Wyzwanie czytelnicze LC

Tłumaczenie: Alina Siewior-Kuś
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
A Secret History of Witches
Sol

Wielka saga historyczna przedstawiająca dzieje pięciu pokoleń obdarzonych niezwykłymi mocami matek i córek, dla których magiczne dziedzictwo jest zarazem niebezpiecznym zagrożeniem i wyjątkowym darem. Bretania, 1821 rok. Kiedy grand-mère Ursule oddaje życie, by uratować rodzinę, wydaje się, że magia umiera razem z nią. Mimo to kobiety z rodu Orchire walczą o zachowanie tradycji, powtarzają...

Mimo to kobiety z rodu Orchire walczą o zachowanie tradycji, powtarzają na wpół zapomniane zaklęcia i rytuały w nadziei na ich odrodzenie. A kiedy najmłodsza córka osiąga odpowiedni wiek, magia powraca. Kolejne pokolenia dokładają starań, by nie tylko posiąść moce, ale też utrzymywać je w ukryciu.
Kiedy jednak na horyzoncie pojawia się groźba II wojny, magia staje się bardziej potrzebna niż kiedykolwiek − i nie chodzi wyłącznie o proste eliksiry czy wizje, ale o zmianę historii świata.

źródło opisu: Strona Wydawcy

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Czym skusiła mnie do siebie ,,Tajemna historia czarownic”? Jest tło historyczne? Jest. Są czarownice? Są. Są wątki celtyckie? Są. Wystarczyło to, żebym powiedziała tej książce trzy razy tak.*

Kobiety z rodu Orchire są spadkobierczyniami pradawnych mocy, czarownicami. Jednak ich proste życie odmierzane kolejnymi sabatami, znika wraz z polowaniem na czarownice. Nestorka rodu, grand – mere Ursule, oddaje życie, by ratować rodzinę, a jej wnuczki uciekają do zamorskiej Kornwalii, gdzie izolując się od lokalnej społeczności, próbują zachować dawne tradycje. Wydaje się jednak, że magia na dobre opuściła ten ród i żadna z sióstr nie przekaże dalej mocy, dopóki nie dorasta najmłodsza Nanette. Odkrywa ona w sobie prawdziwą moc czarownicy i postanawia dołożyć wszelkich starań, by przekazać ją dalej poprzez swoją córkę. Od tej pory kobiety z rodu Orchire będą zaparcie walczyć o przekazanie magii i kultywowanie starych tradycji. Nie będzie to jednak łatwe, ponieważ bycie samodzielną, dumną...

alak | 2018-06-03
Przeczytana: 01 czerwca 2018

Mężczyźni mają siłę. Kobiety posiadają moc. Każdy człowiek jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju, i tylko ci, którym w życiu coś nie wyszło, zazdroszczą i niszczą to, co niektórym udało się osiągnąć. Nie potrafią docenić i zrozumieć tego, co los im pod nos podsunął. Niszczą dobro, którego nie chcą uznać, z zawiści.
Czarownice, wiedźmy, zielarki przypłacały życiem swoją tajemną wiedzę. Przez wieki kobiety nie miały prawa być odważnymi, uczonymi, próbowano ograniczać ich role do kucharek, sprzątaczek, szwaczek, praczek, piastunek dzieci. Nie udało się odebrać magii dawania życia, miłości i poświęcenia. Niesamowity dar przeczucia pozwala leczyć i zapobiegać nieszczęściom.
Tajemna, pierwotna wiedza i mądrość przekazywane z matki na córkę, pozwalające przetrwać setki lat, wbrew groźbom i niebezpieczeństwom, historia kilku pokoleń kobiet obdarzonych mocą czarów i wiedzą o ziołach przedstawiona została w książce Louisy Morgan.
Cytaty:
"- Ponieważ mężczyźni są przekonani, że ich...

