K-PAX

Okładka książki K-PAX Gene Brewer
Okładka książki K-PAX
Gene Brewer Wydawnictwo: Znak Cykl: K-PAX (tom 1) Ekranizacje: K-PAX (2002) fantasy, science fiction
K-PAX (tom 1)
K-PAX: Alles ist möglich
Znak
2002-04-01
2002-04-01
Maria Gardzielow
Ekranizacje:
K-PAX (2002)

Film z udziałem Kevina Spacey i Jeffa Bridges o tym samym tytule co książka jest świetny. Mamy tutaj postać bardzo tragiczną, choć momentami jest zabawna. Autor pokazuje nam jak jedna osoba może wpływać pozytywnie lub negatywnie na innych ludzi. Jedno wydarzenie w naszym życiu może nas ukształtować na zawsze. Dużym plusem książki jest jej tajemniczość, do samego końca nie wiemy czy główny bohater jest chory psychicznie czy rzeczywiście pochodzi z planety K-PAX. Wywody Prota, osoby jakby nie patrzeć chorej są naprawdę mądre i możemy z nich wyciągnąć dużo pozytywnych wniosków. Książka krótka, dobrze napisana, szybko się ją czyta. Pozycja na tyle ciekawa i intrygująca że będziemy mieć ochotę poznać dalsze losy naszego bohatera i jego przyjaciół.

Najpierw oglądałem oczywiście film, który też jest fajny, ale kiedy się dowiedziałem że powstał na podstawie książki, bardzo byłem ciekawy jej i tego jak wyszła taka historia w formie książkowej. No i wyszła bardzo dobrze, muszę powiedzieć. Napisać historię, w której równie wiarygodnie wypada to, że Prot jest z obcej planety, jak i to że nie jest - wow i respekt dla autora. Bardzo dobra powieść (wreszcie dobra powieść ;) ). Ludzie pod filmem pisali, że książka wyjaśnia więcej, ale hmm... niekoniecznie i uważam to za zaletę. Ja też Wam nie powiem czy Prot jest kosmitą ;) z resztą... sam nie wiem ;)
Jest jeszcze jedna zaleta tej książki (w sumie całej trylogii),to że Prot zwraca uwagę na takie zjawiska na Ziemi, które ja też zauważam, a większość ludzi zdaje się nie zauważać lub ignorować... (ale to chyba bardziej w kolejnych tomach, więc może wtedy do tego wrócę). Na koniec jeden cytat, który dosyć ze mną współgra:

"Większość istot rodzaju ludzkiego wyznaje filozofię „oko za oko, ząb za ząb”. Wiele waszych religii słynie z tej zasady, znanej w całym WSZECHŚWIECIE z powodu jej głupoty. Wasz chrystus i wasz budda mieli inną wizję, ale nikt nie przejął się ich przesłaniem, nawet chrześcijanie czy buddyści. Na K-PAX nie ma zbrodni, jasne? A gdyby zaistniała, nie byłoby kary. Najwyraźniej istoty na ZIEMI nie są w stanie tego pojąć, ale to jest właśnie sekret życia, proszę mi wierzyć."
(.pdf str.57)

(czytana/słuchana: 27-28.03.2024)
5/5 [8/10]

Bardzo ciekawa książka pod względem psychologicznym.

Bardzo ciekawa książka pod względem psychologicznym.

Każda wzmianka o kosmitach wywołuje u mnie odruch wymiotny.
To jest chyba jedyny przypadek gdzie tak nie jest.
Pomysł świetny.
Jednak przez większość książki planowałem wystawić ocenę ~7.
Było to spowodowane trochę irytującym językiem, średnimi dialogami i dodatkowo słabym lektorem.
Rozmowy bohatera z lekarzem po prostu nudne. Za wyjątkiem hipnozy. Za to interesowały mnie przypadki innych pacjentów. Ludzka psychika jest mega ciekawym tematem.
No i oczywiście co się wydarzyło 17.08.85r.
,,Niestety" wieki temu obejrzałem film. Niestety-bo choć mgliście, to jednak mniej więcej wiedziałem co się wydarzyło. Stety-bo film równie dobry, albo nawet lepszy od książki.
Z niezłej książki-dobrą robi zakończenie.
Było tak jak być powinno (wiem, że brzmi to dziwnie/okrutnie).
Takie a nie inne zakończenie zrobiło z tego coś głębszego-nie tylko bajkę.

