Allegro - kampania grudzień kat. fantastyka

Na promieniu światła

Cykl: K-PAX (tom 2)
Wydawnictwo: Znak
On a Beam of Light
prot, K-Pax
PaniKa

Dalsze losy prota, bohatera powieści K-PAX. Po pięciu latach uśpienia, podający się za przybysza z planety K-PAX, prot znów zmienia życie lekarzy i pacjentów Instytutu Psychiatrii na Manhattanie. Okazuje się, że na jego powrót czekano nie tylko w Instytucie – wieść o nim rozprzestrzenia się bardzo szybko: Instytut zasypywany jest listami ludzi, którzy bardzo chętnie opuściliby Ziemię i udali się na K-PAX. Tym bardziej że tym razem prot obiecuje zabrać ze sobą ... aby dowiedzieć się kogo, musisz przeczytać tę książkę.

flameleaf | 2014-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2014

Choć czasami zafascynowani historiami, które otwierają przed nami nowy świat pragniemy ich kontunuacji, w głebi duszy boimy się, że ciąg dalszy może okazać się poniżej naszych oczekiwań lub co gorsza zacząć nas nudzić.

Choć po przeczytaniu K-PAX czułam pustkę i pojawiające się czasem po przeczytaniu świetnej książki poczucie trudności powrotu do szarej rzeczywistości, to jednak pisanie kolejnej części przez pana Brewera było wg mnie błędem. Formuła się wyczerpała; to co na początku było świeże i intrygujące, tu budzi konsternację.

Pomimo tych zarzutów, książka nie jest tak zwyczajnie "zła", ale brak mi w niej uroku pierwszej części.

Rafał | 2018-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2018

Nigdy nie przepadałem za trylogiami czy innymi historiami rozdzielanymi na tomy, tworzone na fali sukcesu tomu pierwszego. Prawie nigdy to się nie udaje autorowi, żeby druga część dorównywała pierwszej. W tym wypadku jest trochę inaczej - drugi tom jest ciągiem dalszym procesu zdrowienia pacjenta z osobowością wieloraką, a powstanie go tłumaczy chęć kontynuacji losów pacjenta po pięcioletnim okresie katatonii na skutek opuszczeniu ciała przez jedną z jego osobowości.
Zakładając, że autor nie uciekł się do tworzenia fikcji literackiej, można powiedzieć, że dzieje pacjenta o imieniu Robert/prot, są po prostu niesamowite. Tak bardzo, że aż trudno w nie uwierzyć. Nieziemskie wręcz umiejętności prota (specjalnie z małej!) wprawiają w zachwyt wiele ludzi wokół niego i Gene Brewer starał się przekazać to w bardzo plastyczny sposób.
Prot uzdrawiając wielu pacjentów szpitala psychiatrycznego, w którym sam się znajdował, wiedząc rzeczy, o których wiedzieć nie miał prawa, niemal w pojedynkę...

Poczatek troszke powtarza sie z poprzedniej czesci, wiec nudzilam sie nieco, ale warto przebrnac bo potem nastepuje szok. Przynajmniej u mnie nastapil. Jak do kogos przemawia prosty jezyk realizmu przebijajacy sie do sedna bez zbednych upstrzen, tez poczuje sie zmrozony po przeczytaniu pewnego imienia. W mojej poprzedniej opinii napisalam glupstwo, mianowicie ze Prot nie istnieje. Jest nieodlaczna czescia Roberta, wiec jak moze nie istniec. Opowiesc o Procie nasuwa mi mysl, ze nasze przeszle, terazniejsze i przyszle ego zazwyczaj mozna uznac jako odrebne byty skaldajace sie na calosc. Czasami jakas czesc siebie trzeba poswiecic, by pojawilo sie miejsce dla innej. Pewnie jak wiekszosc z Czytelnikow, zastanawiam sie czy Prot jest faktycznie tak rozny od ludzi z poza murow szpitala. Raczej nie.

