Rozterki śmierci

2019-02-05
2019-02-05
2008-01-01
Wojciech Charchalis

Jak wyglądałby by świat, gdyby ludzie przestali umierać? Czy faktycznie nieśmiertelność jest tym czego powinniśmy pragnąć czy też jednak śmierć przynosi wyzwolenie?
W niesamowitej powieści ,, Rozterki śmierci" Jose Samarago jej głowną bohaterką czyni właśnie śmierć, która potrafi wyglądać jak zniewalająca kobieta, może nawet mieć uczucia a nawet rozterki.Czyta się z zapartym tchem i pobudza jak zawsze do refleksji.

Wartościowa książka ze świetną i przejmującą pointą.
Jak zachowają się organy państwowe, gdy śmierć zakończy działalność? Co na to kościół? O tym dowiemy się z tej pozycji.
Trudno sobie wyobrazić taki scenariusz działalności, choć przedstawione zachowania różnych grup są uzasadnione i bardzo realistyczne.
Nie warto zniechęcać się budowa tekstu i interpunkcją - szybka można się przyzwyczaić.
Polecam

Wartościowa książka ze świetną i przejmującą pointą.
Nie warto zniechęcać się budowa tekstu i interpunkcją - szybka...

Miałam wrażenie, że zaczęłam czytać jedną książkę, a skończyłam inną.

Miałam wrażenie, że zaczęłam czytać jedną książkę, a skończyłam inną.

Nie jest to Saramago na najwyższym poziomie, zdecydowanie poleciłbym inne książki tego autora – choćby Miasto ślepców lub Baltazara i Blimundę. W samej powieści najbardziej zaciekawiło mnie spektrum ukazanych konsekwencji związanych z zawieszeniem działalności przez śmierć (należy pamiętać o małej literze, sam wolałbym nie otrzymać od niej żadnego listu) oraz błyskotliwe wskazanie jakie stanowiska w takim wypadku mogłyby zająć poszczególne instytucje i branże, wliczając w to w szczególności rząd, mafię, kościół, filozofów, firmy ubezpieczeniowe, domy pogrzebowe i te od spokojnej starości.

Niestety w moim przypadku pełna przyjemność z lektury została zepsuta przez niedopracowane tłumaczenie, które wielokrotnie gubiło wątek i znaczenie. Początkowo myślałem, że to moja wina, że czytam nieuważnie albo po prostu czegoś nie rozumiem (wszak czytam noblistę),ale po zweryfikowaniu kilku fragmentów, z którymi miałem problem z wersją tłumaczenia w języku angielskim, stało się oczywiste, że to wina polskiego przekładu. Dlatego książkę czytałem już potem z angielskim tłumaczeniem na podorędziu.

"Rozterki śmierci" Josè Saramago nie należą do powieści tego autora, którą chciałam przeczytać w pierwszej kolejności. Zawsze myślałam, że zanim sięgnę po "Rozterki", pierwsze będzie "Miasto ślepców". Jednak niestety nie wyszło. Jednak bynajmniej nie mam na co narzekać, gdyż ta powieść była bardzo ciekawą i wartościową lekturą. Wychodzi więc na to że pierwsza lektura tego autora była w pewnym stopniu trafiona.
Niestety jak prawie każda książka ma swoje minusy. Przynajmniej dla mnie narracja była ciężka w odbiorze i w paru momentach się zgubiłam, co jednak nie zmienia jej wartości merytorycznej. Drugim z kolei minusem będzie to, że napisana została pewnym ciągiem. Niby miała jakiś tam podział jednak myślę, że przez ten ciąg mogłam się właśnie pogubić. Sprawy nie ułatwiał brak znaków interpuncyjnych i dialogów.
Zdecydowanie na plus jest bardzo ciekawy i bardzo dobrze zrealizowany pomysł na książkę. Powieść jest nie tylko mądra, ale i dowcipna.
Jeśli chodzi o przybliżenie fabuły to zawsze mam z tym problem. Nie lubię zdradzać ani za mało, ani za dużo. No, ale spróbujmy. Śmierć (bo to oczywiście ona jest bohaterką) jest nie tylko znienawidzona przez ludzkość, ale i sfrustrowana i postanawia porzucić swoje dotychczasowe zajęcie. Mogłoby się to wydawać wspaniałe, prawda? Zero śmieci i tak dalej. Jednak wbrew pozorom to nie jest takie łatwe. Właśnie powieść Josè Saramago pokaże dlaczego.
Po przeczytaniu tej powieści jestem pewna, że jak tylko gdzieś rzuci mi się "Miasto ślepców" albo "Kain" to przeczytam jednym tchem.
Serdecznie zapraszam do zapoznania się z powieścią o śmierci, miłości i sensie istnienia. Polecam!

