Opowiadania

Okładka książki Opowiadania Mikołaj Gogol
Okładka książki Opowiadania
Mikołaj Gogol Wydawnictwo: Czytelnik klasyka
253 str. 4 godz. 13 min.
Kategoria:
klasyka
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
1969-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1969-01-01
Liczba stron:
253
Czas czytania
4 godz. 13 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Julian Tuwim, Jerzy Brzęczkowski, Jerzy Wyszomirski
Tagi:
literatura rosyjska
Średnia ocen

6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Duchy nocy świętojańskiej Edward Benson, Mikołaj Gogol, Mychajło Kociubynski, Vincent O'Sullivan, Aleksy Tołstoj, Roman Zmorski
Ocena 7,7
Duchy nocy świ... Edward Benson, Miko...
Okładka książki Język Babilonu Wołodymyr Arieniew, Iwan Franko, Ołeksij Gedeonow, Mikołaj Gogol, Maksym Kidruk, Wasyl Koroliw-Staryj, Wołodymyr Kuzniecow, Natalia Matoliniec, Oleksandr Myched, Iwan Naumowycz, Mychajło Nazarenko, Ołeksa Storożenko, Borys Sztern, Switłana Taratorina, Ostap Ukrainiec, Ołeksij Żupańskij
Ocena 7,0
Język Babilonu Wołodymyr Arieniew,...
Okładka książki Opowieści niesamowite. Literatura rosyjska Michał Arcybaszew, Walery Briusow, Anton Czechow, Fiodor Dostojewski, Mikołaj Gogol, Michaił Lermontow, Nikołaj Leskow, Aleksander Puszkin, Włodzimierz Titow, Aleksy Konstantynowicz Tołstoj, Iwan Turgieniew
Ocena 7,6
Opowieści nies... Michał Arcybaszew,&...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
202
85

Na półkach:

Skłamałbym mówiąc, że wszystko tutaj mi się podobało. Są ze 3-4 opowiadania dobre bądź bardzo dobre, reszta - przyjemne czytajki, często bez jakiejś błyskotliwej narracyjnej puenty, mimo że aż się prosi, by chociaż podsumowanie wyrwało je z okowów przeciętności.

Wybiórczo na pewno warto poznać "Nos" oraz "Jak Iwan Iwanowicz pokłócił się z Iwanem Nikiforowiczem", choc ostrożnie mogę polecić chyba cały zbiór, bo długie to to nie jest, a nawet w swych najsłabszych momentach nadal zalicza się do sprawnej literatury. No i mamy jeszcze smaczek w postaci ciekawej listy osób przekładających dzieła p. Gogola, na czele z Julianem Tuwimem.

Skłamałbym mówiąc, że wszystko tutaj mi się podobało. Są ze 3-4 opowiadania dobre bądź bardzo dobre, reszta - przyjemne czytajki, często bez jakiejś błyskotliwej narracyjnej puenty, mimo że aż się prosi, by chociaż podsumowanie wyrwało je z okowów przeciętności.

Wybiórczo na pewno warto poznać "Nos" oraz "Jak Iwan Iwanowicz pokłócił się z Iwanem Nikiforowiczem", choc...

więcej Pokaż mimo to

avatar
745
699

Na półkach: ,

Czasami zdolność dostrzegania zawiłości ludzkiego charakteru można porównać do muzycznego słuchu absolutnego. Ta rzadka umiejętność, pozwalająca na wyśmienite zbadanie istoty wnętrza, objawia się ogromną bystrością w przypadku przyglądania się spodniej stronie tego, co ludzie często by chcieli ukryć. Gdy muzyk posiada wrodzoną biegłość w rozpoznawaniu bezwzględnej wysokości dźwięków, to ma szansę stać się mistrzem w swoim fachu. Tymczasem jeśli mamy do czynienia z wielkim znawcą tematu w dziedzinie literatury, który jednym spojrzeniem oka, oraz kolejnym po nim ruchem pióra, potrafi naszkicować rzeczy nieuchwytne dla laika, to wtedy wiemy, że stoi przed nami pisarz tej miary co Mikołaj Gogol. Wielką sztuką jest gruntownie poznać a następnie przekazać potomnym, obyczajowość przewróconą na nice. Temu klasykowi rozsławiającemu rosyjskie piśmiennictwo, udało się to jak mało komu.

