Obrączka diabła

Seria: Gorzka Czekolada
Wydawnictwo: Media Rodzina
Djevelens giftering
Ag2S

Mroczny thriller ze Skandynawii. W noc letniego przesilenia 1985 roku w norweskiej wiosce Eidsborg przepada bez wieści młoda badaczka folkloru. Trzydzieści lat później w tej samej okolicy ginie studentka Cecilie Wiborg. Główni bohaterowie, prywatny detektyw Max Fjellanger i bibliotekarka uniwersytecka Tirill Vesterli, szukają rozwiązania zagadki tych zaginięć, zgłębiając mroczny mistycyzm i folklor norweskiego Telemarku.

źródło opisu: https://mediarodzina.pl/

źródło okładki: https://mediarodzina.pl/prod/1595/Obraczka-diabla

Aneta Wiola | 2018-05-19
Przeczytana: 19 maja 2018

„LĘKAJCIE SIĘ PANA”
Prywatny detektyw Max Fjellanger przybył do Norwegii na pogrzeb swojego dawnego partnera z policji. Rodzina nie wierzy w jego samobójstwo, zaś nowy komendant upiera się przy swojej wersji. Max nie tylko zajmuje się sprawą swojego zmarłego przyjaciela, bowiem ma zamiar poznać prawdę o zaginionym w noc świętojańską doktorancie. Nie był on jednak sam. Niemal trzy dekady później w te samo święto, Wigilię Świętego Jana, zaginęła młoda studentka. Oboje badali sprawę tajemniczego kultu.

Książkę dostałam w prezencie. Moja siostra wie, że interesuję się mistycyzmem, mitami i różnorakimi kultami, więc ta krótka powieść tego nieznanego mi autora, wydawała się idealna.
Niestety rozczarowałam się doszczętnie. Autor ma strasznie usypiający styl, więc nawet jak już była jako-taka akcja, to kompletnie nie trzymała mnie w napięciu. Sama historia tajemniczej figurki i świrniętych ludzi, gotowych zabić dla tajemnicy, również mnie nie wciągnęła. Wszystko jest bardzo...

deana | 2018-06-24
Przeczytana: 19 czerwca 2018

W moim ,,książkowym życiu" istnieje specjalna kategoria książek. Przyznam, że od tych, szczególnych nie wymagam za wiele. Ale muszą mieć jedną ważną cechę - musi mi się je dobrze czytać w komunikacji miejskiej oraz być na tyle mało wciągające , żebym bez żalu je zamykała jak dojadę do swojego przystanku. Idealnie w to wpisuje się ,, Obrączka diabla".

Intryga nie jest specjalnie skompliwana. Były policjant wraca po ponad ćwierćwiecznej nieobecności na pogrzeb byłego partnera. Ta dosyć tajemnicza i zagadkowa śmierć nie daje spokoju. Wywołuje skojarzenia z inną sprawą z przeszłości, która nigdy nie została rozwiązana. Zaczyna się śledztwo, pełne sprzeczność, niedopowiedzeń, dziwnych religijnych odniesień oraz głęboko sięgające do wewnętrznych wierzeń małej norweskiej społeczności.

Powieść ma swoje lepsze i gorsze momenty. Z pewnością do tych pierwszych należy powoli budowany klimat, stopniowo gęstniejącą atmosfera oraz niepewność i zagadkowość budowana na kanwie wyrugowanych...

Estera | 2018-06-25
Na półkach: 2018, Przeczytane

Opis książki jest intrygujący, obiecuje czytelnikowi dreszczyk emocji, kupiłam ją bez zastanowienia kilka dni po premierze. Pomysł naprawdę fajny, wykonanie słabe. Przy mrocznym thrillerze powinnam się bać iść po krnąbrnego kota do ciemnego ogrodu, zjeść trochę bezsensownych kalorii z nerwów... a ja nudziłam się jak mops. Biorąc się za książkę debiutanta nie wymagam zbyt wiele, więc moje rozczarowanie nie jest wynikiem wygórowanych oczekiwań.

mamaKa | 2018-04-02
Na półkach: Kundelek:), Przeczytane
Przeczytana: 02 kwietnia 2018

"Obrączka diabła" to kolejna kryminalna produkcja rodem ze Skandynawii. Obiecałam sobie, że nie dam się skusić. A jednak. Oto co otrzymałam za niedotrzymanie obietnicy. Początek ciekawy. Tematyka wydawała się interesująca. Natomiast wykonanie to już inna historia. Liczne powtórzenia fraz. Po kilku takich przypomnieniach powoli dawałam za wygraną. Bohaterowie podobni do istniejących w literaturze. Dla mnie nic odkrywczego. Tym bardziej, że zainteresowanie słabło. Wytypowanie kto i dlaczego nie sprawiło wielu trudności. Zakończenie książki to dla mojego czytelniczego gustu wątpliwa atrakcja. Sądzę, że to ono ostatecznie wpłynęło na niskie noty tego utworu. A mówią, żeby dotrzymywać obietnic....

Northman | 2018-06-17
Przeczytana: 08 czerwca 2018

Mroczny skandynawski thriller.

Hm... Czy jednak rzeczywiście AŻ TAKI MROCZNY?... Jeśli mam być szczery... a powinienem ;) ... to mogło być lepiej. Znacznie lepiej. Książka nie jest wprawdzie zła, ale... czegoś tu brak. Czegoś bardzo ważnego, czego brak jest bardzo widoczny, a w efekcie ta książka jest jedynie czymś, co pozwala spędzić fajnie trochę czasu, jednak - nie porywa.

