ciociaebi

Jak wysoka może być cena macierzyństwa? Troje bohaterów: dobrze sytuowane małżeństwo, Anna i Paweł, oraz studentka Michalina, podejmuje brzemienną w skutkach decyzję, która nieodwracalnie zaważy na losie każdego z nich. "To nie jest twoje dziecko" jest mroczną opowieścią o jednym z największych pragnień ludzkości i o tym, że złe wybory są często początkiem końca. Intryga, niespełnione...

"To nie jest twoje dziecko" jest mroczną opowieścią o jednym z największych pragnień ludzkości i o tym, że złe wybory są często początkiem końca. Intryga, niespełnione nadzieje dwóch matek i umiejętnie budowane napięcie sprawią, że lektura tej książki nikogo nie pozostawi obojętnym.

źródło opisu: http://wydawnictwolira.pl/to-nie-jest-twoje-dziecko/

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5505

Cena macierzyństwa bywa niekiedy ogromnie wysoka

Jeśli kobieta pragnie zostać matką stać ją na wiele. Świadczą o tym liczne przypadki pań które, by usłyszeć słowo „mama” są w stanie ponieść wysokie koszty finansowe, przejść bolesne zabiegi medyczne, odrzeć swój związek z prywatności, wylać wiele łez, przejść biurokratyczne katusze w procesach adopcyjnych, wziąć mnóstwo leków, znieść psychiczny ból, a niekiedy i krytykę środowiska. A jednak siła instynktu, moc pragnienia bywa tak ogromna, że wszystkie przeszkody są pokonywane.

Marzenia są po to, by je spełniać, ale nie wszystkie mogą być spełnione. Niekiedy los może się krzywo uśmiechnąć i zadać cios w samo serce, a psychika niedoszłej mamy może sobie z zaistniałą sytuacją nie do końca poradzić. Łatwo wtedy stracić psychiczną stabilizację, łatwo wpaść w sporą pułapkę.

Anna i Paweł są małżeństwem, które nie ma trosk finansowych. Oboje pracują jako ginekolodzy we własnej klinice. Mają piękny dom, drogie samochody, stać ich na luksusowe wakacje, kosztowne ubrania i wszelkie rzeczy materialne. Do szczęścia brakuje im tylko dziecka. Próby zajścia w ciążę spełzają na niczym, a procedura adopcyjna wymaga sporo czasu. Anna chciałby już wziąć na ręce własne dziecko, dlatego pewne zdarzenie, które ma miejsce w jej klinice traktuje jako życiową szansę i dar od losu. Owego dnia na wizytę umawia się młoda studentka Michalina. Dziewczyna podejrzewa, że jest w ciąży, co potwierdziły kupione w aptece testy. Brzemienna w skutki okazuje się jedna noc spędzona w ramionach przystojnego Turka. Michalina nie może sobie pozwolić na dziecko, choćby z przyczyn materialnych. W trakcie wizyty sympatyczna pani doktor podsuwa jej pewien pomysł. Pomysł jak się okazuje z piekła rodem...

„To nie jest twoje dziecko” to książka obyczajowa, która pokazuje mroczne strony zdesperowanej ludzkiej duszy. Lektura ta jest pełna napięcia i emocji. Powieść zaskakuje i po sielankowym początku, po którym wydaje się, że wszystko skończy się pomyślnie i każdy będzie zadowolony następuje szereg zdarzeń, które zmieniają życie trojga ludzi w koszmar. Nakreślona piórem Małgorzaty Falkowskiej historia ma wiele plusów. Ciekawym rozwiązaniem jest trójosobowa narracja. Pisarka daje głos każdemu z głównych bohaterów i pozwala poznać kolejne wydarzenia z punktu widzenia Anny, Michaliny, jak i Pawła. Autorka pozwala również głęboko zajrzeć w dusze i serca stworzonych postaci. Dzięki temu czytelnik zostaje uwikłany w mrożąca krew w żyłach grę psychologiczną, która wymyka się logice spod kontroli. Pozwala narodzić się w kobiecej duszy potworowi, który niszczy to, co dobre i moralne. Lektura szybko oraz skutecznie pochłania i czyni czytelników niekiedy sędziami którym przychodzi oceniać w trudnych sporach, moralnych dylematach, które nie zawsze mają dobre i rozsądne rozwiązania.

