Dziennik pisany nocą 1971-1972

Wydawnictwo: Res Publica
jusola

zapisy dziennikowe, a także minieseje o sztuce, kulturze, literaturze, komentarze polityczne i fikcje literackie

Wstyd przyznać, ale to dopiero moje odkrycie. Przeczuwane, bo dziennik był mi znany na długo zanim zacząłem go czytać. Z drugiej strony zażenowanie łagodzi fakt, że w gruncie rzeczy nie wydaje się on przeznaczony dla młodych. Ja sam nie widzę siebie jako czytelnika Dziennika przed 30-tką i nie wydaje mi się, żeby lektura w młodym wieku miała większy sens. W książce, która jest oczywiście tylko pierwszym tomem w długim cyklu, najwięcej jest historii, literatury i sztuki. Historii widzianej przez pryzmat osobistych doświadczeń Herlinga, więc trzeba się pogodzić, że będą to wspomnienia i analizy obsesyjnie krążące wokół uwikłania w sowiecki cień nad światem. To wątek przewodni pierwszej części dziennika. Wspominana literatura również dotyczy przede wszystkim historii. TU ciekawy jest motyw przewijania się na kartach książki literackich bohaterów i antybohaterów autora. To, w jaki sposób pisze na temat Dostojewskiego, Tołstoja, ale przede wszystkim swoich bohaterów: Sołżenicyna,...

panna_lovegood | 2013-10-11
Przeczytana: 10 października 2013

Czasem narracja ma odcień powieści albo reportażu. Autor mało pisze o sobie, występuje głównie jako obserwator i to głównie procesów historycznych. Dużo przytacza. Wiele ciekawych faktów, rozpracowywanie komunizmu, umniejszanie swojej osoby (wielka pokora i skromność), raz kiedy opisywał swój stan ducha dodał na końcu wpisu "właściwie po co notuję to w dzienniku?". Przychylam się do opinii z wprowadzenia - widział wszechogarniające cierpienie, ale nadal wierzył w dobro w człowieku.

Krzysztof | 2016-11-24

Bardzo trafne i wciąż aktualne są wpisy na temat Italii. Chrześcijaństwo, którego broni, a kiedy indziej z nim polemizuje, wydaje mi się zbyt teoretyczne i zawężone do jego własanych wyobrażeń. W każdym razie lektura bardzo inspirująca. Polecam.

Hiram | 2012-05-23

Wracam bo warto