Opowiadania Mikołaja Gogola stanowią ciekawy przykład twórczości, która mogłaby tworzyć ulubione widoki pejzażystów ludzkich charakterów. Wydaje mi się, że ten jasnowidz wszystkiego zła gniotącego Rosję, potrafi za pomocą swojego gorzkiego śmiechu wzbudzić ogromną życzliwość tych wszystkich ludzi, którym na sercu leży naprawa stosunków społecznych. Swoim pozorowanym zrozumieniem dla łajdaków pragnie, aby czytelnicy sami wydali na nich odpowiedni wyrok. Łagodzi szorstkie słowa ale nawet wygładzając zarzuty oczekuje, że ten kto go czyta, ten również roztropnie myśli. Bez względu na to, jak poprawnie zatemperowane pióro by dostał do ręki, to zawsze odmaluje nim prawdziwy widok nieprawdopodobnych wersji.

U Gogola dobrze jest znać znaczną osobistość aby sprawa przybrała pomyślny obrót. Biada tym, którzy tak jak Akakiusz Kamaszkin poznali nie tych co trzeba. Źle mogą skończyć ludzie pokroju Chomy Bruta, chcącego wywinąć się od sprawiedliwości egzekwowanej przez legendarne ukraińskie demony. Nadprzyrodzoność w gogolowskich opowiadaniach stanowi istotny aspekt wszystkich opowieści i dodaje tajemniczego posmaku niesamowitym historiom. Kancelaryjny dowcip i zabawne paszkwile rzucane na swoich bohaterów nie tyle Gogola bawią, co niepokoją prawdziwością z pozoru absurdalnych zarzutów. Chociaż zatroskanie pisarza nad ludzkim upadkiem jest przesłonięte wyszydzaniem rang tytularnych i uporczywym zażywaniem tabaki, to jednak można je w opowiadaniach wyraźnie odczuć.

Groteskowość opowiadań Mikołaja Gogola ukazuje, jakim niezrównanym satyrykiem był rosyjski pisarz. Jego specyficzny artystyczny język, wzbogacony o wyraziste słownictwo powoduje, że czyta się go lekko i nadzwyczaj przyjemnie. Nieobca Gogolowi tematyka ludowa, wprowadza przemieszanie wiejskiego stylu z salonowym wdziękiem petersburskich salonów. Były momenty, że podejrzewałem autora opowiadań o znajomość ze wszystkimi diabłami ukraińskich podań ludowych. Diable figle rzeczywiście potrafią wyjątkowo rozśmieszyć ale też zwracają uwagę na powszechne ludzkie przywary, tak często krytykowane przez prześmiewczy styl Mikołaja Gogola. Zachęcam Was do zapoznania się z dziełami wyrosłego z romantyzmu mistrza rosyjskiej literatury. Z pewnością Was rozbawi i doprowadzi do refleksji nad ludzką moralnością.

Czasami zdolność dostrzegania zawiłości ludzkiego charakteru można porównać do muzycznego słuchu absolutnego. Ta rzadka umiejętność, pozwalająca na wyśmienite zbadanie istoty wnętrza, objawia się ogromną bystrością w przypadku przyglądania się spodniej stronie tego, co ludzie często by chcieli ukryć. Gdy muzyk posiada wrodzoną biegłość w rozpoznawaniu bezwzględnej wysokości...

więcej Pokaż mimo to

avatar
674
258

Na półkach: ,

Mikołaj Gogol większość swoich opowiadań poświecił satyrycznemu przedstawieniu sylwetek i opisów żywota pomniejszych carskich urzędników. Przedstawia ich na tle hieratycznej machiny biurokratycznej. Gogol dobrze poznał szczegóły świata który opisywał, zanim został pisarzem pracował w Petersburgu jako urzędnik rangi pośledniej. Administracja państwowa za panowania cara Mikołaja I, zwanego Żandarmem Europy, rozrosła się do monstrualnych rozmiarów, gdzie hierarchia i bezwzględne posłuszeństwo było hasłem przewodnim. Do zadań samego aparatu urzędniczego należało trzymanie w ryzach wiernopoddaństwa narodów wielkiego Imperium Rosyjskiego.
Przykładem opowiadań przedstawiających środowisko małych trybików biurokratycznego monstrum jest „Szynel”, opisujący historię pewnego petersburskiego urzędnika niskiej rangi, pana Akakiusza Kamaszkina. Jest to człowiek poczciwy, ale niezbyt uzdolniony, który wiedzie nędzną egzystencję, doświadczając od losu różnych udręk. Kolejnym opowiadaniem będącym ironią na urzędniczą oczywistość jest „Nos” , który charakteryzuje się szczególną dawką surrealizmu w fabuły, który występuje też w innych opowiadaniach, ale w mniejszym natężeniu.
We wszystkich opowiadaniach Mikołaja Gogola, fabuła jest tak naprawdę tylko pretekstem, kamuflowanym przesłaniem do krytycznej oceny ówczesnej rzeczywistości. Główne zarzuty koncentrują się na bezdusznej biurokracji, serwilizmie niższych rangą przed wyższymi rangami, gdzie zachowawczość i uniżona postawa przeważa nad inicjatywą i kreatywnością. Gogol musiał uciekać się do literackich paraboli, gdyż przez ówczesnych był atakowany jako zdrajca i wróg Rosji. Talent autora umożliwił przechytrzenie ówczesnej cenzury, a kolejnym pokoleniom dał możliwość obcowania z literaturą najwyższego rzędu.

