K-PAX

Tłumaczenie: Maria Gardzielow
Cykl: K-PAX (tom 1)
Wydawnictwo: Znak
K-PAX: Alles ist möglich

Czy rzeczywiście jest kosmitą, czy też tylko żyje w innym świecie? Dla człowieka, który utrzymuje, że jest przybyszem z kosmosu, oddział Instytutu Psychiatrii na Manhattanie wydaje się najodpowiedniejszym miejscem. Jednak ów pacjent w niczym nie przypomina tych, z którymi dr Gene Brewer miał wcześniej do czynienia. Nazywa się prot i twierdzi, że przybył z planety K-PAX, idyllicznego świata, w...

Czy rzeczywiście jest kosmitą, czy też tylko żyje w innym świecie?

Dla człowieka, który utrzymuje, że jest przybyszem z kosmosu, oddział Instytutu Psychiatrii na Manhattanie wydaje się najodpowiedniejszym miejscem. Jednak ów pacjent w niczym nie przypomina tych, z którymi dr Gene Brewer miał wcześniej do czynienia. Nazywa się prot i twierdzi, że przybył z planety K-PAX, idyllicznego świata, w którym wszyscy żyją w zgodzie i harmonii. Określiwszy dokładnie datę opuszczenia Ziemi, prot pozostawia nas w niepewności do ostatniej chwili.
Jego krótki pobyt w szpitalu na Manhattanie radykalnie zmienia życie pacjentów i panujące tam stosunki międzyludzkie. Prot przywraca ludziom radość i sens życia. Pokazuje inny wymiar istnienia.

Ta znakomicie napisana, żywa, dowcipna i zarazem głęboko humanistyczna książka z pewnością spodoba się nie tylko miłośnikom Lotu nad kukułczym gniazdem, lecz także wielbicielom twórczości Olivera Sacksa, autora bestsellera O mężczyźnie, który pomylił swoją żonę z kapeluszem.

K-PAX to pierwsza część trylogii o tajemniczym procie.

Shimik | 2015-08-11

Bardzo podobne do Lotu nad kukułczym gniazdem, jednak według mnie ma tą przewagę, że bohater uważa się za kosmitę. Przez to można posłuchać ciekawych historii jakie opowiada o swojej planecie. Książka znacznie bardziej mi się podobała od tej wymienionej powyżej. Jest to ciekawa lektura:)

PaniKa | 2010-02-09
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: 09 lutego 2010

Genialna książka. Czytałam ją z zapartym tchem. Świetne opisy sesji terapeutycznych i samego życia w szpitalu psychiatrycznym. Nie sposób nie polubić Prota i jego stylu bycia. Żałuje tylko że nie sięgnęłam po książkę przed obejrzeniem filmu. Mimo to, czytało mi się ją bardzo dobrze.

Czas | 2016-11-03
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2016

Ta książka to taki rodzaj lustra. Dostrzegamy w nim tych, którzy pod płaszczykiem szlachetności, otwartości, szeroko rozumianego humanitaryzmu pragną uleczyć zbłąkane i schorowane dusze. Wskazać im właściwą drogę. A kim są te zbłąkane i schorowane dusze? To wszyscy ci, którzy myślą, czują i chcą żyć inaczej, niż przyjęło się w tym współczesnym, cywilizowanym świecie. Przedstawicielem tychże dusz jest Prot, przybysz z planety K-PAX.
Dostrzec możemy pozorną interakcją i otwartość na to, co nowe i odmienne. Opacznie rozumiana szlachetność powoduje dążenie do przekazania innym określonego systemu wartości, jako jedynego i właściwego. Wszelkie próby negowania tego systemu, traktowane są jako przejaw zaburzeń, które należy leczyć.
Cóż pojawi się, gdy maska humanitaryzmu zostanie zrzucona? Wówczas ukaże się gorzki obraz człowieka – egoistycznego, leniwego i nietolerancyjnego.

flameleaf | 2014-05-28
Przeczytana: 28 maja 2014

"Beam me up, Scotty"
(Wypromieniuj mnie Scotty)
Do konstelacji Liry, 7 tys. lat świetlnych stąd, na K-PAX poproszę!

kasandra_85 | 2012-06-14
Przeczytana: czerwiec 2012

Judith | 2011-02-01
Przeczytana: 18 stycznia 2011

Od bardzo dawna nie czytałam takiej interesującej trylogii, która zadaje tyle pytań i zmusza czytelnika do pomyślenia nad samym sobą i całym swoim światem. Odkładasz książkę na bok, ale cały czas o niej myślisz. Tworzysz sobie przeróżne teorie, zastanawiasz się, co jest prawdą, a co nie … i rozmyślasz nad tym, czy jeśli miałbyś wybór to wybrałbyś K-PAX zamiast Ziemi ?

W Instytucie Psychiatrii w Nowym Jorku pojawia się nowy pacjent. Twierdzi, że nazywa się prot i pochodzi z planety K-PAX. Psychiatra Gene Brewer początkowo myśli, że to zwykłe urojenia, ale prot opowiadając o swojej planecie i całym wszechświecie posiada tak szczegółowe informacje, że nawet najbardziej wykwalifikowani astronomie w kraju dziwią się jego wiedzy, z której i oni po jakimś czasie będą korzystać. Przed doktorem Brewerem stoi poważne wyzwanie, najważniejsze w jego karierze. Na kolejnych sesjach stara się zgłębić psychikę tajemniczego pacjenta. Jedyne, co udaje mu się z niego wyciągnąć to opowieści o jego...

