Minione chwile

Wydawnictwo: Filia
Gosia

Anna pozostawia wszystko za sobą i wyjeżdża do Szkocji, by uleczyć złamane serce. Tam znajduje pracę w posiadłości Lady Abigail, mając nadzieję, że to koniec jej problemów. Jednak w murach starego dworu w West Lothian odżywa przeszłość, a przyczajone demony wychodzą z ukrycia. Historia starszej pani wstrząsa młodą dziewczyną. Lady Abigail kochała kiedyś ze wzajemnością młodego, polskiego oficera, Waldemara Leśniewieckiego. Jednak wszystko sprzysięgło się przeciw tej miłości. W młodym oficerze zrodziły się bunt i niezgoda na niesprawiedliwość. Przegrany – zwycięzca opuścił Szkocję i wrócił do ojczyzny. Jednak jego losy potoczyły się zupełnie inaczej, niż by sobie tego życzył. Uciekając przed podejrzeniami o szpiegostwo powrócił do Szkocji, by na nowo złączyć swój los z Abigail. Jednak czy to ona była mu przeznaczona?

Dwie kobiety, jeden mężczyzna i wielka miłość we wszystkich jej odcieniach – od namiętności do śmiertelnej nienawiści i kary za zdradę. Burzliwe losy rodziny McGregorów ujrzą światło dzienne na tle chłodnych wrzosowisk, wysokich klifów i starych budowli, opowiadających swoje własne, przejmujące historie.

źródło opisu: strona autorki

źródło okładki: strona autorki

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5547

Namiętna i nieodwzajemniona miłość prowadzi w ślepe zaułki

Miłość to najbardziej nieobliczalne z uczuć. Miłość ma różne oblicza. Miłość dodaje skrzydeł i przenosi góry, ale potrafi także zaprowadzić do piekła i zrobić z człowieka potwora. To taka miłość, w której kocha tylko jedna ze stron. To miłość, gdy jedna osoba kocha za dwoje.

Po lekturze najnowszej powieści Gabrieli Gargaś samoistnie nasuwa się pytanie czy warto kogoś kochać bez wzajemności? Z fabuły powieści płynie morał, że nie, bo niespełnione uczucie jest w stanie zniszczyć życie i na zawsze odciąć drogę do szczęścia. Taką wysoką cenę płacą najczęściej kobiety, które jak dwie główne bohaterki bardzo dobrej, najnowszej powieści Gabrieli Gargaś zakochują się bez wzajemności i są zabawką w ręku mężczyzn.

Anna ma trzydzieści pięć lat i zranione serce. By dojść do siebie po ogromnym miłosnym rozczarowaniu wyjeżdża do Szkocji. Tam chce zacząć nowe życie i zapomnieć o mężczyźnie, który potraktował ją niepoważnie mimo jej zaangażowania. Na obczyźnie próbuje ułożyć swój świat na nowo. Pomaga jej w tym praca w posiadłości Lady Abigail – bogatej starszej pani, której staje się opiekunką. Pracodawczyni opowiada Annie historię swojego życia. Ta staje się fundamentem fabuły książki, którą Ania marzyła, by kiedyś napisać. Owa opowieść jest naprawdę niesamowita i ekscytująca. Okazuje się bowiem, że nie tylko Polka stała się ofiarą źle ulokowanego uczucia...

Gabriela Gargaś ma w swoim dorobku już kilkanaście książek. Jej karierę śledzę od debiutu „Jutra może nie być”, który bardzo mocno zapadł mi w pamięć. „Minione chwile” są do niego bardzo podobne – niosą w sobie równie wielki ocean emocji. Dostarczają ich naprawdę wiele, a o książce trudno szybko zapomnieć. Nie jest to bowiem lektura, która błyskawicznie rozmywa się w pamięci po jej przeczytaniu. Ta powieść rodzi wiele myśli na temat miłości i jej różnych obliczy. Każdy z nas chce być kochanym i kochać. Los jednak nie zawsze pozwala dostąpić uczuciowego nieba. Gabriela Gargaś w swoim najnowszym tytule pokazuje to złe oblicze miłości. Wtedy jesteśmy w stanie zapomnieć o moralności i człowieczeństwie. Zraniona kobieta może stać się nieobliczalnym potworem, którego zaślepia zemsta.