Upór w dążeniu do marzeń, nawet tych najpiękniejszych, okazuje się pułapką. W zaistniałej sytuacji dobro dziecka zostaje zepchnięte na drugi plan, a pierwszy opanowują złe emocje.

Przeczytanie tego tytułu gwarantuje kilka niesamowitych godzin z lekturą w ręku. Fabuła obfituje w wiele zaskoczeń, a akcja toczy się bardzo wartko i dynamiczne. Sceny zmieniają się błyskawicznie, a klimat ulega stałym zawirowaniom.

Marzenia w życiu nie zawsze się spełniają, bo nie zawsze mogą się spełnić. Udowadnia to treść, która przestrzega przed zaślepieniem i utratą kontroli nad sobą. Jeśli nie uwzględnimy tego możemy zniszczyć życie swoje i innych. Niech ten morał dotrze do każdego, kto zagłębi się w tę historię. Gorąco ją polecam nie tylko kobietom. To książka równie dobra dla mężczyzn.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Piotr | 2018-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2018

Tytuł mówi wiele, ale nie wszystko. Poznajemy bezdzietne małżeństwo - Annę i Pawła, oraz Michalinę, pilną studentkę, która pod wpływem upojnej nocy zachodzi w ciążę. Anna i Paweł są ginekologami, prowadzą prywatną praktykę w centrum Torunia. Nie brakuje im niczego, poza potomstwem. Niestety, wiedzą, że na to mają nikłe szanse.

Kiedy u Anny zjawia się młoda studentka, ta zaprasza ją na kolejny dzień składając jej propozycję nie do odrzucenia. Osiemdziesiąt tysięcy złotych za przekazanie im dziecka po narodzinach. Aranżują wszystko tak, aby nikt się nie dowiedział. Surogatka zostanie umieszczona w ich dawnym mieszkaniu w cichej dzielnicy. Dziewczyna przyjmuje warunki i rodzi się między nimi nić sympatii. Michalina czuje się wspaniale. Każdego dnia otrzymuje jedzenie, wszystko, czego potrzebuje.

Autorka pokazuje czas od poczęcia do narodzin. Małgorzata Falkowska ma doskonały dar opisywania zmieniających się uczuć w człowieku. Doskonale jest to widoczne w "To nie jest twoje...

Angelic | 2018-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2018

Już w trakcie czytania książki 'To nie jest twoje dziecko" miałam bardzo mieszane uczucia.
Akcja skupia się wokół trojga bohaterów, dobrze usytuowanego małżeństwa Anny i Pawła, oraz biednej studentki Michaliny, która zaliczyła 'wpadkę'. Cała trójka zgadza się na układ, którego kulminacją jest sprzedanie dziecka.
Narracja książki jest również rozdzielona pomiędzy trzy postacie, które w pierwszej osobie opowiadają o swoich uczuciach. Obie kobiety miały ciężkie dzieciństwo i problemy rodzinne, które się za nimi ciągną, ale w pełnym kształcie są przedstawione dopiero pod koniec powieści. Powiem szczerze, że ciężko było mi wczuć się w sytuację, kiedy nie polubiłam żadnej z postaci. Paweł wpatrzony w żonę jak w obraz, najchętniej na kolanach by za nią chodził, Anna maniakalnie pragnąca dziecka i wyczyniająca rzeczy wołające o pomstę do nieba i zahukana, niezdecydowana Michalina. Muszę przyznać, że temat został podany dosyć sucho, bez polotu i głębszego przesłania, a szokująca końcówka...

