Wybór M.

Wydawnictwo: Replika
literatura polska
giovanna

Michalina, wracając wieczorem z pracy zostaje napadnięta. Lekarzom udaje się ją uratować, i o ile zdrowie fizyczne wraca do normy, to psychicznie jest w rozsypce. Funkcjonuje tylko dzięki lekom oraz mężowi – Igorowi, który bardzo ją wspiera. Początkowo ogarnięty wściekłością, chce na własną rękę znaleźć sprawców i wymierzyć im sprawiedliwość… Co sprawiło, że w pewnym momencie Igor odsuwa się od żony, zaczyna ją nienawidzić, brzydzić się nią?

źródło opisu: http://replika.eu/ksiegarnia/wybor-m/

źródło okładki: http://replika.eu/ksiegarnia/wybor-m/

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5535

Szczęście to najbardziej krucha rzecz na świecie

Szczęście jest bardziej kruche niż najdelikatniejsza porcelana. Marzą o nim wszyscy i każdy chce je poczuć. Niektórym się to udaje, ale czasem jest tak, że szczęście niespodziewanie umyka. Ulatuje i pozostawia po sobie tęsknotę oraz garść wspomnień. Szczęście nie jest dane raz na zawsze. Przekonała się o tym główna bohaterka powieści Natalii Nowak-Lewandowskiej.

Michalina ma kochającego męża i wspaniałą przyjaciółkę. Wspólnie zaplanowali wakacyjny wyjazd. Ich plany niweczy zdarzenie, które miało miejsce pewnego letniego dnia. Michalina musiała wtedy zostać dłużej w pracy. Gdy wracała do domu wieczorem, została brutalnie napadnięta, pobita i zgwałcona. Nieprzytomną żonę blisko domu odnalazł zaniepokojony mąż. Michalina trafiła do szpitala. Lekarze uratowali jej ciało, wyleczyli rany zewnętrzne, ale te zadane jej duszy okazały się o wiele poważniejsze. Czy Misi uda się powrócić do zdrowia i zapomnieć o koszmarze, jaki przeżyła? Czy jej relacje z mężem wrócą do normalności? Czy można zapomnieć o brutalnym gwałcie i żyć jak kiedyś? Jak wpływa na mężczyznę gwałt na ukochanej? Czy można takie zdarzenie wymazać z pamięci? Tysiące pytań napływają do głowy, a odpowiedzi na wszystkie znajdziecie w książce, która jest rewelacyjną i mocną lekturą skierowaną nie tylko do płci pięknej.

Fabuła powieści porusza mocny i trudny temat, bolesny dla ofiar napaści i gwałtów oraz ich bliskich. Kilka chwil zmienia sielankową rzeczywistość małżeństwa w koszmar. Mąż i żona tracą grunt pod nogami. Ona zamyka się w sobie i żyje niczym zastraszone zwierzę, on szaleje z rozpaczy i pała chęcią zemsty. Między parą wyrasta szklana ściana i każde z nich staje po przeciwnej stronie. Misia cierpi podwójnie: nie ma wsparcia ze strony męża ani matki, z którą nigdy nie łączyły jej dobre relacje, a dodatkowo lekarze i stróże prawa traktują całą sprawę z obojętnością i w sposób mechaniczny. Nikt nie okazuje wyrozumiałości czy współczucia. Nikt nie wyciąga do Michaliny pomocnej dłoni poza siostrą, której zaistniała sytuacja otwiera oczy na pewne sprawy.

Książka robi ogromne wrażenie. Jej lektura powoduje ogromny wstrząs i szok. Jest niczym porażenie prądem o dużej mocy. Uświadamia, że pewne krzywdy okazują się nieodwracalne w skutkach i niemożliwe do naprawienia. Największym atutem powieści jest zakończenie, którego chyba większość czytających się nie spodziewa. Stawia jednak ono kropkę nad „i” i uświadamia wagę problemu. Bardzo współczułam głównej bohaterce, którą los i otoczenie tak ogromnie skrzywdziło.

