Walka o ziemię

Okładka książki Walka o ziemię Daniel Beauvois
Okładka książki Walka o ziemię
Daniel Beauvois Wydawnictwo: Pogranicze Seria: BIBLIOTEKA KRASNOGRUDY historia
304 str. 5 godz. 4 min.
Kategoria:
historia
Seria:
BIBLIOTEKA KRASNOGRUDY
Wydawnictwo:
Pogranicze
Data wydania:
1996-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1996-01-01
Liczba stron:
304
Czas czytania
5 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
8386872004
Tagi:
Ukraina szlachta polska Ukraińcy
Średnia ocen

9,0 9,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
9,0 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1178
1154

Na półkach: , ,

Znakomite studium zdrady, jakiej dopuścili się polscy ziemianie na Ukrainie na swoich rodakach "nieposesjonatach", czyli tzw. odinodworcach.

To historia kompletnie nieznana w Polsce, gdzie pod niebiosa wynosi się solidaryzm narodowy, jaki miał nas jakoby cechować, ponad wszelkimi podziałami, zwłaszcza pod zaborami czy w okupacje. Ot, kolejna tischnerowska "g...o prawda". Wydaje mi się coraz częściej, że na to określenie zasługuje znaczna cześć mniemania nas Polaków o własnej historii, gruntownie nieznanej, a coraz mocniej przez władców wypaczanej.

Wstyd to niemały dla polskich badaczy, że potrzeba było aż francuskiego historyka z Lille, aby ujawnić skalę dziejowego zaprzaństwa. Jego efektem było to, że w ciągu dwóch pokoleń "polski stan posiadania" zmalał na Ukrainie - odwrotnie proporcjonalnie do bogactwa garstki najzamożniejszych polskich ziemian.

A nie wahali się oni nawet wzywać carskie wojsko, by tłumić protesty degradowanych przez nich społecznie, kulturowo, na koniec także narodowo drobnych szlachciców - dzierżawców "na gębę", nie mających umów pisemnych, w sytuacji gdy na arenę dziejową wchodzi drapieżny kapitalizm, nie znający sentymentów dla nikogo. To dlaczego mieliby je mieć ziemianie, gdy wcześniej dzierżawiona latami przez „gołotę” ich ziemia była im potrzebna pod buraki cukrowe, które uczyniły z nich milionerów na skale tak przyjaznego im Imperium.

Po tej książce straciłem do reszty sentyment do łzawych wspomnień o tym, jakie to piękne było życie we dworach na Ukrainie, tak brzydko zakończone w 1918 r. przez ciemną masę ukraińskiego chłopstwa (choć akurat np. Jarosław Iwaszkiewicz, syn księgowego w cukrowni jednego z tych ziemian, chyba znał ponurą prawdę). Tak, bogini zemsty Nemezis pokarała wtedy tych, którzy dwa pokolenia wstecz zdradzili swych rodaków. A nie da się nawet wykluczyć, że potomkowie tych zdradzonych uczestniczyli wtedy w pogromach polskich dworów....

Znakomite studium zdrady, jakiej dopuścili się polscy ziemianie na Ukrainie na swoich rodakach "nieposesjonatach", czyli tzw. odinodworcach.

To historia kompletnie nieznana w Polsce, gdzie pod niebiosa wynosi się solidaryzm narodowy, jaki miał nas jakoby cechować, ponad wszelkimi podziałami, zwłaszcza pod zaborami czy w okupacje. Ot, kolejna tischnerowska "g...o...

więcej Pokaż mimo to

avatar
121
119

Na półkach:

Znakomite studium współistnienia Ukraińców, Polaków i Rosjan, w szczególności rosyjskiego kolonializmu i brutalnej polityki demograficznej. Fascynujące ujęcie płynności relacji tożsamościowych między religią, językiem i narodowością.

Znakomite studium współistnienia Ukraińców, Polaków i Rosjan, w szczególności rosyjskiego kolonializmu i brutalnej polityki demograficznej. Fascynujące ujęcie płynności relacji tożsamościowych między religią, językiem i narodowością.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    18
  • Przeczytane
    3
  • Ulubione
    2
  • Historia
    2
  • Posiadam
    1
  • Niesamowite książki
    1
  • Przeczytane na studia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Walka o ziemię


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne