K-PAX

Tłumaczenie: Maria Gardzielow
Cykl: K-PAX (tom 1)
Wydawnictwo: Znak
K-PAX: Alles ist möglich

Czy rzeczywiście jest kosmitą, czy też tylko żyje w innym świecie? Dla człowieka, który utrzymuje, że jest przybyszem z kosmosu, oddział Instytutu Psychiatrii na Manhattanie wydaje się najodpowiedniejszym miejscem. Jednak ów pacjent w niczym nie przypomina tych, z którymi dr Gene Brewer miał wcześniej do czynienia. Nazywa się prot i twierdzi, że przybył z planety K-PAX, idyllicznego świata, w...

Czy rzeczywiście jest kosmitą, czy też tylko żyje w innym świecie?

Dla człowieka, który utrzymuje, że jest przybyszem z kosmosu, oddział Instytutu Psychiatrii na Manhattanie wydaje się najodpowiedniejszym miejscem. Jednak ów pacjent w niczym nie przypomina tych, z którymi dr Gene Brewer miał wcześniej do czynienia. Nazywa się prot i twierdzi, że przybył z planety K-PAX, idyllicznego świata, w którym wszyscy żyją w zgodzie i harmonii. Określiwszy dokładnie datę opuszczenia Ziemi, prot pozostawia nas w niepewności do ostatniej chwili.
Jego krótki pobyt w szpitalu na Manhattanie radykalnie zmienia życie pacjentów i panujące tam stosunki międzyludzkie. Prot przywraca ludziom radość i sens życia. Pokazuje inny wymiar istnienia.

Ta znakomicie napisana, żywa, dowcipna i zarazem głęboko humanistyczna książka z pewnością spodoba się nie tylko miłośnikom Lotu nad kukułczym gniazdem, lecz także wielbicielom twórczości Olivera Sacksa, autora bestsellera O mężczyźnie, który pomylił swoją żonę z kapeluszem.

K-PAX to pierwsza część trylogii o tajemniczym procie.

Shimik | 2015-08-11

Bardzo podobne do Lotu nad kukułczym gniazdem, jednak według mnie ma tą przewagę, że bohater uważa się za kosmitę. Przez to można posłuchać ciekawych historii jakie opowiada o swojej planecie. Książka znacznie bardziej mi się podobała od tej wymienionej powyżej. Jest to ciekawa lektura:)

PaniKa | 2010-02-09
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: 09 lutego 2010

Genialna książka. Czytałam ją z zapartym tchem. Świetne opisy sesji terapeutycznych i samego życia w szpitalu psychiatrycznym. Nie sposób nie polubić Prota i jego stylu bycia. Żałuje tylko że nie sięgnęłam po książkę przed obejrzeniem filmu. Mimo to, czytało mi się ją bardzo dobrze.

Czas | 2016-11-03
Na półkach: 2016, Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Ta książka to taki rodzaj lustra. Dostrzegamy w nim tych, którzy pod płaszczykiem szlachetności, otwartości, szeroko rozumianego humanitaryzmu pragną uleczyć zbłąkane i schorowane dusze. Wskazać im właściwą drogę. A kim są te zbłąkane i schorowane dusze? To wszyscy ci, którzy myślą, czują i chcą żyć inaczej, niż przyjęło się w tym współczesnym, cywilizowanym świecie. Przedstawicielem tychże dusz jest Prot, przybysz z planety K-PAX.
Dostrzec możemy pozorną interakcją i otwartość na to, co nowe i odmienne. Opacznie rozumiana szlachetność powoduje dążenie do przekazania innym określonego systemu wartości, jako jedynego i właściwego. Wszelkie próby negowania tego systemu, traktowane są jako przejaw zaburzeń, które należy leczyć.
Cóż pojawi się, gdy maska humanitaryzmu zostanie zrzucona? Wówczas ukaże się gorzki obraz człowieka – egoistycznego, leniwego i nietolerancyjnego.

kasandra_85 | 2012-06-14
Przeczytana: czerwiec 2012

Judith | 2011-02-01
Przeczytana: 18 stycznia 2011

Od bardzo dawna nie czytałam takiej interesującej trylogii, która zadaje tyle pytań i zmusza czytelnika do pomyślenia nad samym sobą i całym swoim światem. Odkładasz książkę na bok, ale cały czas o niej myślisz. Tworzysz sobie przeróżne teorie, zastanawiasz się, co jest prawdą, a co nie … i rozmyślasz nad tym, czy jeśli miałbyś wybór to wybrałbyś K-PAX zamiast Ziemi ?

