Dramaty. Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku. Między nami dobrze jest

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
literatura piękna
Robert

Dwa najważniejsze (jak dotąd) dramaty Doroty Masłowskiej „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” i „Między nami dobrze jest” pokazują, że autorka nie tylko znakomicie operuje językiem, jest niezwykle wyczuloną obserwatorką naszej codzienności, ale też doskonale czuje scenę.

źródło opisu: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Marek | 2019-03-15

Dawno czytałem. Oglądałem też inscenizacje teatralne, a radiowa adaptacja "Rumunów" z Dominiką Kluźniak i Maciejem Stuhrem to prawdziwy brylant w tej kategorii. Mimo upływu czasu wciąż pamiętam całe frazy, a na rożne sprawy patrzę przez pryzmat języka autorki i interpretację aktorów. To pocieszające, że gdzieś w naszym smutnym kraju mieszka sobie pewna Dorota i od czasu do czasu coś nam chce o nas powiedzieć.

armenov666 | 2018-08-03

Absurdalność polskiej rzeczywistości da się opisać wspinając się w absurdzie jeszcze wyżej. W odróżnieniu od żenujących polskich kabaretów, autorce udało się to w bardzo dobrym stylu, w którym trzeba włączyć też myślenie. Kto uważa, że oba dramaty to bełkot, ten kompletnie nie rozumie formy i przekazu pisarki. Niebanalne, pomysłowe, często zaskakujące, ostateczne do bólu prawdziwe. I smutne. Masłowska w wysokiej formie.

Można nie przepadać za stylem Masłowskiej, nie da się jednak odmówić jej umiejętności operowania słowem. Oba dramaty są genialnie rozpisane i choć sama fabuła, np. „Między nami dobrze jest” może nie przekonywać, to dla samego języka, dla samych gier słownych i metajęzykowych odniesień warto spróbować.

Jarek1983 | 2014-05-05
Przeczytana: 05 maja 2014

Język Masłowskiej to dobro narodowe samo w sobie. Jednak w przypadku obu tekstów ich wartość odkrywczo - poznawcza jest, do pewnego stopnia, wątpliwa. Warto się zapoznać z wizją Polski a,b,c,d,e,f,g...

Wojciech Gołębiewski | 2014-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2014

osobno czy razem, oba świetne. Jeśli ciut za wysoka ocena, to zadatek na przyszłość, bo ja wierzę, że Masłowska daleko /wysoko/ zajdzie

Katik | 2014-04-14
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 13 kwietnia 2014

Niezwykle inteligentne, skłaniające do refleksji, wywołujące głośny śmiech. Masłowska udowadnia, że język to faktycznie jej konik, i że potrafi go dosiadać. Swobodnie czerpie z kultury masowej, czyni niezwykle trafne spostrzeżenia na temat czasów, w jakim przyszło nam żyć, bawi się tym, co tworzy, niczym umorusane, ale szczęśliwe dziecko na wysypisku współczesności.
"Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" to mój faworyt, ponieważ jego tematyka jest mi bliższa. Literacko natomiast oba dramaty prezentują ten sam poziom, stanowią dobrze przemyślane i konsekwentne konstrukcje. Jest tu i coś ze Strindberga, i z teatru absurdu. Szczerze polecam.

Katarzyna | 2013-09-11

Pierwsze wrażenie podczas czytania (i po przeczytaniu): "Beznadzieja, dno, masakra".
Ale po przemyśleniu, poczytaniu o czym to tak naprawdę mówi... lepsze. Chociaż ciężko jest przebrnąć.
Ach, ten język. Zdecydowanie nie lubię stylu Pani Masłowskiej.
Lecz za przesłanie, do którego ciężko było się dokopać, plus.

sowa | 2012-02-21

W tamtym roku byłam w Warszawie w TR na sztuce "Miedzy nami dobrze jest". Wywołała we mnie takie wrażenie, że do tej pory nie mogę się otrząsnąć. Przed samym wejściem byłam sceptycznie nastawiona ponieważ nie bardzo lubię twórczość Masłowskiej i... takie zaskoczenie. Teraz chcę przeczytać oryginał i porównać. Zobaczymy, co mi z tego wyjdzie:)

konto_usuniete | 2010-10-27
Przeczytana: 27 października 2010

Dwa niesamowite i bardzo wciągające dramaty. Istne mistrzostwo w manipulowaniu językiem. Zabawa groteską, przerysowaniem i absurdem. Jeżeli miałbym wyszczególnić - to "Między nami..." odrobinę lepszy. Obecnie moja ulubiona książka.

Monika Adamczyk | 2010-08-17
Przeczytana: 25 maja 2010

Dawno nie wymęczyło mnie tak czytanie książki...
Moim zdaniem każdą książkę warto przeczytać, ale nie zawsze z jej przeczytania cokolwiek się wyniesie.