żurawie_origami | 2018-03-15
Przeczytana: 15 marca 2018

Ile jesteśmy w stanie poświęcić aby uzyskać, to o czym marzymy od zawsze, aby zdobyć to, co wydaje nam się największym szczęściem na ziemi?
Z twórczością pani Małgorzaty Falkowskiej spotykałam się po raz pierwszy właśnie teraz, czytając "To nie jest twoje dziecko". Jest to powieść o pragnieniu posiadania dziecka za wszelką cenę. Poznajemy historię trojga ludzi, małżeństwa Anny i Pawła, oraz młodej studentki Michaliny. Każde z nich jest narratorem w książce, więc możemy "wejść w skórę" każdego z nich.
Dla mnie ta książka to istna bomba emocjonalna, rzeczywiście nie da się przejść koło niej obojętnie. Ja jako matka, próbowałam zrozumieć i Annę i Michalinę. Ale czasem było mi bardzo trudno ich nie oceniać i nie osądzać.
Bardzo lubię takie książki, bo one zmuszają mnie do głębszej refleksji, do zastanowienia się nad tym co czytam, jak ja bym się zachowała, jakie emocje mi towarzyszą. To rodzaj książki, o której trudno zapomnieć. I polecam ją każdemu. Czyta się bardzo szybko, ale...

zaczytanapatka | 2018-03-08
Przeczytana: 08 marca 2018

Michalina jest pilną studentką, dla której nauka jest najważniejsza. Jedna noc będąca wyjątkiem od jej codzienności i rutyny, w ramionach studenta z wymiany Tarifa zmienia jej życie bezpowrotnie. Anna i Paweł są ze sobą od siedemnastu lat. Oboje są z zawodu ginekologami i prowadzą prywatną klinikę w Toruniu. Mają wszystko o czym może marzyć każdy przeciętny człowiek: dom, pieniądze, wymarzoną pracę ale nie mają najważniejszego - dziecka. Anna nie podejrzewa, że decyzja o przyjęciu dodatkowej pacjentki będzie elementem, który może spełnić jej największe marzenie. Michalina nie chce tego dziecka, inaczej zaplanowała swoją przyszłość. Anna ma plan jak upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Proponuje dziewczynie układ - za odpowiednią sumę Michalina ma urodzić dla nich dziecko a oni postarają się aby nikt nie dowiedział się o ich umowie. Jaką decyzję podejmie Michalina? Czy zgodzi się na układ zaproponowany przez Annę?

Ludzie zrobią wszystko aby dostać to, czego pragną. Dowodem na to...

nieperfekcyjnie | 2018-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2018

Pragnienie dziecka potrafi spędzić sen z powiek niejednej kobiecie, która wyrzuca sobie, iż nie jest pełnowartościowa. Niestety od pragnienia do obsesji niedługa droga...

Anna i Paweł to z pozoru udane małżeństwo ginekologów, którym do szczęścia brakuje jedynie dziecka. Kiedy do ich prywatnej kliniki trafia Michalina, młoda dziewczyna pragnąca usunąć ciążę, w głowie Anny pojawia się plan zaadoptowania maluszka. Jednak wraz z biegiem czasu dzieją się różne wydarzenia, pokazujące, że nie wszystko jest takie proste, jakby mogło się wydawać.

Książka jest bardzo nierówna - początkowo zapowiada się całkiem nieźle, po czym środek jest kompletnie oderwany od całości, jakby autorka w pewnym momencie pogubiła się w tym, co chce napisać, więc wrzuciła zbyt dużą ilość dramatów, nie zastanawiając się za bardzo nad ich sensownością. Owszem, zakończenie okazało się ciekawe, podciągając nieco moje wrażenia,...

KrainaKsiążkąZwana | 2018-02-05

Zastanawiałam się, co takiego Małgorzata Falkowska mogła mi zaprezentować swoim nowym "Dzieckiem". Byłam przyzwyczajona do jej komedii o grupie przyjaciółek, a bajkę dla dzieci znam praktycznie na pamięć (Po co komu biała kredka?). Jednak tutaj... Czytałam z zapartym tchem nie mogąc się oderwać i mocno główkując nad tym, jak zakończy się ta historia. A zakończyła się... No ale jak?! Ja się pytam, jak?!
Polecam gorąco, autorka przeszła samą siebie!

halmanowa | 2018-03-26
Przeczytana: 20 marca 2018

Małgorzata Falkowska do tej pory znana była ze swoich komedii romantycznych opatrzonych dużą dawką humoru. Ani trochę nie dziwi mnie fakt, że te powieści wyszły spod jej pióra. Autorka ta należy do najbardziej pozytywnych i zwariowanych osób, jakie znam. Zaraża uśmiechem i optymizmem, a przede wszystkim zawsze pozostaje sobą. Wiadomość o tym, że jej kolejne literackie dzieło nijak ma się gatunkowo do poprzednich, wywołała u mnie spore zaskoczenie. "To nie jest twoje dziecko" to nie komedia, a i romantyczności tu jak na lekarstwo. Niemniej Małgorzata Falkowska w nowej odsłonie zrobiła na mnie duże wrażenie!

