Clair de Lune. Powieść o Debussym

Katarzyna

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Diego Lopez | 2019-03-24
Przeczytana: 24 marca 2019

Romans z muzyką w tle. Nie przepadam za romansami, ale ten czytałem z przyjemnością. Polecam.

Artur | 2018-10-30

Dzień Dobry,

Bardzo inspirująca książka. Jeszcze rok temu byłem przeciwnikiem czytania czegokolwiek poza magazynem komputerowym XD.
Dzięki mojej mamie udało mi się wkroczyć w świat, który mnie zafascynował, świat drugiego człowieka, jego życia, bez hejtu i oceniania, a wartościowania jego przeżyć i jego historii.
Nigdy nie zapomnę, że moją pierwszą biografią była mała miniatura, z serii "lektur szkolnych" o człowieku, który wydawał mi się bezinteresowny, a mianowicie o Przybyszewskim Stanisławie.
Bebussy to istota muzyki, muzyki w człowieku i człowieka w muzyce.
Pierre La Murre pisze tak, aby nie zanudzić, aby zafascynować i już myślę o kolejnej jego pozycji o Mona Lizie.
Czytajcie książki!

HenriettaVonKluske | 2017-10-18
Przeczytana: 2015 rok

Jako powieść jest bardzo przyjemna w czytaniu, ale jednak nie można jej traktować jako wiarygodne źródło informacji o Debussym. Autor miał skłonności do zmyślania.

Drzewo | 2016-06-11
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 2015 rok

Książka jest po prostu klasyką. Czułam się, jakbym słyszała opowiadanie Debbusiego, a nie czytała jego biografię. Z niesamowitą łatwością i bardzo obrazowo opisana muzyka trafia do każdego, nawet takiego laika jak ja.

czerwona | 2016-02-26
Przeczytana: 25 lutego 2016

pomimo tych dziwnych terminów muzycznych, których jako laik nie rozumiem, czyta się dość szybko, lekko i przyjemnie

Ledzia | 2015-10-15
Przeczytana: 29 września 2015

Claude Debussy (1862-1918)- francuski kompozytor, przedstawiciel impresjonizmu muzycznego. Laureat prestiżowej nagrody Prix de Rome.
A tak bardziej po ludzku, to bardzo wrażliwy, już od urodzenia, na muzykę oraz kobiece wdzięki mężczyzna. Jest to biografia, jak to siła miłości i kobiety wypływały na życie i twórczość Debbusse'go. pomimo wielu skomponowanych utworów, przez większą część swojego życia był niedocenianym artystą.
Czytając te przepięknie napisaną biografię, Debussy utożsamiał mi się z typowym przedstawicielem belle epoque - romantycznym mężczyzną, który dla kolejnej miłości swojego życia, potrafił rzucić wszystko i nie liczyć się z niczym.
Jak już wspomniałam jest to przepiękna biografia, która jednak w porównaniu z Moulin Rogue, troszkę traci. Myślę, że na taką ocenę ma wpływ przede wszystkim to, że losy Toulouse-Lutreca były bardziej dramatyczne i wyciskające łzy, niż Debusse'go.
Ale wracając do sedna - WARTO PRZECZYTAĆ. POLECAM!

Ala | 2015-08-23

Piękna historia, napisana w tak przystępny sposób, że nie trzeba bać się wydumanego stylu, mocno profesjonalnego.

Ania | 2015-06-11
Przeczytana: 10 czerwca 2015

Pierre La Murre kolejny raz bardzo mile mnie zaskoczył.Myślałam, że po " Miłości nie jedno ma imię " nie trafię na równie pasjonującą biografię.
Porywały mnie także książki biograficzne I.Stone'a, którego uważam za równie utalentowanego pisarza.Przeczytałam wszystkie dostępne w kraju biografie jednego i drugiego i muszę powiedzieć, że "Opowieść o Debussym" należy do jednej z ulubionych.Nie znałam tego kompozytora jednak dzięki tej biografii mam wielką ochotę lepszego poznania tej postaci poprzez słuchanie muzyki, którą skomponował.Książka jest napisana po mistrzowsku.
Zachęcam do przeczytania tej pięknej książki nie tylko melomanów.

Agata | 2015-05-06

Niesamowicie dobrze czyta się biografie artystów! Ładnie napisana, wciągająca, oddaje klimat XIX-wiecznego świata muzyki, zwłaszcza z utworem Clair de Lune brzmiącym w tle:) Trochę monotonny wątek miłosny, jak i przewidywalne zachowania Debussy'ego, no ale skoro to biografia, to La Mure nie miał za bardzo pola do popisu.
Po przeczytaniu zupełnie inaczej patrzy się na postać kompozytora, nawet z większą przyjemnością słucha się jego muzyki. Chociaż moim zdaniem do "Moulin Rouge" (tego samego autora) trochę tej książce brakuje. Mimo to szczerze polecam!

jane | 2015-03-29

Trudno będzie rozstać mi się z Debussym. Trochę zajęło mi doczytanie powieści do końca, ale wielka szkoda, że to już koniec. Uwielbiam muzykę tego kompozytora, a po lekturze powieści biograficznej uwielbiam go jeszcze bardziej. Jego muzyka to moja wrażliwość. Świetna biografia - dobrze się czyta i wartościowa pod względem naukowym.