Ostatnie namaszczenie

Krzysztof Haladyn Wydawnictwo: Fabryka Słów fantasy, science fiction
Fabryka Słów
2019-03-01
2019-03-01
dylemat moralny II wojna światowa literatura polska niebezpieczeństwo śmierć zagłada

Kiedy Bóg patrzy w drugą stronę

Przeczytałem,jednak jestem zawiedziony.

Przeczytałem,jednak jestem zawiedziony.

Dobra, wciągająca. Tematyka II wojny światowej i Armii Krajowej w połączeniu z siłami nadprzyrodzonymi. Jedyne zastrzeżenie jakie mam to życzyłabym sobie innego końca: książki i wojny.

Krzysztofa Haladyna „znam” z Zony. Dobrze się z nim muterki rzucało i za mutaskami biegało, więc postanowiłam również „zasilić” wraz z autorem szeregi Armii Krajowej i zabawić odrobiną czarnej magii w powieści Ostatnie namaszczenie.

Olbrzymy i Obrońcy.
"Przypuśćmy, że w ręce kapelana walczącego o przetrwanie oddziału partyzantów przypadkiem wpada grimoire – księga zaklęć. Dodajmy: działająca. Dalej jest tylko lepiej.
Trwa druga wojna światowa, kulminacja chaosu, terroru i szaleństwa. Gdzieś na wschodzie Polski niewielki oddział partyzantów z zaciekłą determinacją broni swojego kraju przed najeźdźcami. Giną kolejni żołnierze, oddział powoli się wykrwawia. Jeśli zostaną w lesie, to nadchodząca zima będzie kresem dla nich wszystkich. W rozpaczliwej próbie przetrwania próbują odbić z rąk Rosjan pobliskie miasteczko. To, co tam zastają wystawia na próbę ich odwagę, siłę ducha i poczytalność. Bo jak pogodzić się z czymś, czego w żaden sposób nie może przyjąć rozum?

Niepozorna książeczka, znaleziona w zniszczonym kościele, daje nadzieję. Na przetrwanie, a może nawet na zwycięstwo. Jednak cena, jaką przyjdzie za nie zapłacić, będzie koszmarnie wysoka i wystawi na próbę człowieczeństwo każdego z partyzantów, łącznie z oddziałowym kapelanem. To on ostatecznie będzie musiał zdecydować, jak wielkie świętokradztwo jest skłonny popełnić w imię walki za ojczyznę."

Ciekawy pomysł.
Lubię czytać książki, które w jakiś sposób zahaczają o tematykę II Wojny Światowej, a dodatkowo cenię sobie te, które realne wydarzenia dopełniają nutką fantastyki.

I właśnie taki ciekawy mix dostałam w książce Krzysztofa Haladyna. Gdzie magia „wgryza” się w wojenną rzeczywistość napełniają grozę wojny dodatkowo rywalizacją Armii Krajowej z Olbrzymami.

Armii, która zepchnięta do defensywy ukrywa się w lasach i tu, za wszelką cenę próbuje nie tylko walczyć, ale przede wszystkim przetrwać.

Tu na scenę wchodzi kapelan, który nie tylko służy duchową pomocą, ale również podejmuje się odtworzenia rytuału z odnalezionej księgi zaklęć. Powstają Obrońcy.

Zaczyna się nasiąknięta z jednej strony nową nadzieją, a z drugiej beznadzieją życia obozowego akcja. Klimat, jak świetnie odmalowany jesienny bór, się zagęszcza. Z każdym oddechem Obrońcy, który przestaje śnić, staje się mroczny i pozbawiony nadziei.

Wszystko byłoby by w tej powieści „cacy”, gdyby nie zakończenie. To, spoglądając na przekrój powieści, okazało się szybkie i niechlujne.

Pomijając jednak ten drobny aspekt, Ostatnie namaszczenie Krzysztofa Haladyna, to dobra fantastyczna powieść, którą czyta się szybko i ciekawie.

Polecam!

Olbrzymy i Obrońcy.

Książka w zupełnie innej stylistyce niż to do czego Haladyn nas przyzwyczaił. Niemniej poprowadzona historia na tyle mnie wciągnęła, że cały czas byłem ciekaw dalszych losów bohatera. Dość lekka lektura, którą w łatwy sposób się przyswaja. Generalnie całość oceniam na 6,8/10. Myślę, że mogę polecić.

Czytało się dobrze, gładko, bez przestojów, czyli solidnie napisana powieść. Pomysł dobry, klimat partyzantki nieźle oddany (powojennej partyzanckiej beznadziei - nawet bardzo dobrze),czegoś jednak zabrakło do pełni szczęścia. Może odrobinę większej dawki grozy? Może akcji? A najpewniej ciekawszego zakończenia, bo po ostatniej stronie czułem niedosyt. Niemniej autor dał radę, historia zostanie w pamięci i chętnie sięgnąłbym po jakiś ciąg dalszy.

Swietna historia, maly minus za zbyt szybkie i krotkie zakończenie.

Swietna historia, maly minus za zbyt szybkie i krotkie zakończenie.

Początek książki jest dosłownie genialny,wsiąknąłem strasznie w klimat,polubiłem naszą ekipę dosłownie od pierwszych stron. Gardło ściskało, łzy czasem się pojawiały. Klimat robi robotę. Niestety im dalej w las tym ciekawiej i paradoksalnie....nudniej.
Druga połowa była ciekawa, trzymała w napięciu ale jakoś tak nie powaliła na kolana już. Choć swoje momenty ma,oj ma.
Tak czy siak polecam, bardzo dobre

Tak...

Połączenie wydarzeń historycznych z elementami fantastycznymi jest zabiegiem bardzo sprytnym i często stosowanym gdyż sprawia, że znając pewne fakty nie czujemy się obco w wykreowanym świecie. Przykładów takich jest wiele zarówno książkowych, filmowych czy komiksowych jak choćby słynny "Kod Leonarda da Vinci" Dana Browna, saga o Thorgalu Grzegorza Rosińskiego i Jeana Van Hamme czy choćby seria filmów o Indiana Jonesie. Tytuły można by wyliczać bez liku. Książka "Ostatnie namaszczenie" Krzysztofa Haladyna zalicza się do takiej właśnie powieści. Mamy tu bowiem historię oddziału żołnierzy wyklętych przetykaną elementami magicznymi. Ciężkie życie obozowe żołnierzy w jesiennym, chylącym się ku zimie lesie oraz mroczne, magiczne wydarzenia następujące po sobie nadają ciężki, fantastyczny klimat całemu opowiadaniu. Na duży plus zasługują opisy lasu, w którym ukrywają się partyzanci - jesienny bór, malowany we wszystkich możliwych barwach i stanach otacza czytelnika niemal klaustrofobicznym uściskiem. Książkę czyta się szybko jednakże zakończenie, w stosunku do całości, jest potraktowane po macoszemu - jest zbyt krótkie, jakby autorowi zabrakło czasu czy chęci do rozwinięcia kulminacyjnego momentu. Dałbym osiem gwiazdek jednak ze względu na ten fakt daję siedem. Ogólnie książka fajna - polecam.

Bardzo nudna.

Bardzo nudna.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Niezła ,brutalna powieść .O Żołnierzach Wyklętych.O oddziale Burego. Mocna rzecz.Ciekawą postacią był Janek pseudonim Lis.

• Fabryka Słów

Krzysztof Haladyn Ostatnie namaszczenie Zobacz więcej