Legenda o samobójstwie

Tłumaczenie: Dobromiła Jankowska
Wydawnictwo: Pauza
Legend of a Suicide
Mariolka

Kiedy ojciec proponuje Royowi spędzenie kilku miesięcy na odludnej wyspie Sukkwan, tylko we dwóch, chłopak waha się, zanim postanowi opuścić dom i znaną sobie codzienność. Nic nie potoczy się tak, jak sądzili. Życie zaskakuje i ciągle przypomina, że nie wszystko można przewidzieć, zaplanować i ułożyć po swojemu. Ważne jest, by przetrwać, odnaleźć radość tam, gdzie tylko się da, i wybaczyć innym ich słabości.

Skomplikowane relacje rodzinne, trudne wybory, miłość i namiętności, to wszystko znajdziemy w oszczędnej prozie Davida Vanna, która targa emocjami czytelnika i której nie da się zapomnieć.

„Prawdziwie wielki pisarz”.
– The Irish Sunday Independent

„Pełna mściwości, a jednocześnie żalu i empatii, wiarygodna, a jednocześnie odrealniona, i absolutnie wciągająca”.
– Christopher Tayler, The Guardian

„Nieustępliwa, rozdzierająca serce doskonałość, która wytrzyma porównanie z »Drogą« Cormaca McCarthy’ego”.
– The Weekend Australian Magazine

„Doskonała (…) proza Vanna ma w sobie siłę Cormaca McCarthy’ego i Hemingwaya, a jednocześnie własną energię i zwinność”.
– The Times

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
fossa książek: 329

Ryby i ludzie

W „Legendzie o samobójstwie” David Vann gra na ludzkich emocjach, ale jeszcze bardziej na zwyczajnej ludzkiej ciekawości. To paradoks, biorąc pod uwagę fakt, że książka daleka jest od oczywistości, co więcej - granica pomiędzy tym, co się wydarzyło, a co nigdy nie miało miejsca nieustannie się zaciera. Pomiędzy pierwszą, a ostatnią stroną, w różnych wersjach tej samej historii, pojawiają się zamierzone sprzeczności i nieścisłości, co czyni z tej lektury ciekawą kompilację prawdy i fikcji. Mimo wszystko, tych sześć opowiadań składających się na „Legendę o samobójstwie” dalej sprawnie funkcjonuje jako całość, tak długo jak łączą ją wspólni bohaterowie i wspólny temat.

Historią, którą David Vann przerobił już na wszystkie możliwe sposoby (nawet jeśli nie bezpośrednio w książce to na pewno w swojej głowie) jest tragiczna śmierć ojca - samobójstwo, o czym informuje nas już tytuł. Wydaje się, że to jednak bardziej opowieść o tych, którzy pozostali i którzy dalej muszą z tym z żyć, jak właśnie sam autor po stracie rodzica. W swoich opowiadaniach wraca on najpierw do czasów, gdy miał jeszcze ojca. Tragedia wciąż jednak jest blisko: „wyczuwałem, z pewnością, którą czasem miewają dzieci, że nie będzie już moim ojcem zbyt długo”. Punktem kulminacyjnym „Legendy” staje się wspólny wypad ojca i syna na alaskańskie pustkowie, gdzie wspólnie mają spędzić rok. A biorąc pod uwagę niestabilność starszego z nich, nie może z tego wyniknąć nic dobrego. Rozgrywające się tam nagłe wydarzenia stają metaforą gniewu albo niezgody i chyba tak należałoby je odczytywać. Po tej rewolcie zawartej w drugiej części "Wyspy Sukkwan" przychodzi wreszcie czas na ostateczne pojednanie.