Mimo że nie jest to łatwa książka, by ją sprawiedliwie ocenić, nie można użyć innych słów niż wspaniała i niepowtarzalna. Została napisana, by uwrażliwić na zło, które dzieje się obok nas i dotyka wielu kobiet. Budzi w nich nieuzasadnione poczucie winy i wstyd. Lęk i brak chęci do życia. Zabiera wiarę w dobro ludzi. Maluje świat na czarno i zabiera nadzieję, że jeszcze kiedyś może być dobrze. Czytając, płakałam często i długo. Niekiedy musiałam odłożyć książkę, by ochłonąć i uspokoić emocje.

Natalia Nowak-Lewandowska głośno apeluje, by mówić o problemie przemocy wobec kobiet, by nie zostawiać ofiar z traumą samym sobie, by wspierać i dodawać otuchy, a nie krytykować, jak czyni to matka Misi, która jest postacią zdecydowanie negatywną i zasługuje na ostrą krytykę.

Książkę mogę określić mianem fenomenalnej i okrzyknąć mistrzowską lekturą. Potrzebną i niosącą ważne przesłanie. Nie można uciekać od trudnych tematów, nie można zamiatać ich pod dywan. Trzeba o nich mówić, trzeba się z nimi mierzyć. Zło powinno być miażdżone bezwzględnie i wyraźnie. Gratuluję pani Natalii tak dobrej lektury, talentu i pomysłu na fabułę. Gorąco polecam i rekomenduję tę powieść.

Bernadeta Łagodzic-Mielnik

Tatiasza Aleksiej | 2018-09-17

Rewelacyjna książka, porwała mnie, czytałam zachłannie. Gwałt, odrzucenie, niemoc. Książka nie jest łatwą i przyjemną lekturą. Emocje, aż buzują. Jedno wydarzenie i całe życie całkowicie się zmienia, nic już nie jest takie samo...

"Nie jesteś na moim miejscu, nie wiesz co czuję i nigdy się nie dowiesz... Więcej nie zniosę, słyszysz? To dotyczy tylko i wyłącznie mnie..."

Natalia Nowak-Lewandowska jest wielką miłośniczką psów, morza, ostrego rocka i jogi. Kocha miasto im większe i głośniejsze tym lepiej. Tworzone w jej głowie historie musiały znaleźć ujście, dlatego z recenzentki stała się autorką książek. Dużo mówi, jeszcze więcej słucha.

Gwałt jest zakazaną przez prawo przemocą fizyczną, seksualną. Jest niedopuszczalny i powinien być tępiony i surowo karany. Brutalna, bardzo bolesna i dotkliwa przemoc fizyczna i psychiczna. Poniżająca i upadlająca osobę gwałconą. Rany na ciele goją się, o wiele gorzej jest z tym co pozostaje w głowie. Demony wracają i nie pozwalają...

mclena | 2018-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2018

ARCYDZIEŁO!

Fenomenalna książka. Jedna z najlepszych jakie ostatnio przeczytałam.

Jestem na świeżo po lekturze i wciąż lecą mi łzy po policzkach, których nie mogę powstrzymać. Cudowna książka, przepięknie napisana. To moje pierwsze spotkanie z Natalią Nowak-Lewandowską i jestem zachwycona jej stylem, a niewielu polskim autorom się to udaje. Jest w tym bardzo autentyczna, nieprzesadzona, bardzo dobrze czyta się jej pióro i mam ogromną chęć przeczytać coś jeszcze od niej, ale muszę ochłonąć po "Wyborze M.".

Przeczytałam wiele książek o podobnej tematyce i muszę przyznać, że jeszcze nie przeczytałam takiej, która kończyłaby się w ten sposób, a przynajmniej sobie nie przypominam. Nie mogłam się oderwać, bo tak bardzo się bałam , w którą stronę to zmierza, bo przecież nie mogło się wszystko tak nagle aż tak bardzo zawalić. Czułam się rozdarta emocjonalnie za sprawą wielu różnych bohaterów, czy to Marii, Karola, Igora, Małgosi, Basi.... każda z tych pomniejszych postaci wzburzała moje...

