Księżna jeleń

Rebis
2018-10-16
2018-10-16
Barbara Jaroszuk
demony literatura hiszpańska magia powieść fantasy średniowiecze tajemnica walka o władzę wędrówka wojna

Powrót do natury

1956 14 299

Przeczytałam książkę i wbrew pozorom bardzo mi się spodobała. Prawdą jest, że w książce pojawia się wiele niedokończonych wątków oraz zbędnych postaci, jednak odnoszę wrażenie iż ten bałagan, a nawet chaos pasuje do książki. W końcu akcja toczy się w świecie w którym panuje dysharmonia i wojna. Wydaje mi się również, iż dodawanie tak wielu postaci ( zdaje się mi się dość ciekawych i barwnych ) ma na celu ukazanie jak różni są ludzie oraz jak różne są ich poglądy odnoszące się do życia i tego co dobre a co złe. Czytając tą książkę miałam wrażenie, iż autor pragnął wywołać w odbiorcy rożny wachlarz emocji. Od skrajnego skonfundowania, złość i ironicznego rozbawienia, aż do rozczarowania i rozgoryczenia. Wręcz odnosiłam wrażenie, że wszystko zostało tak napisane aby czytelnik sam nie wiedział co się dziej i dlaczego dzieje się tak a nie inaczej, chociaż muszę przyznać, że było to całkiem ciekawe odczucie gdy próbowałam odnaleźć się w tym bałaganie :). Co do zakończenia, na początku byłam rozczarowana, bo wyglądało to tak jakby autorowi zabrakło pomysłu na zakończenie, jednak z czasem doszłam do wniosku, że zakończenie idealnie pasuje w realia naszego świata. Nie zawsze dostajemy to czego pragniemy a czasami nasze sny i marzenia mogą pęknąć niczym przekłuta bańka mydlana w przeciągu jednej doby, a my możemy rozpaczać nad utraconymi marzeniami i starym życiem albo stworzyć nowe marzenia i lepsze nowe życie. Warto też dodać, że te niedokończone watki, chociaż irytujące, dają dość duże pole do popisu naszej wyobraźni. Pozwalają na zadnie takich pytań jak '' dlaczego on/ona postąpił tak a nie inaczej'', '' a co by było gdyby..'' Oraz tego najważniejszego '' Jak postąpił/ postąpiła bym ja?'' Jest to, wydaje mi się dość, ciekawa koncepcja, która pozwala nam nie tylko zbliżyć się do postaci ale również pozwala nam dojrzeć odrobinę prawdy o samym sobie.
Tak więc kończąc, nie uważam abym straciła czas czytając ''Księżną Jeleń'' a nawet śmiem twierdzić iż czytając ją stałam się odrobinę mądrzejsza ( jednak jest to tylko moja opinia i odczucia a jak wiadomo każdy ma inne :) ). Tak czy inaczej gorąco polecam, tym co uwielbiają doszukiwać się we wszystkim głębszego znaczenia.

Do połowy książki całkiem przyzwoite fantasy. Sam świat jest dość oklepany i sztampowy, ale wydarzenia biegną szybko, a opisane to wszystko dobrym językiem (na szczęście groźby z okładki, że znajdziemy tu realizm magiczny, są nieprawdziwe).

Od połowy jednak robi się coraz gorzej. Autor postanawia z dość kameralnej, dworskiej historii, przejść do wielowątkowego high fantasy. Także zaczyna mnożyć wątki, mnożyć postacie, dodawać kolejne elementy świata, opisywać epickie wydarzenia, podbijać stawkę, by na końcu wydarzyło się... nic. Dosłownie, powieść wygląda jak ucięta toporem. Niektóre wątki zostają brutalnie ucięte, niektóre zapomniane, niektóre okazują się bez sensu, bo nijak się mają do głównej historii. Sprawia to wrażenie jakby autor w pewnym momencie stracił serce do tej historii i chciał jak najszybciej to zamknąć i zająć się czymś ciekawszym.

Podsumowując, powieść nie jest niczym wielkim, ale gdyby nie zepsuta druga połowa, to mogłaby być przyzwoitym fantasy. A tak, zwykła średniawka.

80 stron

80 stron

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka momentami chaotyczna. Można się zgubić co jest opisem bieżącym, a co wydarzeniami przeszłymi. Historia sama w sobie mimo to ciekawa, czytało się sprawnie.

Pozycja spokojnie mogłaby być rozłożona na kilka tomów, sama historia głównego bohatera, który przystosowuje się do nowych zadań, pokazanie jego podróży i przemiany nastąpiło bardzo szybko. Jest niedosyt tego jak nagle książka się zakończyła.

