czy słabsi? Razem czy osobno? Będziemy dalej budować czy zostawimy zgliszcza? Czego dowiemy się wtedy o sobie? Pełna emocji opowieść, która złamie niejedno serce i sklei je na nowo. Joanna i Wiktor próbują z dwóch nieszczęść stworzyć wspólne szczęście. Nie jest to łatwe, gdyż oboje niosą bagaż trudnych doświadczeń....

Pełna emocji opowieść, która złamie niejedno serce i sklei je na nowo.

Joanna i Wiktor próbują z dwóch nieszczęść stworzyć wspólne szczęście. Nie jest to łatwe, gdyż oboje niosą bagaż trudnych doświadczeń. Ona przechodzi przez rozwodowe piekło, on nie może do końca uporać się z przeszłością. Tomasz, mąż Joanny, manipuluje, oszukuje, prowadzi nieuczciwą walkę w sądzie. Joanna nie tylko musi stawić temu czoło, ale przede wszystkim chronić dziecko. Jej niełatwy związek z Wiktorem przejdzie niejedną próbę. Zwłaszcza gdy na drodze do szczęścia stanie wytrawny gracz, który nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć cel – Daniel.
Do czego zdolna jest kobieta, która kocha mężczyznę? Co zrobi mężczyzna z miłości do kobiety? Jak przejdą swój czas próby?

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Czas_proby-p-35316-1-30-.html

Oficjalna recenzja
kryptonite książek: 1894

Właściwy moment, właściwy czas

„Czas próby” to kolejna, po „Wyspach szczęśliwych” część powieściowego cyklu Wioletty Sawickiej o Joannie i jej próbach ułożenia sobie życia na nowo. Bohaterka tych książek musiała przejść niełatwą drogę – wszystko przez męża, jego tajemnice oraz długi – aby w końcu odnaleźć swoje szczęście. Tym samym Joanna zdobyła sympatię wielu czytelniczek, które są bardzo ciekawe dalszych losów ulubionej postaci – czy odnalezione w pierwsze części szczęście oraz spokój będą dane na długo?

Joanna, która powoli układa sobie życie, ma przed sobą jeszcze wiele do zrobienia: rozwód z Tomaszem, który robi wszystko, aby utrudnić żonie szybkie i polubowne załatwienie sprawy, spłatę długu, jaki ma wobec Daniela, wychowanie Tosi oraz wzięcie odpowiedzialności za swój związek z Wiktorem, który powoli ma dosyć życia „w zawieszeniu”, tylko pragnie stworzyć z kobietą poważną relację. Na szczęście Joanna ma obok siebie ludzi, którzy kochają ją, i są zawsze chętni pomóc, m.in. Martę czy wujostwo Ludwika i Eleonorę. Bo, jak to zawsze bywa, życie potrafi zaskakiwać, nawet jeśli wydaje się, że najgorsze już przeminęło...

Wioletta Sawicka stworzyła opowieść, od której naprawdę ciężko się oderwać. Wszystkie zawarte w niej elementy — bohaterowie, ich język oraz rozwój fabuły — są bardzo naturalne, powiedziałabym nawet, że autentyczne. Mam na myśli to, że czytelnik nie przyswaja sobie wiadomości czy sytuacji wyssanych z palca, tylko dowiaduje się o realnym ciągu przyczynowo-skutkowym. Sama Joanna wzbudza bardzo pozytywne emocje — to ciekawa bohaterka, taka z krwi i kości. Nie jest żadną Wonder Woman, ale zwykłą kobietą, z którą wiele czytelniczek może się utożsamiać. Podobne, ciepłe odczucia można mieć nawet do Wiktora czy Tosi, natomiast samą Martę aż chce się przytulić i posłuchać jej opowieści w rzeczywistości, a nie na stronach „Czasu próby”. Można mieć wrażenie, że czytamy o prawdziwych ludziach i ich realnych problemach.

