Radio Yokohama

Wydawnictwo: Rosner i Wspólnicy
978-83-603-3629-8
Lemma

Akcja nowej powieści Marcina Bruczkowskiego i Moniki Borek rozgrywa się w budynku japońskiej rozgłośni radiowej, gdzie spotykają się: reżyser nagrań Martin - Polak z urodzenia, Japończyk z wyboru; jego pomocnik Andrew - Kanadyjczyk o tajemniczej historii życiowej; John - szalony DJ, Australijczyk; piękna Amanda - początkująca piosenkarka z Malezji; zespół Y2K - czysta emanacja japońskiego...

Martin - Polak z urodzenia, Japończyk z wyboru; jego pomocnik Andrew - Kanadyjczyk o tajemniczej historii życiowej; John - szalony DJ, Australijczyk; piękna Amanda - początkująca piosenkarka z Malezji; zespół Y2K - czysta emanacja japońskiego popu. Również wiele innych postaci, włącznie z kotem i... duchem. Więcej na stronie książki http://www.radioyokohama.net/

neta | 2013-10-30
Na półkach: Przeczytane, 2009
Przeczytana: 09 października 2009

Ja przepraszam, ale ja nie rozumiem. Fenomenu tej książki :(

Czyta się lekko, łatwo i przyjemnie, a kartki nieomal same się przewracają. Jesteśmy w dość egzotycznym miejscu wypełnionym różnorodnymi bohaterami, i niby wszystko gra, ale w okolicach połowy książki musiałam sobie zadać pytanie: no dobra, ale o co tu chodzi ... ?

Podglądamy na zmianę z punktu widzenia Amandy i Martina, bo tym właśnie postaciom autorzy udzielili głosu. I taki też był zamysł książki, by ukazać różnice w odbiorze tych dwóch stron. Pomysł – genialny! Wykonanie? No cóż, ja oczekiwałam głębszej analizy i więcej psychologii. Czegoś mi tu zabrakło... Wątki pourywane, momentami dające nadzieję, ale nie rozwijane, w efekcie sprawiły, że nawet po przewróceniu 300 strony nie wiedziałam do czego to zmierza. A gdzie tam jeszcze do 388! Liczyłam na tajemnice skrywane przez ostatnie opuszczone piętro, liczyłam wreszcie na ducha, ale i ten okazał się jakiś taki ... niewydarzony :(

Nie zrozumieliśmy się z Bruczkowskim...

tazi | 2013-07-15
Przeczytana: maj 2013

Zabawna z nutką refleksji, wywoływała we mnie salwy śmiechu, trochę banalna, ale ja napisał mi sam autor- życie w gruncie rzeczy jest banalne.

Rosalia_de_Castro | 2015-03-14
Przeczytana: 14 marca 2015

Przykro mi, choć właściwie nie. Przerwałam nawet nie w połowie. Nic mi się nie podobało - ani język, ani narracja, ani postaci, ani fabuła, która jakoś zmierza do nikąd. Nie chce mi się nawet próbować dokończyć. Przypomina mi trochę "Wampira z M-3" Pilipiuka. Głównie ze względu na potoczystość i nie mam tu na myśli przekleństw. Trochę zbyt dużo megalomanii, mało w sumie o Japonii.
Jeśli mam czytać o perypetiach dźwiękowca Bos(sa), jego zmaganiach z zespołami, to szkoda mi czasu. Coś tam niby zaczyna się pojawiać, jakaś tajemnicza postać, ale za dużo w tym skupienia się na swojej (narratora) postaci. Dla mnie nudy.

Justyna | 2012-02-22

„Radio Yokohama” jest książką napisaną dobrze, co jest zasługą barwnego języka i lekkiego pióra Bruczkowskiego, które znane są mi już z jego poprzednich książek. „Radio Yokohama” czytało się szybko i przyjemnie, jednak są dwie kwestie, nie są do końca pozytywne, które rzuciły mi się w oczy. Pierwsza dotyczy formy książki – część rozdziałów jest pisana z perspektywy głównego bohatera – mężczyzny, a druga z perspektywy kobiety – Malajki. Część „kobieca” pisana jest przez znajomą Bruczkowskiego, Polkę. Polkę faktycznie mieszkającą gdzieś w rejonach Malezji, jednakże myślącą w sposób europejski, żeby nie powiedzieć polski. To zupełnie nie pasuje mi do postaci pochodzenia dość egzotycznego. Wydaje mi się to niespójne, bo czy 100% Azjatka byłaby w stanie myśleć, wyrażać się i postrzegać świat w sposób tak swojski? Myślę również, że nie trudno zauważyć to, że Bruczkowski hojnie przelewa cechy swojej osobowości na postaci ze swoich książek (z reguły swoje alter-ego bądź częściowe...

