Huśtawka

Agnieszka Lis Wydawnictwo: Czwarta Strona literatura obyczajowa, romans
Czwarta Strona
2018-07-04
2018-07-04

Myślałam początkowo, iż książka będzie ciekawa. Po przeczytaniu pierwszych 100 stron doszłam do wniosku, że nie jest ona dla mnie nudna i poruszany jest tam temat lesbijski niestety nie moje klimaty. Nie przypadła mi do gustu. Ogólnie słaba

Nie jest to powieść, która wciąga od pierwszej strony. Napisana jest nieco udziwnionym stylem, który czasem utrudnia zagłębienie się w tej historii.
To trudna opowieść o skomplikowanych relacjach trzech pokoleń kobiet. Każda z nich skrywa swoje sekrety, które w końcu wychodzą na jaw i na nowo "przebudowują" relacje całej rodziny.

Kojarzy mi się musical "Dwoje na huśtawce" tu jest cała rodzina, też pięknie. Taką jedną perełkę dla siebie wyjąłem: "Wyobraziłam sobie, że mój czas skończył się, że mnie już nie ma. I wiesz co? Uświadomiłam sobie, że świat się nie zawali, dalej będzie równie podły i tak samo wspaniały, to jednak póki tu jestem, chcę z niego czerpać radość. Ma być miły i przyjazny. i ma mi się tu dobrze żyć."
Zwariowana rodzinka z pokręconą historią i z niezwykłym narratorem, skuś się przeczytaj.

Huśtawka to trzecia książka autorstwa pani Lis, która wpadła w moje ręce i niestety, ale i ta pozycjach była słaba. Mdłe postacie, zero jakiś refleksji, nadmuchane problemy, wątków jest mnóstwo, zaczynają się i kończą na jednej stronie. Informacje, które powinny wywrócić życia kilku osób do góry nogami, nie mają żadnego wpływu na bohaterów. Szkoda, że mam kupione jeszcze dwie inne książki autorki, bo aż nie chce się ich czytać.

Historia trzech pokoleń kobiet. Bardzo podoba mi się narracja w osobie babci Wajdy. Ciekawa, dojrzała perspektywa.

Mnóstwo charakterów, wątków, ważnych życiowych problemów- wszystko potraktowane strasznie powierzchownie, zero wniosków. Jak dla mnie strata czasu.

Koło pewnej leśniczówki są kozy.I widziałem sarnę.Mamy tu też Indię.Przepraszam,ale nie wypiję herbaty z małem.
To piękna opowieść o miłości. Rodzinie i wyborach.

To piękna opowieść o miłości. Rodzinie i wyborach.

Pierwszą (świąteczną) książkę autorki zmęczyłam, dałam szansę drugiej (Huśtawce) - było trochę lepiej, ale raczej już nie sięgnę po inne pozycje A. Lis. Najbardziej niestrawna była dla mnie konwencja książki, nie leżała mi całkiem. Jeśli chodzi o fabułę - może ciut lepiej, ale też bez szału. Nie moja bajka...

“Huśtawka” to moje pierwsze spotkanie z autorką. Spotkanie do pewnego momentu bardzo udane, pod koniec lekko jednak męczące.

To historia trzech pokoleń kobiet: babka Wanda, jej dwie córki Małgorzata i Katarzyna i wnuczka Joanna (córka Małgorzaty) są rodziną, z pozoru, jakich wiele, ze swoimi małymi i większymi problemami, małymi i dużymi radościami. Każda z nich jednak ukrywa jakąś część swojej historii , te części będą powoli przed czytelnikiem odkrywane.

„Huśtawka” to opowieść o dojrzewaniu, o szukaniu swojej tożsamości, o pielęgnowaniu uczuć i szukaniu miłości, o ważnej roli rodziny. Agnieszka Lis całkiem przekonująco odmalowała charaktery swoich bohaterek, co w moim przekonaniu, łatwe nie było. Wczuć się w skórę babki, matki, wnuczki, każdej z innego pokolenia, z innymi wartościami, poglądami na życie, priorytetami to trudne zadanie i w moim odczuciu autorce całkiem zgrabnie to wyszło. Książka wzbudza również emocje, a to bardzo istotne.

Króciutkie rozdziały sprawiały, że książkę czytało się łatwo, szybko i miło. Trochę mi przeszkadzały, a nawet pod koniec drażniły, rozdzialiki zatytułowane TUTAJ. Według mnie niezbyt potrzebne i niewiele wnoszące do fabuły. To, co Pani Agnieszka chciała w nich przekazać można było ująć w inny sposób, ten mnie niestety nie przekonał.

No i dochodzimy do końcówki książki, jak zaznaczyłam na początku, trochę męczącej. Kompletnie do mnie nie przemówiło zachowanie Joanny, strasznie to było wydumane, tak jakby autorka jeszcze coś na siłę próbowała dorzucić, żeby przypadkiem życie jej bohaterek nie stało się zbyt szczęśliwe. Ta nierealność obniżyła końcową ocenę tej książki.

Nie mogę jednak powiedzieć, że książka jest zła, bo nie jest. Przyzwoicie napisana, dobra książka obyczajowa, ładny język czynią lekturę całkiem miłą, a gdyby autorka zrezygnowała z nieudanej końcówki byłaby to powieść rewelacyjna.

Za możliwość zrecenzowania książki dziękuję autorce, Agnieszce Lis, a za jej udostępnienie, Iwonie Niezgodzie – organizatorce niezależnego plebiscytu na polską książkę roku „Brakująca Litera” 2018.

Nie porwała mnie od pierwszej strony. Jakaś taka nijaka ta książka.
Małgorzata - tak uporządkowana, że aż chorobliwie wierząca w nie mające miejsca zdrady męża.
Katarzyna - ciekawie się zapowiadająca postać, ale trochę zepchnięta na drugi a może nawet ostatni plan.
Karol - facet, który zamiast twardo postawić na swoim, odsunął się, wycofał na życzenie otaczających go kobiet. Na końcu książki wreszcie stanowczo wyraził swój sprzeciw. Wyjątkowo cierpliwy gość.
Joanna - rozkapryszona, rozpieszczona. Dziwne mi się wydaje to, że dziewczyna na studiach nie potrafi sprzątać i gotować. Ogólnie nieporadna. Dziecko to nie jej problem, niech zajmie się nim mama. Zero odpowiedzialności. Na wychowywanie dziecka nie miała ochoty, ale na Karolinę już tak. Dziwna...
Wanda - kobieta, która widzi więcej niż się wszystkim wydaje. Umie spojrzeć wstecz i zmierzyć się ostatecznie z wszystkim co ją spotkało. Kobieta mądra.

W momencie kiedy zaczęło się robić ciekawie książka się skończyła

Na okładce słowa recenzji Agaty Przybyłek"..o kobietach takich jak my". No raczej nie.

Nie porwała mnie od pierwszej strony. Jakaś taka nijaka ta książka.

Agnieszka Lis Huśtawka Zobacz więcej
Agnieszka Lis Huśtawka Zobacz więcej