Co dla mnie jest warte wspomnienia odnoście „Czasu próby”? To, że Wioletta Sawicka napisała powieść, która została tak skonstruowana, że brak znajomości pierwszej części nie przeszkadza w lekturze. Tak, nie trzeba najpierw przeczytać „Wysp szczęśliwych”, aby wziąć się za „Czas próby”, ponieważ umiejętnie wpleciono fabułę z poprzedniej książki w tę najnowszą historię. Co najważniejsze, dzięki temu cała opowieść o Joannie, Wiktorze, Tosi i innych bohaterach, staje się bardziej rzeczywista w odbiorze, ponieważ nie ma sztucznego wprowadzenia w narracji, jak w innych powieściach wydawanych w cyklach.

„Czas próby” to ciepła, warta przeczytania powieść, po której nadal będzie trawić ciekawość, jak dalej będą wyglądały losy Joanny, Wiktora, Tosi i innych. Nic na to nie da się poradzić – Wioletta Sawicka potrafi zaintrygować czytelnika i tym samym nadal potrzymać jego zainteresowanie. Przyznam się, że moje też.

Grażyna | 2018-07-03
Przeczytana: lipiec 2018

Już w pierwszej części "Wyspy szczęśliwe" bardzo polubiłam Asię i jej kibicowałam od chwili gdy po powrocie z córką do Izabelina jej świat stanął do góry nogami. Ta historia to dalsze losy Asi-jej bliskich w tym oczywiście miłości jej życia Wiktora.Dzieje się tu bardzo dużo,następują zwroty akcji-a ja czułam czasami złość,czasami niedowierzanie i sama nie wiem co jeszcze.Przez 3 dni idąc spać i wstając miałam w głowie "sceny" z tej powieści.Cieszę się ,że mimo tylu zakrętów ta historia kończy się szczęśliwe-wygrywa ta najważniejsza siła napędowa jaką jest miłość.Słowami nie potrafię oddać tego co chcę,ale zostałam zauroczona całą historią jak również samą autorką ,która we wspaniały sposób "opowiada" o jakże ważnych ważnych aspektach w naszym życiu. Rozumiem ,że "czas próby" dla każdego jest inny-czasami trwa dłużej,ale ważne aby człowiek stał się mocniejszy i aby przyszłość "budować" z osobami ,które się kocha.Książka jest taka ,że jeszcze długo będzie mi krążyć "po...

joaśka | 2018-09-08
Przeczytana: 08 września 2018

Chyba nie powinnam oceniać tej książki, bo ostatecznie przekonałam się, ze nie jestem tzw. targetem czytelniczym pani Wioletty Sawickiej. Powinnam to wiedzieć, gdybym nie zapomniała, że już czytałam jej książki ;) Cóż..starość nie radość.
Książka nie wzbudziła we mnie głębszych przeżyć, emocji i zainteresowania. Ale nie twierdzę, że jest nie do czytania. Jest, o czym zresztą świadczą jej wysokie oceny. Ale nie dla wszystkich jest ten typ literatury.

Monika KanapaLiteracka | 2018-06-11
Na półkach: Na regale, 2018, Przeczytane
Przeczytana: 08 czerwca 2018

„Czas próby” jest drugim tomem powieści „Wyspy szczęśliwe„, które recenzowałam rok temu. Autorka pierwszą częścią cyklu powiesiła poprzeczkę naprawdę bardzo wysoko. Była to powieść dojrzała emocjonalnie i niesamowicie głęboka. Jednocześnie dawała możliwość pokochania jej bohaterów i absorbowała do granic klarowną fabułą. Jak przy tym wypadł tom drugi?

Już na wstępie mogę spokojnie powiedzieć, że tom drugi nie ustępuje pierwszemu w żadnym punkcie. Jeżeli chcecie skończyć na tym czytanie mojej recenzji – proszę bardzo. Szybciej sięgniecie po książkę.

