Aru Shah i pieśń śmierci

Okładka książki Aru Shah i pieśń śmierci Roshani Chokshi
Okładka książki Aru Shah i pieśń śmierci
Roshani Chokshi Wydawnictwo: Galeria Książki Cykl: Pandava Quartet (tom 2) Seria: Rick Riordan przedstawia literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
2019-06-19
2019-06-19
Marta Duda-Gryc
aru shah koniec czasu czas tom 2 mitologia hinduska

Jak zwykle super tomik ☺️. Przygody Aru i jej przyjaciół podobnie jak tom pierwszy był przyjemny, zabawny i pełen akcji. Poznacie nowych bohaterów oraz poznacie kolejne fakty dotyczące Śpiącego i mamy Aru. Mam wrażenie, że z tomiku na tomik jakość historii staje się coraz lepsza (opinię piszę po przeczytaniu trzeciego tomu). Na pewno przeczytam kolejne tomy.

Aru dopiero zaczyna rozumieć, na czym polega cała historia z Pandawami, kiedy Innoświat wpada w panikę. Zaginął łuk i strzała boga miłości, a złodziej , zamienia ludzi w pozbawionych serca zombi - maszyny do zabijania. Jakby tego było mało, o kradzież zostaje posądzona Aru. Jeżeli Aru i jej przyjaciele nie znajdą strzały, do następnej pełni Księżyca , zostaną wygnani z Innoświata. Na zawsze.
Aru i jej duchowa siostra Mini stworzą drużynę z Brynne - niezwykle silną dziewczyną, która wie więcej, niż się wydaje, oraz Aidenem - chłopcem z naprzeciwka, który skrywa wiele sekretów...
Wspólnie będą walczyć z demonami, podróżować przez niebezpieczną krainę węży, by odkryć, że ich nieprzyjacielem jest zupełnie ktoś inny, niż się spodziewali. Ta kontynuacja książki "Aru Shah i koniec czasu" jest bardzo ciekawa i zaskakująca . Czyta , się ją jednym tchem .

Choć jestem osobą dorosłą i nieco przekraczająca średnią wieku grupy, dla której książka jest dedykowana, powróciłam do tej przygody z ekscytacją i wielką przyjemnością. Z równie wielkim zadowoleniem ją czytałam i przebrnęłam przez całość kolejnych przygód Aru, Mini i ich nowych przyjaciół. Dlaczego? Ponieważ to naprawdę wyjątkowa i fantastyczna książka dla młodzieży, a dowód mamy w tym, że również starsze osoby dobrze się przy niej bawią!

Tak, sposób pisania autorki jest dość prosty, a niektóre przygody z lekka naiwne (jeśli obejmie się je umysłem dorosłego) - bo tego wymaga w jakiejś mierze książka dla młodszych czytelników. Czy jednak w jakiś sposób mogłoby to przeszkadzać osobie dorosłej? Ani trochę. Bohaterowie są tak sympatyczni (o nich jeszcze trochę niżej),humor nadal jest w punkt, nawiązania do popkultury zadowalają i są naprawdę wyjątkowym walorem, a ponadto książka wciąż ma ten duży plus, który dostrzegłam już w poprzedniej części. Mianowicie uczy o innej kulturze/religii, jednocześnie nie będąc encyklopedią, czy podręcznikiem. Edukuje w sposób naprawdę przyjemny, jak również z pewnością ciekawy dla młodego odbiorcy., bo nie podaje suchych faktów, historii, czy podań, a robi to z humorem, poprzez przystępniejsze przekazy naszych bohaterów lub chociaż z jakimiś ich komentarzami.

Bohaterowie z resztą, tak jak już wyżej poruszyłam, są naprawdę wielkim walorem. Po pierwsze, ile książek dla dzieci i młodzieży koncentruje się i jest tak mocno osadzonych w kulturze indyjskiej, a głównymi bohaterami (i to dosłownie!) jest grupa hinduskich właśnie dzieciaków? Po drugie, jak bardzo żywe i typowe dla dzieciaków w ich wieku są ich problemy. Jako osobę, która ma dość sporo kontaktu z dziećmi ze względu na studia, praktyki i pracę z nimi, muszę powiedzieć, że uznaję kreację postaci za naprawdę duży plus. Dyskryminacja ze względu na pochodzenie, niepełne rodziny, rodziny w rozpadzie i ze skomplikowaną przeszłością, wymagający rodzice, którzy jednocześnie nie do końca wierzą w siły własnego dziecka, poczucie obarczenia tym wszystkim najmłodszych członków rodziny - czy w tych czasach nie są to codzienne problemy bardzo wielu dzieciaków, nie tylko z mniejszości społecznych? Bardzo podobają mi się te aspekty, które mogą pozwolić wielu czytelnikom na odnalezienie nieco siebie w tym wszystkim.