Jonasz | 2010-09-18
Przeczytana: maj 2002

Bardzo inteligentnie napisana powiesc. Autor balansuje na krawedzi gatunkow. W zaleznosci od odczuc czytelnika, mozna ja uznac za powiesc z gatunku Science Fiction, lub medyczny dramat. Prot, lub czlowiek tak siebie nazywajacym, moze byc schizofremikiem po glebokich i traumatycznych przezyciach, na tyle tworczy i inteligentnym by w najdrobniezjszych szczegulach podeprzec swoja paranoje. Moze tez byc przybyszem z obcej planety, ktory w skutek nieoczekiwanego sploty wydarzen, laduje w zakladzie psychiatrycznym.

Ksiazka byla isnpiracja dobrego filmu pod tym samym tutulem. W filmie zagrali dwaj wybitni aktorzy - Kevin Spacey jako Prot i Jeff Bridges jako dr. Mark Powell.

Powiesc ma swoja kontunuacje, a wlasciwie jest poczatkiem czteroczesciowego cyklu. Ciekawe czy kolejne czesci wyjazniaja czolowy dylmeat, czy raczej autor kontunuuje balansowanie na krawedzi.

Przeczytane w orginale

Marcin | 2018-07-06
Przeczytana: 04 lipca 2018

Wszyscy pamiętamy ten film z Kevinem Spacey. A książka? Jakby trochę w cieniu, a niesłusznie. Powieść pozwala bardziej wniknąć w ten niezwykły przypadek psychologiczny jakim jest Prot. Dodać też trzeba, że książkowy prot jest nieco inny od tego filmowego. Książka może jakimś dziełem literatury nie jest, ale czytając "K-Pax" nigdy nie byłem pewien czy czytam science-fiction czy powieść psychologiczną.... raz myślałem tak, raz tak... pewności nie mam nawet po skończeniu. Historia trzyma czytelnika w zainteresowaniu, intryguje, momentami fascynuje. "K-Pax" niesie też pewną pociechę - jak wielki i pozytywny wpływ na wielu ludzi może wywrzeć jeden człowiek. Szkoda że takich "Protów" nie ma na świecie więcej... ciekaw jestem kontynuacji i tego jak autor to dalej pociągnął i wytłumaczył...

| 2010-11-19
Przeczytana: 18 listopada 2010

Podziwiam pisarzy, którzy potrafią wykorzystać w swoich książkach naukę w taki sposób, iż wierzysz, że wszystko co napisane musi być prawdą. Tak, istnieje K-PAX, istnieją podróże świetlne, istnieją metody na leczenie śmiertelnych chorób. To wszystko wydawało się takie proste i osiągalne.
Prawdę mówiąc, film oglądałam pierwszy i szczerze przyznam, że także i tutaj scenarzyści wspaniale się spisali. Tak dobrze, że książka i film odbierane są przeze mnie jako jedna całość. Natomiast prot na zawsze już będzie wyglądał jak Kevin Spacey, co oczywiście nie jest żadnym minusem!
K-PAX czytało się naprawdę przyjemnie. Nie odczułam, żeby ani razu narracja lub dialogi mnie męczyły. Wszystko było na swoim miejscu.
Wspaniała książka nie tylko opisująca pewne "psychiatryczne" przypadki, ale i odzwierciedlająca nas samych i nasz świat. Dokąd zmierzamy i czy "życie na PLANECIE ZIEMIA [naprawdę] nie przetrwa następnego stulecia"? Bądź co bądź, jak to ujął prot: nadal jesteśmy jeszcze dziećmi...

Pablos | 2012-08-27
Na półkach: Przeczytane, [2012]
Przeczytana: 26 sierpnia 2012

O “K-Pax” powiedziano już chyba wszystko. Genialna opowieść, którą można rozpatrywać na różnych poziomach. Przede wszystkim jest to historia o chorobach psychicznych i mechanizmach, które psychiką rządzą. Są jednak i tacy, którzy oficjalnie i bez skrępowania “K-Pax” zaliczają do literatury science fiction, twierdząc, że jedno nie przeszkadza drugiemu: bohater powieści jednocześnie może być chory, jak i nawiedzany przez istotę z innej planety.

Dla mnie “K-Pax” to przede wszystkim niezwykle przystępnie opisana i przedstawiona praca człowieka, którego zadaniem jest zbadać historię pacjenta. Dowiedzieć się dlaczego zachorował, co spowodowało zmiany w jego psychice oraz jakie kroki podjąć, by pacjent mógł powrócić do społeczeństwa jako samodzielna istota.

Gene Brewer sam siebie zrobił bohaterem książki, lekarzem, który zawiaduje nietypową, bo eksperymentalną placówką. Pewnego dnia naprzeciw niego siada prot - człowiek, który twierdzi że człowiekiem nie jest, że jest istotą pochodzącą...