Wyzwanie czytelnicze LC

W cieniu tamtych dni

Wydawnictwo: Pascal
7,97 (134 ocen i 49 opinii) Zobacz oceny
10
23
9
26
8
37
7
30
6
11
5
6
4
0
3
0
2
1
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788376428819
język
polski
dodała
Gosia

Rodzinna tajemnica. Powstańcza miłość. Mikołaj nigdy nie miał prawdziwej rodziny - matka wyjechała za granicę, kiedy miał kilka lat a ojca nigdy nie poznał. Wychowała go babcia, Emilia - jedyna osoba, która jest mu naprawdę bliska. Kiedy jednak chłopak odkrywa na strychu tajemniczą szkatułkę, okazuje się, że tak naprawdę nic o niej nie wie. Opaska z Powstania Warszawskiego i listy, które...

Rodzinna tajemnica.
Powstańcza miłość.
Mikołaj nigdy nie miał prawdziwej rodziny - matka wyjechała za granicę, kiedy miał kilka lat a ojca nigdy nie poznał. Wychowała go babcia, Emilia - jedyna osoba, która jest mu naprawdę bliska. Kiedy jednak chłopak odkrywa na strychu tajemniczą szkatułkę, okazuje się, że tak naprawdę nic o niej nie wie. Opaska z Powstania Warszawskiego i listy, które nigdy nie zostały wysłane stają się kluczem do poznania tajemnicy, kładącej się cieniem na losach całej jego rodziny...

Co wydarzyło się w życiu Emilii w sierpniu 44?

Kim jest tajemniczy Krzysztof, do którego skierowane były listy?

Wielka miłość, tragiczna historia i tajemnica, której nie można dłużej ukrywać...

 

źródło opisu: facebook

źródło okładki: facebook

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (402)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1447

Uwielbiam czytać powieści z wojną z tle, ale muszę przyznać, że tak pięknej i pełnej emocji książki dawno nie czytałam.
Powieść napisana jest dwutorowo.
Współcześnie Mikołaj, wnuczek Emilii musi się zaopiekować po operacji swoją babcią. Jest dla miej najbliższą osobą, ponieważ jej córka już bardzo dawno wyjechała do Francji, zostawiając ją i swojego małoletniego synka. Od tego czasu ich kontakty były bardzo sporadyczne, najczęściej telefoniczne i nie układały się najlepiej.
Teraz Mikołaj chcąc zapomnieć o kłopotach ze swoją dziewczyną, zaczyna porządkować strych i znajduję skrzyneczkę pełną pożółkłych, niewysłanych listów a na wierzchu powstańczą opaskę.
I tak wraz z babcią, która opowiada o swoim życiu podczas wojny w okupowanej Warszawie przenosi się w te ciężkie i bolesne czasy oraz poznaje pierwszą miłość babci.
Powstańcza miłość....ile ich było, ile zakończyło się tragicznie a ile szczęśliwie. Młodzi ludzie mimo tragizmu wojny chcieli mieć chociaż namiastkę prawdziwego życia,...

książek: 6048
kajsa | 2018-08-06
Przeczytana: 04 sierpnia 2018

Współczesność i czasy największego młodzieńczego zrywu - Powstania Warszawskiego.Wielka miłość,patriotyczny obowiązek i trudne,bolesne oswajanie rzeczywistości po,trwające bez mała 20 lat,a może i więcej.
Mimo opisu heroicznych zachowań Emilii,głównej bohaterki,podczas walk w Warszawie,trudno mi było zaakceptować jej pewne wybory i dość egoistyczne zachowanie w stosunku do Bogu ducha winnej córki,Heleny.
Dość dziwne wydało mi się,że Mikołaj-wnuczek Emilii-nie ma pojęcia o udziale babci w powstaniu.Gdzie duch patriotyzmu kobiety z młodych lat?!!Gdzie kształtowanie prawych,szlachetnych postaw w najmłodszym pokoleniu.Nie można trzymać w tajemnicy czegoś tak wspaniałego,jak udział w pięknej,romantycznej i bardzo wążnej dla nas,Polaków,walce.
Fabuła powieści mnie nie przekonała.