Bardzo polecam młodszym i starszym czytelnikom!

Już nie w piżamie ze Spidermanem, ale za to z nowymi przyjaciółmi, Aru znów musi uratować świat. Godna kontynuacja z mnóstwem humoru, przygód, nawiązań do popkultury, świetnie wykreowanym światem. Wszystko, co pokochaliśmy w pierwszym tomie, znajdziemy w drugim (a jeśli chodzi o wspaniałych bohaterów — nawet jeszcze więcej!). Nic, tylko czytać. A po przeczytaniu czekać na następny tom :)

Opis fabuły

Aru i Mimi przechodzą dalsze etapy szkolenia Pandawów, aby stać się tymi, którymi inni oczekują, że będą. Niestety, treningi zostają przerwane przez groźbę usunięcia dziewcząt z Innoświata w związku z podejrzeniem o kradzież łuku i strzał boga miłości. Do ekspedycji poszukiwawczej dołącza Brynne i Aiden, którzy mogą jej równie mocno pomóc, co zaszkodzić. Uczestnicy wyprawy będą musieli prosić o pomoc bogów, którzy wcale nie będą do tego skorzy, walczyć z demonami i własnymi słabościami, a przede wszystkim odkryć, jaka moc drzemie w pracy zespołowej oraz wspieraniu się wzajemnie.

Opinia

Aru Shah i pieśń śmierci to już drugi tom Kronik Pandawów, wydawanych pod patronatem Ricka Riordana. Podobnie jak jej poprzedniczka, błyskawicznie pojawiła się na listach bestsellerów i zajęła honorowe miejsce w sercach czytelników oraz w rankingach najlepszych książek 2019.

Autorka ponownie zdecydowała się na zastosowanie narracji pierwszoosobowej i sprawdza się ona tutaj naprawdę dobrze, ponieważ dzięki temu zaszła pewna selekcja informacji oraz myśli Aru. Nie jestem pewna, czy wszystko wyszłoby tak fajnie i miło w odbiorze, gdyby to nasza główna bohaterka opowiadała swoją historię. Shah jest naprawdę cudowna, ale jej roztrzepanie chyba nie miałoby zbyt pozytywnego wpływu na formę powieści.

Autorka zdecydowała się wprowadzić dwie nowe postacie: Aidena i Brynne. Ten pierwszy wprowadził miły, męski pierwiastek. Razem z Aru przeżyłam jej zauroczenie oraz to przykre rozczarowanie, które tak często spotyka zakochane dziewczyny. Sam Aiden może wydawać się trochę samolubny, ale w praktyce jest bardzo zaradny, a wszystkie jego zalety skrzętnie ukrywają jakiekolwiek mankamenty charakteru. Brynne natomiast bardzo przypominała mi Clarisse z książek Riordana, ponieważ podobnie jak młoda heroska początkowo nie przepadała za swoimi współtowarzyszami. Ponadto, rozpoczęła trening dużo wcześniej niż reszta Pandawów, co jest widoczne, a jej sztuczki niejednokrotnie wzbudziły podziw mój i bohaterów. Aru i Mimi zaczęły się ze sobą dogadywać jeszcze lepiej niż dotychczas i ich więź cały czas się wzmacnia. A skoro już o Pandawach mowa, to ciekawe, kiedy do tej zwariowanej grupy dołączą brakujące pierwiastki.

Opis z tyłu okładki obiecuje, że powieść ta zawiera "wszystko, co zachwycało w Aru Shah i końcu czasu". Czy się z tym zgadzam? W 100%! Autorka zdecydowała się na połączenie wątku ratowania świata z widmem osobistej straty Pandawów, czyli możliwością wygnania ich z Innoświata. Moim zdaniem jest to dobre i ciekawe posunięcie, ponieważ dzięki temu udało się uniknąć rutyny czy powtarzalności, które mogłyby się wkraść po kolejnej walce z Śpiącym. Po pobycie w krajach azjatyckich, gdzie mitologia hinduska oraz religia hinduistyczna sama w sobie zajmują bardzo ważne miejsce, wszystkie nawiązania do słynnych indyjskich eposów przykuwały moją uwagę i podobały mi się jeszcze bardziej niż poprzednio. Być może dlatego, że po wyjeździe mam jakieś pojęcie na ten temat, a wiadome jest, że zawsze lepiej się czyta o czymś, co znamy w jakiś sposób i możemy zgłębić swoją wiedzę lub skonfrontować różne źródła.

Aru Shah i pieśń śmierci przyszła do mnie w bardzo odpowiednim momencie, kiedy nic z książek czekających na przeczytanie specjalnie mnie nie przyciągało. Ta powieść to idealne remedium na kaca książkowego oraz niechęć czytelniczą - dość prosty, czasem wręcz dziecinny, język i niezwykłe przygody składają się na ogromną frajdę podczas lektury.

Wydanie książki również bardzo mi się podoba, nie zawiera rażących błędów czy literówek. Okładka jest śliczna, ale moim zdaniem tytuł powinien być w innym kolorze, aby rzucał się w oczy. Trochę drażni mnie również pasek na grzbiecie z informacją, który to tom, ponieważ na poprzedniej części go nie było. Rozumiem, podanie takiej informacji jest ważne dla potencjalnego czytelnika, ale róbmy to we wszystkich tomach, a nie w wybranych.

Polecam tę książkę wszystkim poszukującym znakomitej lektury wakacyjnej, aby się odstresować i przeżyć niesamowite przygody. Ponadto, miłośnicy mitologii hinduskiej oraz samej Aru na pewno będą zadowoleni.

Ines de Castro

Opis fabuły

Niedawno do księgarń trafił drugi tom przygód nastoletniej Pandawy, zatytułowany “Aru Shah i pieśń śmierci”. Po raz kolejny dziewczynie przyjdzie wyruszyć na wyprawę, razem ze swoją duchową siostrą Mini, a także kolejną Pandawą i chłopakiem z sąsiedztwa, który również okazuje się powiązany z Innoświatem. Podobnie jak w pierwszym tomie, autorka serwuje nam mnóstwo akcji, humoru, a przy okazji wiedzy o swojej kulturze. Szczerze polecam tę serię, a jeśli jeszcze się wahacie, może zachęcą was argumenty wypisane poniżej ;)

7 powodów, dla których Aru Shah jest godną następczynią Percy’ego Jacksona:

Książki opierają się na podobnym schemacie.

Tak jak w serii o Percym Jacksonie, tak i w powieściach Roshani Chokshi mamy do czynienia z dziećmi bogów (choć tu na trochę innej zasadzie),które odkrywają swoje pochodzenie mając naście lat, otrzymują niezwykłe moce, a następnie wyruszają na niebezpieczne misje. Te podobieństwa nie stanowią jednak wady ani nie świadczą o popełnieniu przez Chokshi plagiatu. Wręcz przeciwnie,mogą zachęcić fanów książek Riordana do poznania również tej historii, a co za tym, idzie - do zgłębienia bogatej kultury Indii.

2. Uczą o mitologii hinduskiej, mało znanej w większości krajów.

Nie wiem jak w innych krajach, ale w Polsce nie poświęca się w szkole zbyt wiele uwagi mitologiom, co najwyżej pojawiają się elementy greckiej i rzymskiej. Podczas gdy Rick Riordan przybliżył młodym czytelnikom greckich bogów i historie o nich (choć zdaniem Greków raczej je zmasakrował ;)),Roshani Chokshi prezentuje bogactwo hinduskich wierzeń, podań i legend, w lekkiej i przyjaznej dla czytelnika formie. W jej książkach poznamy ułamek panteonu hinduskich bogów, różne mitologiczne stworzenia, historie o herosach i czarnych charakterach rodem z koszmarów, a także dowiemy się co nieco o historii Indii. Chokshi ma nad Riordanem tę przewagę, że chociaż urodziła się w Stanach, to jednak pisze o kulturze swoich własnych przodków, czego niestety nie można powiedzieć o jej starszym koledze po piórze ;)

3. Główną bohaterką jest dziewczynka.

Może to rzecz normalna i oczywista, ale jednak uważam, że warta wspomnienia. Chociaż w książkach o Percym pojawia się wiele żeńskich postaci, to jednak głównym bohaterem pozostaje ciągle nastoletni chłopak, z którym czytelniczkom może być trudno się utożsamić. Roshani Chokshi przechyliła szalę na drugą stronę i w jej powieściach pierwsze skrzypce grają dziewczyny, co może zachęcić do lektury czytelniczki w każdym wieku, a dla tych młodszych może stanowić piękny wstęp do zainteresowania fantastyką.

