I wciąż ją kocham

Okładka książki I wciąż ją kocham Nicholas Sparks
Okładka książki I wciąż ją kocham
Nicholas Sparks Wydawnictwo: Albatros literatura obyczajowa, romans
Dear John
Albatros
2010-02-12
2010-02-12
Elżbieta Zychowicz
armia wybór miłość przyjaźń

Na półkach: , , , , , ,

Nicholas Sparks jest moim ulubionym zagranicznym autorem. Swoją przygodę z twórczością autora zaczęłam jakieś 8 lat temu, przeczytałam wtedy wszystkie książki jakie tylko były wydane, łącznie z tą biograficzną. Obecnie jestem na bieżąco i czekam na coś nowego.

Juz jakiś czas temu naszło mnie na reread tych starszych tytułów. Zaczęłam od mojego ulubionego tytułu "I wciąż ją kocham". Od tej książki pokochałam pióro Sparksa. Trochę się obawiałam jak odbiorę teraz tą książkę. Nic się nie zmieniło! Nadal to moje 10/10 🥺

#iwciążjąkocham to przepiękna i wzruszająca historia o miłości, przyjaźni i stracie i rozstaniu . On jest żołnierzem, który w rodzinnym domu przebywa na urlopie. Pewnego dnia na plaży poznaje Savannach. Z każdym dniem ich relacja się pogłębia, zakochują się w sobie tak mocno, że będą czekać do kolejnego spotkania. Widać było jakie z czasem zaszły zmiany w zachowaniu głównych bohaterów. Spędzali ze sobą jedynie kilka dni w roku, czy to wystarczyło, aby w przyszłości stworzyć stały związek?

Nicholas Sparks w świetny sposób opisał relacje Johna ze swoim ojcem, która nie do końca należała do łatwych. Jego ojciec prawdopodobnie cierpiał na chorobę Aspargera i jedyne o czym potrafił rozmawiać z synem była numizmatyka.

Zdecydowanie Nicholas Sparks potrafi w bardzo emocjonalne zakończenia. Są one zarówno szczęśliwe jak i smutne 🥺 Wszystkie jego książki mnie wzruszają 🥺🤎

"Nie składaj obietnic, jeśli nie jesteś pewny, czy zamierzasz ich dotrzymać."

Dzisiaj sobie uświadomiłam, że Nicholas Sparks to autor, którego czytam z zaskakującą regularnością. Dokładnie jedna książka rocznie. Właściwie nie wiem, co mnie do niego ciągnie bo zazwyczaj przed rozpoczęciem lektury wiem, że będzie romantycznie, ckliwie i będę się zastanawiać, czemu ja po raz kolejny daję się na to nabrać. Szczególnie, że najczęściej spotykamy się z podobnymi motywami. A gdy jeszcze dawno, dawno temu widziałam ekranizację to jestem prawie pewna, że nic nie jest mnie w stanie zaskoczyć.

Początkowo ,,I wciąż ją kocham" to banalna historia. Właściwie pierwsze pół książki to opowieść o spotkaniu i zakochaniu się w sobie dwójki zupełnie zwyczajnych młodych ludzi. John, wrócił do domu na przepustkę, Savannah przyjechała do miasteczka aby budować domy dla ubogich. Jedna chwila, jedno małe zrządzenie losu i losy tych dwojga się przetną. I nie jest to opowieść o pokonywaniu przeciwności losu - to słodka, urocza, zwyczajna historia dwójki zakochanych. Jednak urlop dobiega końca, John wraca do jednostki a Savannah na uczelnię. I wtedy zaczyna się ta trudniejsza część historii. Związek na odległość nigdy nie jest łatwy, szczególnie że okoliczności tego też nie ułatwiają.

,,I wciąż ją kocham" to opowieść pozbawiona ładunku emocjonalnego, który znamy na przykład z ,,Pamiętnika" czy ,,Dla Ciebie wszystko". Jest bardzo zwyczajna i chyba dlatego bardzo bliska. Tutaj nie ma wielkich tragedii (chociaż przeciwności losu i dramaty są obecne) raczej kolejny raz Sparks pokazuje, że życie nie toczy się tak jakbyśmy chcieli to zaplanować w wieku dwudziestu lat. Przykład bohaterów pokazuje, że czasem wielka miłość nie wystarczy bo trzeba brać pod uwagę także innych ludzi oraz okoliczności. Trzeba wybierać i coś poświęcić, kogoś zranić. To też opowieść, że można kochać na wiele sposobów i nie zawsze nasze uczucia są najważniejsze. Ta powieść może tak nie wzrusza, nie oddziałuje na emocje ale z pewnością uspokaja, przywraca nadzieję i zapewnia zastrzyk optymizmu. To po prostu dobra, zwyczajna historia pokazująca jak nieoczywistymi drogami biegnie prawdziwa miłość.

