Echa wielkiej pieśni

Tłumaczenie: Michał Jakuszewski
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Echos of the Great Song
837298798X

Awatarowie byli nieśmiertelni i żyli jak królowie mimo że ich imperium umierało. Nieśmiertelność gwarantowały im magiczne kryształy, których wpływ słabł, przyćmione przez moc wielkiego potopu i niespodziewanej epoki lodowej. Gdy jednak na niebie ukazały się dwa księżyce, a na Ziemię najechały bezlitosne armie Kryształowej królowej, siejąc terror i zniszczenie, Awatarowie zjednoczyli się ze swymi podanymi, by bronić rodzinnego wszechświata.Kiedy ich miastom zagroziła zagłada, pojawiło się trzech bohaterów. Talaban, wojownik udręczony wspomnieniem przeszłości, Probierz, plemienny wojownik o mistycznych talentach oraz Anu, Święty, Budowniczy Czasu. A gdy wydawało się już, że wszystko stracone, do walki włączyło się dwoje następnych: Sofarita, wiejska dziewczyna, która miała stać się legendą, oraz szalony Viruk, który chciał zostać bogiem.Poprzez swą znakomitą narrację i dogłębne zrozumienie ludzkich emocji David Gemmell po raz kolejny udowadnia, że jest jednym z najlepszych współczesnych autorów heroic fantasy.

Artur | 2017-02-17
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 15 lutego 2017

Na początku spokojne, z czasem mocniej brzmiącym akordem, później rozwija się, wciąga, przyśpiesza, wiruje, zaskakuje... taka właśnie jest fabuła i akcja w książce. Sam tytuł pasuje do niej w tym zakresie naprawdę dobrze.

Z początku nie zanosiło się na nic specjalnego, nic nowego, nic porywającego: po prostu kolejny świat fantasy, w którym ludzie mający nadludzką moc rządzą ludźmi bez mocy. Jednak w miarę postępu czytania jesteśmy wciągani w ten świat, który jest naprawdę sensownie i ciekawie skonstruowany. Gdybym miał to streścić w kilku słowach to powiedziałbym, że to świat, w którym dosłownie rządzą potomkowie Inków a ich potęga nigdy z ziemi nie zniknęła. Te odniesienia wcale nie są takie bezpodstawne gdyż i charakter powieści, i postacie (ich imiona), przedmioty i budowle - budzą takie właśnie skojarzenia. Jak najbardziej uzasadnione. Znajdziemy także bardzo wyraźne odniesienia do północnoamerykańskich plemion indiańskich, co być może na pierwszy rzut ok (ucha) może być...

Jola | 2016-05-28
Przeczytana: 28 maja 2016

David Gemmell jest najlepiej znany ze swoich cykli heroic fantasy: Sagi Drenajów, Rigante czy cyklu "Troja". Jest on także autorem pojedynczych powieści - jedną z nich są właśnie "Echa wielkiej pieśni".

Fabuła książki jest raczej banalna: niegdyś wspaniała cywilizacja Awatarów chyli się ku upadkowi, gwoździem do trumny okazuje się epoka lodowcowa oraz atak ze strony obcej rasy. Jakby tego było mało, podbite przez Awatarów ludy barbarzyńców zaczynają się buntować. Jak można się domyślić, dumnym Awatarom ogarniętym manią wielkości oraz ogarniętych obsesją na punkcie czystości i wyższości ich rasy powyższy zbieg niefortunnych zdarzeń niezbyt się spodobał, za wszelką cenę próbują więc przywrócić świetność swojego ludu. Czy im się to uda, oraz czy w ogóle zasługują na pomyślny obrót wypadków - zachęcam do lektury.

Historia może i jest banalna, ale ciekawie zarysowany świat oraz zróżnicowani, charakterni bohaterowie nadrabiają ten minus z nawiązką. W ogóle bardzo lubię bohaterów...

Krzysztof Degustator | 2015-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2015

Idea walki ze złem w wykreowanym świecie magii. Medytacje, piramidy, podróż duszy, podnoszenie ciężarów przy pomocy muzyki, moc. Wszystkie te elementy są nam lepiej lub mniej znane i przez niektórych uważane są za bujdę, dlatego książka trafiła do kategorii fantasy.

