Szczeliny istnienia

Wydawnictwo: eFKa
filozofia i etyka

"Szczeliny istnienia" są wyzwaniem rzuconym filozofii przez poezję. /.../ Żeńskość tego dzieła jest przejmująca. /.../ Któż by dziś pomyślał, że racjonalizm zdolny jest jeszcze do szaleństwa? (Zbigniew Bieńkowski) Wybitna, odważna intelektualnie książka. Ogarnia tereny, które dotychczas filozofia omijała. Ukazuje metafizyczny wymiar zdarzeń codziennych. (Katarzyna Rosner) Pozornie przez...

Pozornie przez szczelinę sączy się spokojny nurt refleksji filozoficznej Autorki, która wychodzi od faktów życia i próbuje dociec, jakiego typu doświadczenie jest w nie wpisane. W rzeczywistości jednak książka jest porażającą manifestacją grozy, jaka płynie ze zderzenia tekstu życia z metafizyką śmierci. (Czesław Dziekanowski)

Myśl polska potrafi więc mówić o okrucieństwie poza moralistyką. (Maria Janion)

Ani w literaturze polskiej, ani obcej nie ma takiej książki. (Stefan Morawski)

Andrzej Akowacz | 2014-02-02
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 01 lutego 2014

Filozofia pisana poetyckim językiem. Dzięki temu bardzo przystępna, bez trudnych słów i trudnych myśli. Pisanie o sprawach codziennych. Mistrzowski opis pierogów z wiśni i postrzegania ścierki do podłogi. Autorka pisze też o rodzeniu, cierpieniu i umieraniu jako o codzienności, o tym co nieuchronne i oczywiste. Przez cierpienie pełniej odczuwamy istnienie. Okrutne, ale prawdziwe. Najpełniej czujemy życie tracąc je. Na świat przechodzimy przez szczelinę istnienia, Postrzegamy go przez te szczeliny. Kobieca ta książka bardzo. Na koniec mamy podaną mięsność naszego istnienia wraz z opisem uboju i oprawiania jagnięcia, które umierając daje nam siebie w darze jako życie. My też swoje damy w ofierze robakom i poprzez to istnienie istnieć będziemy. Prosta filozofia bez doszukiwania się ukrytych znaczeń, bez poszukiwania nadrzędnego celu. Wszystko jest proste i oczywiste wystarczy to zaakceptować.

Abdita | 2014-04-02

Może filozofia, może feminizm, może inne -izmy. Dla mnie przede wszystkim najwyższej próby mądrość życiowa.
I do tego fenomenalny język do wyrażenia tej mądrości.

Język, który zachwyca - niestereotypowy - nasycony treścią, szczegóły rozwinięte po sam horyzont myśli, który jesteśmy w stanie przekroczyć po tej lekturze.
Podoba mi się nade wszystko potraktowanie Natury i kobiety, w sposób tak szczególny i świadomy.

Raimunda _ | 2016-08-11

bardzo dobre.