Szczeliny istnienia

Okładka książki Szczeliny istnienia
Jolanta Brach-Czaina Wydawnictwo: Dowody Seria: Esy-floresy publicystyka literacka, eseje
200 str. 3 godz. 20 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Seria:
Esy-floresy
Wydawnictwo:
Dowody
Data wydania:
2018-04-09
Data 1. wyd. pol.:
1999-01-01
Liczba stron:
200
Czas czytania
3 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365970251
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (64) / 2024 Izabella Adamczewska, James Baldwin, Jolanta Brach-Czaina, Biserka Ćejović, Krystyna Dąbrowska, Annie Ernaux, Bartosz Hlebowicz, Boguś Janiszewski, Maciej Jarkowiec, Miłada Jędrysik, Aga Kozak, Renata Lis, Paulina Małochleb, Andrzej Mencwel, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Michał Rusinek, George Saunders, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Max Skorwider, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Natalia Szostak, Tomasz Ulanowski, Olga Wróbel
Ocena 7,5
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Janina Turek. Zapiski codzienne Jolanta Brach-Czaina, Ewa Janeczek, Monika Kozioł, Joanna Kubicka, Dominika Mucha, Anna Pekaniec, Maria Anna Potocka, Mariusz Szczygieł, Janina Turek
Ocena 7,0
Janina Turek. ... Jolanta Brach-Czain...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
418 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
92
89

Na półkach:

Mała, niepozorna książeczka, wznowiona ostatnio przez Dowody na Istnienie. Niewielki format, wielka treść. Dziewięć esejów filozoficznych, dłuższych i krótszych: Wiśnia i zrozumienie, Otwarcie, Krzątactwo, Świat jako tło, Święte zło, Nietykalność, Powaga ścierek, Wniknięcie, Metafizyka mięsa. Jolanta Brach – Czaina pochyla się w nich nad podstawowymi sytuacjami egzystencjalnymi: miłością, cierpieniem, umieraniem i narodzinami – na każdą z nich proponuje spojrzeć z perspektywy codzienności. Ot, moja ulubiona filozofia konkretu w pigułce, sugestia, by spojrzeć na to, co nas otacza nieco inaczej, zacząć od szczegółu, konkretu. Uświadomić sobie, że:

„Podstawę naszego istnienia stanowi codzienność. A że fakt istnienia przeżywamy jako niezwykle ważny, więc ogarnia nas zdumienie, ilekroć uświadamiamy sobie, że upływa ono na drobiazgach”.

Jolanta Brach – Czaina zwraca uwagę na rzeczy tylko z pozoru prozaiczne, przywraca wartość codzienności, a jednocześnie pokazuje, jakie niesie z sobą zagrożenia; bo jak słusznie zauważa, ma ona swoje sposoby, by uczynić nas bezrefleksyjnymi, a siebie – niezauważalną. Mimochodem pozbawić sił. Ta jej powtarzalność. To jej zawłaszczanie. Wchłaniane. Zastawia na nas pułapkę i sprowadza życie do paradoksu: istniejemy w codzienności, dzięki codzienności, ale jednocześnie – ma ona ogromną siłę destrukcyjną. Autorka próbuje przekierować uwagę czytelnika na sensualność i zmysłowość otaczającego świata. Pokazać, że życie przejawia się w rzeczach małych; namawia do zgody na różnorodność doświadczeń, które niesie; także tak trudnych jak cierpienie i umieranie.

Bardzo lubię przesłanie zawarte w tej niewielkiej książce, to namawianie, by przyjrzeć się drobiazgom codzienności, prośby autorki, ciągle ponawiane: skup się, rozejrzyj, weź do ręki, poczuj. Wszystko, co Cię otacza, ma wartość. Obłość kulistego kształtu wiśni, porowatą skórkę obieranego ziemniaka, zauważ wszechobecność ziemi, mięsność istnienia:

„Trzeba dotknąć surowego mięsa. Trzymać je w ręku. Ściskać. Pozwolić , by przedostało się między naszymi palcami. I trzeba dotknąć ciała zmarłego człowieka.

Trzeba. Codzienność jest wartością, nie tylko tłem. Miłość otwarciem. Krzątactwo to sposób na obecność w świecie przez ponawianie, przez walkę z chaosem, przez próby porządkowania i odwracania naturalnego biegu życia; którego de facto – nie zauważamy:

„A ziemia zasypuje mieszkanie. Nic gwałtownego. Przecież nie mieszkam pod obrywającym się urwiskiem. Niepostrzeżenie. Wnoszona po odrobinie na butach, spadająca z powietrza, nie wiadomo skąd. (…) Kto sprząta dom na wsi, może się z tego śmiać, bo tam ziemia atakuje otwarcie, ale mnie właśnie zastanawia jej nieustępliwa obecność w miastach, w opancerzonych betonem mieszkaniach. Tu dopiero się możemy przekonać, że nie ma ucieczki od ziemi. Mimo uporczywej krzątaniny zasypuje nas wraz z domami, choć nie słychać padających grudek, które przecież, mimo naszych protestów, uderzają w wieko”.

Nie tylko na to zwraca uwagę autorka. Generalnie sensem tej książki jest namawianie do skupienia na konkretach, ale także stawianie pytań. Małych i dużych. Czym jest zło? Jak znieść krzywdę? Jaki sens ma niezawinione cierpienie?Ale i takich jak: dlaczego ściera do podłogi może budzić nadzieję? Długo można pisać o tych esejach. Każdy z czytających znajdzie w nich coś, co zapada głęboko w pamięć; choć na pewno nie jest to książka dla każdego.
Ale warto. Ja osobiście jedno zdanie ze „Szczelin istnienia” noszę w sobie od kilkunastu lat. Razem ze wspomnieniem tamtych miesięcy, gdy siedzieli razem w fotelu, mój umierający tata i ból.

„Tylko we własnym bólu można być. O cudzym – zaledwie myśleć”

Mała, niepozorna książeczka, wznowiona ostatnio przez Dowody na Istnienie. Niewielki format, wielka treść. Dziewięć esejów filozoficznych, dłuższych i krótszych: Wiśnia i zrozumienie, Otwarcie, Krzątactwo, Świat jako tło, Święte zło, Nietykalność, Powaga ścierek, Wniknięcie, Metafizyka mięsa. Jolanta Brach – Czaina pochyla się w nich nad podstawowymi sytuacjami...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 348
  • Przeczytane
    582
  • Posiadam
    137
  • Teraz czytam
    77
  • Ulubione
    28
  • 2022
    19
  • Filozofia
    18
  • 2021
    16
  • 2023
    11
  • Eseje
    10

Cytaty

Więcej
Jolanta Brach-Czaina Szczeliny istnienia Zobacz więcej
Jolanta Brach-Czaina Szczeliny istnienia Zobacz więcej
Jolanta Brach-Czaina Szczeliny istnienia Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także