Dramaty. Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku. Między nami dobrze jest

Okładka książki Dramaty. Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku. Między nami dobrze jest Dorota Masłowska
Dorota Masłowska Wydawnictwo: Noir sur Blanc literatura piękna
Noir sur Blanc
2017-09-01
2010-01-01

Dziwne. Do tej pory spotkania z dramatami Masłowskiej w wersji czytanej działały świetnie, a „Między nami dobrze jest” widziałam w TR Warszawa i bawiłam się przednio. Zupełnie nie rozumiem, co się wydarzyło, ale tę sztukę czytało mi się źle. Brakowało jej lekkości, a zwyczajny absurdalny bełkot bohaterów Masłowskiej tym razem jakoś słabo się przetwarzał. Były dobre momenty, finał też ok, ale ogólnie nie siadło. Smuteczek.

W przypadku „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” poszło jak zwykle: zachwytom i rechotom nie było końca. Uwielbiam język i trafność spostrzeżeń Doroty, tu nic się nie zmieniło.

„Rumunom” daję 9, a „Między nami...” (w wersji papierowej) 5. Przy okazji przekonałam się, jak można podkręcić wartość tekstu na teatralnej scenie. PS Sztukę Jarzyny możecie obejrzeć na ninateka.pl.

W swoich dramatach: Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku i Między nami dobrze jest autorka po raz kolejny udowadnia, że operowanie słowem nie jest jej obce, a współczesne bolączki to coś, co szczególnie ją interesuje. W pierwszej sztuce, napisanej dla warszawskiego Teatru Rozmaitości, Masłowska mierzy się z problemem nierówności społecznych i implikacji jakie ze sobą niosą. Dwoje tytułowych bohaterów poszukuje transportu i w końcu wsiada do samochodu, jednak kierowca nie jest im przychylny, żeby wyrazić się delikatnie. Na początku zdecydowanie nie czuć większego ciężaru, czytelnik próbuje się połapać kto jest kim w tej sztuce, w jakim celu postacie podróżują, co kryje ich przeszłość. Rozwiązanie zagadki jest zaskakujące i satysfakcjonujące. Fabuła natomiast powoli, z każdą kolejną przewróconą stroną, prowadzi w o wiele mroczniejsze rewiry, a jednocześnie nie popada w przesadny dramatyzm.

Między nami dobrze jest to opowieść o zderzeniu pokoleń. Tym razem po dwóch stronach znajdują się: wspominająca II wojnę światową Babcia i głośno wyrażająca swoje zdanie na każdy temat Mała Metalowa Dziewczynka. W kwestii klimatu: dostaniemy całą masę absurdu i groteski. W przypadku tego dramatu język jest wymagający, Masłowska mocno bawi się słowem. Sama momentami czułam się zagubiona i mam wrażenie, że dopiero obejrzenie tej sztuki na deskach teatru pozwoliłoby na pełne jej doświadczenie.

śmiechawa

śmiechawa

Rumuni byli wyśmienici, pod koniec płakałem trochę ze śmiechu, trochę ze smutku.
Między nami dobrze jest już mniej. Zarówno wideo jak i ksiązka. Jak na razie najsłabsza pozycja M.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Świetna. Oba dramaty dobre. Bardzo aktualne w przekazie.

Świetna. Oba dramaty dobre. Bardzo aktualne w przekazie.

Dawno czytałem. Oglądałem też inscenizacje teatralne, a radiowa adaptacja "Rumunów" z Dominiką Kluźniak i Maciejem Stuhrem to prawdziwy brylant w tej kategorii. Mimo upływu czasu wciąż pamiętam całe frazy, a na rożne sprawy patrzę przez pryzmat języka autorki i interpretację aktorów. To pocieszające, że gdzieś w naszym smutnym kraju mieszka sobie pewna Dorota i od czasu do czasu coś nam chce o nas powiedzieć.

Absurdalność polskiej rzeczywistości da się opisać wspinając się w absurdzie jeszcze wyżej. W odróżnieniu od żenujących polskich kabaretów, autorce udało się to w bardzo dobrym stylu, w którym trzeba włączyć też myślenie. Kto uważa, że oba dramaty to bełkot, ten kompletnie nie rozumie formy i przekazu pisarki. Niebanalne, pomysłowe, często zaskakujące, ostateczne do bólu prawdziwe. I smutne. Masłowska w wysokiej formie.

1970

Można nie przepadać za stylem Masłowskiej, nie da się jednak odmówić jej umiejętności operowania słowem. Oba dramaty są genialnie rozpisane i choć sama fabuła, np. „Między nami dobrze jest” może nie przekonywać, to dla samego języka, dla samych gier słownych i metajęzykowych odniesień warto spróbować.

Język Masłowskiej to dobro narodowe samo w sobie. Jednak w przypadku obu tekstów ich wartość odkrywczo - poznawcza jest, do pewnego stopnia, wątpliwa. Warto się zapoznać z wizją Polski a,b,c,d,e,f,g...

osobno czy razem, oba świetne. Jeśli ciut za wysoka ocena, to zadatek na przyszłość, bo ja wierzę, że Masłowska daleko /wysoko/ zajdzie