Zdecydowanie warto przeczytać (nie słuchać na yt-bo słaby lektor!).
Film również polecam.
Mimo, że dobre, kolejnych tomów na pewno nie przeczytam. Są takie książki, które nie powinny mieć kontynuacji.

Każda wzmianka o kosmitach wywołuje u mnie odruch wymiotny.
To jest chyba jedyny przypadek gdzie tak nie jest.
Pomysł świetny.
Jednak przez większość książki planowałem wystawić ocenę ~7.

Na śmierć zapomniałam, że to miało więcej tomów, choć pozostałych jeszcze ani razu nie czytałam.

Oczywiście najpierw widziałam film, dopiero później zupełnym przypadkiem trafiłam na książkę. A teraz, po latach, przeczytałam ją jeszcze raz. Nie jest napisana jakoś hiper dobrze - bo na przykład takie całe strony czystego dialogu, gdzie bohaterowie potrafią wypowiadać po jedno-dwa słowa mogą męczyć - jednak sam pomysł na historię i zabawa z czytelnikiem kupiły mnie bez reszty. Bo w sumie nie dostałam niepodważalnej odpowiedzi, czy to wszystko to tylko urojenie chorego umysłu, czy naprawdę bohaterowie mieli do czynienia z przybyszem z obcego świata. Dowodów na jedno i na drugie nie brakowało. Choć określenie ,,dowody" przy opcji o przybyszu to trochę za duże słowo - bardziej to było zasiewanie niepewności, czy aby na pewno świat jest takim, jakim mówimy, że jest i nasza percepcja potrafi ogarnąć ,,prawdę". I to niedopowiedzenie w ogóle mnie nie irytuje! Wręcz przeciwnie. Jest coś intrygującego w tej niepewności, co tak naprawdę zaszło. Pozostaje tu spore pole do własnej interpretacji.

Film K-PAX jest chyba moim ulubionym (świetna fabuła, super obsada, genialna muzyka),więc w stosunku do książki miałem wielkie oczekiwania. I książka je spełniła.

Bardzo pozytywna i pozwalająca na przemyślenia.

Od strony psychologicznej książka jest prześwietna. Prot jest tak samo zabawny jak w filmie, reszta postaci też fantastycznie rozrysowana (chociaż trochę bardziej podobała mi się filmowa rodzina doktorka)....

Bardzo średnia, książka się dłuży a obietnica złożona na początku nie została dotrzymana.
Kwestia tego czy prot to alter ego czy też istota pozaziemska nie została wyjaśniona. jeśli prot jest alter ego to spoko jeśli nie to naprawdę naiwna bajeczka niestety większość rzeczy wskazuję niestety za tym że prot jest kosmitą.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Fantastyczna! Jedna z moich ulubionych książek!

Fantastyczna! Jedna z moich ulubionych książek!

Dobra pozycja. Pamiętam, że film obejrzałem z przyjemnością i mnie wciągnął. Książka też jest napisana w przyjemny sposób i przebywanie z protem jest interesujące.
Mam wrażenie, że zostało powiedziane już wszystko i nie mam ochoty czytać następnych części.

K-Pax był mi znany od dawna, jednak o fakcie, że powstał na podstawie książki dowiedziałem się niedawno. Wszystko za sprawą przeglądania dostępnych audiobooków.
Książka nie ma skomplikowanego języka. Wciągnęło mnie samo prowadzenie historii. Jedyna rzecz, która mnie irytowała w tej pozycji to postać lekarza, który jak to lekarz - z chłodną głową musiał podejść do diagnozy. Mimo wszystko trudno jest się z nim polubić. Wygląda to jakby traktował swojego nietypowego pacjenta z góry.
Postać prota jest piękna. Wykreowany na mężczyznę pochodzącego z planety dziecięcych norm. Myślę, że niejedna osoba chciałaby mieć możliwość poznania planety K-Pax osobiście.
Jedna z lepszych książek, które czytałem. Teraz czas sięgnąć po kolejne części, które mam nadzieję, że mnie nie zawiodą.

• Literatura amerykańska
  • 2011