W mocy wichru

Cykl: Teatr węży (tom 3)
Wydawnictwo: Rebis
W mocy wichru
MomentForBook

WKRACZACIE W ŚWIAT ZMROCZY - PRZESYCONY MAGIĄ, POSĘPNY I FASCYNUJĄCY. Polska fantasy doczekała się kilku znakomitych uniwersów, a świat stworzony przez Agnieszkę Hałas właśnie się do nich zalicza. Żyje, oddycha i krwawi, a my wraz z nim. Robert M. Wegner, pięciokrotny laureat Nagrody im. Janusza A. Zajdla. W mocy wichru to ostatni tom fantastycznego cyklu powieściowego o świecie Zmroczy...

WKRACZACIE W ŚWIAT ZMROCZY - PRZESYCONY MAGIĄ, POSĘPNY I FASCYNUJĄCY.

W mocy wichru to ostatni tom fantastycznego cyklu powieściowego o świecie Zmroczy ,,Teatr węży" - mrocznego, intrygującego, pełnego plastycznych szczegółów, z pełnokrwistymi postaciami i przemawiającą do wyobraźni społecznością.

W świecie, gdzie czarny dar czyni cię wyklętym, każda maska i nowa tożsamość mogą zagwarantować bezpieczeństwo tylko przez krótki czas.

Marshia Lavalle przez lata służyła Otchłani, a teraz musi zapłacić za to wysoką cenę. Krzyczący w Ciemności jeszcze nie wie, że przypomnieli sobie o nim wrogowie z poprzedniego życia. Anavri musi nauczyć się posługiwać darem, którego nienawidzi. A w jednym z miast nad Zatoką Snów grasuje morderca.

Co łączy tragedię, jaka rozegrała się przed laty w mieście ogarniętym zarazą, z człowiekiem w stroju błazna, który zabija kobiety lekkich obyczajów? I czy można wygrać z nieubłaganą logiką mówiącą, że w życiu czarnego maga każda więź prędzej czy później musi zostać zerwana?

źródło opisu: https://www.granice.pl/ksiazka/teatr-wezy-3-w-mocy-wichru/6021499

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
corbeau książek: 838

Krzyczący w Ciemności - między pamięcią a szaleństwem

Podczas gdy straż wyławia z rzeki już czwarte zwłoki okaleczonej kobiety, a Doliny demonów walczą o dominację, Krzyczący w Ciemności wciąż szuka utraconych wspomnień. Kim był w przeszłości? Skąd wzięły się blizny, szpecące jego policzek? Jakby nie dość było ukrywania się przed srebrnymi magami, zaczynają się nim też interesować kolejne demony, a uwaga demonów nigdy nie wróży niczego dobrego. Morderca w stroju błazna, magiczne pojedynki i klątwy, zaraza, szkolenie ka-ira, enklawy i sfery – ostatnia część „Teatru węży” Agnieszki Hałas odkrywa przed czytelnikiem pełen potencjał świata Zmroczy.

„W mocy wichru”, w odróżnieniu od poprzednich cieńszych części, liczy ponad 600 stron, co daje autorce szansę stworzenia bardziej złożonej fabuły i rozwiązania wątków stopniowo rozbudowywanych w pierwszych dwóch tomach. Seria nadal opowiada przede wszystkim o Krzyczącym w Ciemności i jego poszukiwaniach prawdy o przeszłości, ale równocześnie ukazuje dalsze losy Marshii, Anavri i Lorraine. Duże urozmaicenie stanowi makabryczny wątek kryminalny oraz lekcje magii, podczas których Brune ma okazję sprawdzić się w roli nauczyciela. W tej części o wiele większą rolę odgrywa Anavri, zmagająca się z mocą, której wcale nie chce. Na dynamikę powieści korzystnie wpływają też częste zmiany miejsca akcji, gdy bohaterowie podróżują przez enklawy i sfery, Doliny demonów i odległe zakątki świata Zmroczy. Dzięki temu świat wykreowany przez autorkę staje się bardziej złożony i różnorodny, a akcja wciąga i pochłania aż do końca.