książek: 10119

Kochani Ci z Was, którzy znają już trochę mój gust i upodobania czytelnicze, wiedzą, że po książki, które wzruszają i poruszają, dając czytelnikowi chwilę na refleksję i przemyślenia sięgam najczęściej, ponieważ, to właśnie one dają mi poczucie przeczytania czegoś wartościowego, co zostanie ze mną na dłużej i zostawi ślad w moim sercu. Mam też grono swoich ulubionych autorów, co do których jestem pewna, że to właśnie w ich książkach znajdę wszystko to, czego szukam. Jedną z takich właśnie autorek, po której książki sięgam w ciemno i zawsze wyczekuję z niecierpliwością, kiedy zostanie wydane jej kolejna książka, należy Pani Magdalena Majcher.
Nie muszę chyba nikomu z Was pisać z jak wielką niecierpliwością już od momentu, kiedy zobaczyłam, zapowiedz najnowszej książki autorki „W cieniu tamtych dni”, o którym chcę Wam dziś opowiedzieć. Czekałam na moment, kiedy będę miała możliwość jej przeczytania. Zaczęłam czytać i muszę przyznać, że wraz z tą książką poznałam zupełnie inną odsłonę...

książek: 2394
andzia12 | 2018-09-07
Przeczytana: 07 września 2018

Miłość, walka, wojna i Powstanie Warszawskie... cierpienie, śmierć, rozłąka.. to wszystko spotkało bohaterów książki M. Majcher...

Powieść wciągnęła mnie od samego początku, historia Emilii, która jako Powstaniec, przeżyła koszmar walk o stolicę, przejście przez kanały, walkę o swoje życie i nie tylko.. stanowi niesamowity obraz tego, co działo się w powstańczej Warszawie od 1 sierpnia. Z drugiej strony pokazuje, żę pomimo wojny, młodzi ludzie pragnęli mieć namiastkę normalności w postaci uczucia do siebie, zakochania i nieśmiałych planów na przyszłość oraz nadziei, że wygrają to Powstanie.

Zarówno Mila, jak i Krzyś, zostali pokaleczeni przez to Powstanie już do końca życia.. i choć wojna się skończyła, to każde z nich niosło przez resztę lat ten ciężar, który wpłyną na uformowanie ich późniejszego życia...

Jest to przepiękna historia o niesamowitej miłości, ale i nadziei na to co dobre, na przeżycie.. a zakończenie wyciska lży..

książek: 2383
Biblioteczka Rudej | 2018-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2018

"Wydaje nam się,że wielka historia toczy się gdzieś obok, nie mając wpływu na nasze życie, tymczasem ona kształtuje każdego człowieka, nawet jeśli on sam nie ma o tym pojęcia.Tylko ludzie, którzy zdobyli się na to, aby zgłębić dzieje swojego narodu, są w stanie wystrzec się błędów popełnionych przez przodków. Wielka szkoda,że tak często dzisiaj o tym zapominamy..."

To nie jest moje pierwsze spotkanie z autorką, dotychczas dała się ona poznać jako autorka, która pisze o współczesnych kobietach i ich problemach.Jak sobie poradziła Pani Magda z tak trudnym,a jednocześnie tak bolesnym tematem jakim jest Powstanie Warszawskie? Moim skromnym zdaniem ZNAKOMICIE.Ta książka to hołd dla tych którzy polegli,a także ważna lekcja historii dla współczesnych.Tym bardziej,że z roku na rok ubywa tych, którzy w sierpniu 1944 r. byli nastolatkami i nie tak powinno wyglądać ich życie. To oni poświęcili swoje życie, dla przyszłych pokoleń, dla mnie, dla ciebie....dla nas.
Ja uwielbiam książki z wojną...

książek: 897
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

"Za błędy poprzednich pokoleń płacą następne generacje, a rodzinne tajemnice kładą się cieniem na życiu kolejnych osób, dopóki nie zostaną odkryte lub upływający czas nie pokryje ich gruba warstwą kurzu".

W trakcie porządków na strychu w domu swojej babci Emilii Mikołaj odnajduje szkatułkę, a w niej – opaskę powstańczą oraz pakiet listów, których adresatem jest Krzysztof. Sęk w tym, że dom babci Emilii znajduje się w Libiążu, a Mikołaj nigdy nie słyszał, aby jego babcia wspominała o jakimś Krzysztofie. Jaki rodzinny sekret został zamknięty w drewnianej szkatułce? Czy poznanie skrzętnie skrywanej tajemnicy pozwoli poukładać skomplikowane relacje w rodzinie Mikołaja?

Nieprzypadkowo najnowsza powieść Magdaleny Majcher W cieniu tamtych dni ma swoja premierę 1 sierpnia. Właśnie 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00 (godzina "W") rozpoczęło się powstanie warszawskie przeciwko okupującym polską stolicę wojskom niemieckim. Bo to właśnie na kanwie tych wydarzeń autorka utkała historię...

książek: 779
izabela81 | 2018-07-28
Na półkach: 2018 rok, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 24 lipca 2018

Mikołaj nigdy nie miał prawdziwej rodziny - matka wyjechała za granicę, kiedy miał kilka lat a ojca nigdy nie poznał. Wychowała go babcia, Emilia - jedyna osoba, która jest mu naprawdę bliska. Kiedy jednak chłopak odkrywa na strychu tajemniczą szkatułkę, okazuje się, że tak naprawdę nic o niej nie wie. Opaska z Powstania Warszawskiego i listy, które nigdy nie zostały wysłane stają się kluczem do poznania tajemnicy, kładącej się cieniem na losach całej jego rodziny...

