Maria Antonina

Marie Antoinette
83-7132-751-X
Anna

Inne wydania

Powieść biograficzna. Nie była ani dobra, ani zła, ani zbyt mądra, ani zbyt głupia, ani ognista, ani lodowata - była kobietą zwyczajną, dość próżną i lekkomyślną: Maria Antonina z rodu Habsburgów, żona Ludwika XVI, królowa Francji.

Booka | 2014-01-31
Na półkach: 2014 ◄, Przeczytane
Przeczytana: 31 stycznia 2014

Po przeczytaniu "Tajemnego dziennika Marii Antoniny" zapragnęłam poznać więcej szczegółów z życia Marii Antoniny. Wynikło to głównie z poczucia lekkiego niedosytu, gdyż książka pani Erickson jest mocno podkoloryzowana fantazją autorki.
Dlatego sięgnęłam po biografię, która bardziej skupiałaby się na realnych wydarzeniach. Bez wymyślonych postaci i sytuacji, które nigdy nie miały miejsca. Padło na książkę Stefana Zweiga.

Jakie dokładnie tematy porusza autor w swojej książce? Na pewno będą to między innymi:
- działania, zachowania, życie prywatne [głównie] Marii Antoniny i Ludwika XVI oraz wpływ tych zachowań na dzieje historii,
- ówczesne społeczeństwo, jego zachowania, nastroje panujące we Francji, stosunek społeczeństwa do królowej - tak w trakcie największej glorii i chwały, jak i po ustaniu zaufania ze strony francuskiego ludu,
- rewolucję, skazanie, pobyt w więzieniu i ostatnie dni królowej.

Minusem tego tytułu na pewno będzie język. I nie wiem jak jest w innych wydaniach,...

violabu Toczytam | 2014-07-15
Przeczytana: 13 lipca 2014

Barwne i tragiczne życie królowej Marii Antoniny stało się inspiracją dla wielu dzieł literackich i filmowych, niejednokrotnie jednak fałszujących jej prawdziwy obraz. Warto zatem zapoznać się z rzetelną biografią tej ciekawej postaci historycznej.
Rodak Marii Antoniny, Austriak Stefan Zweig wykonał ogromną pracę polegającą na badaniu dowodów, analizowaniu zachowań pod kątem psychologicznym, a wreszcie napisaniu obszernej biografii, którą czyta się jak pasjonującą powieść.

Maria Antonina urodziła się w 1755 roku na arcychrześcijańskim austriackim dworze jako córka Marii Teresy Habsburg i Franciszka I Lotaryńskiego.
Matka kochająca lecz przede wszystkim cesarzowa przeznaczyła jedną ze swych córek następcy francuskiego tronu. Nie dość dobrze zajęła się jednak edukacją królewny, która potrafiła się od nudnych lekcji wymigiwać i nie nabrała nawyku przyswajania wiedzy. Maria Antonina nie umiała później również wziąć przykładu ze swej wielkiej matki jako władczyni. Była dzieckiem żywym...

ebibook | 2013-08-16
Przeczytana: 01 czerwca 2000

To jest moja pierwsza w życiu napisana recenzja książki. Nie wyobrażam sobie aby dotyczyła innej pozycji niż biografia „Marii Antoniny” wg. Stefana Zweiga. Jest to bowiem bardzo ważna w moim życiu książka. Może go nie zmieniła w jakiś szczególny sposób, ale na pewno nauczyła myślenia o bohaterach książek biograficznych jak o ludziach realnych, żywych a nie tylko fikcyjnych postaciach literackich. Nauczyła mnie, że książka nie służy tylko do czytania i rozrywki ,ale służy też do analizowania własnego życia i postępowania, przez pryzmat przeżyć bohatera książki. Do dzisiaj pamiętam , chociaż minęło już wiele lat, moment kiedy skończyłam ją czytać ( po raz pierwszy) i przez dłuższą chwilę wpatrywałam się w jej ostatnią stronę nie mogąc nic zrobić ani powiedzieć. Tak bardzo zidentyfikowałam się z bohaterką książki, a ogrom niesprawiedliwości jaki ja spotkał w życiu był dla mnie tak bardzo bolesny, że odczułam go osobiście.
Kim dla mnie stała się Maria Antonina po...

Doskonała książka.Bardzo ciekawie i wciągająco autor nakreśla sylwetkę Marii Antoniny i jej dworu.Poznając jej życie u boku męża , można częściowo zrozumieć skąd ta jej słynna rozrzutność i zainteresowanie stojami ,fryzurami itd. Książka warta przeczytania !

Ewa | 2014-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2014

Dokładnie dziś skończyłam pasjonującą lekturę o życiu i śmierci kontrowersyjnej królowej Francji Marii Antoninie. Książkę wydaną w 1984 roku zakupiłam za kilka złotych na giełdzie staroci jakiś czas temu i do niedawna nie miałam czasu,aby po nią sięgnąć. Żałuję zwłoki, bo książka okazała się być niesamowitą, bardzo wciągającą i urzekła mnie pod każdym względem.