Powieść wywołuje niepokój, odkrywa najmroczniejsze zakamarki ludzkich serc. Niesamowicie wciąga, roztaczając nad czytelnikiem aurę tajemniczości. Autorka porusza wiele trudnych tematów, takich jak alkoholizm czy przemoc, jednak głównym trzonem fabuły jest macierzyństwo. Problem ten przedstawiony został w dwóch zupełnie odmiennych perspektywach. A właściwie to w trzech, bo męski...

Wiesława | 2018-03-11
Przeczytana: 11 marca 2018

Czuję się kompletnie rozjechana przez tą książkę. Nieprawdopodobna, targająca sprzecznymi emocjami, budząca skrajne uczucia w stosunku do wszystkich trojga bohaterów. Raz każdego z osobna nienawidziłam, innym razem było mi ich po ludzku żal... Czasami miałam wrażenie czytając, że tkwię w jakimś obłędzie. Prawdziwym obłędem było jednak dopiero zakończenie. Wstrząsająca lektura, choć wciąga na maksa. Polecam

Kate1404 | 2018-05-16
Przeczytana: 04 maja 2018

Po opisie książki wydaje się, że już wszystko wiemy i cała historia jest do przewidzenia. Z jednej strony mamy bogate małżeństwo lekarzy ginekologów Annę i Pawła, którym do szczęścia brakuje tylko dziecka. Mają własną klinikę, wypasiony dom, samochody, wszystko czego można sobie zamarzyć do życia. Anna wciąż próbuje zajść w ciążę, kolejna adopcja się nie udaje. Kobieta jest gotowa poświęcić wszystko, każdy grosz, żeby zdobyć małego człowieczka do własnej rodziny, nieważne czy urodzi go sama, czy adoptuje. Pragnie po prostu zostać matką. Za wszelką cenę, można rzecz, że wpada w obłęd dotyczący bycia matką.

Z drugiej strony mamy pilną studentkę Michalinę, która w wyniku jednorazowego zapomnienia zachodzi w ciążę. Dziewczyna po zrobieniu wielu testów i odkryciu, że jest w ciąży, trafia do kliniki Anny i Pawła w celu potwierdzenia tego faktu. Michalina jest gotowa usunąć ciążę, gdyż ma plany na swoje dalsze życie i na pewno nie ma w nim na razie miejsca na dziecko. Tym bardziej, że...

Hanna | 2018-03-10

Jak wysoka może być cena macierzyństwa?

Małgorzata Falkowska słynie z pisania komedii, ale tym razem zdecydowała się na napisanie zupełnie innej historii. Historii, która przepełniona jest intrygą i niespełnionymi nadziejami dwóch zupełnie różniących się kobiet.

Na wstępie poznajemy Michalinę, ułożoną i spokojną studentkę, która skrupulatnie i rzetelnie oddaje się nauce. Pewnego dnia za namową swoich koleżanek, wybiera się na imprezę i tam poznaję chłopaka – Tarif'a. Przypadkowe spotkanie kończy się upojną nocą i... pozytywnym testem ciążowym.

Z drugiej zaś strony poznajemy Annę Bojanowską-Krygier i Pawła Krygier – bogate małżeństwo, które prowadzi własną klinikę ginekologiczną. Wydawać by się mogło, iż ich życie to pasmo nieustających sukcesów, zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym, jednak czegoś im brakuje. W prawdzie, nie czegoś, a kogoś. Dokładniej rzecz ujmując – dziecka. Niestety nieustanne starania, o powiększenie rodziny kończą niepowodzeniem...

Kiedy próg gabinetu...