Palinka. Prozy z Banatu

Tłumaczenie: Anna Radwan-Żbikowska
Seria: Czeskie Klimaty
Wydawnictwo: Książkowe Klimaty
6,79 (42 ocen i 12 opinii) Zobacz oceny
10
3
9
1
8
6
7
18
6
6
5
4
4
4
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Pálenka: Prózy z Banátu
data wydania
ISBN
9788365595362
kategoria
literatura piękna
język
polski
dodała
Agussiek

Rumunia. Banat. Odległe góry nad Dunajem. Wioski, w których od niemal dwustu lat żyją Czesi. Świat, w którym czas się zatrzymał. Do jednej z takich wsi przyjeżdża młody nauczyciel z Moraw. Przyjeżdża, by zapomnieć. Ale nieodłączne wspomnienia coraz bardziej przysłaniają mu codzienność wiejskiego życia i nieśmiałe próby włączenia się do zamkniętej społeczności. W izolacji i samotności, pośród...

Rumunia. Banat. Odległe góry nad Dunajem. Wioski, w których od niemal dwustu lat żyją Czesi. Świat, w którym czas się zatrzymał. Do jednej z takich wsi przyjeżdża młody nauczyciel z Moraw. Przyjeżdża, by zapomnieć. Ale nieodłączne wspomnienia coraz bardziej przysłaniają mu codzienność wiejskiego życia i nieśmiałe próby włączenia się do zamkniętej społeczności. W izolacji i samotności, pośród upojnej banackiej scenerii każdy drobiazg przypomina o dzieciństwie, gorzkich latach spędzonych na sali gimnastycznej, utraconych kobietach, podróżach, ucieczkach…

 

źródło opisu: http://ksiazkoweklimaty.pl/zapowiedzi/65/palinka-prozy-z-banatu

źródło okładki: http://ksiazkoweklimaty.pl/zapowiedzi/65/palinka-prozy-z-banatu

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (12)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 699
Patrycja Perzyna | 2019-03-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 10 marca 2019

Palinka.. aż się chce spróbować, nie piłam bo ja w ogóle prawie nie pije i czuje wrogość do alkoholu. Ale bohaterowie tak przyjemnie sączyli tę palinkę z lubaszek że i mnie się jej chce siorbnąć.. spróbować, mimo że mój A twierdzi; znając moje sądy wobec alkoholi że nie będzie mi smakować, jednak chcę i na pewno jak to zrobię to otworzę obie palinki i wrócę do jednej z opowieści. A opowieści są smutne. To uczucie gryzących wspomnień mimo że "Palinka" objętość ma małą, wgryza się czytelnikowi w duszę, domyślam się że tak jak palinka z lubaszek w gardło. A może tylko temu kto też ma takie gryzące wspomnienia.. tylko kto ich nie ma?
Każdy postawiony krok obojętnie czy byłoby to tam gdzie się zdarzyło czy w całkiem innym miejscu byleby umysł znalazł punkt styczny, stawia przed oczami coraz to nowe obrazy z minionych lat. Tylko że weszystkie są okraszone smutkiem i bólem. Co zamierza bohater dlaczego wszystko o czym sobie przypomni jest takie ciężkie? Bo po każdej historii jest...

książek: 137
MadziajaPalinka | 2019-02-04
Na półkach: Przeczytane, 2018

Wzięłam do ręki „Palinkę” i najzwyczajniej przepadałam. Bo takiej prozy, tak prostej, tak skupionej i tak trafiającej do madziajowego serca, nie czytałam od lat.

Nie znajdziecie tu historii pisanej o A do Z. Nie znajdziecie pełnokrwistego bohatera. Nie znajdziecie filozofii i moralizujących banałów. „Palinka” jest bowiem zbiorem opowieści, wspomnień, fragmentów życia młodego mężczyzny, którego los rzucił w głąb banackiego interioru. Można rozważać czy człowiek ten sam dokonał tego wyboru, czy ucieka od swojej przeszłości. Dla mnie to nieważne. Za to sposób, w jaki mówi o przeszłości, o wspomnieniach, o uczuciach przyprawia o ciarki. Gdy wdycha zapach robinii, gdy obserwuje morskie fale, gdy napawa się bezkresem banackiego krajobrazu, czuję, że jestem tam obok, że dzielę z tym człowiekiem wrażliwość i ciekawość świata.