WMagdalena | 2018-11-21

Saga historyczna, która opowiada aż o pięciu pokoleniach kobiet, obdarzonych niezwykłymi mocami. Autorka stworzyła niezwykłą opowieść, w której rzetelne informacje mieszają się z literacką fikcją. Choć bije z niej pewna przewidywalność i niejednokrotnie czytelnik ma wrażenie, że gdzieś już coś podobnego czytał, to siła powieści tkwi w jej przesłaniu i głównym motywie historii. To historia silnych kobiet mówiąca o tym, by robić swoje, nawet jeśli wszystko obraca się przeciwko tobie. O tym, że należy wierzyć w siebie i swoją moc, a największą miłością jest ta matczyna.

eR_ | 2018-04-29
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 23 kwietnia 2018

Czasami lubię sięgnąć po książkę, która ma wszelkie znamiona tego, że będzie to powieść typowo kobieca. Taka informacja nie zawsze"ostrzega" czytelnika z okładki i czasem człowiek nie wie na co się porywa. Ale takie historie nie zawsze są złe, przynajmniej w moim odczuciu, czy naiwne, albo źle napisane. Są po prostu inne. Nie wiem jak reagują inni, ale widać w takich pozycjach kobiecą rękę, że tak to ujmę.

W moim przypadku taką powieścią była "Tajemna historia czarownic". Jest to historia w której magia przeplata się ze zwykłym życiem i jego problemami. Bo magia, nie rozwiązuje wszystkich problemów. A czasem pogłębia te istniejące. Kiedy więc wybucha II woja światowa, tajemne moce mogą pomóc, albo zaszkodzić. Kto wyjdzie cało z takiej opowieści? Przekonajcie się sami.

Starając się nie zdradzić za wiele z fabuły, stwierdzam, że całkiem mi się podobała ta opowieść. Być może przewidywalna i na każdym, kroku nie byłem zaskakiwany. Ale nie powodowało to, że chciałem rzucić powieścią,...

Lulu | 2019-01-10
Na półkach: Książki 2019, Przeczytane
Przeczytana: 10 stycznia 2019

Książka jest przecudowna , pełna magii , czarów , miłości .
Poznajemy kobiety które są czarownicami . Spoczywa na nich obowiązek przekazywania z pokolenia na pokolenie rytuałów i zaklęć aby ich ród nie zaginął. Kobietom nie jest lekko , kiedyś magia i czary były zakazane a tych co przyłapano na tym surowo karano .
Każda kobieta to oddzielny rozdział . Ich losy są różne , jednym wiedzie się dobrze , inne napotykają na swojej drodze trudności .Żyją i pracują na wsi , oddalonej od miasta .Rozmawiają po francusku , angielsku. Pamiętają aby kryształ i księga zaklęć trafiała do kolejnej odpowiednej kobiety.

Kinga | 2018-07-16
Na półkach: E-book, 2018, Przeczytane
Przeczytana: 01 maja 2018

Co tam powtarzalność czy wymyślne nawiązania do historii Europy.

Co to była za klimatyczna książka!

Lubicie magię? Te wszystkie fiolki z tajemniczą zawartością, eliksiry przyrządzane potajemnie w piwnicy, zioła zbierane na okolicznych łąkach w czasie mglistych poranków, dziwne talizmany i księgi chowane przed wzrokiem ludzi. No i to życie w zgodzie z matką naturą oraz zgromadzenia mające miejsce w ukrytej grocie. Brzmi cudownie, prawda?

"Tajemna historia czarownic" to niezwykła saga historyczna, która prezentuje czytelnikom losy aż pięciu pokoleń. Poznajemy niesamowite matki i córki, które są obdarzone magicznymi mocami. Śledzimy dzieje silnych kobiet, które ze względu na liczne zagrożenia, ukrywają swoje zainteresowania i pochodzenie nawet przed najbliższymi.

To ciągła walka ze złymi mocami, ucieczki przed łowcami czarownic i wewnętrzne rozterki bohaterek. Używając otrzymanego daru do własnych celów, muszą czasem płacić bardzo wysoką cenę.