Nie jest tajemnicą, że za wszystkimi opowiadaniami zawartymi w „Legendzie o samobójstwie” kryją się prawdziwe wydarzenia. Nie chodzi tylko o śmierć ojca autora, ale też o inne poboczne wątki. Gdy David Vann miał trzynaście lat nie zgodził się - ze strachu - na wspólny wyjazd z ojcem, który dwa tygodnie później odebrał sobie życie. Wkrótce nastoletni David próbuje się z tym uporać poprzez „zabawy” z bronią („Kawał drewna leżący pod łóżkiem, pełen kul, sugerował, że chłopiec nie tylko strzelał z 22., ale być może robił to nawet w domu”). Istotną rolę, choć w książce raczej epizodyczną, odegrała też macocha Vanna, która straciła oboje rodziców (właścicieli „pokaźnej kolekcji strzelb i pistoletów”) na krótko przed śmiercią męża. Cóż, trudno o lepszy argument przeciwko swobodnemu dostępowi do broni w Stanach niż właśnie ta książka. To naprawdę rzuca się w oczy - wyjątkowo dużo tutaj broni i tyle samo tragedii przez nią spowodowanych.

„Legenda o samobójstwie” ma swoje momenty, do których akurat ja zaliczam pierwszą połowę książki. Dalej pisarz zmienia zupełnie perspektywę, wrzucając nas w wir wydarzeń, których dosłowność jest zbędna, podczas gdy głębia psychologiczna raczej znikoma. A może po prostu nie tego się spodziewałam, ale chyba nikt się tego spodziewał. Jeśli element zaskoczenia decyduje o wartości książki, to Vann może sobie pogratulować pomysłu. Dla mnie, jak zwykle najważniejsza pozostaje szczerość, a dopóki autor pisze stricte o sobie i własnych doświadczeniach to myślę, że warto go czytać.

Cytaty za autorem

Anna Aniszczenko

LelandLester | 2018-02-04

[FRAKTAL]

Nie mam syna. I pewnie (tylko) dlatego proza Vanna nie wbiła mnie w fotel.

Człowiek to wypadkowa instynktów, przeszłości i potrzeb. W tej książce ludzie tak łatwo odbierają sobie życie – to przerażające.

David Vann swoje dzieciństwo spędził na Alasce. Jego „Legenda o samobójstwie” to po trosze literacka fikcja, przełożona wątkami autobiograficznymi oraz zestaw utworów złączonych motywem przewodnim. To też bardzo dobra literatura. Vann tworzył ją 10 lat (zaczął jako 19-latek). Składa się z minipowieści i pięciu opowiadań. Przedstawione tu historie pośrednio łączą się ze sobą, serwując przyglądanie się relacji nastoletniego Roya z ojcem Jimem - niespełnionym rybakiem, mizernym dentystą. Ale, co najważniejsze – pisarz, dzięki możliwościom, jakie daje słowo pisane, z rodzinnej tragedii utworzył odważną, niebanalną i poruszającą fikcję, formalnie inspirując się „Legendami o dobrych kobietach” Chaucera. Tytuł tej książki mylnie sugeruje, iż to fantazja autora - Vann opiera...

adb | 2018-03-31
Przeczytana: 31 marca 2018

Pisząc o "Legendzie o samobójstwie" nie sposób nie odwołać się do biografii jej autora - Davida Vanna, bo on sam przyznawał, że książka jest w pewnej mierze autobiograficzna. Kiedy Vann miał 13 lat, jego ojciec popełnił samobójstwo i właśnie to wydarzenie usiłuje zrozumieć dorosły już pisarz. Opowieść o samobójcy to siłą rzeczy opowieść o tym, jak czują się "spadkobiercy" samobójcy, którzy żyją w okaleczonym stratą świecie i oglądają go jak przez szybę z wadą, która deformuje obraz.[...]

Poczucie osamotnienia, bezradność i strach to dominujące emocje we wszystkich sześciu opowiadaniach. Wszystkie opowiadają o stracie, poszukiwaniu i tym, kim jest się po starcie. Syn rozpamiętujący niełatwe relacje z ojcem równocześnie poszukuje własnej tożsamości, przetwarzając historię na wiele sposobów, zderzając różne, czasem sprzeczne wersje i możliwości rozwoju wydarzeń.

W kontekście biografii Vanna najbardziej niezwykły wydaje się dystans i takt, z jakim przedstawia wydarzenia z...

