Olanda

Wydawnictwo: Nisza
7 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
proza, Wojasiński, teatr,
AnnaNataliaL

Nowy zbiór prozy Rafała Wojasińskiego, dramaturga i autora takich książek jak „Złodziej ryb”, „Piękno świata”, „Stara” (przełożona na angielski, bułgarski, francuski i hiszpański). W „Olandzie” Wojasiński nie zrywa z bohaterami swoich słuchowisk i wcześniejszych książek. Teraz chętniej rozmawiają, chętniej dyskutują o tym i o owym. Robią to na swój sposób, językiem miłości do istnienia i...

W „Olandzie” Wojasiński nie zrywa z bohaterami swoich słuchowisk i wcześniejszych książek. Teraz chętniej rozmawiają, chętniej dyskutują o tym i o owym. Robią to na swój sposób, językiem miłości do istnienia i szczerości. Dlatego właśnie za nic mają różne niezbite prawdy.

źródło opisu: https://www.facebook.com/Nisza.Wydawnictwo/

źródło okładki: https://www.facebook.com/Nisza.Wydawnictwo/

jolasia | 2018-07-23

Pewnie się znajdą jacyś koneserzy tej prozy. Połączenie zachwytu nad światem a la Stachura z gawędą naszpikowaną mądrościami prostego człowieka a la Myśliwski, jest w tym coś i z Hrabala i z Ota Pavla... i z rosyjskiego „skazu“ (m.in. to zwracanie się bezpośrednio do słuchacza w tytułowym opowiadaniu).... Boski mędrek. Bohaterowie gdzieś z pogranicza świata, z marginesu. Filozoficzne bon moty, które, mam wrażenie, częsciej stawiają na literacki efekt niż głębszy sens. Przyjemnie i gładko się czyta, ma swój urok, jednak z tyłu głowy cały czas miałam wrażenie, że skądś to już znam, że już coś podobnego czytałam... „Od rana jestem szczęśliwy, zachwycony nawet. Wszystko wydaje mi się wspaniale przemijające“. A jednak w tej kreacji wyczuwam coś wysilonego. Jeśli chodzi o zachwyt nad światem to wolę Edwarda Stachurę i jego bezpretensjonalną „Całą jaskrawość“.

Stepan_Astachow | 2018-08-22
Dawid J | 2018-07-22