Skończyłam czytać “Księżną jeleń” Andres Ibaneza i jestem troszkę zachwycona, a troszkę zawiedziona. Wróciłam na chwileczkę do mojego ukochanego w gimnazjum fantasy, ale nietypowego. Bo kiedy myślę o tej książce, to słowo, które przychodzi mi na myśl to: efemeryczna, jak nic efemeryczna, senna, magiczna. Nie szukajcie tu typowej historii, której wątki się przeplatają, a zakończenie jest satysfakcjonujące i ma sens 😅😅 Znajdziecie tu młodego mężczyznę pragnącego zostać rycerzem, piękną księżną, która nie pasuje do określonych dla niej z góry schematów, szlachetnego rycerza ratującego niewolnicę, a także wielu innych, a przy tym nawiązania do baśni, podań, mitów, średniowiecznych zwyczajów. Wątek miłosny moim zdaniem dość po macoszemu potraktowany, ale gdy o tym myślę, to chyba każdy z wątków taki był - może o to chodziło, aby musnąć jedynie tę rzeczywistość bohaterów, ale niczym się nie nasycić. Co jednak wielu może nie przypaść do gustu. Jeśli chodzi o mnie, momentami styl pisania autora był dla mnie wręcz zabawny, a innymi przepięknie melodyjny. Taka ta książka pół na pół 😅 Ale nie żałuję, że przeczytałam, bo przynajmniej pozachwycałam się paroma pięknymi opisami i przemyśleniami autora na temat wolności, miłości, hierarchii i oddania.

No nie, po prostu nie. Z reguły nie wystawiam oceny książkom nieprzeczytanym do końca, ale "Księżna jeleń" za bardzo mnie wkurzyła. Oto wszystkie jej grzechy:

1. Wtórność. Miernej jakości popłuczyny po Le Guin, Tolkienie, legendach arturiańskich, czyli powtarzanie rzeczy, które ktoś już wcześniej powiedział znacznie lepiej. Do tego nawiązania do prawdziwej historii z głupio pozmienianymi pojedynczymi literkami (Vesarabia zamiast Besarabii, Turgowie zamiast Turków, Oden zamiast Odyna) albo w inny sposób słabo zamaskowanymi nazwami (Grandir zamiast Graala, Milenrama zamiast Jerozolimy). Przepraszam bardzo, ale już Naomi Novik ze swoim zakamuflowanym Krakowem i fantasy!Jagiellonami w "Wybranej" zrobiła to lepiej. Może w dalszej części książki jest jakieś wyjaśnienie typu "bo to jest świat równoległy, dlatego jest tyle podobieństw", ale nic mnie to nie obchodzi. Nawet jeśli tak jest, to pomysł dalej jest do bani.

2. Bajzel fabularny. Doczytałam do 1/3 i fabuła polega na porwanych scenkach należących do 4-5 różnych wątków, które nijak się ze sobą nie łączą. W zasadzie jest prawie tak, jakby Ibanez napisał parę różnych książek, pociął je na rozdziały i złożył z nich potwora Frankensteina.

3. Bajzel narracyjny, który jeszcze pogłębia bajzel fabularny. Narracja pierwszoosobowa z punktu widzenia nudziarza Hjalmara przeplata się z narracją trzecioosobową wszechwiedzącą. To zwiększa jeszcze wrażenie oderwania wątków.

4. Nudziarz Hjalmar, który jest równie okropny jak główny bohater "Verticala" Kosika. Tyle że u Kosika chciało się przymknąć oko ze względu na intrygujący świat, a u Ibaneza tego nie ma.

5. Nudziarz Hjalmar, kompletnie niewiarygodny zarówno jako bohater, jak i narrator. Typek pochodzi z jakiegoś na poły barbarzyńskiego królestwa, a narracja uwzględnia to może w trzech momentach. Przez resztę czasu Hjalmar rozpływa się w poetyckich opisach ubrań i innych bzdetów. Halo, panie autorze - naprawdę pan sądzi, że 17-letni chłopak, który przyjechał do miasta po to, by zostać rycerzem, będzie zwracał uwagę na detale stroju albo kolor tapety?

