Ten kraj

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
literatura polska
Ag2S

Literacka wyprawa, poetycka opowieść, wyjątkowa perspektywa. O TYM kraju nikt tak jeszcze nie pisał! Anna Arno zabiera nas w podróż przez ulice wielkich miast, szare blokowiska i przydrożne kapliczki. Z wnikliwością historyka sztuki ogląda narodowe zabytki i własne miejsca, łącząc ogólnoludzkie ze swoim. Z poetyckim wyczuciem opowiada o wiosnach smakujących truskawkami i zapachu szkolnej...

Anna Arno zabiera nas w podróż przez ulice wielkich miast, szare blokowiska i przydrożne kapliczki. Z wnikliwością historyka sztuki ogląda narodowe zabytki i własne miejsca, łącząc ogólnoludzkie ze swoim. Z poetyckim wyczuciem opowiada o wiosnach smakujących truskawkami i zapachu szkolnej szatni, przeplatając symboliczne z rzeczywistym. Jak każdy z nas ma własną historię, wpisującą się w losy pokolenia i współczesnego społeczeństwa — z jego kompleksami, osiągnięciami i nadal niespełnionymi marzeniami.

Arno nie idealizuje, nie ironizuje, nie dokumentuje. Dostrzega piękno, jest w pełni świadoma niedoskonałości, ale nade wszystko nie boi się wyznania: „w moim kraju lubię nawet to, czego nie lubię”.

źródło opisu: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4828/Ten-kraj---Anna-Arno

źródło okładki: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4828/Ten-kraj---Anna-Arno

kawa | 2018-10-26

Autorka, rocznik 1984, opisuje swoje wspomnienia. O wszystkim i o niczym, właściwie to nie wiem po co.

Kasia | 2018-11-27

"Gdybym chciała zrozumieć tej kraj, zaczęłabym od pasów musztardowej lamperii. Od zielonych ścian i zapachu linoleum. Od kruchych liści paproci. Od godła z orłem i od krzyża."

W ten obrazowy sposób rozpoczyna swoją literacką podróż po Polsce Anna Arno. I ten początek jest nadzieją na porywające emocje wplecione we wspomnienia.

„Ten kraj” jest książką naszpikowaną symbolami, obrazami, stop-klatkami. Autorka wspomina i opisuje to wszystko co każdy z nas ma gdzieś głęboko w pamięci, do czego lubi wracać. Bardzo lubię takie reminiscencje, dlatego z wielka przyjemnością wsiadłam do tego osobliwego wehikułu czasu.

"Polubiłam ten kraj, jak się lubi swoje ciało. Wszystko chciałabym w nim zmienić, począwszy od kostek."

W czasie podróży zatrzymujemy się w Krakowie, który „się nie spieszy, Kraków celebruje. Ludzie chodzą wolniej, spacerują gapią się na wystawy.” Chodzimy po stolicy. Warszawa postrzegana jest przez autorkę jako „skrzywdzone miasto, spalone, zdeptane, wyszabrowane....

czytamwzrywach | 2018-10-17
Przeczytana: 08 października 2018

Nie można powiedzieć, że ta książka jest zła. Nie jest. Jest sprawnie napisana i gra na zasadzie wzbudzania sentymentu oraz zręcznego nazywania obserwacji własnych czytelnika, których nigdy nie próbował opisać. Myślę, że za jakiś czas dla pokolenia dzieci osób urodzonych w latach osiemdziesiątych może być takim wstępem do zrozumienia ich rodziców i ich postrzegania świata na podstawowym poziomie.

Czyta się przyjemnie. Do pochłonięcia w jeden wieczór.

MonikaOrłowska | 2018-12-05
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 03 listopada 2018

Kraków, Zabrze i peerelowskie dzieciństwo. Moje trzy sentymenty. Do tego styl Autorki, który kupił mnie całą.

Karolina | 2019-01-24
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 22 stycznia 2019

Bede sie tlumaczyc z tej oceny: nie lubie skrajnych ocen. I uwazam, ze naprawde niewiele ksiazek zasluguje na miano arcydziela. Ta na pewno na nie nie zasluguje. Ale nie zasluguje tez na nedzne 6 gwiazdek, ktore obecnie ma w serwisie. Wiec dla podniesienia oceny 'dycha'. Przeczytajcie, bo warto.

mw_15 | 2019-03-15
Przeczytana: 01 stycznia 2019