Dziewczyna ze sklepu z kapeluszami

Okładka książki Dziewczyna ze sklepu z kapeluszami Dorota Gąsiorowska
Okładka książki Dziewczyna ze sklepu z kapeluszami
Dorota Gąsiorowska Wydawnictwo: Znak Literanova literatura obyczajowa, romans
Znak Literanova
2018-04-02
2018-04-02
tajemnica tajemnica rodzinna rodzina sekret moda przyjaźń starość literatura polska literatura kobieca

Mam ostatnio szczęście do pozycji pod tytułem - pierwszy raz z autorem :) Trochę się obawiałam obyczajówki tej grubości, ale niepotrzebnie. Bardzo wciągająca historia rodzinna. Chociaż list w sukience po czyszczeniu trochę naciągany. W każdym razie bardzo chętnie sięgnę po inne książki tej autorki - miły przerywnik w kryminałach, które ostatnio czytam masowo.

fajna opowieść o odkrywaniu tajemnic babci przez Kamelię, właścicielki sklepu z kapeluszami. opowieść o przyjaźni, miłości

Zupełnie nie rozumiem jak to się stało, że do tej pory nie przeczytałam Dziewczyny ze sklepu z kapeluszami Doroty Gąsiorowskiej. Gdzieś mi umknęła w czeluściach czytnika, a że robiłam ostatnio porządki na mojej wirtualnej półeczce to na szczęście wpadła w moje ręce. Bo w przypadku książek Pani Doroty mam zawsze gwarancję na dobrą i długą lekturę, przy której nie sposób się nudzić. Już żałuję, że mam tylko w zanadrzu ostatnią część Dni mocy, bo Dwór rusałek oczywiście przeczytany i czeka na zrecenzowanie. Muszę sobie teraz dawkować ostatnią książkę autorki, bo wydaje ona zdecydowanie za rzadko jak na mój gust oczywiście.
Dziewczyna ze sklepu z kapeluszami to kolejna w wykonaniu autorki książka, którą czyta się jednym tchem. Autorka zabrała mnie w niezapomnianą podróż do Krakowa. Ta niebanalna historia wciągnęła mnie od pierwszej strony i przyznaję, że zarwałam noc, ale czasami warto, a nawet trzeba.
Główną bohaterką Dziewczyny ze sklepu z kapeluszami jest dwudziestoparoletnia Kamelia, która wraz z babcią prowadzi sklep z ... oczywiście, że z kapeluszami. I jak wynika z treści książki z kapelusza nie tylko wyskakuje królik, ale można też wyciągnąć tajemnicę, która lepiej aby nigdy nie ujrzała światła dziennego. Tajemnicę skrywaną przez lata i raniącą wiele osób. Klimatyczne atelier prowadzone przez nasze bohaterki będzie obchodzić stulecie istnienia i w związku z tym w jednej z gazet ma pojawić się obszerny artykuł o tym niecodziennym miejscu. Gdy pojawia się przedstawicie krakowskiej gazety, Artur i zadaje pytania babci w głowie Kamelii zapala się ostrzegawcza lampka, bo są pytania których starsza pani unika. A gdy nasza bohaterka na urodziny dostaje broszkę z tajemniczym napisem rusza machina, której nie da się powstrzymać do momentu, gdy wszystkie trybiki nie wskoczą na swoje miejsce. Krok po kroku, miejsce po miejscu Kamelia odkrywa rodzinne tajemnice, które zaskakują, bolą i powodują łzy pod powiekami.
Tajemnice rodzinne to nie jedyna rzecz, która spędza sen z powiek naszej bohaterce. Ukochana przyjaciółka też zachowuje się inaczej niż zwykle i unika Kamelii jak ognia, przystojny dziennikarz i jego kolega Marek wywołują zamęt w sercu. Ile może wziąć na swoje barki młoda dziewczyna i jaki jest finał historii tego dowiecie się sięgając po Dziewczynę ze sklepu z kapeluszami o ile jeszcze jej nie czytaliście, bo od wydania trochę upłynęło wody w Wiśle.
Dorota Gąsiorowska jak zwykle stworzyła historię z bohaterami, których się kocha cały sercem i zaciska za nich kciuki. Powieści autorki są za każdym razem dopracowane w każdym calu i napisane przepięknym językiem, pełne emocji, uczuć i tego czegoś co sprawia, że każdorazowo wiem, że będę miała wspaniałą literacką ucztę.
Polecam i życzę sobie samych tak dobrych książek jak ta, z którą weszłam w Nowy Rok.

"Dziewczyna ze sklepu z kapeluszami" Doroty Gąsiorowskiej to beletrystyka w stylu "Cukierni pod Amorem" Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk. Tu przeszłość nierozerwalnie splata się z przeszłością. Tajemnica goni tajemnicę. A wszystko to na tle rodzinnych perypetii i miłosnych uniesień. Rodzaj literatury, którą połyka się w kilka wieczorów.

Rodzinne tajemnice, miłość, przyjaźń, Kraków… i oczywiście szczęśliwe zakończenie. Jak oceniam ten tytuł?