4. Bohaterowie są różnorodni i niewyidealizowani.

Nie wiem jak was, ale mnie męczy czytanie o ludziach pięknych, mądrych i zawsze wiedzących, co powiedzieć i jak się zachować, czy o wybrańcach, którzy od razu władają nowo otrzymanymi mocami na poziomie mistrzowskim. Na szczęście do Aru taka charakterystyka w ogóle nie pasuje ;) Bycie Pandawą, czyli inkarnacją pradawnego księcia-wojownika, nie jest dla niej czymś naturalnym - przede wszystkim Aru ciągle jest niezręczną, trochę dziwną nastolatką, której daleko do nieustraszonej wojowiczki i której łatwiej przychodzi zapamiętywanie tekstów filmowych postaci, niż nauk jej opiekuna Bu. Po wydarzeniach z pierwszego tomu, w sercu dziewczynki ciągle kłębią się wątpliwości i poczucie winy, ale na szczęście może liczyć na pomoc i wsparcie swojej siostry Pandawy - Mini, a także Brynne, choć ich pierwsze spotkanie było dość burzliwe ;) Każda z dziewczyn jest inna, różne są ich słabości i mocne strony, ale razem tworzą zgrany zespół. Podobnie jak w książkach Riordana, każdy kolejny tom cyklu wprowadza nowych bohaterów, również tych zaczerpniętych z mitologii, więc w drugiej części poznajemy jeszcze więcej ciekawych istot, które często okazują się być zupełnie inne, niż się początkowo wydawało. Ważną nauką, płynącą z kart “Aru Shah i pieśni śmierci” jest to, że nic nie jest czarno-białe: nie każdy czarny charakter musi być naprawdę zły, a ten, kto z założenia powinien być dobry, czasem może dopuścić się złych czynów.

5. Książki zawierają mnóstwo humoru i nawiązań do popkultury.

Roshani Chokshi ma podobne, lekko absurdalne poczucie humoru jak Riordan, co bardzo mi odpowiada, a przy tym doskonale łączy świat hinduskich wierzeń ze współczesną rzeczywistością, co czasem daje komiczny efekt. Na przykład bóg wód jest zbyt zajęty oglądaniem meczu krykieta na iPadzie, żeby poświęcić Aru uwagę, czas oczekiwania w magicznym urzędzie wynosi trzy wieki (brzmi znajomo, zwłaszcza jeśli próbujecie dostać się do specjalisty na NFZ ;P),a król węży dostanie szału, jeśli jeszcze raz usłyszy piosenkę Despacito (jak my wszyscy…). Takich kwiatków jest o wiele więcej, a do tego Aru sypie jak z rękawa nawiązaniami do znanych filmów i książek, co raczej nie jest typowe dla każdej dwunastolatki, więc często spotyka się z niezrozumieniem otoczenia. Jeśli lubicie książki, przy których może nie będziecie śmiać się w głos, ale na pewno często uśmiechać, to przygody Aru i jej przyjaciół mogą przypaść wam do gustu.

6. Seria jest inspirowana nie tylko mitologią hinduską, ale i Czarodziejką z Księżyca.

Nie wiem jak dla młodszych czytelników, ale dla mnie, urodzonej w 1989, Sailor Moon to klasyka, do której ciągle mam ogromny sentyment. Dlatego cieszy mnie, że ta seria ciągle żyje w pamięci ludzi na całym świecie i stanowi inspirację dla autorów. Przyznam szczerze - nie wyłapałam tego od razu, dopiero po przeczytaniu notki o autorce na skrzydełku okładki, ale nawiązania są dosyć oczywiste: pięć dziewczyn (docelowo, bo na razie mamy dopiero trzy),które nagle dowiadują się o swojej drugiej tożsamości, władają mocami różnych żywiołów i wspólnie walczą ze złem. Do tego Aru pod pewnymi względami przypomina Usagi, Mini, ze swoją wiedzą i łagodnością - Ami, a silna, kochająca jedzenie Brynne wyraźnie musiała być zainspirowana postacią Makoto. Ciekawa jestem, czy pozostałe dwie siostry będą przypominać Minako i Rei ;)

7. Poleca ją sam Rick Riordan.

Książki o Aru Shah należą do cyklu wydawniczego Rick Riordan przedstawia, wydawanego w Polsce przez Galerię Książki. A skoro sam wujek Rick zachęca do przeczytania, to czegóż chcieć więcej? ;)

Jeśli polubiliście przygody nastoletniego półboga Percy’ego i jego przyjaciół, jest duża szansa, że pokochacie też Aru i jej siostry, a przy okazji dowiecie się czegoś ciekawego o mało znanej w Polsce kulturze Indii.

