Wyzwanie czytelnicze LC

Seria: Opowiadaj dalej
Wydawnictwo: Nisza
proza, Wojasiński, teatr,
AnnaNataliaL

Nowy zbiór prozy Rafała Wojasińskiego, dramaturga i autora takich książek jak „Złodziej ryb”, „Piękno świata”, „Stara” (przełożona na angielski, bułgarski, francuski i hiszpański). W „Olandzie” Wojasiński nie zrywa z bohaterami swoich słuchowisk i wcześniejszych książek. Teraz chętniej rozmawiają, chętniej dyskutują o tym i o owym. Robią to na swój sposób, językiem miłości do istnienia i...

W „Olandzie” Wojasiński nie zrywa z bohaterami swoich słuchowisk i wcześniejszych książek. Teraz chętniej rozmawiają, chętniej dyskutują o tym i o owym. Robią to na swój sposób, językiem miłości do istnienia i szczerości. Dlatego właśnie za nic mają różne niezbite prawdy.

źródło opisu: https://www.facebook.com/Nisza.Wydawnictwo/

źródło okładki: https://www.facebook.com/Nisza.Wydawnictwo/

jolasia | 2018-07-23

Pewnie się znajdą jacyś koneserzy tej prozy. Połączenie zachwytu nad światem a la Stachura z gawędą naszpikowaną mądrościami prostego człowieka a la Myśliwski, jest w tym coś i z Hrabala i z Ota Pavla... i z rosyjskiego „skazu“ (m.in. to zwracanie się bezpośrednio do słuchacza w tytułowym opowiadaniu).... Boski mędrek. Bohaterowie gdzieś z pogranicza świata, z marginesu. Filozoficzne bon moty, które, mam wrażenie, częsciej stawiają na literacki efekt niż głębszy sens. Przyjemnie i gładko się czyta, ma swój urok, jednak z tyłu głowy cały czas miałam wrażenie, że skądś to już znam, że już coś podobnego czytałam... „Od rana jestem szczęśliwy, zachwycony nawet. Wszystko wydaje mi się wspaniale przemijające“. A jednak w tej kreacji wyczuwam coś wysilonego. Jeśli chodzi o zachwyt nad światem to wolę Edwarda Stachurę i jego bezpretensjonalną „Całą jaskrawość“.

lilalu | 2019-01-07

Produkt "przestachuryzowany" - zdecydowanie. I sama nie wiem, czy ta drobnych rozmiarów książka to prawda, czy może wielka blaga? Wiem tylko, że drugiego "Steda" już nie będzie, choć, jak widać, próby dosięgnięcia ideału wciąż trwają... Mimo wszystko niektóre dość trafne spostrzeżenia autora, dotyczące kondycji człowieka we współczesnym świecie, sprawiły, że jakaś struna wrażliwszej części mojej duszy została delikatnie poruszona ;) Było też kilka ciekawych fragmentów, które prawie wycisnęły łzę z oka, więc moja ostateczna ocena tej książki nie może być zbyt niska - tak na czwórkę, może nawet z plusem.

Agnieszka | 2018-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2018