Odnalazłam w tych opowiadaniach wiele wspólnych elementów z fantastycznymi szkicami Stasiuka („Nie ma ekspresów przy żółtych drogach”, „Wschód”) i ze znakomitą...

książek: 919
Natalia | 2019-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2019

"Palinka ze śliwek i lubaszek; to właśnie krew tego kraju... […] Dzika krew tego kraju upojna i złowroga; karmiąca i pożerająca jak ogień; rozwiązuje język i burzy świat złym słowem; wyciąga rękę do przyjacielskiego uścisku i chwyta za gardło w wirze nieprzytomnej bójki; wyciąga z grobów prastare wspomnienia i ciska w płomienie tym, co stało się wczoraj... Dobro czy zło, nie da się tu wybrać: palinka, ta gościnna, oferowana przez każdego chłopa w polu, kiedy trudzi się za spoconym, jasnogrzywym koniem; palinka — ta sama, z tej samej butelki — później poznaczy siniakami twarze jego żony i dzieci (śliwkowe siniaki; dojrzewające lubaszki wokół oczu)".

Literatura czeska już na zawsze będzie w moim domu. Celebrowana, czytana niezliczoną ilość razy. Pavel, Hrabal teraz również i Hořava.
Mam wrażenie, że Czesi mają w sobie cierpkość aronii pomieszanej ze słodyczą leniwie złożonych zdań. Przez ich pęknięcia przedostaje się ciepłe, jesienne słońce ogrzewając wewnętrzne ściany skóry....

książek: 480
Janusz | 2018-08-18
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 08 sierpnia 2018

Jest w tej książe jakaś gorczycz, poczucie niespełnienia, wieczne powroty do przeszłośći, wspominanie (tak jak u Mysliwskeigo), roztrząsanie. Każde opowiadanie jest jak łyk kieliszka tytułowej palinki, krótkie, szybkie, mocne, treściwe. Niezauważalny jest nuiemal brak dialogów. Cała nostalgia ksiażki tworzy rodzaj poetyckiej aury. Autor ożywia zapomnianą, zagubioną, zmielona przez czas krainę dzieciństwa.

książek: 34
CZECHYPOPOLSKU | 2018-08-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

CZECHYPOPOLSKU.PL
Palinka(Pálenka) Matěja Hořavy to prawdopodobnie najlepsze, co czytałem ze współczesnej czeskiej prozy w tym roku. Czy w takim razie było aż tak doskonale? Tego niestety nie wiem, a biblioteka zasobna w sporo tytułów, które już niebawem, trochę mi tę pewność odbiera. Trochę też przeraża wolumen ”przeciętnych czechów” skwapliwie podchwytywanych przez polskie wydawnictwa. Z trudem tam można coś wyłowić, a zbyt częsta przeciętność przyzwyczaja do przeciętności. Więc czyżbym tym razem miał w ręku coś naprawdę szlachetnego?

Palinka to debiut Matěja Hořavy, obficie nagradzany, zbierający sporo dobrych słów u czeskich czytelników – do tej pory jednak jedyna pozycja autora – więcej jak na razie się nie doczekaliśmy. Nie umniejsza to przy tym szlachetności melancholii słowa, którą autor kręci nami do woli, rozdział po rozdziale, cyzelując, zagęszczając, chaotycznie sięgając raz po raz po nową geografie miejsc. Wszystko spaja symbolicznie Banát, biała chałupina, srogie...

książek: 814
KenGoKang | 2018-08-12
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: lipiec 2018

Trudno sobie wyobrazić lepszy tytuł dla książki. Palinka to mocny, owocowy trunek, uderzający szybko do głowy, upajający od pierwszego łyku. Słowo, które stanowi idealną klarmę, spinającą krótkie formy Matěja Hořavy. Opowiadania są bowiem tak gęste, treściwe, jakby przed czytelnikiem postawiono do skosztowania mocną, słodką wódkę – trunek, co prowokuje do wspomnień, wywołuje duchy przeszłości.

Zjawy z minionego życia, nawiedzające głównego bohatera – uciekającego przed przeszłością nauczyciela, pojawiają się w jego myślach na każdym kroku. Starzy przyjaciele, wspomnienia z czasów szkolnych, kobiety, które niegdyś kochał. Pozostawiają po sobie wyrwę, jakiej nie sposób wypełnić. Poczucie straty, przemijania okaże się bardzo dotkliwym uczuciem, udzielającym się również czytelnikowi.

„Palinka” dzięki sugestywności i zmysłowości obrazów przeistacza się w utwór bardzo poetycki, naznaczony lirycznym piętnem tęsknoty. Pełno w nim zapachów, smaków, barw – niezwykłe bogactwo wrażeń, które...

książek: 129
Małgorzata | 2018-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2018

"Palinka" to bardzo udany i spójny zbiór miniaturowych opowiadań trącących nieco prozą poetycką. Nie ma tu znaczenia fabuła ani bohaterowie - bohaterem są wspomnienia i emocje, odnajdowanie piękna w rzeczach banalnych i codziennych.

