Wolność jaskółki

Wydawnictwo: Novae Res
NovaeRes

O wiele łatwiej jest sprawować kontrolę nad drugim człowiekiem niż nad własnym życiem. Wie o tym Marek, przykładny ojciec rodziny, prezes poważnej firmy, dręczyciel i kat swojej żony. Trudno jest jednak w nieskończoność zachowywać pozory szczęścia, zwłaszcza kiedy ofiara się buntuje i zaczyna dostrzegać, że istnieje świat poza więzieniem, którym okazał się wymarzony dom, że istnieją uczucia...

Trudno jest jednak w nieskończoność zachowywać pozory szczęścia, zwłaszcza kiedy ofiara się buntuje i zaczyna dostrzegać, że istnieje świat poza więzieniem, którym okazał się wymarzony dom, że istnieją uczucia inne niż strach, nienawiść i upokorzenie. I że nie każdy mężczyzna jest potworem ukrytym w ludzkiej skórze.

"Wolność jaskółki to studium psychiki ofiary przemocy domowej. Dramatyczna, niezwykle sugestywna, ale i dająca nadzieję historia o tym, że na szczyty najwyższych gór nie kursują żadne windy, lecz trzeba się na nie wspiąć samemu. I że można tego dokonać, nawet jeśli ktoś z impetem uderzył nami o dno – bo może właśnie wtedy siłą swojego uderzenia spowodował efekt odbicia. Teraz musimy tylko spojrzeć w górę i nie stracić z oczu rozświetlonego słońcem nieba."

źródło opisu: zaczytani.pl

źródło okładki: zaczytani.pl

Tatiasza Aleksiej | 2018-07-11

Autorka książki prowadzi bloga "Wkurzona żona".

Poruszająca, bardzo emocjonalna, smutna i przerażająca.
„O wiele łatwiej jest sprawować kontrole nad drugim człowiekiem, niż nad własnym życiem”

Olga marzy o wolności, by jak jaskółka mogła wzbić się w niebo, odfrunąć, być wolną... Jest kobietą inteligentną, zaradną, niestety przerwała studia, nie podjęła pracy, jest całkowicie uzależniona od męża. On ją osaczył, znęca się fizycznie i psychicznie. Ma nad nią całkowitą kontrolę i władzę. Coś w niej pęka, zaczyna się wyłamywać ze schematu, który stworzył Wiktor i nad, którym sprawuje całkowitą kontrolę.
On, mąż, Wiktor perfekcjonista i pedant we wszystkim, któremu wszyscy muszą się podporządkować, prawdziwy "pan i władca".
Rodzice Olgi, ich reakcja, niedowierzanie...
Lidka - przyjaciółka dzięki, której Olga stopniowo odzyskuje "swoje życie".
Michał – stara, nowa miłość…
Zakończenie zaskakujące…

Pomimo niełatwego tematu książkę czyta się bardzo szybko, ciężko się oderwać. Bo jest...

Gosia | 2018-03-27
Na półkach: ROK 2018, Przeczytane
Przeczytana: 26 marca 2018

Marek to na pozór ułożony biznesmen, mający piękną żonę, córkę i duży dom. Jednakże za murami tego domu staje się bestią i za każde drobne przewinienie wyżywa się fizycznie oraz psychicznie na żonie.
Nerwowałam się czytając tą książkę, ale kibicowałam Oldze, aby potrafiła znaleźć w sobie siłę i uwolnić się od męża tyrana.
Ile wokół nas jest takich przypadków?

lila | 2018-09-09
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 09 września 2018

Kat i jego ofiara.
O przemocy w rodzinie.
O nowoczesnych, wirtualnych drogach ratunku.
Książka z przesłaniem, ale da się tu wyczuć brak profesjonalizmu.

| 2018-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2018

Jaskółki. Symbol wolności, której Olga - kobieta zamknięta w czterech ścianach z mężem-tyranem - pragnie jak niczego na świecie. Czy uda jej się zebrać na odwagę i uciec ze złotej klatki? A może już zawsze będzie tkwiła w toksycznym związku?