Czy historie babć czegoś ich...

Aneta P-is | 2018-05-31
Przeczytana: 31 maja 2018

Przeniosłam się w czasie i przeżyłam niesamowitą, urzekającą przygodę! Ciekawa, wciągająca, intrygująca. Czyta się dynamicznie i z przyjemnością. Akcja książki toczy w latach 1821 – 1937. To magiczna opowieść o wyjątkowych pięciu kobietach z rodu Orchire, które łączy najszczególniejsza z relacji matka-córka oraz ich szczególny dar, dziedzictwo przekazywane z matki na córkę. Każdy rozdział opowiada losy innej bohaterki. Każda z nich, Nanette, Ursule, Irene, Morwen , Veronika dzięki wielkiej sile i darowi dziedziczonemu z pokolenia na pokolenie budują swoje życie wbrew przeciwnościom losu. Powieść przesiąknięta jest miłością , szczególnie tą matczyną. Osnuta jest mgiełką pilnie strzeżonej tajemnicy. Na jej stronach czytamy wiele o poświęceniu, determinacji i przebaczeniu. Książka ekscytuje a czasami zasmuca... Losy każdej z kobiet są różne, czasami tragiczne, bolesne, trudne. Jest również jednak miejsce na szczęście , radość, uniesienia. Ta powieść daje również...

Ulsien | 2018-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2018

Uwielbiam powieści prezentujące po kolei losy następujących po sobie członków rodziny. A jeszcze bardziej uwielbiam, gdy historia jest o kobietach. Natomiast zdecydowanie nie uwielbiam, kiedy jedynym celem tych kobiet jest uwiedzenie jakiegoś mężczyzny... No litości! Mając do dyspozycji magię, za każdym razem proszą o chłopa?! Dramat. Racjonalne wykorzystanie kryształu ma miejsce dopiero w ostatniej "Księdze Veroniki", jednakże wplątanie w te rytuały królowej Elżbiety - postaci z krwi i kości, i uzależnienie losów wojny od mocy kamienia było barwną przesadą, której nie kupiłam.
Ucieszyło mnie to, że każda z boheterek: począwszy od Nannette, po Veronikę była inna i czego innego (poza wspomnianym facetem) oczekiwała od życia. Najbardziej za serce złapała mnie historia Morwen. Może dlatego, że najprędzej utożsamiłabym się z jej charakterem i podejściem do życia.
Ogólnie książka jest ciekawie skonstruowana i mnie się podobała, a dodatkowo intryguje mnie postać samej autorki, bo Louisa...

SwarmOfBees | 2018-08-10
Na półkach: 2018 :D, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 09 sierpnia 2018

W książce śledzimy losy 5 pokoleń kobiet z rodu czarownic. Każda z nich jest inna, każda ma inne pragnienia i inaczej kończy. Książka naprawdę dobra, jedyne co to wolałabym, aby była ciut dłuższa i bardziej wnikliwie opisywała niektóre relacje. Nie nazwałabym do końca tej książki fantastyką, większy nacisk jest tutaj kładziony na motywy obyczajowo-społeczne, tak naprawdę można by wyrzucić cały ten wątek związany z czarami i zamienić go na prześladowanie Romów, a książka stałaby się typową obyczajówką.

Polecam. Jeśli ktoś lubi takie historie nie poczuje się zawiedziony.

zaczytanasowka | 2018-05-06
Przeczytana: 06 maja 2018

Kochani bardzo ciekawa historia.
Znajdziemy tu magię, przekazywaną z pokolenia na pokolenie.
Kobiety z rodu Orchire, przekazują sobie tajemną wiedzę, która jest niebezpieczna. Akcja zaczyna się 1821 do 1937 roku.
Książka podzielona jest na rozdziały, które opowiadają losy każdej z bohaterek.
Przeżyjemy z nimi inkwizycję, walkę o tytuł i władzę oraz wojnę.
Wciągająca i poruszająca....

www.zaczytanasowka.pl