Dramaty. Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku. Między nami dobrze jest

Okładka książki Dramaty. Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku. Między nami dobrze jest
Dorota Masłowska Wydawnictwo: Noir sur Blanc literatura piękna
literatura piękna
Noir sur Blanc
2017-09-01
2010-01-01

śmiechawa

Rumuni byli wyśmienici, pod koniec płakałem trochę ze śmiechu, trochę ze smutku.
Między nami dobrze jest już mniej. Zarówno wideo jak i ksiązka. Jak na razie najsłabsza pozycja M.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Świetna. Oba dramaty dobre. Bardzo aktualne w przekazie.

Dawno czytałem. Oglądałem też inscenizacje teatralne, a radiowa adaptacja "Rumunów" z Dominiką Kluźniak i Maciejem Stuhrem to prawdziwy brylant w tej kategorii. Mimo upływu czasu wciąż pamiętam całe frazy, a na rożne sprawy patrzę przez pryzmat języka autorki i interpretację aktorów. To pocieszające, że gdzieś w naszym smutnym kraju mieszka sobie pewna Dorota i od czasu do...

Absurdalność polskiej rzeczywistości da się opisać wspinając się w absurdzie jeszcze wyżej. W odróżnieniu od żenujących polskich kabaretów, autorce udało się to w bardzo dobrym stylu, w którym trzeba włączyć też myślenie. Kto uważa, że oba dramaty to bełkot, ten kompletnie nie rozumie formy i przekazu pisarki. Niebanalne, pomysłowe, często zaskakujące, ostateczne do bólu...

Można nie przepadać za stylem Masłowskiej, nie da się jednak odmówić jej umiejętności operowania słowem. Oba dramaty są genialnie rozpisane i choć sama fabuła, np. „Między nami dobrze jest” może nie przekonywać, to dla samego języka, dla samych gier słownych i metajęzykowych odniesień warto spróbować.

Język Masłowskiej to dobro narodowe samo w sobie. Jednak w przypadku obu tekstów ich wartość odkrywczo - poznawcza jest, do pewnego stopnia, wątpliwa. Warto się zapoznać z wizją Polski a,b,c,d,e,f,g...

osobno czy razem, oba świetne. Jeśli ciut za wysoka ocena, to zadatek na przyszłość, bo ja wierzę, że Masłowska daleko /wysoko/ zajdzie

Niezwykle inteligentne, skłaniające do refleksji, wywołujące głośny śmiech. Masłowska udowadnia, że język to faktycznie jej konik, i że potrafi go dosiadać. Swobodnie czerpie z kultury masowej, czyni niezwykle trafne spostrzeżenia na temat czasów, w jakim przyszło nam żyć, bawi się tym, co tworzy, niczym umorusane, ale szczęśliwe dziecko na wysypisku współczesności.
"Dwoje...

Pierwsze wrażenie podczas czytania (i po przeczytaniu): "Beznadzieja, dno, masakra".
Ale po przemyśleniu, poczytaniu o czym to tak naprawdę mówi... lepsze. Chociaż ciężko jest przebrnąć.
Ach, ten język. Zdecydowanie nie lubię stylu Pani Masłowskiej.
Lecz za przesłanie, do którego ciężko było się dokopać, plus.

• 2018
  • 2014
  • Literatura polska
  • 2020
  • Chcę w prezencie

Dodaj cytat z książki Dramaty. Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku. Między nami dobrze jest