Jeżynka | 2018-05-28
Na półkach: 2018, Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 28 maja 2018

"Legendę o samobójstwie" może czytać na wiele sposobów. Ta nieprzesadnych rozmiarów książka napisana prostym językiem skłania do przemyśleń o odpowiedzialności jaka spada na człowieka gdy zostanie rodzicem i o tym że nie zawsze potrafimy nieść ten ciężar na barkach.
To również opowieść o budowaniu więzi rodzic - dziecko która wymaga pracy i wysiłku obu stron.
Poza tym tle pojawia się mnóstwo innych wątków może nie są może osią tej książki ale także stawiają czytelnikowi ważne pytania. Mam tu na myśli dostępność do broni palnej, wybór drogi zawodowej (realizacja marzeń czy jednak pragmatyzm), bliski kontakt z naturą.

David Vann w swojej książce dokonuje swoistego rozrachunku z przeszłością i traumą z dzieciństwa jaką było samobójstwo ojca. To nie jest linearna opowieść. Prawda miesza się z fikcją, poznajemy kilka wersji wydarzeń jednak niezależnie od narracja autor uparcie stawia czytelnika przed tym trudnym tematem jakim jest samobójcza śmierć. W sposób dobitny pokazuje jak...

Mariolka | 2018-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2018

Napisana bardzo dobrze, językiem prostym, a wirtuozerskim. Historia intymna, ale wnikliwa. W jakimś sensie niezwykła, zostawia w człowieku ciemną, gęstą smugę. Aczkolwiek, z jakiegoś powodu nie wpadłam w zachwyt i oszołomienie. Zachęcam jednak do jej przeczytania, bo jest daleka od sztampy i przewidywalnych schematów. Zerknijcie też na biogram autora.

Bartek Kociszewski | 2018-02-19
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 18 lutego 2018

Książka Vanna opowiada historię relacji ojca z synem, relacji tragicznej bo jej częścią będzie samobójstwo. Autor opowiada fikcyjną historię, opiera ją jednak na swoich doświadczeniach.
Książka emocjonalna, dotykająca kwestii bardzo delikatnych. Bohaterowie posiadają głęboko rozwiniętą psychikę. Sytuację, które ich spotykają wymuszają na nich podejmowanie bardzo trudnych decyzji.
Styl autor jest naprawdę ciekawy, a przy tym niełatwy. Jego opisy akcji jak i przyrody świetnie oddają treść historii i tworzą niezwykły klimat.
Jest to lektura wymagająca, ale w zamian za poświęcony jej czas daje nam historię, która na długo pozostanie w naszej głowie i pozwoli wyciągnąć ciekawe wnioski.
Polecam.
8/10

PanCzyta | 2018-01-09
Przeczytana: 06 stycznia 2018

Ta książka to przykład na to, że literatura piękna potrafi być naprawdę piękna. I nieskomplikowana w formie – jeśli ktoś się przypadkiem o to boi :)

Tym razem przygotowałem się trochę bardziej, poczytałem o Autorze, zerknąłem na dwa, może trzy wywiady. Zależało mi, aby dobrze odczytać intencje zawarte w jego książce.

Nie chciałbym zdradzać zbyt wiele, a o to dość łatwo w tym przypadku. Mówi się, że "Legenda o samobójstwie" to powieść autobiograficzna. Ja bym raczej poszedł w stronę autoterapii z elementami autobiografii. Autor bowiem, jest - tak jak bohater książki - dzieckiem samobójcy. Jego ojciec odebrał sobie życie niedługo po tym, jak David Vann odmówił mu wspólnego, rocznego pobytu na Alasce. Autor napisał te teksty, aby rozliczyć się z własnymi kompleksami, poczuciem winy i możliwymi scenariuszami – w szczególności tym, w którym godzi się na ten wspólny “wypad”.

"Powietrze w lesie miało objętość i wagę i było częścią ciemności, jakby stanowiły jedność i atakowały go...

Marta sans-H | 2018-03-29

Niemal co stronę to brew się podnosi w niedowierzaniu, to serce ściska z nadmiaru uczuć. Vann jednak nie nastawia pisarskiego aparatu po to, by celowo manipulować emocjami czytelnika. Zrównoważonym strumieniem wpompowuje na te strony miksturę złożoną z czarnego humoru, makabry i absurdu. Nieoczywistością wywiera kolosalne wrażenie. Ale jeśli rozbroić to zabezpieczenie, okaże się, że pisanie Vanna, czy wręcz rozpisywanie siebie na wiele możliwych scenariuszy, jest sposobem godzenia się – wypełnianiem dziwacznego poczucia straty po po czymś, czego nigdy nie było, choć powinno. Warto (prze)czytać i nie starać się zrozumieć, interpretować.