Rewelacyjna lektura w każdym calu. Wiele inteligentnej ironii i ciekawy pomysł na fabułę. Książka w odbiorze jest trudna, trzeba z uwagą śledzić długie i skomplikowane zadania budowane przez autora. Dobre tłumaczenie jednak umożliwia podążanie za tokiem myśli pisarza, choć czasami można zagubić się w narracji, na co pomaga uważne przeczytanie jeszcze raz. Polecam wytrawnym i wymagającym czytelnikom.

Jose Saramago - „Rozterki śmierci”

„Nazajutrz nikt nie umarł” - brzmi pierwsze zdanie z książki.
Saramago we właściwy sobie ironiczny, dość sarkastyczny i nietypowy sposób bawi się śmiercią i zadaje pytanie – A co by było gdyby odtąd nikt nie umarł?

Książkę podzieliłbym na trzy części.

Pierwsza to ta, o której mowa. Śmierć zawiesza działalność; rozmach zmian z tym związanych, podobnie jak rozmach pisarskiego pióra budzą ciekawość i pożądanie.

Druga część to owe dywagacje.
Trochę zbyt trudne do przyswojenia, może zbyt zawiłe, a może rozlazłe... Brakuje tu obrazów.

Trzecia to studium przypadku pewnego samotnego wiolonczelisty, któremu nie wiadomo w jaki sposób udało się oszukać śmierć. Teraz śmierć szuka sposobu, żeby go przywołać na swoje łono, a że jest kobietą, to i kobiecych sztuczek jej nie brak….

Mnie do szczęścia brakowało jednak tego rozmachu z początku, tego błysku, tej inteligencji.

Jose Saramago - „Rozterki śmierci”

„Nazajutrz nikt nie umarł” - brzmi pierwsze zdanie z książki.

Książkę podzieliłbym na trzy części.

oK. ale jakby niespójna, nieco rozwleczona i dziwna. pomysł bardzo ciekawy i warto przeczytac, ale momentami nużąca.

Czytanie tej książki było dla mnie dużą przyjemnością i świetną zabawą. Ostatnie zdanie doskonale dopełniło całość a zycie pokonalo śmierć;) Na pewno trzeba lubić styl Saramago, żeby docenić tę i inne jego książki. Niemniej, sam pomysł uważam za genialny, zawsze poszukuję powieści oryginalnych, zaskakujących, zarówno stylem jak i treścią, ta z pewnością do takich należy. Polecam!

Książka bardzo nierówna. Zaczyna się naprawdę dobrze i fascynująco. Pomysł może i banalny, ale w swej prostocie genialny. Wyobraźcie sobie, że od jutra ludzie przestaną umierać... Szok, niedowierzanie, potem bezwzględna radość. Ale czy na pewno?

Już po kilku tygodniach okazuje się, że wydarzenie to ma skutki niekoniecznie jedynie dobre. Jest wiele branż, w które nietypowa sytuacja uderza mocno. Ludzie również szybko przekonują się o wadach nieśmiertelności. Wielu podejmuje próby nieakceptowane przez innych...

Druga część książki zdecydowanie słabsza, by nie powiedzieć nudna. Trzecia natomiast ciekawa, ale mocno przegadana.

Zakończenie świetne.

Nie jest to lektura łatwa, ze względu na sposób pisania autora. Zdania nie raz ciągną się całymi stronami, konieczne jest skupienie.

Warto. By wyrobić sobie własne zdanie.

• Biblioteka
  • Literatura piękna