żurawie_origami | 2018-09-01
Przeczytana: 27 sierpnia 2018

"Wybór M." to książka wstrząsająca, mocna, trudna w odbiorze, trudna w czytaniu, bardzo emocjonalna. Ale moim zdaniem bardzo ważna, poruszająca ciężki temat, który ciągle w Polsce, mam wrażenie, wciąż jest tematem tabu.
Gwałt, coś niewyobrażalnie strasznego dla ofiary. Gwałt pozbawia ofiarę podmiotowości, pozbawia wszystkiego, co dobre, powoduje spustoszenie nie tylko fizyczne ale przede wszystkim psychiczne. Książka pani Natalii Nowak- Lewandowskiej opisuje wprost co się dzieje z ofiarą gwałtu, opisuje również, że ta tragedia wpływa nie tylko na ofiarę, ale również na jej rodzinę i otoczenie.
Ta książka mną wstrząsnęła do granic możliwości, często w trakcie czytania, czułam się bezsilna, zła, załamana, ale i wściekła na matkę głównej bohaterki, jak również na pana, pożal się Boże, policjanta (najgorsze, że takie postawy i opinie wobec ofiar gwałtów ciągle są obecne).
Moim zdaniem książka jest ważna i potrzebna, porusza bardzo ważny temat i skłania do myślenia. Polecam.

Magda | 2018-08-07

Natalia Nowak- Lewandowska już kilkukrotnie udowodniła czytelnikom, że nie boi się trudnych tematów. W debiutanckiej Pozorności skupiła się na problemie przemocy domowej. Kolejną powieścią świetnie zobrazowała, jak wygląda życie osoby chorującej na borderline. Autorka jest pisarką wszechstronną, w tym roku popełniła kryminalną Układankę. Mi już nie potrzeba kolejnych dowodów na kunszt literacki Natalii Nowak Lewandowskiej.

Wybór M. to powieść na swój sposób wybitna. Trzeba nie lada odwagi, żeby zmierzyć się z tematem gwałtu, który jest formą zbrodni zarówno dla ciała, jak i dla duszy osoby poszkodowanej. Wielokrotnie spotkałam się w literaturze z trywializowaniem lub brutalizacją tego przestępstwa. Natalia Nowak- Lewandowska wykazała się sporym rozsądkiem i postawiła na wieloaspektowość w sposobie przedstawiania kolejnych wydarzeń. Zamiast skupić się na tylko i wyłącznie na historii głównej bohaterki borykającej się z zespołem stresu pourazowego postawiła również na...

Agnieszka | 2018-09-06
Przeczytana: 06 września 2018

Moi kochani, jeśli już mnie trochę znacie, zapewne doskonale wiecie, że bardzo często sięgam po książki o trudnej tematyce. Muszę Wam się przyznać, że niektóre z nich odchorowuję jeszcze długo po ich przeczytaniu. Dziś opowiem Wam o jednej z takich właśnie książek, którą mi, jako kobiecie czytało się bardzo ciężko. Oczywiście mam na myśli najnowszą książkę Pani Natalii Nowak-Lewandowskiej „Wybór M”. Już na wstępie jednak chcę podziękować autorce, za to, że znalazła w sobie siłę do tego, aby na kartach powieści poruszyć tak trudny i bolesny temat jakim jest gwałt, ponieważ przypuszczam, że podobnie jak dla nas czytelników, tak również i dla samej autorki, było to nie lada wyzwanie i trudne doświadczenie.

