Legenda o samobójstwie

2018-01-17
2018-01-17
2010-03-16
Dobromiła Jankowska
literatura amerykańska ojciec poszukiwanie sensu życia poszukiwanie szczęścia poszukiwanie własnej tożsamości relacje rodzinne rodzina samotność syn uczucie życie codzienne Wydawnictwo Pauza
Inne

Ryby i ludzie

Uwielbiam to igranie między narracjami i prawdą a fikcją. Jest lekko wymagająca, ale kupuje mnie kreacja psychiki Jima

1966

Z posłowia wynika, że jest dość autobiograficzna, a to nadaje dodatkowy ładunek emocjonalny. Ojciec z synem łowią ryby, ale nie tylko.

Mocna lektura. Polecam

Mocna lektura. Polecam

Och, mnie trochę przeorało.
Czyli człowiek czyta i przeżywa. Odkłada książkę, a jednak cały dzień o niej myśli, póki znów nie zacznie czytać...Dobre i mocne. Chcę więcej.

Och, mnie trochę przeorało.

Wstrząsająca powieść napisana pięknym językiem. Dobra kompozycja. Świetny przekład. Całość robi wrażenie. Dzięku, Pauzo.

Bardzo dobra książka, polecam miłośnikom literatury pięknej. Wzruszająca, refleksyjna, melancholijna. Autoterapia Davida Vann, którego ojciec popełnił samobójstwo. Świetne opowiadanie Na wyspie Sukkwan z alternatywną historią.

"Legenda o samobójstwie" Davida Vanna w moim odczuciu będzie się zaliczać do jednej z najdziwniejszych lektur. Od jej przeczytania minęło już sporo czasu, a ja dalej mam wątpliwość czy ją zrozumiałam. Tak naprawdę dopiero gdy trochę pogrzebałam dowiedziałam się, że wątki pojawiające się w tej historii są w dużej mierze biograficzne choć wciąż jest to fikcja literacka.

W tym zbiorze znajdziemy opowiadania których chronologia się zaciera do tego stopnia, że nie wiemy co jest prawdą, a co kłamstwem. Vann opowiada nam różne wariacje na temat życia swoich bohaterow.
Główną osią wydaje się być historia w której Roy wyjeżdża z ojcem na odludną wyspę gdzie będą zdani tylko na siebie. Obserwujemy całą gamę uczuć jakie targają bohaterami od miłości do niemal nienawiści. Widzimy rodzica zmagającego się z depresją i syna obarczonego jego problemami. To moment tej powieści w której autor odnosi się do alternatywnej historii własnego życia.

Czy będę polecać tę książkę? To zależy. Na pewno nie trafi do każdego. Ba! Mam wrażenie, że trafi tylko do nielicznych. Ja sama nie wiem czy mogę powiedzieć, że mi się podobała. Ale jeżeli lubicie trudne, nieoczywiste książki gdzie możecie się "taplać" w emocjach i przeżyciach bohaterów to być może jest to książka dla Was.

W...

Przed sięgnięciem po tę pozycję, czytałam „Halibut na księżycu”. Obie historie mają ze sobą wiele wspólnego, dlatego trochę się wynudziłam powtarzalnością treści.

To książka przeznaczona glownie dla facetów ale i mądra kobieta przeczytawszy ją zada sobie pytanie czy aby na pewno warto flirtowac z zonatymi ojcami. Kiedy sie raz przekroczy rzekę zdrady to nie ma odwrotu i o tym jest ta ksiazka. O uzaleznieniu kobietami i o tym jak trudno powiedziec sobie "nie" i o tym że jednak trzeba sobie to "nie" powiedziec by nie ranić bliskich i siebie. To jak narkotyk ktory przynosi chwilową radość a wyniszcza od środka i uzależnia. Książkowy ojciec żałował zdrad i tego ze zniszczyl zycie swoje i innych a jednak wiedzial ze zrobilby to ponownie i nienawidzil za to sam siebie. Piekna, bardzo wartosciowa ksiazka.

„Komodo” zmęczyłam, tu było nieco lepiej, ale tylko nieco - David Vann chyba nie jest dla mnie, postaci tak pretensjonalne, że aż oczy mnie bolą od ich wywracania