Dziennik pisany nocą 1971-1972

Wydawnictwo: Res Publica
jusola

zapisy dziennikowe, a także minieseje o sztuce, kulturze, literaturze, komentarze polityczne i fikcje literackie

Stepan_Astachow | 2017-03-05

27 czerwca 1971 r.
"Naród narodem, narodowi, narodu: słowo-alibi, słowo-plasterek, słowo-zastrzyk uśmierzający i usypiający. Robi karierę, nie schodzi z ust rządzących i rządzonych. Od kiedy? Od roku 1968? Nie, raczej od przewrotu pałacowego Gierka. Rządzący wynoszą pod niebiosa <zwarte narodowo państwo>, mrugając porozumiewawczo do rządzonych. Rządzeni wyżywają się w narodowym muzealnictwie, w odkopywaniu przeszłości i tradycji historycznych spod złóż milczenia, w buncie korzeni przeciw papierowym kwiatom. Na oko, zważywszy sytuację, cóż w tym złego? W rzeczywistości, przy biciu w bębny narodowe, odbywa się klasyczna mistyfikacja totalitarna. Celebrowanie narodu dobija myśl o społeczeństwie, w zwodniczym ciepełku narodowym rozłazi się do reszty świadomość społeczna (...)"

Jakże aktualne.

Wstyd przyznać, ale to dopiero moje odkrycie. Przeczuwane, bo dziennik był mi znany na długo zanim zacząłem go czytać. Z drugiej strony zażenowanie łagodzi fakt, że w gruncie rzeczy nie wydaje się on przeznaczony dla młodych. Ja sam nie widzę siebie jako czytelnika Dziennika przed 30-tką i nie wydaje mi się, żeby lektura w młodym wieku miała większy sens. W książce, która jest oczywiście tylko pierwszym tomem w długim cyklu, najwięcej jest historii, literatury i sztuki. Historii widzianej przez pryzmat osobistych doświadczeń Herlinga, więc trzeba się pogodzić, że będą to wspomnienia i analizy obsesyjnie krążące wokół uwikłania w sowiecki cień nad światem. To wątek przewodni pierwszej części dziennika. Wspominana literatura również dotyczy przede wszystkim historii. TU ciekawy jest motyw przewijania się na kartach książki literackich bohaterów i antybohaterów autora. To, w jaki sposób pisze na temat Dostojewskiego, Tołstoja, ale przede wszystkim swoich bohaterów: Sołżenicyna,...

panna_lovegood | 2013-10-11
Przeczytana: 10 października 2013

Czasem narracja ma odcień powieści albo reportażu. Autor mało pisze o sobie, występuje głównie jako obserwator i to głównie procesów historycznych. Dużo przytacza. Wiele ciekawych faktów, rozpracowywanie komunizmu, umniejszanie swojej osoby (wielka pokora i skromność), raz kiedy opisywał swój stan ducha dodał na końcu wpisu "właściwie po co notuję to w dzienniku?". Przychylam się do opinii z wprowadzenia - widział wszechogarniające cierpienie, ale nadal wierzył w dobro w człowieku.

Krzysztof | 2016-11-24

Bardzo trafne i wciąż aktualne są wpisy na temat Italii. Chrześcijaństwo, którego broni, a kiedy indziej z nim polemizuje, wydaje mi się zbyt teoretyczne i zawężone do jego własanych wyobrażeń. W każdym razie lektura bardzo inspirująca. Polecam.

Hiram | 2012-05-23

Wracam bo warto