Zapewne wszyscy zgadzamy się, z tym że gwałt to najbardziej brutalna i dotkliwa forma upokorzenia i poniżenia kobiety. Wbrew pozorom rany fizyczne będące skutkiem tak bezwzględnej napaści na kobietę są w tej sytuacji najmniej istotnym problemem, bowiem to, co widoczne dla ludzkich...

Biblioteczka Rudej | 2018-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2018

"..jutro już nie istnieje.Odeszło wraz z marzeniami, nadziejami,zostawiając przeogromny ból, który przy każdym oddechu wyrywał część jej duszy"

Książki Pani Natalii Nowak - Lewandowskiej należą do tych, które kupuję zawsze w ciemno i przyznam szczerze,że jeszcze nigdy się nie zawiodłam. Już wszystkie okładki jej książek przykuwają uwagę, bo są nienachalne o takie subtelne, no i te cudowne pastelowe kolory. Wyjątek stanowi tu Układanka,ale u tematyka zupełnie inna. To już czwarta książka autorki, którą dane mi było przeczytać i muszę przyznać,że tak jak poprzednie były świetne to Wybór M. jest po prostu doskonały i nie mam na myśli tu tematyki, bo ta jest okrutna i przerażająca.
Michalina i Igor, ona i on, których połączyła miłość od pierwszego wejrzenia. Pobrali się i nie widzieli świata poza sobą, wiedli normalne i poukładane życie, każdą wolną chwilę spędzali ze sobą no chyba,że akurat wpadła Basia ( jedyna przyjaciółka Miszki). Życie wydawało się jak z bajki,ale nadszedł pewien...

eunice | 2018-09-03
Na półkach: 2018, Przeczytane, Legimi 📚
Przeczytana: 03 września 2018

Temat bardzo ciekawy, natomiast realizacja w ogóle mnie nie przekonała. Styl pisania nie przypadł mi do gustu. Każdy z bohaterów w zasadzie mnie drażnił.
Po tylu dobrych opiniach innych czytelników oczekiwałam naprawdę świetnej lektury. Dla mnie ta książka to niewykorzystany potencjał.

biruta | 2018-10-18
Przeczytana: 18 października 2018

Znów jedno wydarzenie,które wywraca życie człowieka do góry nogami. Nic już nie jest takie samo. I nigdy nie będzie. I odkrywa nowe oblicza osoby,którą dotąd znaliśmy. A może tylko tak nam się wydawało. Dobrze napisana książka. Niełatwa w odbiorze. Na pewno nie taka do zaczytania się. Do przemyślenia. Warto przeczytać.

izabela81 | 2018-08-16
Na półkach: 2018 rok, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 14 sierpnia 2018

"Przerażenie i złość mieszały się ze sobą, nie dopuszczając do głosu rozsądku. Resztkami materiału próbował okryć obnażoną żonę, zamknąć szczelnie w objęciach, żeby już nikt nie mógł jej zrobić krzywdy, nie mógł jej zobaczyć; chciał ją ochronić przed złem."

Jesteśmy świadkami największego upodlenia, zhańbienie, jakiego może doświadczyć kobieta, czyli gwałtu. To, co spotkało Michalinę trudno nawet sobie wyobrazić, i wcale nie dziwi fakt, iż doprowadziło to naszą bohaterkę do depresji w wyniku czego stała się wręcz wrakiem człowieka. Możemy...

Aniaczyanka | 2018-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2018

Nie pamiętam, kiedy ostatnio książka aż tak mną wstrząsnęła. To historia, która porusza do głębi, pokazuje, jak działa ludzka psychika w obliczu tragedii, jaką jest gwałt. Nie tylko z perspektywy ofiary, ale też bliskich z jej otoczenia. Dramatyczny obraz dopełnia niełatwa sytuacja rodzinna bohaterki, a także kilka pobocznych wątków (również niełatwych). Nie chcę się zagłębiać w szczegóły, bo łatwo byłoby powiedzieć za dużo. Uwierzcie mi na słowo, że to wyjątkowa powieść, którą warto przeczytać. Autorka ma niesamowity talent.