Herbert
jusola

Pan od poezji to reporterska biografia Zbigniewa Herberta – odkrywcza, żywa, bez podniosłych tonów. Kopalnia nieznanych materiałów – niepublikowanych zdjęć (Herbert ministrant), cymeliów (wpis do pamiętnika koleżanki z sowieckiej dziesięciolatki) – oraz wiadomości o mniej znanych wcieleniach poety: „siostrzyczki urszulanki”, kierownika biura gdańskiego oddziału Związku Literatów, „mesje Erberta” z emigranckiej dzielnicy Paryża – Belleville. To biografia przekraczająca jednowymiarowy stereotyp widzenia Herberta; więcej tu człowieka niż polityki. Nie skrywająca jego ran – mrocznych, bolesnych, kluczowych dla rocznika 1924: wczesnego kalectwa („prawa noga Pana Cogito”), tylko „marzeń o karabinie”. Dręczony poczuciem winy, niepokojem, alkoholem, cierpieniem i chorobą, wiecznie w podróży, odkupuje swe nieuczestnictwo w walce i konspiracji wiernością poległym i wartościom, o które walczyli.
Pasjonująca lektura – w pomnikach najbardziej poruszają nas rysy i pęknięcia; w biografiach twórców – ludzki kontekst sztuki.

Książka nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2003.
Książka nominowana do nagrody im. Józefa Mackiewicza.
Książka została ogłoszona Książką Maja 2002 Warszawskiej Premiery Literackiej.
Książka została wybrana Książką Roku 2002 w plebiscycie czytelników, bibliotekarzy i księgarzy.

Piotrek | 2015-06-24
Przeczytana: 12 czerwca 2015

Zbigniewa Herberta poznałem wiele lat temu w Liceum i co ciekawe nie poprzez jego poezję. Moja Polonistka dała nam lekturę obowiązkową „Hańbę domową” Jacka Trznadla i po jej przeczytaniu Zbigniew Herbert zaskarbił sobie moją sympatię i szacunek. Poezję czytam b. rzadko, ale jeżeli już to wybieram właśnie Herberta, z lektury szkolnej pozostały w głowie jakieś strzępy i fragmenty, ale po przeczytaniu poprzedniej książki Pani Siedleckiej, dokonałem krótkiej kwerendy jej twórczości i w oczy rzucił mi się „Pan od poezji’ nie miałem wątpliwości, że to lektura dla mnie i … nie pomyliłem się ani na jotę.
Nie ukrywam, że miałem pewne obawy, kłamstwem byłoby stwierdzić, że po przeczytaniu jednej książki danego autora znamy jego warsztat, raczej mamy pewien pogląd. Autorka przedstawia Mistrza wszechstronnie na tle epoki, pełnymi garściami czerpie z relacji innych osób, cytuje, nie ma uproszczeń, dróg na skróty, nie ocenia, to czytelnik ma końcowe zdanie. Konstrukcja książki jest bardzo...

Piotr | 2013-09-12
Przeczytana: 10 września 2013

Kolejna biografia autorstwa pani Joanny Siedleckiej. Tym razem o Zbigniewie Herbercie. Przyznaję poza "Panem cogito" w szkole,mało miznany tak więc książka ta była dla mnie w jakimś odkrywaniem nieznanego lądu, troszkę mitycznego. I takim mierzeniem się z mitem poety jest moim zdaniem "Pan od poezji" Z pełnym szacunkiem jak to ma w zwyczaju autorka próbuje dojść do "Pana Herberta człowieka" z jego słabostkami ale i z pokazaniem co w "człowieku wielkie"Stara się pani Joanna zachować obiektywizm, widać jednak nić sympatii do bohatera.Odwrotne niż miało to miejsce w przypadku Kosińskiego.
Dzięki jasno i bezstronnie przedstawionym poglądom poety na PRL i Polskę po 89 mimochodem można tę pozycję czytać również jako jeden z obrazów współczesności. Nie wiadomo czy autorka się z tym obrazem zgadza, ale relacjonuje go troszkę jak kronikarz. Co może być niezłym punktem zaczepienia do ciekawych dyskusji w gronie przyjaciół

Britewriter | 2015-03-22

Praca Joanny Siedleckiej urzekła mnie tym, że w całości opiera się na wspomnieniach przyjaciół i znajomych poety, przez co poznajemy nie tylko życiorys Herberta ale również tło historyczne i kontekst. Niektórzy zarzucają biografii, że początkowe rozdziały w dużej mierze opierają się na plotce. Autorka próbuje dociec, czy poeta brał udział w konspiracji czy też nie. Już na samym początku Siedlecka informuje, że pani Herbertowa nie chciała wziąć udziału w tworzeniu "Pana od poezji". Szanując decyzję żony poety wspomina o niej rzadko, kiedy wymaga opisywany przez nią okres w życiorysie Herberta. Nie ocenia, tekst ilustrują kopie zdjęć, dokumentów i rękopisów. Jeden z rozdziałów poświęca w całości Halinie Misiołkowej - pierwszej poważnej miłości w życiu Herberta.

Diane_Rose | 2014-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2014

Męczył mnie trochę styl autorki. Jeśli w ogóle czytam biografię lubię poznać sporo suchych faktów i przeczytać po prostu spójny tekst. Natomiast w tej pozycji, autorka ukazała Herberta głównie we wspomnieniach jego bliskich.
Nie mogę jednak nie pochwalić wspaniałej wymowy tej biografii. Autorka nie ocenia, nie komentuje, bezstronnie przedstawia Herberta, jego poglądy i jego życie, takiego jakim po prostu był. To mimo wszystko wspaniała relacja. Osobiście uwielbiam wiersze Herberta, choć nie wszystkie rozumiem, autorka pokazała też pewne związki pomiędzy jego twórczością, a życiem..i kto wie może pozwoli mi to go lepiej zrozumieć.

alicia641 | 2016-03-28

Nigdy nie byłam fanką poezji Herberta, wydawała mi się zbyt trudna. Książkę przeczytałam z zainteresowaniem. Nie jest to typowa biografia, bo właściwie składa się z opowieści o Herbercie jego rodziny (bez żony), znajomych i przyjaciół. Z książki Siedleckiej wyłania się obraz trudnego we współżyciu człowieka, pełnego nałogów, ale też wiernego do końca swoim poglądom. Dzięki tej książce na pewno wrócę do poezji Herberta i myślę, że będzie to inne spojrzenie niż kiedyś. Książkę oczywiście polecam.

hubert9h | 2016-08-22
Barbara | 2016-05-31