Kolejna część przygód naszej Aru, bohaterki wmieszanej w mitologiczny świat, gdzie pełno jest bogów, a każdy z nich zawsze coś wyprawia. Na nowo Aru Shah będzie musiała stawić czoła wyzwaniu, młoda i pełna determinacji dziewczyna teraz za wszelką cenę musi udowodnić, że to nie ona jest złodziejką łuku i strzały Amora, boga miłości. Ten czas na wolności grasuje prawdziwy złodziej i na domiar tego wykorzystuje boskie narzędzie do przemieniania ludzi w bezduszne stwory, które są w stanie bez skrupułów zabić człowieka. Wraz ze swoją ekipą będzie musiała znaleźć złodzieja, udowodnić swoją niewinność, a czasu jest mało, następna pełnia ma być dniem, w którym ma wszystko się rozstrzygnąć. Jeśli się jej nie uda, na zawsze zostanie wygnana z Innoświata. Po raz kolejny z miłą chęcią zatopiłam się w tej lekturze, przyjemna, lekka, a przede wszystkim ciekawa. Sama jestem zaskoczona, tym, że tak mnie, zaciekawiła mitologia hinduska, jaka w tej serii występuje. Ma w sobie coś, co idealnie nadaje się do tworzenia przygód z nią związanych. Jest zupełnie inna od mitologii, które znamy, do których szkoła, chociażby nasz przyzwyczaiła i dała możliwość poznać. Może to i też jest główny element, który sprawia, że książki Roshani Chokshi są dla mnie tak miłe w odbiorze. Cenie sobie talent tejże autorki, to jak widać, że się przykłada, by nam samym oddać lekturę, która również trafi do młodszego odbiorcy. Bardzo lubię to w tym tytule, gdyż sądzę, że dzięki temu, iż główna bohaterka jest sama jeszcze dzieckiem, takiemu młodemu czytelnikowi będzie się łatwo w niej odnaleźć, a warto następne pokolenia zarażać pasją do czytania!

Wspaniała kontynuacja pierwszego tomu!
"Aru Shah i pieśń śmierci" to powrót do hinduskiego świata bogów i bohaterów z pierwszego tomu, ale z większą ilością wrażeń i przygód :) Pierwszy tom czytało się wspaniale, ale od drugiego nie mogłam się oderwać! Roshani Chokshi rozkręca akcje i świetnie kontynuuje przygody dzielnej Aru Shah i jej przyjaciół i pisze coraz lepiej. Jestem zakochana w nowym bohaterze Aidenie i krabie :)

Uwielbiam mitologie, a szczególnie napisane przez Ricka Riordana, więc ta seria jest totalnie w moim guście :)

Gorąco polecam!

Wspaniała kontynuacja pierwszego tomu!

