Huśtawka

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Ruda

Małgorzata ceni sobie w życiu porządek. Całkowicie poświęca się pracy na uczelni, relaks traktując jak stratę czasu. Stara się realizować swój plan kariery, nakreślony lata temu. Nie może jednak wiedzieć, że życie przygotowało dla niej zupełnie inny scenariusz. Nagle, w spokojny i przewidywalny świat Małgorzaty z impetem wkraczają szalone i lekkomyślne decyzje jej córki, a matka wyjawia skrywany latami sekret rodzinny, który wywraca wszystko do góry nogami. Na dodatek siostra wyrusza w podróż do Indii w poszukiwaniu szczęścia. W opanowaniu sytuacji nie pomaga mąż, którego Małgorzata podejrzewa o zdradę. Pojawiają się również poważne problemy zdrowotne… Jak poradzić sobie z tym wszystkim?

To opowieść o trzech pokoleniach kobiet, na pozór tak różnych, a jednak połączonych wspólnymi doświadczeniami i rodzinną miłością. Czy uda im się przetrwać trudne chwile? Czy popełnione błędy da się cofnąć? Jak wiele można wybaczyć w imię miłości?

źródło opisu: http://czwartastrona.pl/hustawka/

źródło okładki: http://czwartastrona.pl/hustawka/

Paula | 2019-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2019

Choć z początku trudno zaskoczyć kto jest kim, cała masa żeńskich imion wprowadza małe zamieszanie, to kolejne strony sukcesywnie wkręcają Cię w świat zawiłych relacji rodzinnych. I tak z już do końca - wkręcona na amen.

Bożena1 | 2019-06-16
Przeczytana: czerwiec 2019

Bardzo ciekawa, poruszająca wiele współczesnych tematów i problemów powieść, której bohaterami są członkowie jednej rodziny, ale jakże ciekawej, różnej, patchworkowej. Lubię powieści tej autorki, są takie ciepłe, bliskie, bo dzieją się tu i teraz. W "Huśtawce" jest jak na huśtawce, raz lepiej, raz gorzej, jak to w życiu. Jedyny minus, to wplecione co jakiś czas rozmowy z duchami - takie trochę "nie wiadomo po co" (dobrze, że są krótkie). Poza tym powieść warta uwagi i przeczytania.

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Opowieść o trzech pokoleniach kobiet i porusza trudne tematy jak homoseksualizm,choroba psychiczną,nowotworowa,niechciana ciąża,za wczesne macierzyństwo,sekta.
Ujmująca historia,poruszająca i refleksyjna dająca do myślenia,zmuszająca do refleksji,z przekazem.
Styl pisarski Agnieszki Lis wspaniały,bardzo dobry.
Postacie ciekawe,świetne.
Piękna,cudna powieść chwytająca za serce dla mnie wyjątkowa,urocza książka.

visa77 | 2019-06-03
Przeczytana: 01 czerwca 2019

"Huśtawka" @agnieszka.lis.pisarka
Tytuł jest adekwatny do treści ponieważ zapewnia huśtawkę emocji 😊

Nestorka rodu prowadzi narrację przez co książka zyskuje ciekawą formę. Opowiada historię swoją, swoich córek oraz wnuczki z którą ma bardzo dobry kontakt.
Opowieść ukazuje trzy pokolenia kobiet, trzy spojrzenia na życie, trzy sposoby radzenia sobie z problemami. Porusza różne tematy chorobę, zdradę, seksualność, wczesne i niechciane macierzyństwo. Lektura nie łatwa ale warto przeczytać 😊

zetbasia | 2019-03-05
Przeczytana: 04 marca 2019

Powieść o trzech pokoleniach kobiet, kochają się chociaż każda z nich jest inna. Wszystkie mają swoje tajemnice, które stopniowe wychodzą na światło dzienne, ale niezależnie od kalibru sekretów, kobiety zawsze się wspierają. Zmieniają swoje życie, podejmują odważne decyzje, martwią się, cieszą, kochają, ot kobiety takie jak my. Czyta się szybko i przyjemnie.