Fabuła jest chyba nawet burzliwsza niż w „Wyspach…” Prawdopodobnie dlatego, że tam Joanna szukała swojego miejsca w świecie, a teraz musi go bronić. Emocje, często te negatywne, przeważają już od samego początku. Piekło rozwodowe, o którym się tyle słyszy, prezentuje się w pełnej krasie. Ból porażki, bezsilna wściekłość, kłamstwa i manipulacje potrafią nieźle wyprowadzić z równowagi.
Jednocześnie po stronie małaszewskiej, gdzie Marta...

chabrowaczytelniczka | 2018-07-06
Przeczytana: 05 lipca 2018

moje-ukochane-czytadelka.blogspot.com
Czas próby. Trudny okres w życiu, który musimy po prostu przetrwać. To on pokazuje czy dana relacja ma szansę na przetrwanie. Sprawia, że stajemy się silniejszy, wytrzymalsi, odporni na to co przyniesie nam jeszcze przyszłość. W najnowszej książce Wioletty Sawickiej obserwujemy życiowe próby, które spotykają każdego bohatera. Niektóre trwają kilka miesięcy i niosą ze sobą lepszy los, inne rozciągają się na całe życie i uczą pokory i radości. Jak postacie przetrwają swój czas próby?

Wioletta Sawicka to autorka, o której słyszałam już wiele dobrego. Lubię literaturę kobiecą, obyczajową, niosącą ze sobą emocje, a podobno właśnie tak pisze ta pani. Czy w rzeczywistości tak było?

Joanna przechodzi właśnie przez piekło. Jej mąż – Tomasz zostawił ją samą z dzieckiem i ogromnymi długami, a teraz jeszcze sprawia problemy podczas kolejnych spraw rozwodowych. Ukochany Joanny – Wiktor także nie potrafi uporać się ze swoją przeszłością, o której...

Annam | 2018-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2018

"Czas próby" jest powieścią opowiadającą,że o miłość trzeba walczyć do końca. Wiele w niej emocji,które doprowadzają do łez o których nie da się tak szybko zapomnieć. Joanna,jako kobieta jest bohaterką walczącą o swoje szczęście dla siebie i córki mimo przeciwności losu jest gotowa zrobić wszystko,aby to szczęście osiagnąć. I drugą taka postacią,która mnie urzekła jest Marta,kobieta z sercem otwartym dla każdego i mądrymi radami. Jako młodziutka dziewczyna przeżyła wojnę,straciła jedynego mężczyznę,którego kochała cierpiąc przez całe życie. Wojna zrobiła z niej osobę niepełnosprawną, a mimo to jest kobietą silną.
Wioletta Sawicka przepięknie w swojej książce opisała zawiłe losy bohaterów,ich przeżycia które głęboko zapadają w pamięć. Bohaterowie momo tego ile przeszli w życiu zawsze kierowali się słowami "Kocham Cię życie".
Cudowna powieść,którą mogę polecić z całego serca. Cytaty w niej zawarte zawierają tyle mądrych rad z których sami możemy uszczypnąć coś dla siebie.
"Czas...

MagdaMaj | 2018-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2018

Czas próby to kontynuacja losów Joanny i Wiktora z "Wyspy szczęśliwe" którzy z dwóch nieszczęść próbują stworzyć wspólne szczęście i jest to dla nich prawdziwy czas próby. Joanna musi przejść przez piekło rozwodu z mężem, musi zmierzyć się z Daniele który w historii Joanny i Wiktora chce wcisnąć swoje "trzy grosze".
Porównując "Czas próby" do "Wyspy szczęśliwe" to ta druga bardziej przypadła mi do gustu. W książce wiele się dzieje i ilość wydarzeń w życiu Joanny mnie trochę przytłoczyło i zmęczyło, brakowało mi optymizmu Marty i bliskości wśród bliskich Joanny.
Z drugiej strony patrząc na całokształt książki każde wydarzenie tworzy całość spójnej historii. Podsumowując książka ma mądrość w sobie i wiele się dzieje. Jest Bardzo dobrą książki, choć abym ją uznała za wybitną brakowało mi osobowości i emocji Marty ( jak dla mnie była mało widoczna).

czytajaca_Sandra | 2018-08-26
Przeczytana: 25 sierpnia 2018

Uwielbiam czytać książki polskich autorów. Jednak czytając tę pozycję popełniła jeden kardynalny błąd. Jaki? 🙂 Otóż nie przeczytałam pierwszej części. W związku z tym lektura ta nie należała do najłatwiejszych, niemniej jednak udało mi się mniej więcej w tym połapać.