Dużo osób opisuje jakie podróże odbyły na własnej skórze poprzez wychodzenie z ciała. Dzisiejsze piramidy pozostawiają wiele spekulacji, jak chociażby ogólnie ich budowa. Nie chcę tu wymieniać wszystkich teorii o nich ale jedna przykuła mnie szczególnie ponieważ została niedawno udowodniona. Podnoszenie przy pomocy dźwięku. Kiedyś każdy się z tego śmiał, lecz w tamtym roku naukowcy udowodnili, że jest to możliwe. Może wszystkie rzeczy które autor napisał są tak realne? Z chęcią sięgnę po więcej.

Nigdy wcześniej nie czytałem dzieł D. Gemmella a po przeczytaniu tej pozycji bardzo mnie zaciekawił. Autor spowodował, że przeżyłem to co bohaterowie i poczułem każdą ich emocję, każdą magię i historię tak samo jak...

Ewa | 2014-02-06
Przeczytana: 05 lutego 2014

Moja ulubiona tematyka, umiejętności/moce rozwijane za pomocą kryształów - fajnie się czyta, wyobraźnia pracuje, fabuła też niczego sobie.

Nahya | 2012-06-06
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Gemmell - to wszystko tłumaczy :)

Przemysław Czapski | 2012-11-08
Przeczytana: 23 listopada 2012

David Gemmell to mistrz w kreowaniu światów całkiem obcych , a jakby całkiem nam bliskich. Można by rzec, że Echa Wielkiej Pieśni to echa nie tak całkiem odległej nam historii. Są tu wszystkie nasze wady i zalety jako rodzaju ludzkiego wplecione w fascynującą opowieść. Czyta się jednym tchem, ale nie zapomina.

ataga | 2014-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2014

Powieść doskonała świetni bohaterowie odwieczna walka dobra ze złem a postać szalonego Viruka zasługuje na uczynienie go główną postacią odrębnej powieści.
A Gemmell udowadnia że jest mistrzem gatunku

Serafin | 2014-12-12
Przeczytana: 2014 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

W książce Echa Wielkiej Pieśni, nie można nie zauważyć kilku podobieństw do "Elantris" Brandon'a Sanderson'a. Nie psują one jednak niczego, ani nie zmieniają oryginalności zarówno świata, jak i postaci stworzonych przez David'a Gemmell'a. Historia jest bardzo wciągająca, pełna niespodzianek, a bohaterowie tak cudowni, że nie trudno się nimi zachwycić i ich pokochać. Potrafią zarówno rozbawić jak i zaskoczyć. Me pełne uwielbienie ma Viruk, który moim zdaniem zasługuje na swą własną historię. Tu muszę podzielić się z wami moim ulubionym cytatem, a jest to fragment wypowiedzi Viruka, za który ostatecznie go pokochałam: "Nie dostajemy tego, na co zasługujemy, ty idioto. Dostajemy to, co dostajemy. A teraz, jeśli chcesz mnie pchnąć tym nożem, zrób to, a jeśli nie, to zawołaj chirurga. Może i jestem bogiem, ale ten bóg ma złamaną nogę."
Akcja jest utrzymana w dobrym miarowym tempie, nie można się znudzić, a jej zwroty potrafią zaskoczyć. Zakończenie również bardzo mnie...

Alarice | 2013-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2013

Muszę przyznać, że najpierw książka mnie zniechęciła. Rozważałam nawet oddanie do biblioteki, ale tak gdzieś od połowy dałam się wciągnąć. Dopiero wtedy zaczęłam się orientować, kto jest kim i dlaczego. Resztę przeczytałam tego samego popołudnia, chociaż zwykle tak nie robię, więc to mówi samo za siebie :-)Polecam każdemu fanowi fantasy.

polkops | 2013-03-27

Świetna, choć nie jest to najlepsza książka tego autora. Mimo wszystko gorąco polecam wszystkim fanom fantasy.