#czytamwdomu – książki poleca Robert Ziębiński

LubimyCzytać LubimyCzytać
23.03.2020

Dziś w ramach akcji #czytamwdomu #kupujeksiazki lekturę poleca Robert Ziębiński. Jego zdaniem w najbliższym czasie świetnie sprawdzą się mniej znane książki twórcy cyklu o Percym Jacksonie, a także popularnonaukowa dystopia, należąca do klasyki SF i nominowana do nagrody Nebula… w 1967 roku.

#czytamwdomu – książki poleca Robert Ziębiński

Zacznę od tego, co mnie samego zachwyciło do tego stopnia, że tymi samymi łapkami, którymi stukam teraz literki, pisałem do wydawcy e-maile z pytaniami: kiedy kolejny tom? A ponieważ nigdy tego nie robię, świadczy to tylko o jednym: ten cykl naprawdę mnie zachwycił. O czym mowa? O serii książek dla dorosłych pisanych przez Ricka Riordana. Tego pana zna większość nastolatków – w końcu jego cykl o Percym Jacksonie to absolutny hit. Zanim jednak został on popularnym autorem dziecięcym, pisał kryminały dla dorosłych. I tak dochodzimy do tego, co zachwyciło mnie – serii o Tresie Navarre. Oto przed wami trzy tomy („Big Red Tequila”, „Taniec wdowca”, „Ostatni król Teksasu”) noir w stanie czystym. Bohater to trochę nieudacznik, trochę twardziel, a w stu procentach indywidualista, który lata temu po śmierci ojca wyjechał z rodzinnego miasteczka. Teraz jednak wraca i robi to w najbardziej kryminalnym stylu, jakim można było to zrobić – od razu pakuje się w kłopoty. Riordan pisze dowcipnie, by nie powiedzieć błyskotliwie. Dialogi skrzą, postaci bawią, a całość uwodzi niewymuszonym stylem. To propozycja dla miłośników kryminałów.

Dla fatalistów, którym nastrój za oknami nie wystarcza i chcą się dobić na dokładkę, z czystym sercem polecam „Przestrzeni! Przestrzeni!” – klasyczną fantastykę Harry’ego Harrisona, której adaptacja filmowa, czyli „Zielona pożywka”, dziś w dobie pandemii zaczyna być coraz bardziej popularna. Film jest depresyjny, ale powieść dosłownie wbija w ziemię. To styl, który uwielbiam – stare amerykańskie pulp fiction. Szybkie zdania, potężny ładunek emocjonalny i atmosfera fatalizmu, która gęstnieje strona po stronie. Z dziką rozkoszą polecam też pakiet Richarda Mathesona, który niedawno trafił do księgarni, czyli wydane w jednym tomie „Jestem legendą”, „Piekielny dom” i „Człowiek, który nieprawdopodobnie się zmniejszał”. To już żelazna klasyka. A że czasu mamy więcej niż zwykle – te lekcje z kanonu naprawdę warto odrobić.

Robert Ziębiński

Robert Ziębiński – dziennikarz, pisarz. Pracował w „Tygodniku Powszechnym”, „Przekroju”, „Wprost”, „Gazecie Wyborczej”, „Newsweeku”. Prowadził portal dzikabanda.pl. Od 2017 roku redaktor naczelny polskiej edycji Playboya. Współprowadzący audycję „Gra wstępna” w Antyradiu. Opublikował m.in. „Wspaniałe życie” (W.A.B.), „Londyn. Przewodnik POPkulturowy” (W.A.B.), „Dżentelmen” (EMG) oraz powieść kryminalno-sensacyjną „Furia” (Świat Książki). Autor pierwszej polskiej monografii poświęconej twórczości Stephena Kinga, zatytułowanej „Sprzedawca strachu”. W 2019 roku ukazała się jego druga książka poświęcona twórczości Kinga: „Stephen King. Instrukcja obsługi” – największa tego typu publikacja stworzona przez europejskiego autora. Wkrótce w księgarniach ukaże się jego powieść grozy dla nastolatków „Czarny Staw”. Wielbiciel czarnego kryminału, filmów o zombie i slasherów.

Akcja #czytamwdomu #kupujeksiazki

Książki są ważne – szczególnie w trudnych czasach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19. Nie można jednak zapominać, że branża książki – podobnie jak cała kultura – może już wkrótce zmierzyć się z zapaścią ekonomiczną. Przełożone wydarzenia literackie i targi książki, odwołane festiwale i spotkania autorskie, opóźnione premiery – wszystko to sprawia, że nad czytelniczą przyszłością zbierają się czarne chmury. Ile książek nie ukaże się z powodu strat poniesionych w wyniku pandemii? Jak wielu pisarzy nie otrzyma wynagrodzenia? Które księgarnie zostaną zamknięte? Jako społeczność czytelników lubimyczytać.pl chcemy pomóc branży książki, a więc wszystkim ludziom zawodowo związanym z literaturą: pisarzom, redaktorom, tłumaczom, grafikom, księgarzom, wydawcom. Mamy bowiem świadomość tego, że tylko czytając i kupując książki, możemy wpłynąć na ich przyszłość.

W ramach akcji #czytamwdomu #kupujeksiazki będziemy regularnie publikować wypowiedzi pisarzy, aktywistów ze świata kultury i redaktorów lubimyczytać.pl. Będą oni polecać wybraną przez siebie publikację, która ich zdaniem świetnie nada się na nadchodzące czasy. Na naszym profilu na Instagramie znajdziecie szablon, dzięki któremu także możecie pokazać, po jakie książki waszym zdaniem warto sięgnąć podczas przymusowego pozostania w domu.

Przeczytaj wszystkie polecenia w ramach akcji #czytamwdomu #kupujeksiazki

Fot. Roberta Ziębińskiego: Adam Tuchliński


komentarze [3]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
sveah 25.03.2020 08:51
Czytelniczka

#czytamwdomu #kupujeksiazki
.. i życzę wszystkim dużo zdrowia!!😊

(przeczytana)

(w trakcie czytania)

(w drodze, czekam na kuriera)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
aRek 24.03.2020 12:26
Czytelnik

#czytamwdomu #kupujeksiazki

Warto - gorąco polecam 😊
Sapiens. Od zwierząt do bogów
Homo deus. Krótka historia jutra
21 lekcji na XXI wiek

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Sapiens. Od zwierząt do bogów  Homo deus. Krótka historia jutra  21 lekcji na XXI wiek
LubimyCzytać 23.03.2020 11:29
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post