Dzieje rodziny Korzeniewskich. Drogą do Urzędowa. Reportaże z Wołynia. Od Stołpców po Kair

Cykl: Melchior Wańkowicz. Dzieła (tom 10)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
literatura faktu
Pistacia

W VIII tomie dzieł Melchiora Wańkowicza znalazły się utwory, w których autor reporterskiego arcydzieła „Bitwy o Monte Cassino” kreśli „panoramę losu polskiego” („Dzieje rodziny Korzeniewskich”, „Drogą do Urzędowa”, „Od Stołpców po Kair”). Niewątpliwym atutem tego zbioru są po raz pierwszy publikowane materiały z archiwum autora: „Reportaże z Wołynia” (o konflikcie polsko-ukraińskim z pierwszej połowy XX wieku).

[opis wydawcy]

Adamow | 2016-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2016

Reportaże z Wołynia, które były wcześniej fragmentem od Stołpców po Kair, to najbardziej wstrząsający wojenny reportaż jaki znalazłem u Wańkowicza. Charakterystyczny styl "Króla reportaży" sprawia, że bliskość z bohaterami jest nieodgadniona. Tak, jakbyśmy czytali na temat historii kogoś z rodziny. Wydarzenia są tak wstrząsające, tak kłujące czytelnika, że chciałoby się książkę odłożyć i zapomnieć. Ale nie możemy zapomnieć, nie możemy zapomnieć o naszej kulturze i rodakach.

Ciężko jest myśleć, o braci ukraińskiej pozytywnie, jednak to nacjonalizm ich pchnął do tak okrutnej zbrodni. Nacjonalizm ukraiński, czy polski musi być nam wrogiem. Nigdy człowiek.

Karo | 2016-01-29
monisix | 2015-11-11