Aru ledwo odpoczęła po wydarzeniach związanymi z uwolnieniem Śpiącego, a już zostaje wplątana w kolejną misję. Ona i jej przyjaciele zostają oskarżeni o kradzież łuku i strzały hinduskiego boga miłości. Będą musieli ją odzyskać, by udowodnić swoją niewinność, bo w innym wypadku zostaną wyrzuceni z Innoświatu. Czeka ich jednak wiele niebezpieczeństw, bo złodziej nie miał dobrych zamiarów. Wręcz przeciwnie - trafienie strzałą nie powoduje zakochania się, ale zmienienie w pozbawionego serca zombie posłusznych przestępcy...
Zazwyczaj sequele charakteryzują się tym, że są podobne do pierwszej części, tylko że wszystkiego jest więcej. Od tej zasady nie odchodzi drugi tom serii autorstwa Roshani Chokshi, czyli „Aru Shah i Pieśń Śmierci”. Dostajemy tu więcej bohaterów, więcej bogów, więcej przeciwników, więcej akcji, więcej przygód, więcej niebezpieczeństw, więcej zdarzeń mrożących krew w żyłach, więcej humoru, a nawet więcej miłosnych zawirowań! Ale po kolei.
Na pierwszy ogień idą bohaterowie, których nie mogę się przyczepić. No dobra, jednej rzeczy – było mało Bu. Ale wracając - poznajemy kolejną siostrę Pandawę, a także jednego pomocnika dziewczyn w misji. Obydwoje szybko zyskali moją sympatię. Mamy też wieeeeelu nowych bogów i mitologicznych stworzeń, które stoją na drodze bohaterów. Jednak mimo ich ilości trudno byłoby ich pomieszać. Część zna się z poprzedniego tomu, a nawet bez niego łatwo byłoby spamiętać postacie, bo każdy jest bardzo charakterystyczny. Na uwagę zasługuje też to, że podobnie jak w poprzedniej części świetnie została pokazana przemiana postaci.
Tej książki się nie czyta, tę książkę się wręcz pochłania. Naprawdę, akcja gna błyskawicznie (ale na tyle wolno, żeby się nie zgubić). Do tego z każdą kolejną stroną wciąga coraz to bardziej i bardziej. Mnie pochłonęła na tyle, że MUSIAŁAM ją skończyć grubo po północy. Całe szczęście mamy wakacje!
Warto wspomnieć też o humorze, który serwuje „Aru Shah”. Jest on przegenialny! Wielokrotnie wywoływał u mnie uśmiech od ucha do ucha. A w moim serduszku na długo zostanie scena z krabem! Przy czytaniu tego fragmentu kilka razy roześmiałam się na głos. No po prostu uwielbiam ją!
Ale wspominałam też o wątku miłosnym. Jednak nie wiem, czy nazywanie go wątkiem miłosnym nie jest sporym wyolbrzymieniem. Jest on bardzo delikatny, lekko zarysowany. Czuć, ze autorka dopiero będzie go rozwijać w kolejnych częściach. Ale mimo wszystko podoba mi się to. Osobiście wolę powoli dojrzewające uczucie niż wyznawanie sobie miłości po jednym dniu!
Jednak nie byłabym sobą, gdybym do czegoś się nie przyczepiła. Tym razem padło na zakończenie. Mogło być ono o rozdział krótsze. Miałam wrażenie, że ten ostatni rozdział pochodzi z kolejnej części. Rozbudzał on tylko ciekawość, dawał przedsmak kolejnego tomu. Trochę nie ładne zagranie, bo sztucznie nakręca to sprzedaż kolejnego tomu.
Mimo wszystko dobrze bawiłam się przy czytaniu „Aru Shah i Pieśni Śmierci”. Mam nadzieję, że Wy także nie będziecie uważać tego czasu za zmarnowany.

Aru Shah dopiero zaczyna poznawać Innoświat i sekrety Pandawów, kiedy dzieje się coś złego. Skradziono potężne artefakty boga miłości, złodziej zamienia ludzi w zombie, a o popełnienie zbrodni oskarżono Aru! Dziewczynka ma 10 dni, aby odnaleźć strzały albo zostanie wygnana z Innoświatu. Razem ze swoją duchową siostrą Mini, początkowo odpychającą i niezwykle silną Brynne i tajemniczym sąsiadem Aidenem, będą musieli uratować dobre imię Pandawów. A może i cały Innoświat? Jedno jest pewne - będzie to przygoda pełna wyzwań, humoru i trudności, której na pewno nie zapomnicie!
To już drugi tom opowiadający o przygodach Aru Shah, a ja muszę przyznać, że jestem zupełnie oczarowana. Jeśli 1 tom był dobry, to kolejny, jest po prostu świetny. Już dawno nie trafiłam na świat, wykreowany przez pisarza, który byłby aż tak barwny i wciągający. Czytając ten utwór, mogłam bezproblemowo zagłębić się w ukazaną historię i poczuć się jakbym sama była w Innoświecie. Bohaterowie, których znamy z 1 tomu, rozwijają się i możemy ich lepiej poznać. Także nowe postacie zachęcają czytelnika do wniknięcia w ten świat. Roshani Chokshi stworzyła powieść, która z pewnością poprawi Wam smutny i szary dzień. Ogromny ukłon dla autorki, za te wszystkie małe geekowskie nawiązania, dzięki którym na mojej twarzy pojawiał się uśmiech. Obrazowo, zabawnie i ciekawie - tak pisze Chokshi. Ktoś mógłby powiedzieć, że aż nadto podobnie jak Riordan, ale halo: Riordan nie wzorował się nigdy mitologią hinduską! Jeśli szukacie świata, w którym się zatracicie i spędzicie miły czas, to nie ma co zwlekać - Aru Shah i Pandawowie czekają!

• Mitologia

Roshani Chokshi Aru Shah i pieśń śmierci Zobacz więcej