Maria Antonina

2005-01-01
1984-01-01
837132751X
Zofia Petersowa
Ludwik XVI historia Francji Francja monarchia Maria Antonina Habsburgowie XVIII wiek powieść historyczna literatura austriacka

"Maria Antonina" czyli biografia słynnej królowej autorstwa Stefana Zweiga to książka, na którą długo czekałam i co do której miałam wielkie oczekiwania , gdyż przy analizie postaci "Austriaczki" często powoływano się na to dzieło.
Lektura nie zajęła mi wielu dni , ale spędzony przy niej czas był niezapomniany. Zdecydowanie oczarował mnie sposób narracji autora, który nie bawiąc się w insynuacje odnośnie uczuć czy niewypowiedzianych myśli swojej bohaterki potrafił przybliżyć czytelnikom świat francuskiej arystokracji i dworu, oddać nastroje społeczeństwa. Na uwagę zasługuje także psychoanaliza postaci , rozpatrywanie prawdopodobieństwa działań w oparciu o konstrukcje wewnętrzną bohaterów ożywionych w tej biografii.
Kolejnym atutem jest obiektywne spojrzenie pisarza na Marię Antoninę. Autor nie jest rojalistą, bezkrytycznie wychwalającym córkę Marii Teresy oraz przyjmującym "za dobrą monetę" każdą anegdotę i mit, który ją gloryfikuje. Jednocześnie jest rozliczenie z oszczerstwami i negatywnymi wyobrażeniami, które przez częste rozpowszechnianie zaczęły być traktowane jako fakt.
To najlepsza opowieść o Marii Antoninie i jej czasach, jaką czytałam. Napisana pięknym językiem, z wnikliwą analizą charakterów i faktów, rzetelna.
Bardzo, bardzo polecam.

Wspaniała książka, nie do wiary, że napisana prawie sto lat temu! Czyta się ją bardzo dobrze, świetne tło historyczne, ale przede wszystkim koncentracja na psychologii postaci.

Biografia bardzo bogata, ciekawa, choć musze przyznać, że miejscami mnie nudziła. Autor nie wywyższa Marii Antoniny nad niebiosa ale również nie miesza jej z błotem, jak inni biografowie ( o których sam wspomina w utworze). Życiorys królowej Francji pokazany w sposób bardzo rzetelny, autor odnosi się tylko do potwierdzonych źródeł, cytuję fragmenty listów, przedstawia szczegóły. Książka idealna dla osób, które chcą zgłębić wiedzę na temat tej postaci po lekcji historii, ponieważ według mnie znajomość podstawowych faktów z zakresu rewolucji francuskiej pomoże w zrozumieniu w jakiej sytuacji znajdowała się Maria Antonina. Mimo, że czasami potrzebowałem przerwy od tej lektury, to jest ona godna polecenia, więc...Polecam!

Biografia według mnie rzetelna i obszerna. Dość trudna w czytaniu, bo nie jest fabularyzowana, ale daje dość dobry portret Marii Antoniny. Rzeczą, która mnie przeszkadza są przypisy umieszczone na końcu książki, a ponieważ wiele jest francuskich wtrąceń trudno jest szukać ich za każdym razem.

Przedmiotowa książka to biografia francuskiej królowej, wywodzącej się z austriackiej dynastii Habsburgów, napisana przez austriackiego pisarza Stefana Zweiga. Lubię tego pisarza i jego książki, to jego psychologiczne podejście do bohaterów powieści.
W powieści „Maria Antonina” próbuje wskazać przyczyny, które doprowadziły do wybuchu tej wielkiej rewolucji francuskiej. Stefan Zweig pisze „badajmy” i bada on sytuację, która doprowadziła do tego wielkiego przewrotu i jego następstw. „Wyczucie wie o człowieku zawsze o wiele więcej niż wszelkie dokumenty.”
Zachęcam do tej pozycji, jak i sięgnięcia po inne powieści tego pisarza.

Książka która zainspirowała japońską autorkę komiksów Riyoko Ikedę do napisania mangi osadzonej w okresie panowania tej monarchini.

Najlepsza biografia tej królowej. Książka, która pozwala nie tylko ocenić, ale i usprawiedliwić koła historii, które zmiażdżyły życie tej kobiety.

Bardzo obszerna biografia, jednak czyta się lekko i z dużym zaciekawieniem, nie jest specjalnie stronnicza, ponadto można spojrzeć na bohaterkę z różnej perspektywy. Bardzo dobra

Nie przepadam za biografiami. Nużą mnie, męczą, często ich nie kończę. Tu było inaczej.
Historia dość znana, bo i postać nie jest anonimowa. A jednak wiele mnie zaskoczyło. Głównie to, że Maria Antonina pokazana została wielowymiarowo, subtelnie i, mam wrażenie, szczerze. Często czułam się, jakby książka pisana była przez kobietę, bo właśnie w dość kobiecy i subtelny sposób pokazuje bohaterkę.
Pierwsza biografia, która faktycznie mnie wciągnęła - może to po prostu zasługa genialnego autora? Zaryzykuję i spróbuję kolejnych.

1964

Autor zaprosił nas na spotkanie z budzącą wiele kontrowersji postacią historyczną – królową Francji Marią Antoniną. Autor ukazuje złożoność jej postaci na tle historycznym. Ukazuje tragizm monarchini, która żyła początkowo w cieniu swojej matki - cesarzowej Marii Teresy – łączącej cechy stratega i dyplomaty, budzącej podziw, respekt a jednocześnie zazdrość. Maria Antonina nie miała cech matki, nie odebrała należytej edukacji, była nieco naiwna, lubiąca zabawę i chyba nie do końca świadoma spoczywającej na niej odpowiedzialności jako żony monarchy, króla Ludwika XVI. Przytłoczyły ją przepych Wersalu i poczucie osamotnienia. Szukała więc substytutów szczęścia. Stanowiła odzwierciedlenie moralności ówczesnego dworu wersalskiego. „Żyć zmysłami bez opamiętania – oto moralność pokolenia XVIII stulecia. Przeznaczenie symbolicznie uczyniło Marię Antoninę królową tego wieku: była ona najwymowniejszą jego wyrazicielką.” Dopiero gdy w wyniku rewolucji jej rodzina i ona sama znalazła się w niebezpieczeństwie, ujawniła wcześniej niewidoczne cechy. W ostatnich miesiącach życia doświadczyła wielu upokorzeń, strat, poczucia osamotnienia. Przyszło jej życiem zapłacić za stulecia ucisku feudalnego, braku dbałości o sytuację poddanych. Myślę, że historię Marii Antoniny najlepiej oddają słowa:
„Życie Marii Antoniny jest jaskrawym dowodem okrucieństwa losu w stosunku do bezbronnego przeciętnego człowieka, któremu przemocą każe wyrosnąć ponad jego ludzkie rozmiary i możliwości”.
Trudno odmówić Stefanowi Zweigowi talentu do wieloaspektowej analizy sytuacji społeczno-politycznej, zwłaszcza zawirowań rewolucyjnych, ówczesnej moralności oraz psychologicznej charakterystyki tej tragicznej postaci.

• Biografie
  • Biografia