Noszę jego nazwisko.Rozmowy z dziećmi przywódców III Rzeszy

Denn Du trägst meinen Namen : das schwere Erbe der prominenten Nazi-Kinder
8373119892
literatura faktu
szczypiorek5

W 1993 roku podczas porządkowania papierów po zmarłym ojcu, dziennikarz Stepha Lebert, natknął się na przeprowadzone w 1959 r. przez Norberta Leberta wywiady. Ich bohaterami były dzieci najbardziej prominentnych nazistów: HImmlera,Goringa, Bormanna,Hess,Franka,von Schiracha. Stephan Lebert postanowił kontynuować dzieło ojca i po latach także odwiedził potomków hitlerowskich zbrodniarzy. W efekcie powstała praca niezwykła, o rzadko spotykanej sile oddziaływania.

źródło opisu: Świat Książki, 2004

Monka | 2012-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2012

"Noszę jego nazwisko" to książka będąca zapisem rozmów z dziećmi przywódców III Rzeszy. Propozycja bardzo nietypowa ze względu na osoby, z którymi prowadzone są owe rozmowy. "Trochę za blisko otarłem się o piekło" to słowa jednego z autorów książki. Faktycznie momentami czytelnik ma wrażenie, że wkroczył do kręgu piekielnego. "Nazwisko Heinricha Himmlera i jego dom mają dla Martina Bormanna juniora szczególne, przerażające znaczenie. Było to może na rok przed zakończeniem wojny, kiedy znowu odwiedził ten dom z matką i siostrą. Nagle Hedwig Potthast, sekretarka i kochanka Himmlera, powiedziała uroczyście, że chciałaby pokazać im coś bardzo ciekawego, specjalny zbiór jej szefa. Poszła na poddasze i otworzyła jedno z pomieszczeń. Stały tan krzesła i stoły zrobione z części ludzkiego ciała. Siedzenie jednego z krzeseł sporządzono z kości miednicy, inne krzesło miało nogi z ludzkich nóg, razem ze stopami....." Książka porusza, wstrząsa i zaskakuje czytelnika. Pokazuje jakim piętnem...

IwonaGa | 2013-11-08
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 08 listopada 2013

Dobrze czasem przeczytać coś z innej półki,coś tak prawdziwego jak ta książka.Tytuł mówi właściwie wszystko jeśli chodzi o temat.I teraz zaczyna się najciekawsze:opowieści początkowo młodych ludzi,a potem już mocno dojrzałych o swoim dzieciństwie i początkach życia po wojnie,o swoich dalszych losach.Zastanawiające,że najgorsi zbrodniarze,którzy z zimną krwią potrafili zgładzić miliony niewinnych ludzi,we wspomnieniach swoich dzieci byli kochającymi tatusiami,autorytetami,z nimi wiązały się najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa.I dalej np.sprawa sumienia,oni tzn.ci zapaleni naziści właściwie nie mieli wyrzutów,do końca i cały czas wierzyli w swoją rację.To ich ofiary częściej cierpiały obwiniając się o to,że przeżyły to piekło,a ich najbliżsi zginęli.I jeszcze sprawa odpowiedzialności rodzinnej:czy dzieci mają odpowiadać za winy ojców? Albo sprawa wybaczenia,odpokutowania win,czy na godzinę przed śmiercią można rozgrzeszyć z takich czynów,czy dwadzieścia lat w więzieniu lub nawet...

Anaka | 2012-07-18

"Noszę jego nazwisko" to książka, która na długo zapada w pamięci i jest doskonałym wstępem do sięgnięcia po inne pozycje poruszające kwestie chociażby moralnej odpowiedzialności za II wojnę. Bohaterowie tej książki, tj. dzieci najzagorzalszych nazististów, wiernie realizujących idee Hitlera mimo iż pozornie odcinają się od przeszłości, to jednak wciąż w niej tkwią. Ich całe życie to wewnętrzna walka: jak pogodzić obraz kochanego tatusia z bezwzględnym nazistą, odpowiedzialnym za śmierć tysięcy ludzi. Jedni się odcinają, inni udają, że to wcale nie chodzi o nich (żyją pod zmienionymi nazwiskami) a jeszcze inni są dumni ze swoich ojców.Jako przykład - córka Himmlera, Gudrun, która nie tylko, że nigdy nie wypowiedziała się krytycznie o ojcu, ale przez całe życie nie wyrzekła się ideologii nazistowskiej, czynnie wspierając i pomagając innym zbrodniarzom wojennym (pomoc w ukrywaniu ich, finansowanie obrońców na procesach itp). Niezwykle wstrząsająca jest również rodzinna historia synów...

kropka75 | 2015-05-08
Przeczytana: 01 stycznia 2006

Książka fantastyczna. Jedyną jej wadę jest ilość stron. Zdecydowanie było mi mało.
Napisana lekko. Mimo ciężkiego tematu. Dobrze zredagowana. Spójna. Prawdziwa. Bez lukru, bez oskarżeń.

Kilkoro dzieci nazistów, parę rozmów, parę dramatów, żal do ojca, żal do świata, trauma - znajdziemy tam różne historie i różne reakcje dzieci na przewinienia rodziców i bieg historii.
Wszystkie ciekawe, chociaż trudne.

Książka dziś szalenie droga. Nie wiem czy jest w bibliotekach. Ale naprawdę świetna. Bo wyjątkowa.

Ela | 2013-01-17
Przeczytana: 19 stycznia 2013

Świetna książka. Historia nazizmu nie skończyła się wraz z samobójstwem, ucieczką, czy wraz z dokonaniem egzekucji na zbrodniarzach III Rzeszy. Ma ona swój dalszy ciąg i rzutuje nie tylko na życie świata, ale także na tych, których owi zbrodniarze zostawili - na ich żony, dzieci. Dzięki tej książce możemy się dowiedzieć jaki wpływ wywarli rodzice - mordercy na swoje dzieci, jak ich dzieci radzą sobie z przeszłością. Fantastyczna pozycja książkowa!

Zielin | 2014-02-19
Przeczytana: 01 grudnia 2013

Choć o II wojnie światowej napisano już setki książek, ta pozycja jest trochę inna. Przedstawia ona powojenne losy nazistowskich zbrodniarzy, widziane z perspektywy ich dzieci. Warto przeczytać.

Mononoke | 2013-04-28
Przeczytana: 2006 rok

Zbiór historii dzieci SSmannów. Jak one to widzą? Jak przeżywają fakt, iż ich ojcowie dopuszczali się brutalnych czynów? nie raz wręcz bestialskich? Każdy reaguje inaczej. Jedni dumą, inni nienawiścią. Dość ciekawe wywiady, pozwalające dostrzec problemy też "tej drugiej strony".

Agata | 2015-08-27
Na półkach: 2015, Przeczytane