Czereśnie będą dziczeć

Wydawnictwo: Wydawnictwo w Podwórku
Irimias

„Czereśnie będą dziczeć to zbiór krótkich opowiadań, których bohaterami są zwykli ludzie, próbujący odnaleźć się w niezwyczajnych dla siebie warunkach. To najczęściej przesiedleńcy, wygnańcy, migranci usiłujący »zapuścić korzenie« w nieznanej im dotąd ziemi, na różne sposoby starający się zaleczyć zadane im przez historię rany, odnaleźć utracony rytm i sens życia. Są niczym rośliny użyczające tytułu każdemu z tych tekstów – każda z nich ma własny sposób wrastania, wzrastania, rozmnażania i owocowania. Książka Marioli Kruszewskiej to zarazem mały opowieściowy traktat o niepowtarzalności każdego istnienia, jak również rzecz o tym, co wspólne w naturze i losie człowieka. To jednocześnie nadzwyczaj barwna, pełna językowego uroku i narracyjnej witalności opowieść o ludziach, którzy wbrew skazującym ich na nieobecność wyrokom historii – walczą. I nie poddają się”.

Kazimierz Nowosielski

Książka otrzymała główną nagrodę w Konkursie Literackim Miasta Gdańska im. Bolesława Faca za rok 2016.

źródło opisu: http://wpodworku.pl/index.php/produkt/czeresnie-beda-dziczec/

źródło okładki: http://wpodworku.pl/index.php/produkt/czeresnie-beda-dziczec/

Abuelo | 2018-02-04
Przeczytana: 03 lutego 2018

Czereśnie będą dziczeć to zbiór powiązanych ze sobą fabularnie opowiadań. Jest w nich piękny język, ciekawa narracja spinająca ze sobą opowiadania w jedną całość, jest porażająca autentyzmem historia i jest też wielki talent autorki - Marioli Kruszewskiej - z którą to spotykam się dzięki tej książce po latach, niegdyś w szkolnych salach, teraz przy porządnej prozie (swoją drogą to dość przewrotne, że oceniam tutaj twórczość kogoś, kto sam kiedyś wpisywał mi oceny na sprawdzianach)

Spoglądam wstecz na wszystkie lata edukacji i z niewymuszoną szczerością stwierdzam, że "pani od polskiego" to jeden z najlepszych dydaktyków, z którymi się spotkałem. Wspominam ogromną ciekawość, z jaką pochłaniałem kolejne lektury, telewizor w szafie w sali nr 2, kwiaty bzu na ławce nauczycielskiej, kubek kawy, kartki z listą pytań, które skrzętnie podrzucałem, licząc na odpowiedzi na wszystkie nurtujące mnie sprawy - o znaczenie niektórych słów, o to jak wydaje się książki (wciąż niektóre z tych...

MadziajaPalinka | 2019-02-04
Na półkach: 2018, Przeczytane

Lekturę tej książki musiałam sobie dawkować. Nieczęsto zdarza się sytuacja, w której chlipię w autobusie a przeczytane słowa nie pozwalają spokojnie spać.
"Czereśnie będę dziczeć" mocno mną wstrząsnęły. Kilka krótkich opowiadań. Przesiedleńcy, Ziemie Odzyskane, Wołyń... Narracja kreślona subtelnym, pięknym językiem. Zasłużona nominacja do Angelusa.
Zaryzykuję i powiem, że pasjonatom nurtu wiejskiego będzie się podobać. Ale wywoła też wiele przykrych emocji. Pamięć tamtych wydarzeń i tamtych lat nadal boli.

Książkoholiczka | 2018-01-04

Książka p. Kruszewskiej, choć może być lekturą na jeden wieczór, na długo pozostaje w pamięci. Autorka piękną polszczyzną opisuje losy przesiedleńców z Wołynia, którzy przyjeżdżają na zachodnie Ziemie Odzyskane, ludzi na wiele sposobów dotkniętych okrucieństwem wojny. Książka jest zbiorem opowiadań, które tworzą fabularną całość, dzięki czemu poznajemy bohaterów w wielu odsłonach. Każda historia ,zawarta w opowiadaniu, znajduje dopełnienie w dalszej części książki. Pomimo tragizmu losów, w każdym prawie przypadku dostrzec można nadzieję na pozytywny finał oraz sens pozornie pozbawionego sensu cierpienia. Jak przystało na społeczność wiejską, ważną rolę w jej życiu odgrywa przyroda,co podkreślają tytuły opowiadań, nadane od nazw roślin. Lektura skłania do refleksji, także natury moralnej, np. czy możliwe jest przebaczenie win po tylu doznanych krzywdach, nad sensem cierpienia, itp. Książka p. Kruszewskiej w pełni zasługuje na nagrodę, jaką zdobyła w Konkursie Literackim...

Agnieszka74 | 2018-11-05
Przeczytana: 04 listopada 2018

"kogo bolą
nabrzmiałe wymiona jabłoniowego sadu
obchodzi
sczerniałe pole pszenicy
krzak czerwonej porzeczki rozsypującej korale

wyciąć wykarczować wypalić
do gołej ziemi do asfaltu

Pamięci zapomnianych poświęcam…."

Tymi słowami Mariola Kruszewska otwiera swoją debiutancką książkę „Czereśnie będą dziczeć”. Jest to zbiór krótkich opowiadań, poświęconych zwykłym ludziom, których historia skazała na okrucieństwa wojny i przymusowe przesiedlenia. Opowiadania te powstały w wyniku wielu spotkań z przesiedleńcami i ich rodzinami oraz z Ewą Siemaszko-badaczką wołyńskiego ludobójstwa. Książka dostała Nagrodę Literacką Miasta Gdańska imienia Bolesława Faca w 2016 roku.
Niezwykłe wrażenie zrobiła na mnie ta książka. Jest niewątpliwie wstrząsająca, smutna, dotyka niewyobrażalnego okrucieństwa i bestialstwa. Ukazuje dramaty ludzkie jakie ciężko pojąć umysłem a jednak nie jest dołująca. Jest niezwykle mądra i szlachetna. Niesie potrzebę pamięci ale i nadzieję na lepsze jutro, na to,że ta walka...

SleepingBeauty | 2018-11-21
Domcia | 2018-10-17