Lektura "Wolności..." była dla mnie prawdziwą przyjemnością. Poruszyło mnie ukazanie przemocy domowej także z perspektywy dziecka, które zaczyna dostrzegać, iż nie wszystko, co dzieje się w domu, jest normalne. Mam jednak kilka zastrzeżeń do tej książki: przede wszystkim irytowały mnie wtrącenia w rodzaju "ona słaba, nie potrafiłaby sobie poradzić, on zaś - silny i odważny". Polubiłam postać Lidki, kobiety przełamującej ten stereotyp, lecz sama Olga faktycznie jest raczej bierna i łatwo się poddaje. W powieści występuje także sporo przekleństw i dosadnych opisów, utrudniających czytanie. Niektóre momenty musiałam pominąć.

Mam nadzieję, że Paula Er. nie poprzestanie na jednej książce i napisze coś jeszcze - najlepiej o podobnej...

Asia | 2018-04-11
Przeczytana: 07 kwietnia 2018

Bardzo się cieszę, że mogłam przeczytać tą powieść. Dlaczego? Zacznę może od tego, iż autorka poruszyła bardzo trudny temat. Temat, który nadal dla większości społeczeństwa wydaje się "głupi" i "niezrozumiały". Większość z nas, po przeczytaniu oceniłaby by w taki sposób: "Jak mądra i wykształcona kobieta może dać się tak traktować mężczyźnie, mężowi? Nie ma swojego honoru? Rozumu? No kompletna idiotka! Ja to bym już dawno odeszła...." No właśnie, moim zdaniem nikt, kto nigdy nie znalazł się w podobnej sytuacji, nie ma prawa krytykować, oceniać i komentować. Żadna/żaden z nas nie ma kompletnie pojęcia jak to jest... A nie jest to takie łatwe, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Pani Paula przedstawiła, jak dla mnie, w sposób doskonały życie maltretowanej kobiety. Przekazała nam za pomocą świetnie napisanej książki, ogrom emocji jakie czuje taka osoba.
Kolejny plus tej powieści to sposób w jaki została napisana. Bardzo spodobał mi się "język" autorki, a przede wszystkim...

migotynka | 2018-03-25
Na półkach: 2018, Przeczytane, Dramat, Polecam
Przeczytana: 25 marca 2018

Wolność jaskółki autorstwa blogerki Pauli R. to Polska w pigułce i krzywe zwierciadło, w którym możemy się jako naród przejrzeć. Ile razy odwracaliśmy głowę, widząc akt przemocy? Ile razy udawaliśmy, że nie słyszymy krzyków sąsiadów, płaczu dziecka? Zapewne wiele. Powieść opowiada nie tylko o historii Olgi, która doświadczyła przemocy. Moim zdaniem równie ważne jest to, że opowiada o znieczulicy społecznej i przyzwoleniu na przemoc. Nie najdalej jak wczoraj czytałam historię o księdzu, który przez kilka lat więził, gwałcił i bił dwunastolatkę w swoim domu. Tak, to było w Polsce. Wielu ludzi wiedziało, że to dziecko z nim mieszka. Żaden ksiądz, żaden pedagog nie zareagował. Dopiero po kilku latach zainteresowała się pracownica środowiskowa. Morał z tego taki, że wydaje nam się, że wiemy lepiej, albo że lepiej się nie wtrącać, bo to nie nasza sprawa. Gdyby nie wtrącanie się obcych ludzi historia Olgi nie miałaby dobrego zakończenia. Nie bądźmy nieczuli i ślepi - możemy komuś uratować...