Co wydarzyło się w życiu Emilii w sierpniu 44?

Kim jest tajemniczy Krzysztof, do którego skierowane były listy?

"Tak wypełniał się los naszego pokolenia. Byliśmy dziećmi tamtego kraju i tamtej epoki. Naszym przeznaczeniem było umrzeć w walce o wolną i niepodległą Polskę."

Tym razem Magdalena Majcher oddała w ręce czytelników powieść zgoła inną, dużo bardziej poważną, bo z historią w tle. Wiedziałam że autorka pisze książkę różniącą się od pozostałych, ale zostałam kompletnie zaskoczona rezultatem, jaki udało się...

książek: 453
mroźny_poranek | 2018-11-18
Przeczytana: 17 listopada 2018

Z wielkim przejęciem i w zruszeniem przeczytałam książkę "W cieniu minionych dni".
To smutna i urzekająca opowieść babci Emilii, która opowiada swemu wnukowi o czasie wojennym oraz wielkich, niespełnionych planach.
Akcja ksiązki toczy się dwutorowo, gdzie przedstawione są losy młodej Emilii, a także terazniejsze czasy, starej już kobiety.
To także piętno jej tragedii osobstej, ciągnąca się przez te wszystkie lata, burząca spokój w jej rodzinie.

Serdecznie polecam tą lekturę.
Wciąga już od pierwszej strony i pokazuje, że prawdziwa i głęboka miłość tak naprawdę nigdy nie gaśnie.

książek: 1491
Dominiqe83 | 2018-08-01
Przeczytana: 31 lipca 2018

Recenzja premierowa

Premiera: 1.08.2018

„Dziś ktoś mógłby powiedzieć, że mieliśmy przed sobą całe życie, ale to nieprawda. Nawet ci, którzy wyszli z powstania żywi, stracili w Warszawie coś więcej niż tylko młodość. Umknęła nam gdzieś część życia: ta przed powstaniem i po nim. Każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu żył w cieniu tamtych dni, a obrazy oblężonej stolicy przez kilkadziesiąt lat utrudniały nam normalne funkcjonowanie.” – fragment powieści.

63 dni krwawych walk, 200 tysięcy ofiar wśród powstańców i mieszkańców Stolicy – oto część z bolesnej arytmetyki, którą wspominamy dziś 1 sierpnia 2018 roku, w 74 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego skierowanego przeciw niemieckiemu okupantowi w 1944 roku. Tej jakże wrażliwej tkanki w organizmie polskiej historii postanowiła dotknąć Magdalena Majcher w swojej najnowszej powieści „W cieniu tamtych dni”.

Autorka, w oparciu o źródła historyczne i dostępną bibliografię, wykreowała fikcyjną postać ponad...

książek: 925
werka777 | 2018-07-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 27 lipca 2018

DWA/TRZY POKOLENIA
Emilia, krzepka i daleka od użalania się nad sobą staruszka, chce w pamięci swojego wnuka pozostać idealną opiekunką, na której nie ciąży żadna rysa popełnionych błędów. To właśnie jej przyszło pełnić rolę „matki” Mikołaja, podczas gdy jego prawdziwa rodzicielka wyjechała za granicę, a ojciec pozostał nieznany. Nikt nie spodziewa się tego, jaki hart ducha, wola walki i jaka miłość drzemała w niej, Emilii, kiedy była młodą dziewczyną. Mikołaj, student, uczynny wnuk i nieco wycofany z życia towarzyskiego chłopak będzie miał szansę odkryć zupełnie nieznane mu dotąd oblicze ukochanej babci. Odtąd już nic nie będzie takie, jak przedtem.

BEZPIECZNE TERAZ I KIEDYŚ USŁANE KRWIĄ
Akcja powieści rozgrywana jest na dwóch płaszczyznach czasowych. Jest teraźniejszość, z podstarzałą, doświadczoną już kobietą, jej wnukiem i starą skrzynią pełną zaadresowanych, niewysłanych listów. Jest także przeszłość i to właśnie ona zdaje się odgrywać tutaj kluczową rolę. Młodzi, krzepcy,...

zobacz kolejne z 392 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd