Ostatni król Teksasu

Tłumaczenie: Jacek Konieczny
Cykl: Tres Navarre (tom 3)
Wydawnictwo: Galeria Książki
The Last King of Texas
Jacek Konieczny
raven

Kiedy zostaje zastrzelony kontrowersyjny profesor anglistyki, Tres Navarre - detektyw i doktor literatury jednocześnie - okazuje się jedyną osobą z tytułem naukowym, która ma odwagę objąć w trybie pilnym zwolnioną posadę na Uniwersytecie Teksańskim w San Antonio. Policjanci zapewniają, że wytypowali juz podejrzanego, tak więc kiedy oni zajmą się doprowadzeniem banalnego śledztwa do końca, zadaniem Tresa będzie jedynie poprowadzenie trzech kursów, ocenianie prac studentów i wcielenie się w rolę zmarłego profesora.
Zadanie wydaje się proste, ale Tres ma skłonność do pakowania się w skomplikowane sytuacje. Kiedy dowody w sprawie zaczynają sprawiać wrażenie zbyt dobrze dopasowanych, kiedy dochodzi do kolejnych morderstw, Tres podejmuje pewne działania pozalekcyjne, które mają mu pozwolić na zgłębienie umysłu zabójcy. W ten sposób wplątuje się w niebezpieczną rozgrywkę o gangsterski honor w najciemniejszych zaułkach San Antonio.

źródło opisu: wydawca

źródło okładki: https://galeriaksiazki.pl/pl/p/Ostatni-krol-Teksasu/267

Izabela Pycio | 2018-05-26
Przeczytana: 26 maja 2018

"Oboje utkwiliśmy wzrok w słabym płomieniu zapalniczki, który rozbłysnął w szoferce pikapa po drugiej stronie ulicy, oświetlając na chwilę cygaro, parę obwisłych policzków i rondo kowbojskiego kapelusza."

Powieść w teksańskich klimatach, nasycona gangsterskimi porachunkami, szemranymi interesami, przestrachem panującym w tylko pozornie opuszczonych mrocznych zaułkach i spowitych tajemnicami ciemnych uliczkach San Antonio, wzbogacona elementami meksykańskiej kultury i mentalności. Autor umiejętnie podgrzewa atmosferę niepokoju i niepewności, wzbogacając kryminalny wątek elementami sensacji i lekkostrawnego męskiego humoru, choć z sarkastycznymi, ironicznymi i kąśliwymi nutami. Już w pierwszym tomie "Big red tequila" spodobał mi się styl narracji, sugestywny i przyjazny, kładący nacisk na detale, ale nieprzytłaczający opisami. Niewątpliwym atutem jest ciekawie wykreowany profil głównego bohatera, miłośnika wschodnich sztuk walki, doktora anglistyki, prywatnego detektywa, osobnika...

Nowalijki | 2018-03-28
Przeczytana: 24 marca 2018

Tomasz Radochoński www.nowalijki.com.pl
------------------------------------------

Rick Riordan jest kojarzony z niezwykle udaną serią o Percym Jacksonie. Mitologia, szybka akcja i humor sprawiają, że młodzież wręcz pochłania kolejne części Olimpijskich Herosów. Obok literatury dla młodszego odbiorcy, amerykański autor ma w dorobku powieści sensacyjno - kryminalne z Tresem Navarre. Do tej pory ukazały się po polsku trzy tomy: Big Red Tequila, Taniec wdowca i najnowsza cześć Ostatni król Teksasu. Jeśli pokochaliście styl autora w wydaniu młodzieżowym, to z pewnością przypadną Wam do gustu perypetie Tresa Navarre, który ma skłonność do popadania w wielkie kłopoty.

Na Uniwersytecie Teksańskim zostaje zastrzelony profesor anglistyki. Może niezbyt błyskotliwy, ale na swój sposób kontrowersyjny. Nadarza się więc okazja, aby to swoiste gorące krzesło przejął we władanie ktoś nowy. Na chwilę, na zastępstwo. Studenci czekają, niesprawdzone eseje również. Władze uczelni już jakiś czas...

kasiazosia | 2018-03-12

Zamówiłam przedpremierowo i się nie zawiodłam...

Kontynuacja przygód szalonego detektywa Tres Navarre w wersji Ricka Riordana, autora popularnych książek dla młodzieży o Percy Jacksonie.

"Ostatni Król Teksasu" jest wspaniałą książką pełną humoru, zwrotów akcji i upalnego Teksasu :) Można tu znaleźć wszystko, co najlepszego w warsztacie pisarskim Riordana, ale w wersji dla dorosłych:)

Polecam gorąco!

Bardzo dobra część, dużo lepsza niż 2, ale odrobinę gorsza niż 1. Zdecydowanie polecam i zdecydowanie sięgnę po następne tomy. No i może w końcu skuszę się na inne serie autora :D

KrainaKsiążkąZwana | 2018-04-13

Ostatni król Teksasu to fantastyczna powieść, która przenosi czytelnika do gorącego Teksasu, a za sprawą bardzo realnego bohatera dostarcza niezapomnianych wrażeń. Morderstwo, zagadka, tajemnice, ale i dużo dobrej zabawy i lekkiego humoru. Polecam serdecznie!

Całość: http://www.kraina-ksiazka-zwana.pl/2018/04/ostatni-krol-teksasu-rick-riordan.html

AnakinQ | 2018-08-16
Przeczytana: 03 sierpnia 2018