Horava to przede wszystkim doskonały obserwator, umiejący dostrzec głębokie znaczenie pozornie prostych gestów i zdarzeń. Ubiera je następnie w proste słowa, tworząc opisy surowe, ale dziwnie trafne i szczere - jak obrazek ojca karmiącego syna w "Płaczu" czy zdjęć dzieci z "Siostry".

Wszystko to składa się na prozę mocno manieryczną i emocjonalną, która z pewnością wielu czytelnikom wyda się egzaltowana i nudna.

Do mnie akurat wyjątkowo przemówiła: te obrazy czesko-niemiecko-rumuńskiej wsi, te nieudane próby zapanowania nad swoim życiem i rozliczenia się z przeszłością przepełnione są jakąś uniwersalną tęsknotą za szczęściem i lepszymi czasami, których być może nigdy nie było i nie będzie.

Na pewno warto "Palinki" spróbować. Może się...

książek: 331
Karma | 2017-10-29

Banat - kraina na styku Rumunii, Węgier i Serbii, podgórska kraina ciszy, w której towarzyszą człowiekowi serbskie dzieci za oknem i chmary bezpańskich psów wysnuwające się zza rogów. Tutaj także kiedyś migrowali Czesi, nazywani Pémami (druga po Sékely'ach mniejszość w Rumunii godna własnego tytułu). Czego szukał tutaj Matěj Hořava? Samotności, ucieczki od przeszłości, spokoju? Czegokolwiek tak naprawdę szukał, chyba nie do końca znalazł, bo w tym zbiorze opowiadań-miniatur pełno jest wspomnień z Czech, Moraw, Bawarii, które wplatają się w rzeczywistość na każdym kroku - w tym odległym kraju dzieci za oknem przypominają dorastanie w północnym miasteczku w Czechach, a w plątaninie języków bałkańskich ojczysta mowa mimowolnie powraca i wkrada się w opisywaną rzeczywistość.

"Palinka" to zbiór niemodnych już dzisiaj opowiadań-miniatur - większość z nich zajmuje jedną do trzech stron, rekordzistka chyba trwa 5 - i trudno powiedzieć, że o czymś opowiadają - to nie historie, tylko...

książek: 0
| 2017-08-12

Dzisiaj chciałabym polecić kolejną książkę, która nie grzeszy nadmiarem akcji i mnogością dialogów, jest za to cichą, melancholijną podróżą przez Rumunię, Bałkany, Czechy i troszeczkę Niemcy.
To „Palinka” czeskiego pisarza Matěja Hořavy.
Narratorem jest tu młody nauczyciel z Moraw, który przyjeżdża do pięknego, górzystego Banatu w Rumunii uczyć dzieci języka czeskiego i muzyki. Jednak chyba nie do końca pasuje do społeczności w której się znalazł, ludzie podchodzą do niego nieufnie, bo jest zbyt zamknięty w sobie, zbyt smutny, zbyt spokojny. Niektórzy mają go za zwykłego wykształciucha pragnącego na siłę wyróżniać się swoją odmiennością i wrażliwością. Znajduje jedynie przyjaciół w tych, którzy na co dzień również z jakiegoś powodu bywają odrzuceni - w niepełnosprawnym intelektualnie chłopcu, czy w bezdomnych psach.
Ale w tej książce najważniejsze są wspomnienia leniwie opowiadane przez głównego bohatera, który pragnie zmierzyć się z przeszłością, powracając do niej i ostatecznie...

książek: 935
czytankianki | 2017-07-06
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 07 czerwca 2017

O narratorze Palinki nie dowiemy się zbyt wiele: mieszkał w Pradze, w Brnie, także na prowincji w Bawarii. Trenował sport, grał na instrumentach muzycznych, komponował piosenki. Jeśli kochał, to bez większego powodzenia. Na dłużej osiadł w banackiej wsi, gdzie uczył w szkole języka czeskiego. Wyludnione pogranicze serbsko-rumuńskie miało być azylem, nie pierwszym zresztą.

Może to wrodzona nadwrażliwość, a może fatalny stan ducha powodują, że nawet błahe zdarzenia skłaniają bohatera Hořavy do wspomnień. Bodźcem może okazać się smak morwy albo kropli na ból gardła, grabienie liści w parku, zasłyszany menuet Bacha czy gra światłocienia. Mężczyzna przywołuje z pamięci osoby, emocje i miejsca, które prawdopodobnie w znacznym stopniu go ukonstytuowały. Nie składają się na przejrzysty życiorys, raczej na bardzo luźny i wyrywkowy zbiór epizodów, dający dość mgliste wyobrażenie o przeszłości pana nauczyciela, który wciąż przed czymś ucieka i z premedytacją wybiera odosobnienie. I czuje się...

Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd