Wyzwanie czytelnicze LC

Tłumaczenie: Jarosław Zawadzki
Wydawnictwo: Kwiaty Orientu
撒哈拉的故事
LubimyCzytać

Klasyka literatury tajwańskiej po raz pierwszy w Polsce! Napisane przez San-mao "Saharyjskie dni" to pierwszy w literaturze chińskiej utwór, którego tłem są tajemnicze piaski Sahary. Dzięki niemu mieszkający na odludnym Tajwanie wyspiarze zyskali szerszy obraz świata. Pełen humoru styl autorki oraz bogata i zajmująca treść wzbudziły poruszenie już od pierwszego opowiadania. W 1979 roku...

Klasyka literatury tajwańskiej po raz pierwszy w Polsce!

W 1979 roku „Reader’s Digest” opublikował w piętnastu językach Opowieść o Chince na pustyni autorstwa San-mao w m.in. w Australii, Indiach, Francji, Szwajcarii, Hiszpanii, Portugalii, Meksyku, RPA i Szwecji. W marcu 1991 roku japońskie wydawnictwo Chikumashobo wydało przekład Saharyjskich dni. Niektóre opowiadania ukazywały się sukcesywnie w przekładach na takie języki jak angielski, wietnamski, francuski oraz czeski. Utwory San-mao zdecydowanym krokiem weszły na arenę międzynarodową. Saharyjskie dni to pierwszy przekład literatury tajwańskiej w Polsce!

San-mao (三毛), (właściwie nazywała się Ch’en Mao-p’ing (陳懋平)), to jedna z najbardziej znanych pisarek z Tajwanu. Urodziła się 26 marca 1943 roku, zmarła 4 stycznia 1991 roku w wieku 47 lat, popełniając samobójstwo po długiej depresji.
Utwory San-mao oraz ona sama ze względu na swą wyjątkowość obrosły już legendą w świecie literatury chińskojęzycznej. W Saharyjskich dniach San-mao żywym i energicznym piórem wzbudziła w czytelnikach tęsknotę za piaskami pustyni. Jej opowiadania należą dziś do klasyki literatury podróżniczej, a jej szczery powab oraz historia związku z ukochanym Josém zyskały sobie zachwyt i uznanie.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Maja | 2018-12-17
Przeczytana: 14 grudnia 2018

Jedna z fajniejszych lektur tego roku. Polecam!

książek: 2058
Rymas | 2019-01-14
Ireth | 2019-01-14
Alireza | 2019-01-14

Patronaty tygodnia

„Coraz bliżej święta, coraz bliżej święta...”. Przed nami ostatnie siedem dni do Gwiazdki, co oznacza, że jeśli jeszcze nie kupiliście prezentów, to najwyższy czas się za to zabrać. A wiadomo, że nie ma lepszego prezentu niż patronaty lubimyczytac.pl. Dlatego przedstawiamy wam dwie ostatnie książki, które w tym roku oznaczone są pomarańczowym logo serwisu.