Mikołaj Gogol większość swoich opowiadań poświecił satyrycznemu przedstawieniu sylwetek i opisów żywota pomniejszych carskich urzędników. Przedstawia ich na tle hieratycznej machiny biurokratycznej. Gogol dobrze poznał szczegóły świata który opisywał, zanim został pisarzem pracował w Petersburgu jako urzędnik rangi pośledniej. Administracja państwowa za panowania cara...

więcej Pokaż mimo to

avatar
121
32

Na półkach:

Niestety opowiadania nie są równe. Zdarzają się absolutne perełki, ale i takie przez które po prostu przekartkowałem. Czego by jednak nie mówić, "Nos" to arcydzieło na poziomie "Martwych dusz" i choćby dlatego warto po ten zbiór sięgnąć.

Niestety opowiadania nie są równe. Zdarzają się absolutne perełki, ale i takie przez które po prostu przekartkowałem. Czego by jednak nie mówić, "Nos" to arcydzieło na poziomie "Martwych dusz" i choćby dlatego warto po ten zbiór sięgnąć.

Pokaż mimo to

avatar
480
74

Na półkach: ,

Opowiadania pisane lekko i porywające. Można przy nich odpłynąć w marzenia. Opisy postaci napisane z humorem i tak, że mogłyby stanowić samodzielne utwory.
Ale najbardziej zaskakujące dla mnie były nie tyle zwroty akcji, co zwroty od realizmu do fikcji. Aż musiałem czytać dwa razy jeden z akapitów opowiadania "Nos", bo nie mogłem uwierzyć, co się właśnie stało.

Opowiadania pisane lekko i porywające. Można przy nich odpłynąć w marzenia. Opisy postaci napisane z humorem i tak, że mogłyby stanowić samodzielne utwory.
Ale najbardziej zaskakujące dla mnie były nie tyle zwroty akcji, co zwroty od realizmu do fikcji. Aż musiałem czytać dwa razy jeden z akapitów opowiadania "Nos", bo nie mogłem uwierzyć, co się właśnie stało.

Pokaż mimo to

avatar
471
85

Na półkach:

Jedno opowiadanie szczególnie zapada w pamięć, a mianowicie: "Jak pokłócił się Iwan Iwanowicz z Iwanem Nikiforowiczem" - pomyśleć tylko, że kiedyś ludzie śmiertelnie obrażali się za sformułowanie "gęsior".

Jedno opowiadanie szczególnie zapada w pamięć, a mianowicie: "Jak pokłócił się Iwan Iwanowicz z Iwanem Nikiforowiczem" - pomyśleć tylko, że kiedyś ludzie śmiertelnie obrażali się za sformułowanie "gęsior".

Pokaż mimo to

avatar
2720
1812

Na półkach: , ,

Ciągle do nich wracam. Arcydzieło.

Ciągle do nich wracam. Arcydzieło.

Pokaż mimo to

avatar
719
16

Na półkach:

Kocham tego pana!

Kocham tego pana!

Pokaż mimo to

avatar
498
171

Na półkach: ,

Świetne opowiadania, przesycone legendami i wierzeniami ludowymi,w których lekko czuć kiełkujące poglądy Gogola.

Świetne opowiadania, przesycone legendami i wierzeniami ludowymi,w których lekko czuć kiełkujące poglądy Gogola.

Pokaż mimo to

avatar
271
267

Na półkach:

Wspaniałe zestawienie najlepszych opowiadań Gogola. Klasyczny styl z odrobiną humoru, który w wydaniu rosyjskiego pisarza został doprowadzony do perfekcji. Książka zadecydowała o tym, że Gogol dołączył do moich ulubionych autorów!

Wspaniałe zestawienie najlepszych opowiadań Gogola. Klasyczny styl z odrobiną humoru, który w wydaniu rosyjskiego pisarza został doprowadzony do perfekcji. Książka zadecydowała o tym, że Gogol dołączył do moich ulubionych autorów!

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    285
  • Chcę przeczytać
    120
  • Posiadam
    67
  • Literatura rosyjska
    10
  • Literatura rosyjska
    6
  • 2013
    5
  • Ulubione
    3
  • 2014
    3
  • 2012
    2
  • Literatura piękna
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Opowiadania


Podobne książki

Przeczytaj także