Chłopiec, który widział

Okładka książki Chłopiec, który widział Simon Toyne
Okładka książki Chłopiec, który widział
Simon Toyne Wydawnictwo: Albatros Cykl: Salomon Creed (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Salomon Creed (tom 2)
The Boy Who Saw
Albatros
2018-07-04
2018-07-04
Janusz Ochab

Mam problem z oceną. Książka mnie nie porwała, język i przebieg zdarzeń nie przekonał, główne postaci nie wzbudziły sympatii. Natomiast poruszone tematy były i są bardzo istotne i ważne jest aby o nich mówić i pisać, nie pozwolić zapomnieć aby móc bronić siebie i innych przed uprzedzeniami i nienawiścią. Szczególnie w obecnej dobie wydaje się to coraz bardziej potrzebne i konieczne.

„Chłopiec, który widział” to książka o niebanalnej i rzadko spotykanej tematyce, napisana stosunkowo prostym, aczkolwiek przyjemnym w odbiorze językiem, przedstawiająca wciągającą i dość rozbudowaną fabułę, w której, co ważne, nie zabrakło również miejsca dla mniej lub bardziej zaskakujących zwrotów akcji.

Mimo że niektóre wydarzenia opisane w niniejszej książce można było odpowiednio wcześniej przewidzieć, mimo że Simon Toyne posłużył się kilkoma charakterystycznymi, nieco oklepanymi trikami i mimo że zakończenie nie do końca mi się podobało, to ZDECYDOWANIE POLECAM tę książkę!

Mimo że niektóre wydarzenia opisane w niniejszej książce można było...

Połączenie książki rozrywkowej z ciężka tematyką holokaustu. Tematy, ktore wydawały się niemożliwe do połączenia ale dały się połączyć w tej książce i trzeba przyznać że całkiem udane połączenie z tego wyszło. Ciężko w książce rozrywkowej wpleść taki temat w sposób, który nie krzywdzi pamięci o poległych. A tutaj chyba się udało.

Nie znam autora i nie czytałam pierwszej części. Książki nie czyta się lekko. Fabuła oparta jest o II Wojnę Światową i Holokaust. To straszny i ciężki temat. Widać, że autor dobrze się do niego przygotował. I chociaż to fikcja literacka to została przedstawiona bardzo realistycznie. I niesie za sobą bardzo ważne przesłanie. Neonazizm istnieje a neonaziści żyją pośród nas. Nie bójmy się ich dyskredytować. Nie chcę przeżyć czegoś podobnego. Dla moich dzieci i wnuków pragnę życia w pokoju z poszanowaniem wszystkich i każdego z osobna.

można czytać, bez obaw.

można czytać, bez obaw.

„Jego przeszłość jest nieznana, jego przyszłość – nienapisana”
Na pustyni w Arizonie koło miejscowości Odkupienie rozbija się samolot z synem bosa narkotykowego na pokładzie, obok niego pojawia się człowiek, który nie wie, kim jest, skąd pochodzi, ale wie, że jego celem jest ocalenie kogoś w miasteczku. Rozpoczyna się wyścig z przeszłością, pojawiają się źli, którzy mają na celu znaleźć winnego, kogokolwiek.
W małym francuskim miasteczku w straszliwych męczarniach umiera były krawiec, więzień obozu pracy z okresu II wojny światowej. Wszyscy zamieszani w tę sprawę, wiedzą, że po części od garnituru pojawi się blady człowiek. Kiedy się pojawia, jedni uważają go za mordercę, inni za zbawiciela. Kim jest Salomon Creed?
Dwie części powieści, które wgniotły mnie w fotel. Każda inna, każda z inną fabułą, dotyczącą jednak jednej postaci Salomona Creeda, który … No właśnie trudno napisać, kim jest, ale na pewno postacią nietuzinkową, zagadkową, która wikła się w niebezpieczne wydarzenia, tak jakby była do nich stworzona. Fabuła do ostatnich stronic jest nieprzewidywalna, w obydwu częściach pisarz stworzył niejednoznacznych bohaterów, zmieniającą się akcję, sensację, kryminał, thriller z historią w tle. Ciekawy jak dla mnie jest też zabieg rozdziałów z dziennikami z przeszłości, które powoli odkrywają tajemnice.
„Wiedza jest czasem przekleństwem. A kiedy się już czegoś dowiesz, nie możesz tego wymazać z pamięci”

„Jego przeszłość jest nieznana, jego przyszłość – nienapisana”