Iwona | 2018-03-15
Przeczytana: 14 marca 2018

Debiut.
Historia kobiety , która dręczona fizycznie i psychicznie przez męża postanowiła w końcu zawalczyć o siebie.
Czytając książki tego typu myślę- dlaczego kobiety zostają przy boku takich mężczyzn??? Nie rozumiem.

Całą recenzję znajdziesz tutaj: https://czytelniczka-z-ksiezyca.blogspot.com/2018/04/20-okrutna-rzeczywistosc-czyli-wolnosc.html

Historia opowiadająca o losach kobiety, która stała się ofiarą przemocy domowej. Przedstawia, z jakimi konsekwencjami emocjonalnymi oraz psychicznymi musi zmagać się osoba tragedii. Jaki wysiłek, trzeba włożyć, aby świadek wypadku, którym było małe dziecko, aby mogło zapomnieć o tamtym zdarzeniu. Przedstawia etapy powrotu do normalnego życia, które takie łatwe dla ofiary nie jest.

Książka dobitnie pokazuje, jaki los może spotkać osobę, która nie przyzna się, do zaistniałych z domu sytuacji, które mogą skończyć się w przyszłości katastrofą.

Narracja trzecioosobowa, która z początku może nas zmylić i sugerować, że opowieść może nie zawierać całego bólu i odzwierciedlić prawdziwość odczuć pokrzywdzonej oraz osoby, które dowiadują się o całej sytuacji.

Pomimo że miałam dosyć długą przerwę od tego typu literatury, to naprawdę się cieszę, że sięgnęłam po...

Hanna | 2018-05-10

Zastanawialiście się kiedyś, ile w stanie jest znieść wiecznie poniżana kobieta? Ile jest w stanie ciosów przyjąć, by zaś później udawać pogodną i radosną osobę?

Trzydziestopięcioletni Marek, na co dzień szanowany prezes poważnej firmy. Uwielbiany przez wszystkich, obiekt idealny, podziwiany za ogromne serce i zaradność. Zaś po godzinach sadystyczny tyran. Poza domem miły i elegancki mężczyzna, a za zamkniętymi drzwiami bezwzględny psychopata, który podnośni rękę na swoją żonę Olgę. Czy kobieta uwolni się z rąk oprawcy? Czy zazna jeszcze kiedyś choć odrobiny szczęścia? Do czego zdolny jest Marek - tyran i sadysta? Czy ktoś pomoże kobiecie? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w niniejszej książce.

Życie z tym człowiekiem przypominało jazdę na kolejce górskiej. W jednej chwili jedziesz sobie spokojnie, dajesz się ukołysać i zahipnotyzować miarowym uchom wagonika, a nagle, zaglądając...

CZYTAMITU | 2018-04-16
Przeczytana: 15 kwietnia 2018

Fragment recenzji z www.czytamitu.blogspot.com
,,Wolność jaskółki" to gorzka, bolesna historia o tym jak bezgraniczne szczęście może zamienić się w najgorszy koszmar, fundowany przez najbliższą osobę jaką jest mąż.
Ze łzami w oczach czytałam, każdy akt przemocy Marka wobec Olgi. Jestem osobą bardzo wrażliwą i takie historie nie są mi obojętne. Nic nie usprawiedliwia, podniesienia ręki na drugą osobę. Bolesne wspomnienia z przeszłości nie są żadnym wytłumaczeniem. A nie pojęte jest dla mnie kiedy świadkiem kłótni i przemocy jest małe dziecko.
Nie mam pojęcia jak zachowałabym się na miejscu bohaterki, nie jestem w stanie wyobrazić sobie co musi czuć osoba tak poniżana przez ukochaną osobę. Jedno wiem napewno, wsparcie bliskich jest tu najważniejsze, bez niego Olga nie ruszyłaby z miejsca. Nie odzyskałaby spokoju. Nowa Olga bardzo mi imponowała, jej siła i determinacja jest godna podziwu. Stała się wzorem dla wielu kobiet, że normalne życie jest możliwe tylko potrzeba siły.
Podczas...