ArtMagda | 2015-12-03

Hmm... Mam poważny dylemat. Trafiła mi się lektura na tyle nietypowa, niecodzienna, że trudno sprecyzowac, czy ostatecznie podobała mi się, czy nie.

Byc może to niezdecydowanie wynika z nieznajomości zarówno tematu, jak i samego autora. A okazuje się, że Marcin Bruczkowski jest znanym i lubianym, a co za tym idzie, często czytanym polskim pisarzem. A przynajmniej takie można odnieśc wrażenie przeszukując net... Tematyka natomiast - zamknięty hermetycznie świat japońskiego radia i studia nagrań - to dla mnie absolutna nowośc. Owszem, jako takie wyobrażenie miałam, bo i o rozgłośni radiowej coś już czytałam i kilka książek z naleciałościami japońskimi mam za sobą, ale nigdy dotychczas z takim natężeniem, precyzją i intensywnością wrażeń.

Co więcej, współudział pani Moniki Borek w przedsięwzieciu pisarskim nie ułatwia mi sprawy. Ponoc pisarką nie jest, a czyta się ją dobrze, płynnie, przyjemnie. Powiedziałabym nawet, że lepiej niż autora głównego! I tu właśnie jest sedno mojej...

Enji | 2013-04-29
Przeczytana: 2011 rok

Literatura dla japonofilów: Obowiązkowa, jak większość pozycji spod pióra Bruczkowskiego.
Polskie poczucie humoru w połączeniu z japońską obyczajowością - salwy śmiechu gwarantowane!

Darek | 2013-06-16
Przeczytana: 23 czerwca 2013

Wężykiem! WĘŻYKIEM!

Peter_1987 | 2014-06-23

Za pierwszym razem słabo do mnie trafiła ta książka. Akcja dzieje się tylko w jednym miejscu, tworzącym jakąś taką karykaturę społeczeństwa. Grupka dziwnych bohaterów i zdawałoby się szczątkowa fabuła. Ale jest w tym jakaś głębia, którą odkryłem dopiero czytając książkę drugi raz. Jak już wczuje się w jej specyficzny klimat, to staje się naprawdę wciągająca. Chyba najambitniejsze dzieło Bruczkowskiego.

Ann | 2017-03-30
Przeczytana: 30 marca 2017

Radio Yokohama - tę książkę nie ukryję, że dość ciężko mi się czytało. Myślałam że pójdzie mi szybciej. Jednak powiedzmy była dość interesująca. Okazała się zupełnie inna niż na początku zakładałam. Mamy tu dwóch autorów i co za tym idzie dwóch narratorów. Amandę i Martina. W książce jest przedstawiony hermetyczny świat, wewnątrz murów rozgłośni Yokohama. Jest to stary dziwny budynek z własną historią, który "zamieszkują" równie dziwne osoby. Osoby z różnych kontynentów czyli z różnych kultur, osoby młode i stare jak również przedstawienie tradycyjnego i nowoczesnego Japończyka. Sytuacje są zabawnie przedstawione, np pan Ikeda biegający z lutownicą albo pan Hayakawa z tym swoim przenikliwym i mówiącym wzrokiem.
Z ogromną chęcią sięgam po książki o Japonii, bo ją uwielbiam, ale ta książką aż tak bardzo do mnie nie przemawiała.

PS
Zapomniałam wężykiem :)

Aya | 2012-10-07
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka
Przeczytana: 05 października 2012

Trzeba przebrnąć przez początek, by historia prawdziwie wciągnęła. Później jednak czyta się bardzo dobrze. Na szczególną uwagę zasługują różnorakie polskie smaczki językowe.