Bargosia | 2014-03-16
Przeczytana: marzec 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Niezwykle poruszająca historia utrzymana w klimacie pierwszej części losów Roberta. Należy koniecznie ją przeczytać, jeśli komuś spodobał się "K-Pax". Przyznam, że nie zaskoczył mnie fakt, iż traumatyczne przeżycia z dzieciństwa były przyczyną choroby Roberta. Wręcz czekałam, kiedy ten fakt wyjdzie na jaw. Zadziwiło mnie natomiast to, że prot nie był jedynym mieszkańcem umysłu Roberta. Zaangażowanie Giselle w tę sprawę również przybrało dla mnie zaskakujący obrót. Jednym słowem, znów było ciekawie.

Łukasz | 2014-09-17
Na półkach: Przeczytane, Net, 2014
Przeczytana: 17 września 2014

Tak jak poprzednia pozycja, książka jest wyjątkowa, przykuwa realizmem i trafnymi spostrzeżeniami.

To spojrzenie na nasz świat z boku, fantasy na bardzo dobrym poziomie :)

Aleksandra | 2013-10-26

Wiele już lat temu oglądałam film pt. K-PAX. Bardzo mi się podobał, być może ze względu na świetną obsadę - Kevin Spacey i Jeff Bridges. Zapewne dlatego, gdy w bibliotece spotkałam książkę o tym tytule od razu postanowiłam ją przeczytać.
Okazało się, że to trylogia, a przynajmniej przez długi czas jako trylogia funkcjonowała, bo w pewnym momencie wydany został tom czwarty, co zrobiło z tej serii Sagę.

Od razu mogę powiedzieć, że książka, w porównaniu do filmu, wydała mi się słaba, co w moim przypadku rzadko się zdarza, bo dużo bardziej wolę czytać niż oglądać.

Film zdawał mi się świetnym dramatem obyczajowym, gdzie nic do końca i dosłownie nie jest powiedziane. Książka to typowe Sci-fi, w którym autor postarał się o to, żeby każdy czytelnik był pewny, że jednak jest to ten gatunek literacki, a nie inny.

Ciężko powiedzieć mi cokolwiek o tłumaczeniu, bo nie dostałam w swoje ręce oryginału i nie wiem w jakim języku on był pisany. W każdym razie nie czyta się jakoś specjalnie...

Mel | 2014-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2014

mam bardzo mieszane uczucia co do tej powieści. po przeczytaniu książki "K-PAX" byłam oczarowana tą historią, zwrotami akcji, postacią Prota, a ponadto czułam niedosyt, ponieważ nie było definitywnego zakończenia. autor zostawił tą "robotę" czytelnikowi.
czytając "Na promieniu światła" (cz. II "K-PAX") miałam wrażenie, że książka została napisana trochę na siłę. już cała opowieść nie była tak wciągająca, jak część I. tutaj wyjaśnia się całe życie Roberta i staje się jasne dlaczego jest tak zamkniętą i skrytą osobą. sam jednak Brewer dość mocno mnie irytował. miałam poczucie, jakby chciał zatrzymać Prota na wyłączność i ponadto denerwowało mnie, że tak odrzuca możliwość tego iż pochodzi z planety K-PAX. we wszystkich jego opowieściach doszukiwał się jakiegoś związku z życiem Roberta. odebrałam go jako lekarza, któremu brak wyobraźni, kreatywności i wiary.
książka nie zostawiła po sobie żadnych refleksji. odhaczam ją zatem jako "przeczytaną" i jeszcze zastanowię się czy przeczytam...

Kern | 2016-03-21
Na półkach: Przeczytane, SciFi, Thriller, 2016
Przeczytana: marzec 2016

stara zasada mówi, że część druga musi być bardziej... I tak jest również w tym przypadku, co niestety nie wyszło na dobre. Niuanse, aluzje i mgliste dowody były istotą K-pax. Teraz mamy "lepsze" fakty, które są również bardziej sprzeczne.
Mimo wszystko książkę czyta się niemal jednym tchem bo autor ciekawie prowadzi narrację.

mosia | 2016-10-28

Kontynuacja trzyma klimat części pierwszej. Dla mnie nadal mętlik w głowie i ciężko coś powiedzieć. Godna polecenia

jojo87 | 2016-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2016

Nieco słabsza od 1. części ale i tak jest to książka godna polecenia. Czuję lekki niedosyt w mądrościach głównego bohatera. Z lekka irytuje pominięty wątek, tak jakby autor w rozwinięciu historii zapomniał o nim, przypomniał sobie przy jej kończeniu, więc postanowił go przenieść do 3. części.