literatura faktu
Izabela

Co wiemy o obyczajowości PRL-u? I czy jej obraz znajdziemy tylko w aktach IPN-u? Mulat w pegeerze to dziesięć reportaży, które pokazują zapomniany świat Polski Ludowej. Ich autorzy opisują sprawy, którymi żyło wówczas społeczeństwo: problemy pierwszych naturystów, historię staruszki, która trzymała skarb pod łóżkiem, perypetie wiecznej emigrantki podróżującej między Polską i Argentyną czy...

trzymała skarb pod łóżkiem, perypetie wiecznej emigrantki podróżującej między Polską i Argentyną czy kobiety przekonanej, że przyszła na świat w ciele mężczyzny. Opisy codziennego życia i prawdziwe historie wciągają jak najlepszy kryminał.

SPIS TREŚCI

Krzysztof Tomasik, "Trzeci wymiar PRL-u"

Andrzej Makowiecki, "Prawdziwe polskie drogi"

Joanna Siedlecka, "Mulat w pegeerze"

Konrad Turowski, "Gdzie jest ten skarb?"

Elżbieta Mołodyńska, Tadeusz Mocarski, "Rolnicze matrymonium"

Edmund Żurek, "Śmierć Daniela"

Wanda Falkowska, "Kobieta w męskim ciele"

Joanna Litwinek, "Opiekunki do wynajęcia"

Michał Bołtryk, "Ruch gołych"

Izabella Wlazłowska, "Sprawa dla reportera"

Małgorzata Jarocka, "Panienki do wynajęcia"

źródło opisu: Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2011

źródło okładki: Wydawnictwo Krytyki Politycznej

Marquee | 2015-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2015

Twarzyszu a trzecia strona medalu?!
PRL to dla jednych staliznizm, ZOMO, UB, socrealizm, dla innych to sentymentalny czas, gdzie półki były puste, a ludzie ganiali za rolką papieru. Gdy poznawałam ten okres, barkowało mi historii, pokazujacych jeszcze inny wymiar tej rzeczywistości, taki "zwyczajny", w którym ludzie dorastali, przeżywali pierwsze miłości, pracowali, wychowywali dzieci. I ta publikacja jest spelnieniem moich oczekiwań. Mulat w pegeerze, pod redakcją Krzysztofa Tomasika, to świetne historie pokazujace różne oblicza PRL'u od nudystów po prostytucje czy transseksualizm. Niby nikt o tym nie mówił, niby każdy myślał, że tych zjawisk nie było, a wtedy się działo. Zachęcam do lektury ciekawskich, takich jak ja, do poznania kolejnej strony lat Jaruzelskiego i Wałęsy.

ciociasamozloeluta | 2016-08-10

Krytyka Polityczna zawsze na czasie. Zbior reportazy, ktore ukazywaly sie w Ekspresie Reporterow. Ot, pierwsza Szkola Reporterow. Ale jaka? Pierwszy tranzyt transseksualny. Reportaz o wczasach mlodych samotnych rolnikow. Wspomninie o zabojstwie dziecka. Na koniec wspomne o sprawie Murzyniatka na wsi polskiej. Glebokie lata 80. Wymiana studentow. On mlody z Nigerii. Ona jeszcze mlodsza z bloku z cieplowniczymi rurami. Szczescie poczelo sie i zostalo oddane do domu dziecka. Potem rozsterki i walaka. A to jednej rodziny a to drugiej z Afryki.
Brakuje mi troche kontynuacji reportazy. Co dzieje sie teraz z bohaterami? Nie za bardzo ogarnelam tez dobor tekstow. Po zabojstwie nastalo nudyzm. W siermieznych czasach kojarzono naturystow z maturzystami)))
I smieszno i strazno jak to w naszym kraju. Ksiazka prosi sie o jakis komentarz. O podsumowanie zgrabne. Co do samych reportazy nie zmienilo sie nic w polskiej przestrzeni. Mulata w pegeerze polecam bardzo.