To byla... ciekawa i nietypowa opowiesc. Historia holokaustu z dalszymi skutkami w naszych czasach polaczona z jakas magia ktorej nie moge jednak zrozumiec nawet po przeczytaniu calej ksiazki. Epilog opisuje najblizsze godziny Salomona juz po zakonczonej histori.. brakuje mi tam wzmianki od dalszych losach Marie Claude i jej syna oraz sierzanta Amanda. Historia nietypowa ale ciesze sie ze ta ksiazka dolaczyla do mojego zbioru przeczytanych :) 7/10

„Chłopiec, który widział” – skrywane tajemnice z czasów II wojny światowej
Wydaje się, że II wojna światowa i wszystkie okropieństwa z nią związane powoli stają się z przeszłością. Trzeba o niej pamiętać, ale nie należy nią żyć. Okazuje się, że nie wszyscy tak myślą.
Małe prowincjonalne miasteczko kryje swoje tajemnice. Żyją jeszcze ludzie, którzy uczestniczyli w wydarzeniach II wojny światowej. Makabryczna zbrodnia staje się początkiem docierania do historii, o której niektórzy bardzo by chcieli zapomnieć.
Wnuczka zamordowanego Marie-Claude znajduje pozostawioną dla niej wiadomość, która wywraca jej świat do góry nogami. Razem z synkiem Leo muszą uciekać z miasteczka, nie tylko przed bezwzględną grupą ludzi, ale także przed byłym mężem. Ich życie splata się z tajemniczym mężczyzną Salomonem Creedem, który podróżuje z nimi, bo wierzy, że tylko on jest w stanie uchronić kobietę i dziecko przed najgorszym. W czasie podróży Marie-Claude odkrywa tajemnice rodzinne, skrzętnie ukrywane przez wiele lat. Powoli zaczyna rozumieć zachowanie dziadka oraz skierowaną wobec niej agresję byłego męża.
Wydarzenia II wojny światowej dla jednych są wstydliwe, dla innych „sprawą”, którą należy kontynuować. Szybka, wartka akcja, zaskakujące zakończenie.

„Chłopiec, który widział” – skrywane tajemnice z czasów II wojny światowej

„Odwaga to nie brak strachu, lecz podejmowanie właściwego działania pomimo obaw.”

Macie-Claude, jest młodą kobietą, która poszukuje informacji na temat die Anderen, czterech Żydów, którzy przeżyli obóz, a dokłaniej Schneider Lager. Jak się potem okazuje, jej dziadek - Josef Engel, krawiec, jeden z czterch ocalałych, zostaje brutalnie zamordowany. Zbrodni dokonuje tajemnicza postać, która zostawia na ścianie napis "Skończyć to, co zostało zaczęto".

W tym samym czasie, do mieszkania krawca zmierza Salomon Creed, próbujący rozwiązać tajemnicę swojej tożsamości. Jedyną wskazówką jaką posiada jest nazwisko Engela wyszyte na jego marynarce. Lekarz Creed'a opisuje go jako "wysokofunkcojunącego schizofrenika pranaloidalnego z częściowo ukrytą psychozą". Oprócz tego twierdzi, iż Creed uważa się za anioła, który ratuje ludzkie dusze. Kim jest naprawdę?

Szukając schronienia Marie-Claude i jej syn ukrywają się w biurze kobiety, gdzie spotykają bladego człowieka z opowiadań Engela. Jest nim wyżej wymieniony Salomon Creed, którego zadaniem jest ochrona Leo. Kobieta zdając sobie z sprawę z niebezpieczeństwa, jakie może im grozić, nie waha się i decyduje się na wyjazd z nieznajomym.

Podróż mająca na celu wyjaśnienie tajemnicy rodzinnej Josefa Engela, a także uzyskanie odpowiedzi na pytanie „Kim są die Anderen?” była niezwykle emocjonująca i zaskakująca. Szczerze mówiąc, nie spodziewałam się takiego zakończenia... Josef Engel, krawiec, kłamca, mężczyzna, który nie powinien przeżyć wojny, a tym samym jego wnuczka i prawnuk, który obdarzony jest niezwykłym darem, nie powinni pojawić się na świecie.

„Chłopiec, który widział” to bardzo wciągająca lektura. Oprócz głównego wątku, czyli poszukiwań mordercy krawca, autor zamieścił wspomnienia jednego ze strażników obozu, przedstawione w formie dzienników. Jak dla mnie - ogromny plus! Zdaje sobie sprawę z tego, że temat holokaustu nie należy do najłatwiejszych, ale w tym przypadku Simon Toyne podołał zadaniu - w mistrzowski sposób połączył fikcję literacką z wydarzeniami autentycznymi, historycznymi. Ogromne brawa!

Simon Toyne Chłopiec, który widział Zobacz więcej
Simon Toyne Chłopiec, który widział Zobacz więcej