Okładka książki Dzieje rodziny Korzeniewskich. Drogą do Urzędowa. Reportaże z Wołynia. Od Stołpców po Kair Melchior Wańkowicz
Melchior Wańkowicz Wydawnictwo: Prószyński Media Cykl: Melchior Wańkowicz. Dzieła (tom 8) publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Melchior Wańkowicz. Dzieła (tom 8)
Prószyński Media
2015-12-07
2010-05-20

To była trudna książka, chyba najtrudniejsza ze wszystkich, które kiedykolwiek czytałam. Nie ze względu na obszerność, toporność słów, miałkość treści czy papierowość fabuły, ale dlatego, że te historie mnie emocjonalnie sponiewierały.
Czytałam ją etapami, z przerwami na dojście do siebie, na wyrzucenia sprzed oczu wyobraźni tego o czym czytałam. Bo wiedzieć, zdawać sobie sprawę, że coś okrutnego działo się w trakcie wojny to jedno, ale uświadomić sobie to na podstawie opowieści o prawdziwych ludziach, prawdziwych historie to coś zupełnie innego.
Były momenty lżejsze i wręcz zabawne, szczególnie w "Drogą do Urzędowa" i "Od Stołpców po Kair", ale i tak nie brakowało miejsca na chwile zadumy, na gorzkie przełknięcie śliny. Były też fragmenty "Dziejów rodziny Korzenieckich" i całość "Reportaży z Wołynia", gdy łzy lały mi się z oczu a w gardle rosła gula, gdy zdawałam sobie sprawę, że to o czym czytam przydarzyło się komuś naprawdę. Że w jednych ludziach drzemie dobro, w innych bezwolność a w innych zło. Że dzikie czasu rodzą dziką moralność.
To nie jest książka, którą czyta się z przyjemnością. To nie jest książka, do której chętnie się wraca. To nie jest z pewnością książka, którą chciałoby się znać. Ale to książka, która jest pozycją obowiązkową. Żeby nie zapomnieć. Żeby pamiętać. Żeby choć w ten sposób uczcić pamięć ludzi, którzy w tamtych czasach nie mieli tyle szczęścia.

Do lektury twórczości Melchiora Wańkowicza wracam od czasu do czasu, w zależności od nastroju i potrzeb duchowych. Długie lata temu, za poradą a może namową ojca, jeszcze jako uczeń szkoły średniej zaczynałem od "Bitwy o Monte Cassino", a później przyszły kolejne publikacje. Za każdym razem zdaje się, że odkrywam coś nowego. Szczególne wrażenia zawsze pozostawia lektura "Reportaże z Wołynia", fragment większej i nigdy nieukończonej całości. Wańkowicz gromadził dokumentację dotyczącą ludobójstwa na Kresach. Zbierał imienne relacje świadków i żal, że nie zrealizował swych planów, bo z pewnością powstałaby książka wybitna. Szczerze polecam choć myślę, że Wańkowicza chyba nikomu polecać Wańkowicza nie muszę...

Reportaże z Wołynia, które były wcześniej fragmentem od Stołpców po Kair, to najbardziej wstrząsający wojenny reportaż jaki znalazłem u Wańkowicza. Charakterystyczny styl "Króla reportaży" sprawia, że bliskość z bohaterami jest nieodgadniona. Tak, jakbyśmy czytali na temat historii kogoś z rodziny. Wydarzenia są tak wstrząsające, tak kłujące czytelnika, że chciałoby się książkę odłożyć i zapomnieć. Ale nie możemy zapomnieć, nie możemy zapomnieć o naszej kulturze i rodakach.

Ciężko jest myśleć, o braci ukraińskiej pozytywnie, jednak to nacjonalizm ich pchnął do tak okrutnej zbrodni. Nacjonalizm ukraiński, czy polski musi być nam wrogiem. Nigdy człowiek.

"Pochód widm" czyli dramatis personae rodziny Korzeniewskich. O tym co znaczy słowo "wolnoosiedleńcy" na Uralu.

• Historia Polski
  • Moje lektury
  • 1914 - 1945
  • Wołyń

Melchior Wańkowicz Dzieje rodziny Korzeniewskich. Drogą do Urzędowa. Reportaże z Wołynia. Od Stołpców po Kair Zobacz więcej