Wylęgarnia. Królowa śmierci

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Líheň 2: Královna smrtí
978-83-7574-153-7
GeedieZ

Myślałem, że Praga, to miłe miasto w sercu Europy. Taaa… właściwie to całkiem spokojne miejsce… Rytualne morderstwa, znaleziska archeologiczne, moc, która wykrzywia rzeczywistość i deformuje podstawy wszechświata. Ktoś musiał posprzątać ten bajzel. Marika Zahaňská – młoda, wysportowana i diabelnie seksowna. Wyjątkowo precyzyjna maszyna do zabijania. W drugim tomie „Wylęgarni” staje na czele...

Myślałem, że Praga, to miłe miasto w sercu Europy.
Taaa… właściwie to całkiem spokojne miejsce…

Ktoś musiał posprzątać ten bajzel.

Marika Zahaňská – młoda, wysportowana i diabelnie seksowna. Wyjątkowo precyzyjna maszyna do zabijania. W drugim tomie „Wylęgarni” staje na czele grupy profesjonalnych przestępców.

Ich życie należy do niej. A jej słowo jest świętym prawem.

Krzysztof Baliński | 2011-08-20
Na półkach: Przeczytane, Kcnk
Przeczytana: 20 sierpnia 2011

Szykujcie się na ostrą jazdę po bandzie!!!

Nie dlatego, że ta książka jest tak straszna i groteskowa jak chociażby "Księga bez tytułu" do której jest trochę analogii. Mamy trochę różnych dziwnych postaci, hektolitry krwi i kupę śmiercionośnego żelastwa służącego do zabijania. Pojawia się motyw księgi, zdziwi was w jakim kontekście.

W "Księdze bez tytułu" umierali wszyscy jej czytelnicy. Tutaj wręcz przeciwnie, to czytelnik swoją wyobraźnią stwarza i kreuje postacie i akcje. Postacie są dokładnie takie, jakie chcą czytelnicy. Książka w akcji powieści, również nosząca tytuł "Wylęgarnia" to bestseller, pisany niemalże na bieżąco, kolejne tomiki są wydawane i aktualizowane niemalże co chwilę kilka razy na dzień. Siłą "Wylegarni" jest wiara jej czytelników. Dopóki czytelnicy wierzą bohaterowie będą silni i niezniszczalni. Śmierć bohaterów nastąpi wtedy gdy czytelnicy stracą wiarę. Ci bohaterowie tak jak bogowie są silni wiarą wyznawców. Wylęgarnia, to po prostu księgarnia, melina...

tsantsara | 2014-03-06
Przeczytana: 21 lutego 2014

Muszę przyznać, że tą powieścią Žamboch mnie dostał...i nie wiem, co bardziej zadziałało: osadzenie akcji w Pradze, którą uwielbiam? ironiczna zabawa z gatunkami, nawiązaniami do innych autorów (jedną z gł. zakulisowych macherów świata powieści jest autor fantastyki Rulhánek - porte parole Jiřího Kulhánka, nieznanego w Polsce kultowego autora fantastyki w Czechach, o którym niewiele wiadomo, ponieważ unika rozgłosu)? nagromadzenie skomplikowanych rozważań fizyko-teoretycznych dotyczących struktury rzeczywistości? zabawa z antropologią i teologią - jak i z czego ludzie tworzą sobie bogów? Jest tych fascynujących wątków cała masa. Jak na rozrywkową powieść aż nadto, by nie uznać, że to powieść, która w swoim gatunku zasługuje na najwyższą ocenę.

