Clair de Lune. Powieść o Debussym

Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Muzyczne
Clair de Lune
Katarzyna

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Barwna, ciekawa i wciągająca opowieść o życiu i twórczości Claude'a Debbusy'ego.
Losy kompozytora poznajemy od dzieciństwa do śmierci, przy okazji śledząc perypetie jego bliskich, rodziny, kochanek, przyjaciół.

Autor pokazał w interesujący sposób nie tylko pełne napięć, wzlotów i upadków dzieje artysty, ale także doskonale sportretował dziewiętnastowieczną francuską bohemę i jej miłośników. Możemy przyjrzeć się z bliska relacjom między twórcami i wydawcami oraz krytykami i rzeszą odbiorów, którzy swoimi gustami w dużej mierze decydowali o popularności i zasobności portfeli muzyków, pisarzy, malarzy.

Całość napisana jest żywiołowo, co sprawia, że trudno oderwać się od lektury. Powieść czyta się z wielką przyjemnością, mimo iż życie Debussy'ego nie było usłane różami.

Przeczytałam po raz drugi - moja ukochana biografia.
Książka dla wszystkich - nie tylko dla miłośników muzyki klasycznej.
Polecam czytać przy dźwiękach cudownego utworu jakim jest tytułowy "Clair de Lune "

Ania | 2015-06-11
Przeczytana: 10 czerwca 2015

Pierre La Murre kolejny raz bardzo mile mnie zaskoczył.Myślałam, że po " Miłości nie jedno ma imię " nie trafię na równie pasjonującą biografię.
Porywały mnie także książki biograficzne I.Stone'a, którego uważam za równie utalentowanego pisarza.Przeczytałam wszystkie dostępne w kraju biografie jednego i drugiego i muszę powiedzieć, że "Opowieść o Debussym" należy do jednej z ulubionych.Nie znałam tego kompozytora jednak dzięki tej biografii mam wielką ochotę lepszego poznania tej postaci poprzez słuchanie muzyki, którą skomponował.Książka jest napisana po mistrzowsku.
Zachęcam do przeczytania tej pięknej książki nie tylko melomanów.

Agata Kłodzińska | 2015-05-06

Niesamowicie dobrze czyta się biografie artystów! Ładnie napisana, wciągająca, oddaje klimat XIX-wiecznego świata muzyki, zwłaszcza z utworem Clair de Lune brzmiącym w tle:) Trochę monotonny wątek miłosny, jak i przewidywalne zachowania Debussy'ego, no ale skoro to biografia, to La Mure nie miał za bardzo pola do popisu.
Po przeczytaniu zupełnie inaczej patrzy się na postać kompozytora, nawet z większą przyjemnością słucha się jego muzyki. Chociaż moim zdaniem do "Moulin Rouge" (tego samego autora) trochę tej książce brakuje. Mimo to szczerze polecam!

Ania Urbańska | 2012-03-27

La Mure jest dla mnie mistrzem biografii, nikt, poza Irvingiem Stone'm, nie pisał tak pięknie, wciągająco i interesująco. Potrafił zafascynować mnie postacią, o której nie wiedziałam zgoła nic, znałam tylko nazwisko i profesję pana Debussy. Teraz znam jego życie, perypetie, przez które przechodził (zazwyczaj na własne życzenie), znam jego muzykę i stał się dla mnie po prostu Klaudiuszem, człowiekiem, który jest jak przyjaciel. To magia pióra biografa, sugestywność i piękno języka, jego praca nad idealnym zobrazowaniem epoki, ludzi i okoliczności.

Debussy to impresjonista muzyki, dlatego jest dla mnie kimś więcej niż tylko kolejnym kompozytorem pięknych utworów. To człowiek, który żył w XIX-wiecznym Paryżu, chodził tymi samymi ulicami, którymi wędrowali najwięksi malarze, był ich znajomym, przyjacielem, mimo że zazwyczaj unikał Montmartre'u. Był tylko dwa lata starszy od Lautrec'a, więc Paryż Debussy'ego jest tym samym miastem, po którym krążył malarz - arystokrata. Mówi się, że...

Ledzia | 2015-10-15
Przeczytana: 29 września 2015

Claude Debussy (1862-1918)- francuski kompozytor, przedstawiciel impresjonizmu muzycznego. Laureat prestiżowej nagrody Prix de Rome.
A tak bardziej po ludzku, to bardzo wrażliwy, już od urodzenia, na muzykę oraz kobiece wdzięki mężczyzna. Jest to biografia, jak to siła miłości i kobiety wypływały na życie i twórczość Debbusse'go. pomimo wielu skomponowanych utworów, przez większą część swojego życia był niedocenianym artystą.
Czytając te przepięknie napisaną biografię, Debussy utożsamiał mi się z typowym przedstawicielem belle epoque - romantycznym mężczyzną, który dla kolejnej miłości swojego życia, potrafił rzucić wszystko i nie liczyć się z niczym.
Jak już wspomniałam jest to przepiękna biografia, która jednak w porównaniu z Moulin Rogue, troszkę traci. Myślę, że na taką ocenę ma wpływ przede wszystkim to, że losy Toulouse-Lutreca były bardziej dramatyczne i wyciskające łzy, niż Debusse'go.
Ale wracając do sedna - WARTO PRZECZYTAĆ. POLECAM!

Mahima | 2013-07-31

Zabrałam się za tę książkę z nudów. Leżała na półce i nie wyglądała zachęcająco. Jednak już od pierwszych stron zaciekawiła mnie postacią Debussy'ego, jego życiem i twórczością.

BetiFiore | 2013-01-13

uwielbiam ksiązki tego autora. Ma niezwykły dar sprawiania, ze czytelnik zagłębia się w świat opisywany, staje się samym bohaterem, lub jego dobrym znajomym. Głęboki ukłon.

jane | 2015-03-29

Trudno będzie rozstać mi się z Debussym. Trochę zajęło mi doczytanie powieści do końca, ale wielka szkoda, że to już koniec. Uwielbiam muzykę tego kompozytora, a po lekturze powieści biograficznej uwielbiam go jeszcze bardziej. Jego muzyka to moja wrażliwość. Świetna biografia - dobrze się czyta i wartościowa pod względem naukowym.

czerwona | 2016-02-26
Przeczytana: 25 lutego 2016

pomimo tych dziwnych terminów muzycznych, których jako laik nie rozumiem, czyta się dość szybko, lekko i przyjemnie