Agnieszka Hałas posiada dar odmalowywania w kilku słowach najbardziej niesamowitych i mrocznych stworzeń rodem z pogranicza słowiańskich wierzeń i najgorszych koszmarów. Nie brak jej też pomysłów na różnorodne czary, klątwy, magiczne przedmioty i portale. Przy czym magia nie przychodzi ka-ira bez wysiłku, każde zaklęcie trzeba najpierw opanować, a potem opłacić skrajnym wyczerpaniem.

Jedyne, co można zarzucić stylowi, to że w drugiej połowie irytująco często pojawia się wzmianka o „badaniu otoczenia zmysłami maga”. Jeśli chodzi o kompozycję, trochę zdziwiło mnie, że to, co wydawało się najistotniejszym wątkiem, zostało rozwiązane na długo przed zakończeniem powieści, podobnie jak miało to miejsce w „Dwóch kartach”. Poza tym tej znakomitej serii można zarzucić chyba tylko to, że dobiegła końca. Chociaż do tych bohaterów i niesamowitego świata mrocznej magii z pewnością warto wracać i odkrywać na nowo.

Agnieszka Kruk

BlueCarmen | 2019-08-10
Przeczytana: 27 lipca 2019

Trzeci tom Teatru węży, wciąż pisany lekko i interesująco funduje rozwój wątków mających swój początek w poprzednich częściach. Od samego początku jest dramatycznie, a bohaterom znanym z Dwóch kart i Pośród cieni zagrażają nowi wrogowie i niebezpieczeństwa. Brune ponownie zachwyca jako bohater o różnorodnych cechach i nie do końca dobrej czy złej naturze. Pomysły autorki na nowe komplikacje, intrygi i spiski między czarnymi i srebrnymi magami wciągają czytelnika i fundują dynamiczną i przygodową fabułę, dzięki któej książkę ciężko odłożyć. Warto sięgnąć po powieści Hałas choćby i dla intrygującego, bogatego świata, który żyje.

Gosia | 2019-07-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-book

Świat przedstawiony w książce przyciąga uwagę. Historia napisana z wyczuciem.

glodnawyobraznia | 2019-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2019

"W mocy wichru", trzecia część cyklu Agnieszki Hałas "Teatr węży", zdecydowanie nie jest tym, czego oczekiwałam po pierwszym i drugim tomie. A powody wyjaśniam oczywiście w niniejszej recenzji, prezentując przy okazji podsumowanie całej serii.

Prolog jak zwykle wprowadza wiedzę dotyczącą historii świata przedstawionego i tym razem przybliża nam sylwetki wybrańców Eresha oraz naturę Skazy. Sama fabuła zaś wita nas w Eume, jednym z pięciu miast nad Zatoką Snów, w którym tajemniczy sprawca w bestialski sposób morduje prostytutki. Brune udaje się zaś do miejsca, gdzie mieszkali niegdyś jego rodzice, by uzupełnić luki w pamięci. Spokój zakłócają mu agenci Doliny Rdzy urządzający polowanie na agentów Doliny Popiołów. A wszystko dlatego, że w tej pierwszej nastąpił przewrót, co ma również wpływ na losy Marshii – jej dotychczasowy przełożony Charooz postanowiła ją bowiem sprzedać. Kuta na cztery nogi Żmijka przygotowała sobie jednak drogę wyjścia z cyrografu – formę pojedynku magicznego,...

Nanik | 2018-12-08
Na półkach: Przeczytane, 040 Fantasy
Przeczytana: 29 listopada 2018

Janusz Szewczyk | 2018-09-26
Przeczytana: 26 września 2018

Robert Wegner we wstępie do trzeciego tomu "Teatru węży" napisał, że autorka "...zabiera nas w ciekawą i wyczerpującą podróż, z której wracamy oszołomieni lub zniesmaczeni, przybici albo zachwyceni. Ale nie obojętni. A to kwintesencja dobrej opowieści." Po lekturze początkowych rozdziałów "W mocy wichru" pomyślałem, że najwyraźniej gdzieś w trakcie tejże podróży musiałem wypaść z pociągu, gdyż pozostawałem obojętny. Potem trochę mi przeszło, gdy autorka zaczęła wreszcie zmierzać ku kulminacji i rozwiązaniu tajemnic głównego bohatera, co zwiększyło tempo akcji. Niestety zakończenia (jest ich kilka i każde dotyczy innego wątku powieści) były w zasadzie jednym wielkim pasmem rozczarowań i popsuły mi solidnie ewentualną przyjemność płynącą z lektury. I nie chodzi mi tylko o to, że rozwiązania różnych problemów bohatera zaproponowane przez autorkę były pozbawione znaczenia, ale również o to, że fabuła całej trylogii prowadziła donikąd. Bohater kończy ją w nieomalże dokładnie takim samym...