Historia Lady Abigail to wzruszająca a zarazem mrożąca krew w żyłach opowieść, która chwyta za serce, ale i wywołuje dreszcze. Płynie z niej morał, by nie dać się wplątać w nieodwzajemnione uczucie. W miłości nie ma nic na siłę. Pochodzący z Polski Waldemar, którego Abigail poślubia to również postać dramatyczna i nieszczęśliwa. Pogubiony w życiu mężczyzna nie potrafi odnaleźć się w otaczającej go rzeczywistości. Zraniony przez świat nie jest w stanie kochać i dokonywać wyborów.

„Minione chwile” to warta uwagi książka, która ma wiele atutów. Mnie urzekł jej niesamowity klimat. Po leniwym zbudowanym głównie z dialogów początku przychodzi czas na historię z ubiegłego wieku, którą chłonęłam ciekawa jej zakończenia. Fabuła powieści ma wiele zawirowań i nie dających się przewidzieć zakrętów. Lektura trzyma w napięciu do ostatniej strony, a jej zakończenie budzi dość mieszane uczucia. Polecam tę powieść zwłaszcza tym, którzy lubią szkockie klimaty oraz osobom, które nie znają jeszcze prozy tej zdolnej polskiej pisarki. „Minione chwile” z pewnością nie rozczarują i okażą się idealną propozycją na wakacyjne upalne dni.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Elżbieta | 2018-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2018

2 kobiety, 1 mężczyzna i wielka miłość. Przejmująca historia miłości we wszystkich jej odcieniach. Miłości o której każdy marzy i każdy chce przeżyć.
Czym jest miłość?. Są różne odcienie tego uczucia. Każdy z nas ma inną definicję miłości. Niekiedy może mieć posmak goryczy. Ale są takie miłości, przez które człowiek kona w męczarniach. Jest podstępna jak złodziej,wywarza drzwi do serca wytrychem i nie interesuje się czy jesteśmy na nią gotowi.

Pełna emocji książka. Akcja dzieje się w Szkocji, gdzie wyjeżdża Anna, by uwolnić się od byłego chłopaka i uleczyć złamane serce. Znajduje pracę w posiadłości Lady Abigail mając nadzieję na zakończenie uczuciowych problemów.
Starsza pani opowiada jej wstrząsającą historię intensywnej i barwnej miłości swojego życia. Pokochała tak bardzo, że wydawało się jej , że nikogo innego nie zdoła pokochać. Waldek przeżył wojnę, nie mógł wróci do kraju. Był samotny na obczyźnie, a ona była pomostem, który łączył go z normalnością. Była dla niego...

Mollinka_90 | 2018-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2018

Po raz kolejny przekonuję się, że rodzime autorki tworzą powieściowe koszmarki, które umieją oczarować tylko scenerią, w której umiejscowiona jest akcja i ogólnym zarysem fabuły. O Gabrieli Gargaś myślałam cieplej ze względu na to, że jej książki mają dobre oceny czytelników i nastawiłam się na porcję dobrej powieści obyczajowej. Niestety pierwsze zetknięcie z autorką z pewnością będzie ostatnim. Chyba średnio uzdolniony gimnazjalista byłby w stanie napisać lepszą powieść!

Osadzona w realiach życia na emigracji powiastka opisuje historię Anny, która do Szkocji uciekła przed miłością. Źle ulokowane w żonatym draniu uczucie nie pozwala jej ponownie się zakochać. Anna jest bardzo infantylną, działającą na nerwy postacią. Podobnie jak jej współlokatorka, Agata, wzbudzająca co prawda więcej sympatii, ale informująca np., że z powodu trudnych relacji z ojcem nie odnajduje się w relacjach z facetami, nigdy się już nie zakocha i z nikim nie zwiąże, po czym trzy kartki dalej czytamy, że...