Ale od początku może. Norweska prowincja, rok 1985. Noc letniego przesilenia. Ginie młoda badaczka miejscowego folkloru. Trzydzieści lat później w tej samej okolicy ginie pewna studentka. Sprawę rozwiązuje prywatny detektyw i uniwersytecka bibliotekarka. Na tapecie mamy tajemnice, pradawne kulty, obrzędy i zmowę milczenia tych, którzy stoją za tym co złe...

Pomysł na książkę fantastyczny, zwłaszcza jeśli by w pełni wykorzystać motyw skandynawskich wierzeń i dawnych kultów (!). Gorzej jednak trochę z wykonaniem... Chociaż nie, nie tak - samo wykonanie wątku głównego jest ok, ale fabuła... same postacie...

Ania | 2018-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2018

"Obrączka diabła" reprezentuje wszystko to, czego jak najmniej życzę sobie w mojej czytelniczej przygodzie.
Pozycja, która nudziła mnie do tego stopnia, że po przeczytaniu kilku stron odkładałam ją i nie ciągnęło mnie do dalszego czytania. Dobrze, że to nie była moja jedyna wakacyjna lektura, bo przeszłabym odwyk.

rudarecenzuje | 2018-04-05
Na półkach: WYMIENIĘ, Przeczytane
Przeczytana: 05 kwietnia 2018

Noc przesilenia wiosennego przed trzydziestu laty już zawsze będzie kojarzyła się mieszkańcom Telemarku z zaginięciem młodej badaczki folkloru. Kolejne zaginięcie sprawia, że miejscowi powracają pamięcią do tamtych wydarzeń. Napięcie rośnie. Co właściwie wydarzyło się przed laty? Czy te dwa wydarzenia mają ze sobą coś wspólnego?

Uwielbiam kryminały i thrillery. Nigdy nie czuję przesycenia klimatem grozy, mrokiem ukrywającym się na dnie ludzkiej duszy, atmosferą napięcia, zwrotami akcji i skomplikowanymi zagadkami, do których rozwiązania dążę wraz z bohaterami powieści. A jednak rosnąca liczba przeczytanych powieści, które należą do tych gatunków, sprawia, że coraz rzadziej czuję zaskoczenie, coraz mniej emocji towarzyszy mi podczas lektury, a sama fabuła niezbyt często zaskakuje mnie oryginalnością czy nietypowymi rozwiązaniami.

Sięgając po „Obrączkę diabła” nie czułam żadnych obaw, bowiem przynależność tej powieści do serii Gorzka czekolada, stanowiła dla mnie gwarancję...

Carmen | 2018-05-22
Przeczytana: 16 maja 2018

Macie czasami tak, że chcielibyście poczytać o czymś nie z tego świata? O wierzeniach i przesądach? O czymś, w co ludzie niegdyś gorąco wierzyli, a niejednokrotnie wciąż wierzą? A może sami w coś wierzycie, co innym wydaje się bez sensu? Kiedyś ludzie podchodzili do życia zupełnie inaczej niż dzisiaj, a ich postrzeganie świata warte jest uwagi. Próbę zwrócenia uwagi na folklor podjął Vidar Sundstøl w swej książce „Obrączka diabła”. Choć akcja powieści dzieje się w Norwegii, to nie zmienia to faktu, iż po jej przeczytaniu wiele osób zainteresuje się regionem, w którym mieszka. Czasem można się natknąć na naprawdę ciekawe i mroczne historie.

W noc letniego przesilenia w 1985 roku przepadł bez wieści Peter Schram, piszący wówczas rozprawę doktorską na temat kościoła słupowego w Eidsborgu. 30 lat później, w tej samej okolicy i w tym samym dniu, bez wieści przepadła również Cecile Wiborg, studentka pisząca pracę magisterską poświęconą kulturze ludowej zachodniego Telemarku. Przypadek?...

Elwira | 2018-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2018

Zaciekawił tytuł i pomysł, począwszy od komiksów o Thorgalu jestem zauroczona motywami skandynawskich wierzeń, obrzędów, tajemnic, legend itd.
Mimo, że książka nie zaskakuje raczej, to czyta się ją zaskakująco dobrze. A wątek mistycyzmy ciekawie i bardzo dobrze poprowadzony – to się akurat broni, i już dla tego tylko wątku warto przeczytać tę książkę.

Podobał mi się sposób w jaki autor dozował napięcie, było sporo retrospekcji, co zawsze lubię w książkach no i sympatyczny duet bohaterów. On – były policjant, ona – lubiąca kryminały bibliotekarka.

Seria „Gorzka czekolada” jest gwarantem dobrej lektury więc się finalnie nie zawiodłam.

Doskonale wiecie, że nie czytam thrillerów i kryminałów, a jak czytam to zawsze są one z serii wydawanej przez wydawnictwo Media Rodzina, czyli „Gorzka czekolada”. Kiedyś dałam szansę jednej z ich książek i tak bardzo mi się ona spodobała, że teraz prawie każdą nowość tego cyklu muszę przeczytać. „Obrączka diabła” nie była wyjątkiem.

W norweskiej wiosce Eidsborg w 1985 roku za zaginioną uznaje się badaczkę, która zajmowała się miejscową historią folkloru. Mija trzydzieści lat od tego zdarzenia, kiedy w tą samą noc przesilenia letniego ginie studentka Cecile Wiborg, która także zainteresowana była tutejszą historią.

Max Fjellanger przyjeżdża do rodzinnego miasteczka, aby pochować swojego dawnego partnera z policji, który rzekomo popełnił samobójstwo. Mężczyzna znając dobrze swojego starego towarzysza, wie, że to mało możliwe, aby Knut Abrahamsen zabił się, rzucając się do rzeki, pod...