Piosenka o zależnościach i uzależnieniach

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Poezje". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Biuro Literackie
9788362006045
poezja

W swoim nowym tomie Dycki nie odchodzi od stworzonej przez siebie konwencji, bo i cały czas pisze jeden, niekończący się, wiersz. "Bezzasadność" pewnych powracających fraz tłumaczy, jak to się dzieje, że Tkaczyszyn, cały czas robiąc to samo i w taki sam sposób, uwodzi, niepokoi i ekscytuje. Bezzasadność napomknień - uwodzicielska, olśniewająca - gra pierwsze skrzypce, a my staramy się uchwycić tego, co tak bardzo nie ma znaczenia, że aż staje się konieczne.

Nagroda literacka Nike 2009.

źródło opisu: Biuro Literackie, 2009

źródło okładki: http://www.biuroliterackie.pl/

Łukasz Witt | 2017-03-10
Przeczytana: 10 marca 2017

Nie polubię się chyba z twórczością Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego. Występuje u niego za dużo odwołań do fizjologii i wulgaryzmów. Zabrakło mi błyskotliwości, lecz nie można odmówić autorowi paru trafnych dobrze ubranych spostrzeżeń "istotą poezji jest nie tyle zasadność/co bezzasadność napomknień i powtórzeń" albo "dlaczego jeszcze nie umiem/ słowa Polska gdy wielu/ zdążyło się nim nasycić/ i zadręczyć innych", lecz z drugiej strony pojawia się coś takiego jak "a każdy z nas był "podkręcony przez tę samą kozę/ chujozę" o ile dobrze odczytuję zapiski".

Jednak odnalazłem sporo złych strof, które zagłuszają te dobre, dlatego musi być więcej niewypełnionych gwiazdek.

Olaf | 2012-11-02
Przeczytana: 27 października 2012

Bardzo często myślę sobie o poetach starej daty panu Herbercie, pani Szymborskiej, i t d. Chyba ich poetyka nigdy by nie przeszła fuzję z wulgaryzmami, z językiem buduaru i rynsztoka. Zastanawiam się, czy poezja w połączeniu z językiem niepoetyckim, wychodzi na tym dobrze, chyba nie. W prawdzie co kto lubi, ale te połączenia, to taka słabość poety, który dla podkreślenia swoich przeżyć, musi oblać jaskrawą i śmierdzącą farbą świadomość czytelnika, by móc się tam ogłosić ze swoim przesłaniem. Nędzne to i żałosne, myślę. A Tkaczyszyna - Dyckiego łącze ze sobą bagażem podobnych przeżyć, które opisuje, tak jak bym nigdy nie potrafił, stąd uważam ten tomik za rewelacyjny, jednak język marny i nędzny, nierzadko, bo wulgarny. W poezji to nie dopuszczalne, myślę

nienasycenie | 2014-02-21
Przeczytana: 20 lutego 2014

Zabawa słowem i wielokrotne przetwarzanie z pozoru podobnych fraz dało zaskakujący efekt i stworzyło nowe znaczenia. Może nieco kłuć w oczy użycie wulgaryzmów, co wydaje się być sprzeczne z klasyczną, dawną poezją. Ale nie pozostawia obojętnym.

Mateusz | 2012-01-15
Przeczytana: październik 2011

bardzo dobra poezja, którą nawet wykorzystałem w teatrze z przyjaciółmi. pokazywanie czegoś z kilku stron za każdym razem z nowym efektem.
dla mnie mistrzostwo.

| 2011-11-05
Przeczytana: grudzień 2009

Jeden z ulubionych tomów. W moim przekonaniu obowiązkowa pozycja dla wszystkich miłośników poezji niebanalnej i kontrowersyjnej, a momentami nieco przerażającej w swym wydźwięku. Ta bardzo osobista podróż w świat własnych lęków i czasem niezrozumiałych emocji, towarzyszących przecież w pewnych momentach życia, każdemu z nas, tworzy obraz niezwykły, ale spójny i zapadający na długo w czytelniczą pamięć.

Joanna | 2012-11-13

Intrygująca