Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn

Okładka książki Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn Caroline Criado Perez
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2020
2020-08-27
2020-08-27
2019-03-07
Anna Sak
kobieta feminizm seksizm dyskryminacja ignorancja
Inne

Wyróżniona opinia i

Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn

przeczytanych książek 1298 napisanych opinii 339

Lektura obowiązkowa, chociaż nie powiem, że przyjemna. Ciężko przebrnąć przed dane i statystyki, ale otwiera oczy na tak wiele sfer, że warto. Polecam.

Naprawdę dobra książka. Pokazuje czarno na białym, jak kobiety są dyskryminowane wszędzie. To powinna być obowiązkowa lektura w szkołach.

Lektura obowiązkowa dla polityków, lekarzy, naukowców, urbanistów, przedsiębiorców, wszelakich osób decyzyjnych.

Autorka wykonała solidny kawał roboty - czego dowodem jest bibliografia licząca 65 stron!

Momentami czyta się dość ciężko, zdecydowanie nie jest to lekka i miła książka. Nie wszystkie rozdziały są jednakowo ciekawe, ale nie w tym rzecz. Problem istnieje i został drobiazgowo przedstawiony. Pytanie - czy ktoś teraz coś z tym zrobi?!

WOW (choć nie wiem czy w tej sytuacji jest to odpowiednie słowo). Zwyczajnie brakuje mi słów. Książka ,,Niewidzialne kobiety" powinna zostać przeczytana przez każdego. Nieważne z jaką płcią się identyfikuje. Fakty zawarte w tej lekturze po prostu wbijają w fotel. Na plus także, że faktycznie - są to fakty, wszystko potwierdzone licznymi badaniami.

Ciekawa, uświadamiająca książka. Nie tylko dla kobiet :)

Ciekawa, uświadamiająca książka. Nie tylko dla kobiet :)

Bardzo ważna i potrzebna książka! Powinien przeczytać ją absolutnie każdy(!) mężczyzna i nie chodzi tutaj o "wciskanie" feminizmu na siłę. To są fakty, a nie wymyślone teorie, nie można z tym dyskutować.
Czytałam na raty, czasem odkładałam wściekła, ze łzami w oczach. Wściekła, że świat jest tak urządzony, a autorka tylko przedstawia te dane czarno na białym. Dane przytłaczają, szokują, zasmucają.
Apel do rodziców: przeczytaj, otwórz oczy córkom i synom, żeby następne pokolenie miało większą świadomość, może ten świat się chociaż trochę zmieni.

Bardzo zasmucająca i bardzo ważna książka. Porusza ogrom ważnych spraw, które wymagają zmiany. Niski ukłon dla autorki za pracę włożoną w tę książkę.

Sporo rzeczy szokuje, ale mam wrażenie, że niektóre są takie na siłę, aby tylko udowodnić, że kobieta faktycznie ma gorzej.

Bardzo ważna książka, każdy powinien ją przeczytać i postarać się zrozumieć.

Bardzo ważna książka, każdy powinien ją przeczytać i postarać się zrozumieć.

Ogromny plus dla autorki za wysiłek włożony w napisanie tej książki. Nie wszystkie przytoczone aspekty są nam, kobietom z Polski bliskie - opisy sytuacji mieszkanek Azji czy Afryki uświadamiają, że jako Europejki nie mamy aż tak źle (weźmy chociażby pod uwagę brak toalet w domach). Ciężko mi było przebrnąć przez tę książkę, nie jest to miła lektura - poza tym mam wrażenie, że w niektórych aspektach autorka wyciągała zbyt daleko idące wnioski i świat nie jest aż tak zły, niektóre argumenty wydawały się mocno stronnicze. Czasami wręcz odnosi się wrażenie, że życie mężczyzn jest idealne, nie to co nasze, kobiet ;) Tak czy siak z ogólnym przesłaniem tej książki się zgadzam - jest wiele kwestii, w których o kobietach się zapomina i na pewno warto walczyć o to, aby żyło nam się lepiej.

• Feminizm

Caroline Criado Perez Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn Zobacz więcej