„Dziewczyna ze sklepu z kapeluszami” to książka, którą szybko się czyta i można z nią przyjemnie spędzić czas. Muszę zaznaczyć, że nie wszystko mi się podobało, ale niektóre wątki były interesujące. Oczywiście niezwykle miłym dodatkiem jest też urokliwe tło, czyli Kraków i jego okolice.

Powieść z pewnością pozwala przenieść się w inny świat. Do fikcji, gdzie wszystko kończy się dobrze, a trudne sytuacje mają pozytywny finał. Jak na ostatniej stronie książki: „Dobre i złe wydarzenia w jednej chwili spotkały się i bez zastanowienia wyciągnęły do siebie ręce, podpisując pakt pokoju”.

Cała recenzja na blogu: https://urocznica.pl/recenzja-dziewczyna-ze-sklepu-z-kapeluszami/.

Jestem zawiedziona. Książka do 300 strony istna beznadzieja nie wydarzyło się praktycznie nic. Domniemania o historie młodości babci, słaba zbudowany wątek miłosny. Po 300 stronie rozkręciła się , ale odczucia są takie, że książka jest rozwleczona niepotrzebnie. Postacie mężczyzn są tak jakoś przezroczyste. Po tej książce to raczej już nie wrócę do tej autorki

Kolejna książka poczytnej autorki, ukazała się w 2018 r. Jej fabułę stanowią rodzinne koleje losu kobiet kilku pokoleń. Bohaterkami pokaźnej objętościowo powieści są właścicielki pracowni i sklepu, gdzie robione i sprzedawane są kapelusze. Sklep z kapeluszami jest tylko miejscem nielicznych, krótkich akcji. Główny temat, który zawiera kilka wątków, dotyczy dramatycznych losów kobiet z pięciu pokoleń. On jedynie stanowi wartość omawianej książki. Reszta jest wypełniaczem stron, gdzie mamy drobiazgowe pokazywanie czynności, gestów, opisywanie pomieszczeń i znajdujących się w nich mebli i sprzętów itp.

Trzeba jednak przyznać, że postaci kobiet są ciekawe i różnorodne. Nie są to osoby ze świecznika społecznego, naukowego, literackiego czy towarzyskiego współczesnego Krakowa, utrzymują się one z prowadzenie niewielkiej działalności gospodarczej. Można stwierdzić, że ich koleje życia nie są czystą fantastyką, wydarzenia i postępowanie bohaterek są oparte na znajomości realiów życia codziennego, jak też ich psychiki. Jest w powieści kilka wzruszających scen. Do nich należy między innymi spotkanie najmłodszej z rodziny- Kamelii ze swoją dużo starszą ciocią Florą. Książka zawiera dużo emocjonalnych przeżyć. Pokazana jest szeroka gama uczuć : miłość, rozpacz i ból po stracie najbliższych, egoizm, żal do kogoś. Brygida, która rozpoczęła produkcję i sprzedaż kapeluszy, jest postacią tajemniczą, zasługującą na złą ocenę, w końcu okazało się, że ma świadomość wyrządzenia zła i żałuje swego postępowania, chociaż nie ma odwagi powiedzieć tego swej córce.

Kamila, wnuczka Brygidy jest uosobieniem dobroci, pracowitości, sympatii do innych osób, szczerości, zdecydowana na ryzyko, czasem działa pod wpływem impulsu i nagłego przypływu uczuć. To dzięki niej, mroczne dzieje rodziny zostają w pełni wyjaśnione. Autorka wyposaża dwie inne postaci kobiece - nie związane węzłami rodzinnymi z głównymi bohaterkami powieści, obie „po trudnych przejściach życiowych”, z bagażem złych doświadczeń mężczyznami – w cechy pozytywne. Jedna z nich jest typowym przykładem „zaprzedania duszy diabłu” za awans społeczny. Ten wątek kończy się pomyślnie, a jego bohaterka nie zasługuje na potępienie.

Postaci męskie potraktowane są marginalnie. O dwóch młodych pracownikach gazety prawie niczego się nie dowiadujemy. Autorka nie miała pomysłu na pokazanie ich pracy, zainteresowań, życia towarzyskiego. Co kilkadziesiąt stron dowiadujemy się, że śpieszą się, bo są ze sobą umówieni. Nigdy nie poznajemy tematu, rodzaju i efektów tych spotkań. Obu autorka wyposaża w pozytywne cechy charakteru. Obaj spotykają się z Kamilą. Jednemu z nich udało się zdobyć jej sympatię, nie tylko po spędzeniu upojnej nocy w starym, pełnym tajemnic młynie. Drugi z nich to niezdecydowany co do swych uczuć, trochę tajemniczy, współczesny singiel.
Ostatecznie, ta książka zasługuje na nieco wyższą ocenę niż czytadło dla kobiet.

Edward Dziaduła (DKK Cieszanów)

Świetna książka. Wciągająca. Trzymająca w napięciu i niepewności do samego konca

Niestety mnie nie przekonała fabuła książki, zbyt długo było szkicowane tło powieści zanim poznaliśmy jej punkt zwrotny. Trochę żałuje że te tytułowe kapelusze nie miały swojej roli w powieści. Zabrakło tej magii której szukam w książkach.

Pierwsza połowa książki o niczym, jakaś akcja pod koniec książki. Długie opisy i nudne, powtarzalne dialogi

• Przeczytane 2018
  • Egzemplarz recenzencki