Tomek | 2018-02-28

„Dziady” made in Alaska. David Vann egzorcyzmuje własną pamięć, by zrozumieć i w końcu oswoić samobójczą śmierć ojca. Nie owija w bawełnę. W „Legendzie o samobójstwie” samounicestwienie kryje się w każdym akapicie. W każdej z części/opowiadań/mikropowieści tej niezwykłej książki ktoś ginie. Umiera jeśli nie fizycznie, to psychicznie – usycha z nie do końca uświadomionej sobie tęsknoty, żalu i samotności. Każde zdanie tej książki to bolesne rozliczenie z przeszłością i próba zrozumienia – siebie, swoich najbliższych, tego co się w tych dziwnych pięciokątach dzieje.
Książka Vanna to msza za dusze – samobójców i ofiar samobójców. Bo cierpią przez nie nie tylko Ci, co targnęli się na życie. Tym, jest łatwiej – ich już po prostu nie ma. Gryzą piach. Najbliżsi za to muszą żyć z piętnem. Tylko czy to jeszcze życie czy tylko wegetacja, nędzne spędzenia, bez nadziei, bez chwili zapomnienia? Ale czy nie są sami sobie winni? Czy zajęci sobą zrobili wszystko, żeby ten ktoś się nie...

aali | 2018-01-25
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 15 stycznia 2018

Samobójstwo największe spustoszenie sieje w życiu tych, którzy pozostali na świecie. Jak może czuć ośmioletni chłopiec, którego ojciec odebrał sobie życie? David Vann nigdy do końca nie uwolnił się od bólu i żalu, które wywołało samobójstwo jego ojca, Jamesa w 1980 roku. Wokół tego wydarzenia David Vann zbudował swoją własną osobistą legendę. Ból i cierpienie zamienił w słowa, żal i gniew przeobraził w sześć niezwykłych opowieści. Uderzające dzieło jakim jest "Legenda o samobójstwie" jest swoistą terapią, która miała pomóc autorowi pogodzić się ze zbyt przedwczesnym odejściem ojca.

Rozgrywające się w odległym i bezlitosnym otoczeniu Alaski, w której dorastał Vann, każda historia opowiada o jakimś Royu i jakimś Jimie, alternatywnych wersjach autora i jego ojca. Tacy sami, ale jednak inni, istnieją we własnych równoległych wszechświatach. Każda z opowieści stanowi niezależną próbę spojrzenia na samobójstwo z trochę innej perspektywy, jednak każda z nich to opowieść o metodycznym...

Maromira | 2018-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2018

„Rzeczy, które ojciec mówił do siebie, sprawiały tylko, że szlochał jeszcze gwałtowniej, jakby sam się nakręcał. Robiło się ciszej, po chwili znów sobie coś powtarzał i jęczał, i znowu szlochał. Rob nie chciał tego słuchać.”

Ojciec proponuje Royowi spędzenie kilku miesięcy na odludnej wyspie Sukkwan, gdzieś na Alasce. Chłopak waha się, jednak perspektywa spędzenia czasu z rodzicem, który przed laty pozostawił ich i założył nową rodzinę, wygrywa w nim. Szybko jednak przekonuje się, że pobyt tam nie przypomina niczego, co dotychczas znał oraz, że zdany jest tylko i wyłącznie na siebie.

„Legenda o samobójstwie” to osnuta na prawdziwych wydarzeniach historia samobójstwa ojca. Dziewiętnastoletni David Vann zdecydował się przenieść na papier swoje emocje i przemyślenia na temat samobójstwa rodzica – gdy to ten odebrał sobie życie krótko po tym, gdy David odmówił wzięcia udziału w rocznym wyjeździe na Alaskę. „Legenda o samobójstwie” jest więc próbą skonfrontowania się z traumą,...