John, młody żołnierz, nigdy nie zastanawiał się nad swoimi życiowymi wyborami. Bawił się, surfował, podrywał kobiety, nawet zawód żołnierza wybrał spontanicznie. Nie wyprzedzał myślami swojej przyszłości, żył tu i teraz, dopóki… nie poznał Savannah. Dopóki jej nie pokochał i nie postanowił założyć z nią rodziny. Dopóki nie został wysłany na front i nie stracił ukochanej.

Czy jeszcze kiedykolwiek będzie mógł trzymać ją w swoich ramionach?

————

Jakiś czas temu postanowiłam wrócić do powieści Sparksa. Niektóre odświeżyć, niektóre przeczytać po raz pierwszy.

„I wciąż ją kocham” jest wg mnie jedną z najsmutniejszych książek, które wyszły spod pióra @nicholassparks 🤍

Poznajemy tu 23 letniego chłopaka, którego wychował ojciec. Ojciec, który nie do końca potrafił okazywać uczucia własnemu dziecku, co oczywiście nie oznacza, że go nie kochał. Nic z tych rzeczy.
Po wejściu w dorosłość John nie myśli o swojej przyszłości, zaciąga się do wojska, a wolne chwile wykorzystuje na wszystkie rzeczy, które robią jego rówieśnicy.

W trakcie przepustki z wojska John poznaje Savannah. Ten dzień zmienia jego dotychczasowe życie o 180 stopni. Delikatność, skromność i to „coś” sprawiają, że chłopak podchodzi do niej zupełnie inaczej niż do reszty dziewczyn.

Oboje są świadomi, że to co ich spotkało nie zdarza się kilka razy w życiu. Decydują się kontynuować związek na odległość do momentu, aż John zakończy swoją służbę w wojsku. Jednak nikt z ich dwójki nie spodziewał się, jak ciężki będzie to kawałek chleba i jak odmienne oczekiwania mogą mieć na krótkie urlopy Johna od pobytu w wojsku.

Nie mogli także przewidzieć tego, co postanowił zgotować im los.

Zakończenie historii jest wyciskaczem łez. 🥹
Przez bardzo długi czas zastanawiałam się czy są ludzie, którzy postępują w dany sposób, a jeśli tak – to ile jest osób, które postąpiłyby tak jak zrobił to John?

Książka “I wciąż ją kocham” Nicholasa Sparksa to wzruszająca opowieść o miłości, stracie i nadziei. Historia Johna, młodego żołnierza, który po spotkaniu Savannah, zmienia swoje życiowe priorytety, jest pełna emocji i refleksji. Ich miłość, wystawiona na próbę czasu i okoliczności, ukazuje głębię uczuć i złożoność ludzkich relacji.

Sparks, znany z umiejętności kreowania poruszających romansów, nie zawodzi również w tej powieści. Jego narracja jest płynna i wciągająca, a postaci są wyraziście nakreślone i wielowymiarowe. “I wciąż ją kocham” to książka, która może wywołać łzy, ale także dać poczucie ciepła i optymizmu. To lektura dla tych, którzy wierzą w siłę miłości i jej zdolność do przetrwania najtrudniejszych prób.

Sparks, znany z umiejętności kreowania...

I wciąż ją kocham jest moją ulubioną książką Sparksa. Wzruszająca historia o miłości.

Mimo, że uwielbiam wszystko spod pióra Nicholasa Sparksa to "I wciąż ją kocham" trochę mnie wymęczyła. Na początku jest wciągająca, lecz później ciągnie się, pod koniec znowu zachęca.
Chyba wolałabym inne zakończenie 😉

Chyba wolałabym inne zakończenie 😉

Książka może jest i wyidealizowana, może bohaterowie mają w sobie pełno altruizmu, ale i tak jest to romans, który pragnęłam przeczytać. Nie ma w niej drastycznych zwrotów akcji czy wielkich uniesień, ale czy w życiu większości ludzi tak jest? Wątpię. Ludzie szukają prawdziwcyh bohaterów, ale narzekają tym samym, że książka nie jest jak film akcji. Moje oczekiwania spełniła. Chciałam przeczytać książkę o miłości dwóch ludzi, bez zbędnego wymyślania, która mogła przydarzyć się naprawdę. Historia była prosta, ale piękna. Pisząc tę opinię, dalej wycieram łzy cieknące po policzku. I wydaje mi się, że najbardziej zrozumieją ją te osoby, które też coś poświeciły dla drugiej osoby. Bo na tym polega miłość.

Bo kochać to pragnąć przede wszystkim szczęścia dla tej drugiej osoby bardziej niż dla siebie. Bardzo wzruszająca i piękna historia. Polecam

Zachwyciła mnie ekranizacja, książka rozczarowała.

Zachwyciła mnie ekranizacja, książka rozczarowała.

Zasmuciła mnie ale dobrze się czytalo

Zasmuciła mnie ale dobrze się czytalo