Vejne | 2018-09-25
Przeczytana: 25 września 2018

Zakończenie historii Krzyczącego. Chociaż z przyjemnością czytałam każdy kolejny tom serii, w tej pozycji dopatrzyłam się idealnie wyważonego epilogu.
Fabuła tak jak i w poprzednich częściach wciągała i trzymała w napięciu. W tym tomie postać głównego bohatera odkrywa przed czytelnikiem swoją przeszłość i emocjonalną oraz na swój sposób romantyczną stronę.
Perypetie Krzyczącego i związanych z nim osób stają się przygodami drużyny, która uzupełnia się o zróżnicowane umiejętności.
Postacie Marshii i Lorraine zyskały jeszcze więcej mojej sympatii.
Więcej nie zdradzam, zachęcam do lektury ;)

Joanna | 2018-09-24
Przeczytana: 24 września 2018

Ostatni tom trylogii mocno mnie rozczarował. Fakt, nadal jestem oczarowana światem zmroczy, urzeka mnie świat sfer, konflikt między srebrem a czernią ale...są minusy. Po pierwsze ostatni tom się dłuży, po drugie jest niespójny a po trzecie zakończenie cyklu to dramat.

Trylogia skupia się na dwóch wątkach: morderstwach popełnianych na jasnowłosych prostytutkach i utracie pamięci przez głównego bohatera. Morderca zostaje odnaleziony i unieszkodliwiony gdzieś w połowie trzeciego tomu. Druga połowa książki to istny groch z kapustą. Jest oderwana i niespójna, materiał byłby świetny do rozwinięcia jako kolejny tom a tak zostawia uczucie znużenia i niedosyt. Krzyczący w Ciemności poznaje częściowo swoją przeszłość ale nadal nie jest wiadome czy to prawda czy kolejne kłamstwa demonów Otchłani. Koniec książki natomiast jest albo wstępem do kolejnych części albo brakiem pomysłu autorki na sensowne rozwiązanie snutej opowieści.

Damian | 2018-08-25

Książka stawiana przeze mnie na równi z twórczością A.Sapkowskiego.

Przeczytana: 13 sierpnia 2018

„Przyspieszył kroku, wspinając się energicznie po stromym zboczu – cień z jarzącymi się oczami, dla których smolista noc była jedynie półmrokiem zmierzchu. Znał drogę.”
Lubię fantastykę, a ponieważ uważam, że w tym gatunku również polscy autorzy mają spory talent, z chęcią sięgam po rodzime dzieła. Zaczynając spotkanie z twórczością Agnieszki Hałas sięgnęłam po rekomendowaną między innymi przez Roberta Szmidta powieść „Dwie karty”. Nie czułam się do końca usatysfakcjonowana pierwszym tomem cyklu „Teatr węży”, ale dałam szanse kolejnym. I tak już „Pośród cieni” zaostrzyło mój apetyt, a „W mocy wichru” sięgnęło wyżyn. I chociaż czuję niedosyt, bo autorka zostawiła mnie w drżącym zawieszeniu, to uważam, że ta trylogia jest jedną z lepszych, jakie miałam okazję czytać.

„Ktoś czerpał chorą radość z ich śmierci, ale czy był czarnym magiem, który karmi się cierpieniem? Czy może fałszywym magiem, odprawiającym okrutne rytuały w nadziei, że zyska w ten sposób potęgę albo władzę nad...

Cerbin | 2018-08-02

Już myślałem, że nie doczekam papierowego wydania, a na czytniki się nie mogę przestawić... Lata całe to zajęło, ale historię przeszłości Brune wreszcie poznaliśmy. Teraz czekam na historię przyszłości :)