Mediatorka

Okładka książki Mediatorka Ewa Zdunek
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Mediatorka
Ewa Zdunek Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Mediatorka (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Mediatorka (tom 1)
W.A.B.
2018-04-04
2018-04-04
literatura polska odmiana losu powieść obyczajowa praca zawodowa relacje rodzinne rozstanie rozwód szantaż współczesna kobieta

Super,wciągająca książka. To moje pierwsze spotkanie z autorką bardzo udane.
Pióro autorki lekkie,natomiast styl pisania świetny.
Bohaterowie interesujący,fajni.
Bohaterka prawdziwa,sympatyczną była.
Przepadłam całkowicie z tą fajną lekturą.

Super,wciągająca książka. To moje pierwsze spotkanie z autorką bardzo udane.
Pióro autorki lekkie,natomiast styl pisania świetny.
Bohaterowie interesujący,fajni.
Bohaterka prawdziwa,sympatyczną była.
Przepadłam całkowicie z tą fajną lekturą.

Na audiobook autorstwa Ewy Zdunek ,,Mediatorka . Trafiłam dopiero po przesłuchaniu,, Lekarstwa na żale". Z stąd też ta odwrócona kolejność recenzji. Jednak to nie wpłynęło na moją opinię o tej historii.
Autorka opowiada historię Marty. Kobiety i matki po przejściach,która pracuje zawodowo jako mediatorka. W pierwszej części dowiadujemy się bardzo dużo o tym jak wygląda jej praca zawodowa. Poznajemy też jej sytuację rodzinna, która bardzo odbija się na jej zdrowiu. Czy poradzi sobie z tym wszystkim co ja spotkało? Dlaczego nie dogaduje się z matką?
Książka bardzo mi się podobała nie tylko dlatego że mogłam jej słuchać robiąc obiad czy odpoczywając leżąc wieczorem w łóżku. Również nie dla tego że opisuje bardzo realistyczne życie zwyczajnych ludzi takich jak my i każdy czytelnik może odnaleźć się w tej historii. Podoba mi się głównie dlatego że porusza bardzo ważne sprawy a jednocześnie potrafi rozbawić lub wzruszyć. Prowokuje do myślenia przynajmniej mnie. Jaki jest w ogóle sens naszego życia? Gdzie jest nasze miejsce? Czemu często komplikujemy sobie życie nawet z blachy powodów? Uciekamy w pracę w problemy innych zamiast wsłuchać się we własne wnętrze. Czemu tak trudno jest nam zadbać o siebie. Gdzie jest granica między potrzebami innych, a naszymi własnymi? A może wręcz odwrotnie przekładamy własne dobro nad dobro innych. Gdzie jest ten złoty środek, który prowadzi do szczęścia nas wszystkich ?
Ta książka jak widzicie dala mi bardzo do myślenia. Po jej lekturze wiem że mediacje to nie tylko kompromis, a wy co sądzicie? Miłego zaczytanego wieczoru. I taki apel do was rozmawiajcie ze sobą jak najwięcej. Cisza między dwojgiem ludzi to najgorsze co może być.

Tytułowa mediatorka mierzy się nie tylko z problemami innych ludzi, ale i z własnymi. I nie są to problemy małego kalibru - groźby ze strony byłego męża, walka o dzieci, brak wsparcia i zrozumienia ze strony matki. Gdy dołożymy do tego naprawdę wymagającą i obciążającą psychikę pracę, robi się „gęsto”. Czy bohaterka poradzi sobie z własnymi problemami tak dobrze, jak pomaga innym ludziom?

Rzadko trafiam na audiobooki, których chcę słuchać w każdej wolnej chwili. Tak było z książką Ewy Zdunek - wciągnęła mnie od samego początku. Nie oczekiwałam od niej zbyt wiele, bowiem nie spodziewałam się, że historie mediatorki mogą być tak ciekawe. To co przypadło mi do gustu to sposób zbudowania fabuły. Główna oś narracji toczy się wokół losów głównej bohaterki - jej problemów, wyzwań, ale przy tym przez cały czas poznajemy historie różnych ludzi, którzy przychodzą do niej na mediacje. Dzięki temu dowiadujemy się na czym polega praca mediatora, z jak czasem absurdalnymi problemami ludzie zwracają się do specjalistów, jakie środki pomocy posiada mediator i jak prowadzi rozmowy i nie nudzimy się.

Mediator nie może oceniać ani doradzać. I to w tej pracy wydaje się najtrudniejsze, bo chciałoby się czasem krzyknąć „nie tak ten świat powinien być urządzony”

To co świetnie wyszło autorce to budowanie napięcia w historii bohaterki - już sam początek nieco przeraża. Z każdą kolejną minutą (ja książki słuchałam) dowiadujemy się o nowych faktach i coraz bardziej zastanawiamy o co chodzi. I gdy już myślimy, że sprawa jest prosta, następuje zaskakujący odwrót akcji. Książka nie trzyma w napięciu jak thriller, bo nim nie jest, ale dostarcza naprawdę wystarczającą dawkę emocji i zaciekawienia, aby chcieć ją dokończyć.

Dobrze i szybko się czyta. Wciągająca. Choć w niektórych momentach niejasna. Zabawne sytuacje. I znajomość tematu, jeśli chodzi o pracę mediatora i sądu.

Książka dobra, ciekawa i nie będę wchodziła w szczegóły treści, bo jestem tak rozgoryczona zakończeniem, że na tym muszę się skupić. "Ciąg dalszy nastąpi"?! W połowie wątku? Nie po to sięgam po książkę, żeby przy końcu okazało się, że wątki pozostają w zawieszeniu, nierozwiązane. Nie było na początku informacji, że to pierwsza część a jakiejś większej całości. Beznadziejna zagrywka!

Książka jest ciekawa, choć brakuje mi dokończenia wątków:
-Betki, ciąg dalszy znajomości
-Zbyszka, ciąg dalszy wiadomości
-Treści listu.
-Cezarego, ciąg dalszy znajomości
-Rodziców, czy relacja przetrwała.
Mam nadzieję, że drugi tom rozwiewa te aspekty.

Książka jest ciekawa, choć brakuje mi dokończenia wątków:
-Betki, ciąg dalszy znajomości
-Zbyszka, ciąg dalszy wiadomości
-Treści listu.
-Cezarego, ciąg dalszy znajomości
-Rodziców, czy relacja przetrwała.
Mam nadzieję, że drugi tom rozwiewa te aspekty.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Czytadło. Miałkie, płytkie, choć chwilami zabawne. Do przeczytania i zapomnienia.

Nie porywa, dosyć infantylna

Nie porywa, dosyć infantylna

Intrygująca gdyż przybliża pracę mediatorki sądowej. Świetnie odzwierciedla naszą mentalność przy konfliktach i sporach. Historia przedstawiona z dużą dawką humoru, bardzo realistyczna i jak najbardziej współczesna. Polecam.

Takie lekke do przeczytania. Momentami śmieszna , momentami infantylna. Odłożyłam z 30 stron przed końcem bez rzadnego żalu. Dla mnie dobra książka do robienia czegoś w tle.

• Audiobooki
  • Przeczytane w 2018