Danuta | 2019-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2019

Bardzo lubię książki Agnieszki Lis.
Huśtawkę również z przyjemnością przeczytałam.
Wydaje mi się jednak, że autorka przesadziła z "atrakcjami".
Jak na życie czterech kobiet było ich aż nadto.
W książce znalazło się miejsce na homoseksualizm, nieślubne dziecko, chorobę psychiczną i nowotworową a nawet na sektę.
Lecz nie da się ukryć, książkę fajnie się czytało.

Książki Agnieszki Lis są bliskie mojemu sercu, zawsze są niespodzianką, zaskoczeniem i niesamowitą, nie zawsze wesołą przygodą. I nie inaczej było tym razem. Dużym zaskoczeniem była dla mnie dziwna narracja. Po przeczytaniu paru stron, coraz bardziej zaczęła mi się ta forma podobać, a potem zostałam wciągnięta w świat trzech pokoleń kobiet, który zastanawiał, intrygował, czasami irytował. Ów świat wywarł na mnie duże wrażenie.

Opowieść o czterech zupełnie różnych kobietach, relacjonowana z perspektywy najstarszej z nich. Babcia - Wanda, córki - Małgorzata i Katarzyna, wnuczka Joanna. Kobiety z pozoru kompletnie różne. Łączy je jednak głęboka miłość, więzy rodzinne, doświadczenia życiowe, tajemnice z przeszłości.

" Może tak właśnie należy - porządkować rzeczywistość, zaczynając od rzeczy najprostszych. Do bardziej złożonych człowiek dojrzewa powoli. Ale czy zdąży dojrzeć?

"Tutaj" - bardzo dziwne, z początku trochę niezrozumiałe, nieziemskie. Jednak im dalej zagłębiałam...

Katarzyna | 2019-01-06

Zupełnie inna, oryginalna, niepowtarzalna.
Nie wiem może to sama forma spowodowała że książka zostanie na długo w mojej pamięci gdyż jest zupełnie inaczej napisana, bardziej poważnie ?
Sama nie wiem jak to ująć ale język i styl książki jest fenomenalny ( chodzi mi o książki o podobnym rodzaju literackim )
Huśtawka to książka pełna zagadek, niepewności, zmienności.
Pokazuje prawdziwe zagmatwane życie, pełne nieoczekiwanych niespodzianek, nie wszystko jest piękne i kolorowe .
Opowieść o zupełnie innych trzech pokoleniach kobiet, które jednak mimo wszystko łączy ze sobą bardzo dużo... Zachęcam do przeczytania wszystkich miłośników książek którzy marzą o emocjonującej lekturze

Katarzyna | 2018-12-30
Przeczytana: grudzień 2018

Książka jakby o niczym. Niby wiele wątków, ale żaden nie niedokończony, mam niedosyt. Narracja ciężka. Minęło sporo czasu, zanim przyzwyczaiłam się do niej. Zupełnie nie wiem po co były te rozdziały, gdzie babcia rozmawia ze zmarłymi. Nie, zupełnie nie moja bajka.

Książkowo_czyta | 2018-12-14
Przeczytana: 01 września 2018

Książki Agnieszki Lis już od kilku lat cieszą się sporą popularnością wśród czytelniczek. Jeśli o mnie chodzi to tak się jakoś złożyło, iż „Huśtawka” była moim pierwszym spotkaniem z twórczością tej autorki.

Narracja powieści prowadzona jest z zaświatów przez zmarłą seniorkę rodu – Wandę, a pozostałymi bohaterkami są jej dwie córki: Małgorzata i Katarzyna oraz wnuczka Joanna.

Cztery kobiety, chociaż jak widzimy są spokrewnione różnią się od siebie właściwie pod każdym możliwym względem… Oczywiście w toku lektury czytelnik może odnaleźć też sporo im wspólnych, choć skrzętnie przez każdą z nich ukrywanych obaw, życiowych rozterek i refleksji na wiele tematów.

Autorka w sposób niezwykle umiejętny „zderzyła” ze sobą zarówno różne pokolenia, jak też całkowicie odmienne od siebie nawzajem typy bohaterek. Głos Wandy pozwala nam patrzeć na opowiadaną historię dwutorowo, z jednej strony patrzymy niejako „Z góry”, czyli z pewnego dystansu, ale często przenosimy się też w sam środek...