6. Nudziarz Hjalmar, papierowy aż zęby bolą, bierny bęcwał, którego emocje ograniczają się do pożądania ("zakochania").

7. Nudziarz Hjalmar, obleśny podglądacz i stalker.

8. Papierowość wszystkich postaci. Czemu nikt tu z sobą normalnie nie rozmawia??? Nudziarz Hjalmar oraz dwie inne postaci zmieniają się w zwierzęta, idą do lasu i widzą tam latające spodki. Czemu nie rozmawiają ze sobą o tym dziwnym zjawisku? Czemu nie zastanawiają się, co to może być? Czemu wydaje się, że Hjalmar z całej przygody zapamiętał tylko to, że Olcha (obiekt jego pożądania) była łanią z nabrzmiałymi sutkami ociekającymi mlekiem? Czemu następny rozdział to jakieś sadomaso soft porno o gryzieniu karku zająca? JA NIE CHCĘ O TYM CZYTAĆ, JA CHCĘ CZYTAĆ O LATAJĄCYCH SPODKACH AAA

9. Styl, jednocześnie pretensjonalny i bezbarwny. Katalog Ikei Anno Domini 1400, ciągłe opisywanie sprzętów i strojów, Ibanez myśli, że jest Balzakiem, a nie jest. Nie mówiąc już o tym, że ten styl nijak nie pasuje do charakterystyki narratora, zob. punkt 4 powyżej. Do tego niezgrabne infodumpy. I nierealne dialogi - ani to konwencja powieści realistycznej, ani eposu, ani czegokolwiek, tylko jakiś pretensjonalny bełkot.

10. Mapka na początku, która jest kompletnie bezużyteczna, bo nie ma na niej ani Ziem Wietrznych, z których pochodzi nudziarz Hjalmar, ani Turków, przepraszam, TurGów, Teukrów i Milenramy, czyli jedynych bytów polityczno-geograficznych, które wydawały się w miarę ważne w 1/3 książki.

Nawet jeśli dalej są jakieś niesłychane fajerwerki, to trudno, ominą mnie. Jeśli autor nie potrafił mnie zainteresować przez 1/3 książki, to strząsam pył jego pisarstwa ze stóp i idę dalej. Mam za dużo rzeczy do czytania, żeby ryzykować i tracić czas na tego gniota.

Zaczęło się obiecująco, lecz z każdą stroną następował spadek formy. Idiotycznie "poetyckie" opisy części ciała były nawet zabawne, ale wątek miłosny, który od momentu ich wystąpienia rozwinął się z prędkością światła, szalenie rozczarowywał. Poza tym urwał się w 2/3 książki, niemal całkowicie porzucając losy głównych bohaterów na rzecz wprowadzenia nijakich relacji z wojny i nowych postaci, które, bądźmy szczerzy, na tym etapie fabuły nikogo już nie będą obchodzić. Zakończenie wybitnie nieudane, rozczarowujące i niepasujące do całej reszty.
Baśniowy klimat średniowiecznego fantasy, niektóre pomysły i dziwaczność - na plus, jednakże samo wykonanie pozostawia wiele do życzenia. Szkoda, bo zapowiadało się świetnie.

Początek był nawet intrygujący. Ale później było już tylko gorzej...
Oprócz ciekawego pomysłu i intertekstualności tej powieści, nie ma czegoś, co mogłabym pochwalić.
Dziwny styl pisania, czasami czułam się jakbym czytała reportaż, nielogiczne 'skakanie' pomiędzy wątkami/bohaterami, zakończenia praktycznie nie ma, takie napisane 'na kolanie'. Dziwne zachowania bohaterów, żaden z nich nie wzbudził mojej sympatii.
To niestety nie jest powieść, którą będę miło wspominać, no ale takie też czasami muszą się pojawić :)

Początek był nawet intrygujący. Ale później było już tylko gorzej...

Powieść bardzo mnie urzekła od poerwszych stron.
Baśń dla dorosłych.

Jednak, zakończenie takie jakby.. Jakby autor mial okreslona liczbę stron, albo stracił pomysł na zakonczenie i nagle wszystko trzeba było wyjaśniać na wariata.

Powieść bardzo mnie urzekła od poerwszych stron.
Baśń dla dorosłych.

Mam spory problem z tą książką. Sam pomysł na fabułę jest ciekawy i przyciągnął moją uwagę ale to chyba jedyna zaleta ........
Styl koszmarny, toporny i nie dający pola wyobraźni, fabuła przeskakuje z miejsca na miejsce zwłaszcza pod koniec dekoncentrując czytelnika, bohaterowie mało interesujący poza samą księżną ale ich historia jest słabo opisana i nie wiemy o ich za dużo, i ja się pytam co w krainie fantasy robią chyba kosmici albo coś z przyszłości w latających "chmurach"?! totalnie niezrozumiałe posunięcie autora sprawiło, że książkę uważam za co najmniej dziwną i słabą.
Nie podobało mi się.

Andrés Ibáñez Księżna jeleń Zobacz więcej