"Czas próby". Ten tytuł już zawiera pewne informacje. To trudny czas, który trzeba przezwyciężyć. W tej książce bohaterowie właśnie przechodzą przez próby. Mają one nauczyć ich czegoś w życiu. Każdego czegoś innego.
Joannę porzucił mąż, pozostawiając ją samą z dzieckiem i długami. Mimo to, walczy o szczęście swoje i córki. Jak jej się to udaje? W dodatku zakochuje się w niej Daniel. Czy z tej relacji wyniknie coś więcej?
Bohaterowie książki są na swój sposób wyjątkowi. Poza tym, Pani Wiola Sawicka nie zapomniała o tym, by dobrze przedstawić charakterystykę bohaterów. Powieść jest rozbudowana w fabule, jak i fizycznie. Nie ma dwustu stron, a grubo ponad sześćset, jednak czyta się ją na tyle dobrze, że po przeczytaniu...

Iwona | 2018-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2018

Miłość mogłoby się wydawać, że tyle było jej w różnych książkach i coż więcej można o niej wymyślić i napisać? A jednak Wioletta Sawicka to potrafi. Urzekła mnie kolejna jej książka. " Czas próby" ma w sobie wszystko. Właśnie tą miłość, która mimo wszystko potrafi zapomnieć, ale też i miłość z powodu której człowiek jest w stanie zrobić tak wiele nawet ogromnym kosztem.
Cudowna jest tu także przyjaźn, która połączyła tak wiele osób.
Osobiście ogromnie polubiłam ciocię Joasi.

Wiola pisz dalej. Bo z każdą nową książką widać jak wzbogacasz swój warsztat.

CZYTAMITU | 2018-06-17
Przeczytana: 12 czerwca 2018

Nie będę ukrywać, że to kolejna stworzona przez Panią Wiolettę historia, która sprawiła, że moje serce napełniały niesamowicie, pozytywne emocje. Tak zżyłam się z bohaterami, że ciężko mi było się z nimi rozstać. Gdy tylko czas pozwalał, dawkowałam sobie istną, przyjemność czytania. Od pierwszych stron, przepadłam w świecie Joanny. Bohaterki, która imponowała mi swoją siłą i determinacją. Postawiona pod ścianą i bojąc się konsekwencji, dokonała czegoś, co trudno wybaczyć. Bardzo podobała mi się stworzona relacja między Joanną, a jej córką Tosią. Główna bohaterka zawsze stawiała dobro dziecka na pierwszym miejscu. W trakcie rozwodu nie traktowała jej jak karty przetargowej, a wręcz przeciwnie starała się ją chronić przed całą tą maskaradą. ,,Czas próby" to nie tylko historia o miłości i walce o nią przez Joannę i Wiktora. Autorka stworzyła tu nie małą plejadę, ciekawych bohaterów, którzy dodają uroku całości powieści. Marta to kolejna postać, która wzbudziła moją sympatię. Kobieta o...

beztroska_domatorka | 2018-07-09
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 09 lipca 2018

Z tyłu okładki rzuciło mi się w oczy zdanie „Pełna emocji opowieść, która złamie niejedno serce i sklei je na nowo” i od razu poczułam, że ta książka będzie wyjątkowa. Może to intuicja, może po prostu chciałam, by taka była i nie zawiodłam się. Moje serce przeżyło czytelniczy roller coaster i zdecydowanie lubię to! Książka okazała się dziełem sztuki pisanej, która wprost skradła moje serce. Historie ludzi, tak odmiennych, a jednak tworzących rodzinę, których hasłem jest „Kocham Cię życie”. Czasem, uśmiechałam się do samej siebie, czytając zabawne momenty, zdecydowanie częściej gula rosła mi w gardle i łzy napływały do oczu. Książka emanuje tyloma emocjami, wspomnieniami, urazami, a mimo to składa się na fenomenalną całość, która jest godna każdej swojej strony, bez grama kiczu. Zdecydowanie mogę zaliczyć ją do jednych z moich ulubionych pozycji czytelniczych i na pewno jeszcze po nią sięgnę.