astaldohil | 2015-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2015

Ten skądinąd interesujący zbiór reportaży z okresu PRL-u cierpi z powodu dość niejasnego kryterium doboru tekstów. Wszystkie poruszają ciekawe zagadnienia z życia codziennego rodaków na przestrzeni kilku dekad, jakkolwiek sama jakość tekstów pozostawia - przymierzając do współczesnych standardów - wiele do życzenia. W wielu reportażach może razić niedzisiejszy sposób patrzenia na pewne zjawiska kulturowe, społeczne czy socjologiczne. Brak politycznej poprawności można, co prawda, uznać za swego rodzaju zaletę - co innego jednak, kiedy w większości przypadków "nieskrępowane" poglądy autorów wypadają bardzo ostentacyjnie. Ponadto, wiele tekstów aż się prosi o jakiś komentarz z innej - współczesnej - perspektywy.

Życzyłbym sobie, aby autorowi kompilacji bardziej "się chciało" i postarał się odszukać bohaterów opisywanych tu ludzkich perypetii i dramatów "po latach". Ogromnie ciekawią mnie bowiem dalsze losy - które w większości reportaży sprawiają wrażanie gwałtownie urwanych -...

Agacha | 2014-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2014

Książka na półce "przeczytane", ale tak na prawdę do końca jej nie przeczytałam. Nie znaczy to, że jest to pozycja kiepska, czy bardzo nudna. Po prostu nie tego się po niej spodziewałam. Myślałam, że przeniesie mnie do czasów wczesnego dzieciństwa, że poczuję tamtą atmosferę. Nic takiego nie nastąpiło. Reportaże byłyby ciekawe, gdyby były co najmniej o połowę krótsze i mniej rozwlekłe. Przeczytałam połowę i wystarczy. Na resztę szkoda mi czasu.

theLeftpocket | 2015-05-06
Przeczytana: 06 maja 2015

Podczas lektury musiałem przypominać sobie co chwilę, że akcja reportaży toczyła się około 35 lat temu, a nie dziś.

Kiedy my, urodzeni u schyłku lub po upadku Polski Ludowej myślimy o tamtym okresie mamy wrażenie, że każdy aspekt życia toczył się wtedy wokół stanu wojennego, prześladowań, Solidarności lub absurdów rodem z filmów Barei. Czytając "Mulata w pegeerze" doznajemy olśnienia. To życie wtedy wyglądało tak samo jak dziś? A ludzie zmagali się z tymi samymi lub bardzo podobnymi problemami? Ani słowa o Papieżu i Jaruzelskim? Ani jednej wzmianki o cenzurze?

Jest to pierwsza książka o PRLu, dzięki której czytelnik może spojrzeć na tamten dawny świat bez tej całej w kółko wałkowanej dziś martyrologii.

Maras | 2016-02-03

Choć na ogól unikam książek wydawanych przez "Krytykę Polityczną", to dla tej zrobiłem wyjątek. Bardzo ciekawy zbiór reportaży z "Ekspresu Reporterów". Najbardziej wstrząsnął mną reportaż o nauczycielce, która zakatowała swojego pasierba na śmierć z powodu sznurówek oraz opis życia prostytutek, chcących zaspokoić swoje potrzeby materialne i bytowe. Warto przeczytać.

Robert Buciak | 2013-11-17
Na półkach: Przeczytane, Reportaż
Przeczytana: 26 czerwca 2012

Zbiór zawiera m. in. reportaż o kobiecie, która na początku lat 80-tych zabiła swojego pasierba. Dalszy ciąg sprawę opisał Mariusz Szczygieł w czerwcu 2013 r. w Dużym Formacie.

Alicja | 2014-12-28
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: lipiec 2013

Dobry reportaż zawsze jest w cenie.

ireneuszs | 2012-05-19
Przeczytana: 12 maja 2012

Ciekawa książka z bardzo interesujące, prawdziwe i życiowe reportaże

Werra | 2018-08-06