W Instytucie Psychiatrii w Nowym Jorku pojawia się nowy pacjent. Twierdzi, że nazywa się prot i pochodzi z planety K-PAX. Psychiatra Gene Brewer początkowo myśli, że to zwykłe urojenia, ale prot opowiadając o swojej planecie i całym wszechświecie posiada tak szczegółowe informacje, że nawet najbardziej wykwalifikowani astronomie w kraju dziwią się jego wiedzy, z której i oni po jakimś czasie będą korzystać. Przed doktorem Brewerem stoi poważne wyzwanie, najważniejsze w jego karierze. Na kolejnych sesjach stara się zgłębić psychikę tajemniczego pacjenta. Jedyne, co udaje mu się z niego wyciągnąć to opowieści o jego...

| 2010-11-19
Przeczytana: 18 listopada 2010

Podziwiam pisarzy, którzy potrafią wykorzystać w swoich książkach naukę w taki sposób, iż wierzysz, że wszystko co napisane musi być prawdą. Tak, istnieje K-PAX, istnieją podróże świetlne, istnieją metody na leczenie śmiertelnych chorób. To wszystko wydawało się takie proste i osiągalne.
Prawdę mówiąc, film oglądałam pierwszy i szczerze przyznam, że także i tutaj scenarzyści wspaniale się spisali. Tak dobrze, że książka i film odbierane są przeze mnie jako jedna całość. Natomiast prot na zawsze już będzie wyglądał jak Kevin Spacey, co oczywiście nie jest żadnym minusem!
K-PAX czytało się naprawdę przyjemnie. Nie odczułam, żeby ani razu narracja lub dialogi mnie męczyły. Wszystko było na swoim miejscu.
Wspaniała książka nie tylko opisująca pewne "psychiatryczne" przypadki, ale i odzwierciedlająca nas samych i nasz świat. Dokąd zmierzamy i czy "życie na PLANECIE ZIEMIA [naprawdę] nie przetrwa następnego stulecia"? Bądź co bądź, jak to ujął prot: nadal jesteśmy jeszcze dziećmi...

Pablos | 2012-08-27
Przeczytana: 26 sierpnia 2012

O “K-Pax” powiedziano już chyba wszystko. Genialna opowieść, którą można rozpatrywać na różnych poziomach. Przede wszystkim jest to historia o chorobach psychicznych i mechanizmach, które psychiką rządzą. Są jednak i tacy, którzy oficjalnie i bez skrępowania “K-Pax” zaliczają do literatury science fiction, twierdząc, że jedno nie przeszkadza drugiemu: bohater powieści jednocześnie może być chory, jak i nawiedzany przez istotę z innej planety.

Dla mnie “K-Pax” to przede wszystkim niezwykle przystępnie opisana i przedstawiona praca człowieka, którego zadaniem jest zbadać historię pacjenta. Dowiedzieć się dlaczego zachorował, co spowodowało zmiany w jego psychice oraz jakie kroki podjąć, by pacjent mógł powrócić do społeczeństwa jako samodzielna istota.

Gene Brewer sam siebie zrobił bohaterem książki, lekarzem, który zawiaduje nietypową, bo eksperymentalną placówką. Pewnego dnia naprzeciw niego siada prot - człowiek, który twierdzi że człowiekiem nie jest, że jest istotą pochodzącą...

Jest to jedna z tych ksiazek przez ktore sie plynie i nie sprawdza ile stron zostalo do konca rozdzialu, czy w tym przypadku sesji. Raport psychiatry cechuje lekkosc, poczucie humoru i dokladnosc ale nie ta meczaca. Jest to idealny przyklad jak destrukcyjna jest niemoznosc opowiedzienia historii, ktora jakby zbiera sie, pecznieje i imploduje powodujac zanik tozsamosci. Ksiazka ta udowadnia tez ze tworzenie falszywej historii czy falszywego ego jedynie oddala nieuniknione oraz ze opowiedzenie jej przez kogos innego nie pomoze. Trzeba ja przyjac z powrotem i dopisac swoje zakonczenie, jednak przede wszystkim znalezc powod by nie przeskoczyc od razu do konca siebie. A ten powod znalezc mozna tylko w kims innym, nigdy w sobie.
Prot zaprzecza swojemu czlowieczenstwu twierdzac jasno ze nie jest czlowiekem, jednak Prot nie instnieje a Robert musi znalezc sposob by zaakceptowac, ze bol i zlo sa czescia czlowieczenstwa, a zatem tez jego samego. A oprocz bolu istnieje tez uleczenie, mozliwe...

Lunami | 2013-07-14

Wspaniała, choć raczej smutna wizja nieprzeciętnego umysłu. Świat, w który ucieka Prot, jest wytworem jego skrzywdzonej duszy, która nie podniosła się po tragicznych wydarzeniach.
Dobry, prostolinijny człowiek, który przeżył tragedię rodzinną postanawia uciec w świat iluzji, gdzie nie ma zła. Zastanawiająca jest jego nieprzeciętna wiedza i inteligencja, można powiedzieć geniusz. Dodatkowo posiada on niezwykłe umiejętności. Nic dziwnego, że postać Prota fascynuje również doktora Brewera, który stara się rozwikłać jego zagadkę. Tymbardziej, że jego pacjent jest bardzo przekonujący w swojej roli przybysza z kosmosu.
Czyta się świetnie i mam zamiar sięgnąć kiedyś po dalsze części tego cyklu.
Film, nakręcony w 2001 r. oglądnęłam kilkakrotnie przed przeczytaniem książki, ale nie przeszkodziło mi to w jej odbiorze. Obydwa dzieła są doskonałe pod każdym względem.
I film, i książka - godne polecenia.

flameleaf | 2014-05-28
Przeczytana: 28 maja 2014

"Beam me up, Scotty"
(Wypromieniuj mnie Scotty)
Do konstelacji Liry, 7 tys. lat świetlnych stąd, na K-PAX poproszę!