Antoniuss | 2016-03-15
Na półkach: Przeczytane, Fantasy
Przeczytana: marzec 2016

Drugi tom przygód Mariki Zacharskiej nie jest tak pomysłowy jak poprzedni. Pomijając ciekawe wyjaśnienie przyczyn potęgi adwersarzy naszych bohaterów (przynajmniej niektórych), jest to klasyczna powieść Żambocha. Przeładowana akcją, ciekawa, z dobrą fabułą która jednak i tak zmierza do ostatecznej konfrontacji dobra ze złem. Niezależnie od ich przebiegu, wszystkie intrygi kończą się na pobitewnym pobojowisku, gdzie na środku pobojowiska, główny bohater zwycięsko, niczym Conan barbarzyńca, otrzepuje z siebie resztki przeciwników. A to, że tym razem do walki staje grupa przyjaciół, a nie samotny bohater, to jak dla mnie, tylko zabieg kosmetyczny.

MonikaW | 2015-05-20

Nie wiem dlaczego większość cykli zaczynam czytać od drugiej części! Tak było i w tym przypadku. Jest to pierwsza powieść tego autora, jaką miałam okazję przeczytać i na pewno nie ostatnia.
Najlepszą stroną Wylęgarni jest wartka akcja i żywi, przekonywujący bohaterowie. Podobał mi się również klimat.

majek | 2013-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2013

Przed sekundą skończyłam czytać i muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem. Owszem, bywały momenty, kiedy "Wylęgarnia cz. 2" stanowiła ostatnią rzecz, na jaką miałam ochotę, ale za każdym razem zwyciężała ciekawość. I w sumie dobrze :).
Początek to płynne przejście z 1 tomu. Jak dla mnie równie dobrze mogliby nie dzielić tej historii na połówki, tylko wydać ją jako jedno wielkie, opasłe książysko. Tym bardziej, że "Królowa śmierci" do najgrubszych nie należy.
Środek to gmatwanina ludzkich i nie-ludzkich ciał, krwi i wieelu, naprawdę wielu bitew. Swoją drogą Zamboch to mistrz takiego gatunku.
Końcówka? Bardzo mi się spodobała, choć jak dla mnie Miroslav przesadził w pewnym momencie. We fragmencie znajdującym się dosłownie na ostatnich stronach. Jak do tego dojdziecie to będziecie wiedzieli, o co mi chodzi.
Tą krótką serię polecam z całego serca - autor stworzył coś tak niepowtarzalnego, że każda próba podrobienia tego klimatu mija się z celem. Tą historię trzeba przeczytać i przeżyć,...

Julianna | 2015-05-22

POLECAM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Stress | 2015-08-24

"Dobra, dobra, dobra. Siala, sialala"

Lekkie, łatwe i (miejscami nie)przyjemne (dla czytelników wrażliwych na widok krwi) ;)

lobuz09 | 2014-11-30

Trochę zalatuje twórczym chaosem.. zwłaszcza w porównaniu do lepszej, I części.

baszka1989 | 2011-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2011

Tak jak pierwsza część mnie zaskoczyła, tak kolejna wprost proporcjonalnie rozczarowała. Początek książki jeszcze "pachnie" pozostawionym dobrym wrażeniem po "wylęgarni 1". Natomiast im bardziej się zagłębiam, tym bardziej przekombinowana staje się historia bohaterów. Niezrozumiała, o nieprawdopodobnym zakończeniu, które nie zadziwia pozytywnie, lecz jedynie pozostawia niesmak i wielki niedosyt. Wielka szkoda, bo zapowiadało się na jedną z moich ulubionych pozycji w literaturze.

otton7 | 2013-02-19

Jedna z najgorszych książek z jakimi miałem w życiu do czynienia. Nieudolne połączenie czeskiej mafii (czy tam ruskiej mieszkającej w stolicy Czech) z klimatami science fiction. Chaotyczna fabuła przeszkadza i drażni, momentami wydarzenia są mocno nielogiczne, a ilustracje biją szpetotą. No może poza taką jedną, która ostatecznie sprawiła, że tom pierwszy otrzymał dwa punkty, a nie jak drugi jeden.

PS. Ocena jeden tylko dlatego, że nie da się przyznać zera.