Stokrotka | 2018-10-21
Na półkach: Przeczytane, Obyczajowe
Przeczytana: 21 października 2018

Gdy wczesną wiosną ukazała się zapowiedź najnowszej powieści Gabrieli Gargaś „Minione chwile”, od razu wrzuciłam tę książkę na półkę „Chcę przeczytać”. Jakiś czas temu odebrałam zarezerwowany w bibliotece egzemplarz i tego samego dnia na naszym portalu trafiłam na dwie negatywne opinie o tej powieści. Trochę to podkopało mój czytelniczy zapał. Nie na tyle jednak, aby zrezygnować z lektury. I to był błąd.

Słabe strony powieści:
1. Banały na temat mężczyzn i miłości.
2. Nic niewnoszące do fabuły dialogi, np. o namolnym Grzegorzu/z tymże Grzegorzem.
3. Co drugi bohater niczym rasowy przewodnik opowiada o zabytkach w Edynburgu, koniecznie wspominając o miejscach nawiedzanych przez duchy.
4. Bohaterki w początkowych rozdziałach non stop śmieją się z tego, co powiedziała jedna do drugiej. Nawet jeśli tekst nie jest zabawny, to co i rusz można się doszukać słów: „Roześmiała się” lub „Roześmiały się”.
5. Główna bohaterka (Anna) drugiego dnia pracy u mocno wiekowej lady Abigail ni z...

Autorka jest mistrzynią w pisaniu o smutku i tragediach, które przeżywają jej bohaterki a czytelniczki czytając o tym wylewają morze łez.
W tej powieści powtarza znany i chwytliwy temat.
Dwie bohaterki opisują swój tragiczny los związany z zawodem miłosnym, bo mężczyźni których kochały nad życie okazali się niewarci ich miłości, bo kochali inną kobietę. One nie potrafiły zrozumieć, że miłość to uczucie przelotne, które przychodzi i odchodzi kiedy chce i lepiej pozwolić mu odejść niż cierpieć, tęsknić, znosić upokorzenia i żebrać o miłość.
Powieść prowadzona jest dwutorowo. Współcześnie gdy Anna przyjeżdża do pracy w Szkocji i dużo wcześniej, gdy poznaje burzliwą historię życia jej pracodawczyni Lady Abigail która pokochała Polaka.
Początek książki strasznie nudny, przegadany i nie wiadomo po co w ogóle autorka go napisała bo jest o niczym konkretnym. Liczyłam że historia Abigail będzie bardziej ciekawa i może by była, gdyby nie fakt, że są to tylko krótkie wydarzenia z życia...

Teresa | 2018-10-17

Fascynująca opowieść o poplątanych losach dwóch kobiet o miłości ,zdradzie ,pełna tajemnic ,o życiu na emigracji i tęskonocie za ojczyzną.Piękne opisy szkockich krajobrazów zachęcaja do czytania jak rownież wydarzenia które miały miejsce na przełomie lat 40 i 50 XX wieku.Opowieść ukazuje blaski i cienie życia na obczyżnie i wielką tęskonotę za ojczyzną.Mamy rownież wielką nieszczęśliwą miłość która stała się obsesją która niszczy wszystko na swojej drodze.Autorka pokazuje w swej powieści że idealna miłość nie istnieje i jeśli nie jesteśmy w stanie tego zaakceptować to możemy się mocno rozczarować.Intryguje i wzrusza.Polecam.

andzia12 | 2018-08-07
Przeczytana: 02 sierpnia 2018

Po raz pierwszy książka pióra G. Gargas mnie nie porwała tak, jak przeczytane dotąd pozostałe powieści pisarki. Jedynym, jak dla mnie, ciekawym wątkiem w tej książce była historia Angielki i Polaka w czasach po zakończeniu wojny. Przykład jak chora ślepa miłość, może wyrządzić wiele złego. Czasami dobre chęci mogą zburzyć wiele.