Nie chcąc niepotrzebnie przedłużać, pragnę wszystkim serdecznie polecić "Marię Antoninę" autorstwa Stefana Zweiga w przełożeniu Zofii Petersowej. Jest to nie tylko solidna lekcja historii w najlepszym wydaniu, ale przede wszystkim dokładne studium ludzkiej duszy. Nie jest to typowa biografia, ani tym bardziej książka historyczna obfitująca w setki dat, nazwisk i wydarzeń. Niemniej jednak nie brakuje jej dokładności i logicznego układu. Książka napisana jest przepięknym językiem. Myślę, że dokładnie oddaje atmosferę tamtych dziejów i pomimo ewidentnej sympatii autora do bohaterki swojej powieści jest zachowana obiektywna...

Konkwistadorrr | 2015-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2015

To moja druga książka tego autora, wcześniej czytałem o Balzacu i bardzo mi się podobał styl w jaki Zweig opisał życie tego Francuza. Podobnie jest z "Marią Antoniną". Po prostu się to świetnie czytało. Można napisać, że "lekko", ale w dobrym znaczeniu tego słowa. Z pewnością jest to bardziej powieść historyczna aniżeli stricte historia, ale to nie oznacza, że czytelnik ma tu do czynienia z czymś "wyssanym" z palca. Ważne jest to co zaznacza jakby w podsumowaniu, na końcu książki sam autor. Pisze iż chce przekazać czytelnikowi z jakich źródeł historycznych nie korzystał, a nie skupiać się tylko na tym na czym bazował. Oczywiście jest i o tym co uznał (jakie źródło) za najbardziej wartościowe jego zdaniem, a były to archiwa Wiednia. Wolał ominąć wiele ciekawostek (i tych śmiesznych oraz tragicznych) co do których miał wątpliwości. Generalnie mam wrażenie, że wielu historyków miałoby wiele do zarzucenia S. Zweigowi to w jaki sposób pisze swoje biografie, ale to jest moje wrażenie....

Edyta | 2013-09-11

Bardzo ciekawie napisana biografia Marii Antoniny. Myślę, że scenariusz jaki napisało życie jest porównywalny z dziełami najwybitniejszych twórców. Po przeczytaniu polecam film Sofii Coppoli "Maria Antonina" - równie rewelacyjny, z Kirsten Dunst w roli głównej.
Ciekawostką jest fakt, że obecnie, dzięki rozwojowi nauki przeprowadzono badania genetyczne DNA(pobrane z włosów królowej i serca Ludwika VII), poprzez które udało się udowodnić okrutną prawdę o losie syna władczyni.

niki8025 | 2015-01-10
Na półkach: Pożyczone, Przeczytane

Jedna z niewielu biografii napisanych "na chłodno" bez ubarwiania, podkręcania faktycznego stanu rzeczy dla osiągnięcia poklasku. Książka niestronnicza, ukazująca prawdziwe oblicze francuskiej królowej. Autor w fenomenalny sposób ujął wielorakość charakteru Marii Antoniny, ukazując ją nie tylko jako osobę z rodu królewskiego, ale także jako zwykłego człowieka.

Gabrielle | 2014-08-04
Na półkach: XVIII wiek, Przeczytane

Jest to pierwsza biografia Marii Antoniny, której autor starał się spojrzeć na nią w sposób obiektywny. W żadnym wypadku nie pokazał jej więc w złym świetle, raczej starał się wskazać wszystkie jej wady i zalety. Najobszerniej opisany tu został okres rewolucji, wcześniejsze pozostawiają jednak pewien niedosyt - myślę, że biografia Fraser była pod tym względem dużo bardziej wyczerpująca. Dłuższa recenzja: http://lareinederetro.blogspot.com/2014/08/pospolita-krolowa-rokoka-czyli-maria.html

Skandalistka,córka imperium,królowa. Maria Antonina.
Ciężko ją opisać. Bo niby jak? Że lekkomyślna, dziecinna, niepoukładana? A może tragiczna niedorosła, zagubiona, niespełniona?
W każdym razie na pewno ciekawa. Nie imponująca, bo do mnie w żaden sposób nie przemawia. Z pewnością skrzywdzona najpierw przez zbyt kochającą matkę później króla-męża aż w końcu lud. Kat pociąga za sznurek ułamek sekundy żeby ostatni raz spojrzeć na Paryż, na JEJ Paryż! I siuup, głowa byłej królowej toczy się po podeście.
Lud wydał wyrok w imię sprawiedliwości. Ale sprawiedliwość była chyba wtedy na wakacjach.
W każdym razie jedno jest pewne potrafiła kochać jak mało kto, i może właśnie dlatego wciąż tak zadziwia?