Pomimo wszystkich małych wad, książka w miarę dobrze się czyta.

TINA | 2018-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2018

Jest coś w książkach Gabrieli Gargaś, czego nie da się w tak prosty sposób opisać słowami. To jakaś magia, która sprawiają, że nawet te najprostsze prawdy trafiają do naszych serc. Cenię sobie treści jakie autorka przekazuje w swoich książkach, bo niejednokrotnie pisze o sprawach, które dotyczyć mogły by każdego z nas. Gdy zobaczyłam okładkę „Minionych chwil” zakochałam się… wiedziałam, że to będzie kolejna historia, którą koniecznie muszę poznać.

Autorka po raz kolejny czaruje nas słowem. Jestem pod wrażeniem, bo historia miłości między Lady Abigail i Waldkiem chwyta za serce i wyciska łzy. Jest gorąca, namiętna, dramatyczna, a momentami tak bardzo smutna, że musimy zatrzymać się na chwilę i zastanowić... Jak cienka jest linia między miłością a nienawiścią? Czy aby ją przekroczyć wystarczy jedno słowo, jeden dotyk lub jedno spojrzenie? Wiedzą to na pewno Ci, którym złamano serce. „Minione chwile” to piękna i wzruszająca historia, która daje wiele do myślenia. Jest autentyczna i...

nieperfekcyjnie | 2018-05-08
Przeczytana: 05 maja 2018

"Minione chwile" to moje piąte spotkanie z twórczością Gabrieli Gargaś. Z pewnością jest to historia nieco różniąca się od tych, które do tej pory czytałam. To opowieść wielowątkowa, tajemnicza i miejscami przerażająca. Porusza sporą ilość różnych tematów - od życia na emigracji oraz niemożność poradzenia sobie z miłością pozbawioną przyszłości, aż po problemy z powrotem do powojennego kraju oraz koniecznością wyboru pomiędzy sercem a rozumem. Ta historia stanowi także potężne studium miłości, która bywa potężna, fascynująca i namiętna, ale nieraz wręcz chorobliwa oraz totalnie źle ulokowana.

Anna pragnie odnaleźć spokój, wyjeżdżając do Szkocji. Kiedy rozpoczyna pracę w posiadłości Lady Abigail, nie ma pojęcia, jaką historię skrywa w sercu owa starsza pani. Pomiędzy kobietami nawiązuje się nić porozumienia, a tajemnice w końcu wychodzą na światło dzienne.

"Każdy z nas nosi w sobie potwora....

izabela81 | 2018-04-25
Na półkach: 2018 rok, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 19 kwietnia 2018

"W głębi mojego serca tkwią rany. Wyciągałam z nich kolce wspomnień bardzo długo. Bolało. Kochałam tylko jego. Przez długi czas liczył się tylko on. A potem przyszedł...

Anne_Joy | 2018-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2018

"Minione chwile" to moje pierwsze spotkanie z twórczością Gabrieli Gargaś. Okazało się ono naprawdę udane:) I o ile pierwsze 100 stron nie robi specjalnego wrażenia, o tyle dalszą część czyta się już bez wytchnienia, i tak aż do końca. Historia lady Abigail i jej dramatycznego życia wciąga bez reszty. Ładnie wpleciona jest też tu ta dziejąca się współcześnie historia miłości Anny do Marcina. Ale tak naprawdę to losy Abigail, Waldka i Marysi stanowią o sile tej powieści. Na pewno bardzo dużym plusem jest też osadzenie akcji w Szkocji, co dodaje książce mrocznego i tajemniczego klimatu. To opowieść o rozdartych, poranionych ludziach, o skomplikowanych uczuciach, złych decyzjach i ich tragicznych konsekwencjach, a także o tym, jak blisko jest od miłości do nienawiści. Gorąco polecam Wam tę pełną emocji historię! Jak najbardziej, warto:)

Moja ocena: 5/6 lub 7/10